مهاجرت به کشور قبرس

آب و هوای قبرس

آب و هوای قبرس

آب و هوای قبرس یکی از عواملی است که منجر شده تعداد دانشجویانی که این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند، بیشتر از سایر کشورها باشد. همین امر، یعنی زیاد بودن تعداد توریست ها و دانشجویان بین المللی نیز به معنای وارد شدن ارز بیشتر به کشور، ایجاد فرصت های شغلی بیشتر و در نهایت افزایش درآمد دولت و مردم قبرس می شود. قبرس که با نظام جمهوری اداره می شود کشوری جزیره ای در جنوب ترکیه است که در غرب سوریه و لبنان و شمال مصر و فلسطین اشغالی قرار گرفته است. قبرس در نتیجه عوامل مختلف که یکی از آن ها همان طور که اشاره شد آب و هوای معتدل و مساعد است، مقصد محبوبی بین گردشگران خارجی می باشد.

موفقیت صنعت توریسم و اقتصاد قدرتمند قبرس سبب شده که در حال حاضر جزو کشورهای توسعه یافته طبق بندی شود. علاوه بر این که قبرس تولید ناخالص داخلی بالایی دارد به لحاظ شاخص توسعه انسانی نیز رتبه خوبی در دنیا دارد و در مجموع کشور خوبی برای زندگی به شمار می رود. قبرس در 1 ماه مه سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و در 1 ژانویه 2008 عضوی از حوزه یورو شد که مزیت بزرگی برای اقتصاد و مردم این کشور به شمار می رود. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص آب و هوای قبرس و تاثیری که بر اقتصاد و سطح زندگی مردم آن دارد توضیحاتی ارائه شده و به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

  • آب و هوای قبرس چگونه است؟
  • تاثیرات گرمایش زمین بر آب و هوای قبرس و آینده این کشور چطور خواهد بود؟
  • اقتصاد قبرس و شرایط بازار کار در این کشور طی سال 2022 به چه صورت است؟
  • بهترین زمان برای سفر به قبرس چه زمانی است؟
  • شرایط آب و هوایی این کشور چگونه بر زندگی مردم تاثیر می گذارد؟
  • آیا قبرس زمستان های یخبندان دارد؟

چگونگی آب و هوای قبرس

قبرس تحت تاثیر دریای مدیترانه، آب و هوای گرم و نسبتا معتدل مدیترانه ای دارد به این صورت که تابستان ها در این کشور گرم و طولانی هستند اما زمستان ها بارانی و معتدل اند. مثلا دمای هوای قبرس در زمستان ها به طور میانگین 17 درجه سانتیگراد است و در تابستان ها حتی به 31 درجه سانتیگراد نیز می رسد. گرم ترین ماه سال در کشور قبرس آگوست است منتهی معمولا گرمای هوا از اوایل ژوئن شروع می شود و تا اکتبر نیز ادامه دارد. بهترین زمان برای بازدید از قبرس به عنوان یک گردشگر نیز بین ماه های مه و ژوئن است که هوا تقریبا گرم و معتدل است و دمای هوا معمولا بین 23 تا 28 درجه سانتیگراد می باشد. گرم شدن کره زمین هم سبب شده دمای هوا در قبرس بالا برود و خطر زیر آب رفتن سواحل آینده این کشور را تهدید کند.

البته کسانی که سرما را به گرما ترجیح می دهند می توانند سفر خود به قبرس را در سردترین ماه سال در این کشور یعنی فوریه آغاز نمایند که میانگین دمای آن بین 7 تا 16 درجه سانتیگراد است. همان طور که مشاهده می شود معمولا پیش نمی آید که دمای هوا در قبرس به زیر صفر برسد؛ به عبارت دقیق تر قبرس یکی از گرم ترین شرایط آب و هوایی را در اتحادیه اروپا دارد. از میان بخش های مختلف کشور قبرس می توان نواحی شرقی را گرم ترین نقاط این کشور دانست. بهتر است علاقه مندان به مهاجرت به قبرس که قرار است مدت طولانی تری در این کشور اقامت داشته باشند توجه داشته باشند که قبرس تنها 380 کیلومتر با مصر فاصله دارد و از یونان هم گرم تر است در نتیجه اگر تمایل به نواحی سردسیر دارند، قبرس را انتخاب نکنند.

چگونگی آب و هوای قبرس

تاثیرات آب و هوای قبرس بر اقتصاد این کشور

اگرچه آب و هوای قبرس غالبا گرم است، دمای هوا بسیار بالا و آزار دهنده نخواهد بود و وجود سواحل زیبای مدیترانه و امکان حمام آفتاب نیز سبب شده افراد زیادی این کشور را مقصد خوبی برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود بدانند. حتی دمای معتدل هوا در زمستان هم سبب شده گردشگران زیادی از کشورهای سردسیر اروپا مثل سوئد و دانمارک که تمایل دارند مدتی از سرمای شدید کشور خودشان دور باشند، قبرس را انتخاب کنند و به این ترتیب درآمد بالایی را برای مردم و دولت قبرس به همراه آورند و موجب شوند فرصت های شغلی زیادی برای محلی ها ایجاد گردد. برای بررسی بهتر شرایط کاری این کشور، در نموداری که در ادامه ترسیم شده است نرخ بیکاری زنان و مردان در قبرس در سال 2022 مقایسه شده است:

نرخ بیکاری در قبرس

شرایط کاری در قبرس

همان طور که در نمودار بالا مشاهده شد به لطف عضویت در اتحادیه اروپا، ورود شمار زیادی از گردشگران و دانشجویان بین المللی به قبرس، کشاورزی و صنعت و غیره قبرس اقتصاد قدرتمندی دارد. از جمله تاثیرات اقتصاد قوی در قبرس نیز ثبات شرایط بازار کار در این کشور است؛ البته در مقایسه با زنان، مردان از شرایط کاری بهتری در قبرس بهره مند می باشند اما در مجموع مهاجرت به قبرس از سوی هم زنان و هم مردان مورد اتقبال قرار می گیرد. در جدول ذیل نشان داده شده است حتی سطح درآمد مردان نیز بالاتر از زنان است:

جنسیت متوسط درآمد ماهانه در قبرس به یورو
زنان €2090
مردان €2220

همان طور که در نمودار و همچنین جدول بالا نشان داده شد، شرایط کار در قبرس برای مردان بهتر از زنان است چرا که هم مردان بیشتری مشغول به کار هستند و هم به طور میانگین 6% بیشتر از زنان حقوق دریافت می کنند. در جدول ذیل متوسط درآمد دریافتی در بخش های مختلف کاری در قبرس طی سال 2022 مقایسه شده است:

حوزه کاری متوسط درآمد ماهانه در قبرس به یورو
بخش دولتی €2290
بخش خصوصی €1950

در واقع علاوه بر نوع شغل، جنسیت، سال های سابقه کار و غیره حوزه کاری افراد نیز موثر در میزان درآمد دریافتی آنان است؛ به عنوان مثال در قبرس کارکنان بخش دولتی به طور متوسط 18% بیشتر از کارکنان بخش خصوصی حقوق دریافت می کنند. منتهی باید توجه داشت خارجی ها در غالب موارد شانسی برای استخدام شدن در بخش های دولتی قبرس نخواهند داشت. در این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به آب و هوای قبرس و تاثیری که بر اقتصاد این کشور گذاشته است توضیحاتی ارائه گردید که امید است مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *