مهاجرت

آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا را بسیاری از مردم آب و هوایی سرد و خشک می‌ دانند که بخش وسیعی از شمال آن داخل نواحی قطبی قرار گرفته است. اما گذشته از این مناطق سرد در قسمت های جنوبی‌ کشور کانادا، شهرهایی با آب و هوای گرم و معتدل وجود دارند که از آنها به لحاظ آب و هوا به عنوان شهرهای ایده آل برای زندگی در کانادا یاد می‌ شود. در مناطق شمالی این کشور که نزدیک به قطب است آب و هوای کانادا بسیار سرد بوده و متوسط دما در این مناطق زیر صفر است.

اما آب و هوای کانادا در مناطق جنوبی و چسبیده به مرز آمریکا بسیار با مناطق شمالی این کشور متفاوت است و میانگین دمای سالانه در این نواحی تا 20 درجه بالای صفر نیز می‌ رسد. توجه به شرایط آب و هوایی در مناطق مختلف کشور کانادا بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که بدی آب و هوا می تواند تاثیر زیادی در شرایط زندگی فرد داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط آب و هوایی کانادا با این مقاله از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید.

 • آیا تمام شهرهای کانادا در زمستان در وضعیت یخبندان هستند؟
 • شرایط آب و هوایی زمستان های کانادا چگونه است؟
 • بهترین شهرهای کانادا از نظر آب و هوا کدام هستند؟
 • گرم ترین شهرهای کانادا کدامند؟

درباره رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی در کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین بیمه های درمانی را در اختیار دارد و این بیمه به صورتی است که فرد بیمار از لحظه ورود به بیمارستان تا لحظه خروج، احتیاج به پرداخت هزینه ای ندارد. بیمه کشور کانادا تا حدود 80% هزینه های خرید دارو را نیز تقبل می کند. هزینه بیمه های درمانی کانادا فعالیتی فدرالی و ایالتی محسوب می شود و هزینه های بیمه ها از مالیات تامین می شود.


آنچه کیفیت زندگی را در یک کشور می سازد، شاخص های عددی متفاوتی است که هر یک از آن ها مولفه های جداگانه ای دارند. شاخص های اصلی کیفیت زندگی عبارتند از:

 • قدرت خرید مردم
 • امنیت اجتماعی و نرخ جرم و جنایت
 • خدمات بیمه درمانی
 • شاخص هزینه های زندگی
 • نسبت هزینه سکونت گاه به درآمد
 • زمان سپری شده در ترافیک
 • جمعیت
 • آب و هوا

هر یک از این شاخص ها وزن خالص 1 دارد و امتیاز نهایی بدست آمده از آن ها می تواند مشخص کند که کدام کشور بهترین کشور دنیا برای زندگی است. جدول زیر امتیاز و جایگاه کشورهای مختلف جهان را از نظر شاخص استاندارد زندگی نشان می دهد:

کشورهاشاخص استاندارد زندگی
لوکزامبورگ207.7
هلند199.7
ایسلند195
دانمارک193.8
فنلاند190.8

کانادا در میان کشورهای مختلف جهان، با امتیاز کل 149.6، جایگاه 34- م را در اختیار دارد. لوکزامبورگ نیز خود را به عنوان بهترین کشور دنیا از نظر شاخص کیفیت زندگی معرفی کند.

در نمودار زیر، کیفیت زندگی در شهرهای مختلف کشور کانادا طی نیمه اول سال مورد بررسی قرار گرفته است:

مقایسه شهرهای کانادا از نظر شاخص کیفیت زندگی

گرم ترین نقاط کشور کانادا

کانادا شمالی ترین کشور قاره آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می شود. از نگاهی دیگر کشور کانادا 6 برابر ایران و 40 برابر کشور انگلستان است. به دلیل این وسعت عظیم آب و هوا در شهرهای مختلف بسیار متفاوت است و این موضوع مهاجرت به کانادا را به گزینه ای مناسب تبدیل می کند.

بخش زیادی از جمعیت کشور در مناطق جنوبی و نزدیک به مرز آمریکا زندگی می کنند چون آب و هوا در این نواحی معتدل‌ تر است و در شمار مناطق پربازدید برای گردشگران کانادا قرار می گیرد. 2 ایالت در کانادا به عنوان گرم‌ ترین شهرها با هم در رقابت اند که میانگین دمای سالانه آن ها حدود 15 درجه‌ سانتیگراد است آن ها ویندسور در اونتاریو و ویکتوریا در بریتیش کلمبیا هستند. علت این تغییر دماهای شدید و ناگهانی بین فصول، زمین های هموار اطراف کانادا و عدم وجود کوه در بخش های شمالی می باشد که مانع از ورود جریان های آب و هوایی از خلیج هادسون می باشد.

این موضوع برای بخش های جنوبی کانادا هم وجود دارد و هموار بودن اطراف خلیج مکزیک دلیل ورود جریان های هوای گرم از استوا در فصول گرم سال می شود. بیشتر مناطق کشور كانادا سالانه حدودا 2000 ساعت از آفتاب برخوردارند و این مناطق در 200 تا 300 کیلومتري مرز آمریکا و کانادا قرار دارند اما مناطق مرکزی 300 تا 400 ساعت بیشتر از آفتاب برخوردارند، در حالی که مناطق نزدیک ساحل شرقی تابش آفتاب به جهت وجود مه سالانه حدود 1800 ساعت است.

شرایط آب و هوای کانادا در شهرهای مختلف

فصل بهار با دمای روزانه‌ 6 درجه در ماه مارس شروع شده، در ژوئن به 25 درجه می رسد و تابستان ‌ها نسبتا گرم است به گونه ای که دمای میانگین روزانه در جولای 28 درجه بوده و گاهی به 40 درجه هم می‌رسد. می شود گفت تابستان ها نسبتاً گرم و سوزان اند و روزهای گرم سال ممکن است تا اواسط پاییز هم ادامه داشته باشند. پاییز نیز به سرعت بهار از راه می‌رسد و با 23 درجه در سپتامبر شروع شده و با 2 درجه در دسامبر به پایان می‌یابد.

شهر تورنتو آب و هوایی تقریبا سرد دارد و مجموعه جنگل های تایگا در این کشور قرار دارند. پرطرفدارترین شهرها برای مهاجرت و خرید ملک در کانادا تورنتو، مونترال و شهر ونکوور است. آب و هوا در این چهار شهر بسیار با هم تفاوت دارد. سرد ترین نقاط در کانادا عمدتا در قلمروی شمال غربی می باشند. در این نقاط گاهی دما به -30 درجه سانتی گراد می رسد. شهرهای اطراف ایالت بریتیش کلمبیا از نقاط گرم کانادا محسوب می شوند؛ زیرا این مناطق از دمای معتدل تری برخوردار هستند و در مناطق جنوبی استان آلبرتا، مانیتوبا و ساسکاچوان که از چمنزار پوشیده شده است دمای هوا از 38 درجه سانتی گراد در تابستان تا -24 درجه سانتی گراد در زمستان متغیر است.

به علاوه آب و هوای بخش هایی که در نزدیکی اقیانوس اطلس قرار دارند بسیار متاثر از شرایط آب و هوایی این اقیانوس عظیم می باشند. اطراف اقیانوس اطلس (نیوبرانزویک، پرینس ادوارد، نوا اسکوشیا و غیره) دارای زمستان های سرد ولی تابستان های معتدل هستند و در ساحل اقیانوس آرام، در شهر ونکوور و ویکتوریا ملایم ترین نوسان دمای سالانه را دارند. بیشترین ناپایداری دما در قسمت اونتاریو و کبک وجود دارد که تابستان هایی گرم و زمستان های سرد و نسبتا خشک دارند.

شرایط آب و هوای کانادا در شهرهای مختلف

تاثیرات گرمایش زمین بر آب و هوای کانادا

از جمله تاثیرات گرمایش زمین بر کشور کانادا می توان به آب و هوای شدیدتر اشاره کرد. هرچه دمای هوا بالاتر باشد میزان موج های آبی گرم و خطر آتش گرفتن ناگهانی جنگل ها و غیره و خشکسالی ها نیز افزایش پیدا می کند. اقیانوس های کل کره زمین از جمله آب های اطراف کانادا در اثر گرمایش زمین بیشتر اسیدی می شوند و اکسیژن کم تری خواهند داشت که در نهایت زندگی آبزیان را به خطر می اندازد. باید توجه داشت آبزیان علاوه بر این که بر اکوسیستم خشکی نیز تاثیرگذارند، بخش عمده ای از زنجیره غذایی انسان ها و حیوانات هستند و همچنین برای دولت کانادا و مردم منبع درآمد مهمی می باشند.

از جمله راه های جلوگیری یا کاهش سرعت گرمایش زمین می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • استفاده افراد از انرژی های تجدیدپذیر برای سوخت اتومبیل، گرم کردن منزل و غیره
 • اطلاع رسانی دولت و مردم
 • کاهش هدر رفتن آب و غیره

10 واقعیت جالب در مورد آب و هوای کانادا

در اینجا چند مورد از حقایق های جالب در مورد کانادا وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست :

 • تکه‌هایی از یخچال‌های طبیعی از سواحل گرینلند توسط جریان لابرادور، گردابی از آب‌ها در جهت خلاف جهت عقربه‌های ساعت در اقیانوس اطلس شمالی، پدید می آیند. این قطعات شکسته به کوه های یخی تبدیل می شوند که در دریای شمال شرقی نیوفاندلند، جایی که جزیره فوگو قرار دارد، شناور می شوند. این منطقه برای کشتی ها خطرناک است. در واقع این جایی است که کشتی تایتانیک در سال 1912 غرق شد.
 • مطمئناً برای اکثر کانادایی ها تعجب آور نیست که با روسیه برای عنوان “سردترین ملت جهان” گره خورده اند. در سراسر کشور کانادا، میانگین دمای روزانه -5 تا 6- درجه سانتیگراد است.
 • به مدت شش ماه (از نوامبر تا مه) بادهای خشک گرم از دامنه کوه های راکی به سمت جنوب آلبرتا می وزد. آنها اغلب با سرعت 120 کیلومتر در ساعت با نیروی طوفانی حرکت می کنند که می توانند تغییرات دمایی شگفت انگیزی را ایجاد کنند و یخ ها را ظرف چند ساعت ذوب کنند.
 • جای تعجب نیست که رجینا واقعا در استان ساسکاچوان  که در صدر مراتع عریض و گسترده ی کانادا قرار دارد، پایین‌ترین دمای ثبت‌شده این کشور، -50 درجه سانتی‌گراد در 1 ژانویه 1885 و بالاترین دما یعنی 43.3 درجه سانتی‌گراد در 5 ژوئیه 1937 را دارد. به دلیل عدم وجود تعدیل آب و هوایی دشت‌های این بخش از کانادا نسبت تغییرات آب‌وهوایی موجود بسیار آسیب‌پذیر هستند.
 • خلیج فاندی بزرگترین جزر و مد در جهان را دارد. دو بار در روز، 160 میلیارد تن آب دریا به داخل و خارج از این منطقه کوچک در نوا اسکوشیا جریان می یابد.  بیش از مجموع جریان رودخانه های آب شیرین جهان. جزر و مد به اوج 16 متر می رسد (به ارتفاع یک ساختمان پنج طبقه) و حدود 6 ساعت طول می کشد تا وارد و خارج شود. شدیدترین جزر و مد در خلیج در هر ماه دو بار رخ می دهد که زمین، ماه و خورشید در یک راستا و با هم باشند.

بررسی فصول مختلف سال در کشور کانادا

کانادا کشوری چهار فصل است که آب و هوا و شدت دما در این فصول در سراسر کشور بسیار با هم متفاوت است. بنابراین شدت دما در یک فصل خاص برای مثال در شهر ونکوور به مانند شهر مونترال نیست. برای مثال در شهر پر جمعیت ونکوور در فصل زمستان به ندرت برف می بینیم اما در ونکوور زمستان های سردی وجود دارد که حتی قابل مقایسه با دیگر شهرهای کشور کانادا نخواهد بود.

در تورنتو بارش برف معمولا از ماه دسامبر شروع می شود و تابستان نیز از اواخر مه آغاز و تا ماه سپتامبر ادامه خواهد داشت. شهر ونکوور دارای تابستان هایی گرم است اما گرمای هوای آن نسبتا خشک است. گرم ترین زمان سال در کشور کانادا ماه جولای و ماه آگوست است. زمستان های کانادا سرد و طولانی است و معمولا بهار در این کشور در اکثر نقاط بارانی است و دمای هوا در طول روز کم کم بالا می رود. پاییز در کشور کانادا از سپتامبر آغاز شده و هوا در این زمان از سال اندکی خنک می شود اما در بخش های کوهستانی شمالی کانادا از اواخر ماه اکتبر برف شروع به باریدن می کند. اکثر مردم، پاییز (سپتامبر و اکتبر) را بهترین وقت برای سفر به کانادا می دانند.

همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه تخصصی در زمینه مهاجرت به تمام کشورهای جهان آماده راهنمایی و همراهی شما بزرگواران در جهت اخذ انواع ویزا متناسب با علایق و شرایطتان می باشند.

سوالات متداول در خصوص آب و هوای کانادا

از پرسش های متداول در خصوص آب و هوای این کشور عبارتند از:

 • گرم ترین نقاط کانادا کدامند؟ دو ایالت در کانادا به عنوان گرم‌ ترین شهرها با هم در رقابتند که میانگین دمای سالانه آن ها حدود 15 درجه‌ سانتیگراد است، آن ها ویندسور در اونتاریو و ویکتوریا در بریتیش کلمبیا هستند.
 • آب و هوای کانادا چگونه است؟ کانادا اغلب با هوای سرد و برف همراه است اما در واقعیت، آب و هوای آن به اندازه چشم اندازهای طبیعی آن متنوع است. به طور کلی کانادایی ها از چهار فصل بسیار خاص برخوردار هستند، به خصوص در مناطق پرجمعیت تر در مرز آمریکا این فصول به چشم میخورند.
 • بهترین زمان برای بازدید از کانادا چه زمانی است؟ از بسیاری جهات، ماه های پاییز، به ویژه سپتامبر و اکتبر بهترین زمان برای سفر است، زیرا هوا اغلب اوقات در این ماه ها دلپذیر است.
 • تابستان کانادا در کدام ماه ها می باشد؟ تابستان در کانادا عموماً ژوئن تا آگوست با هوای گرم و مرطوب می باشد که البته تابستان در این ماه ها در شهرهای مرکزی، مونترال و تورنتو دیرتر خواهد بود. تابستان در بخش های غربی معتدل تر و با رطوبت کم با شب های خنک می باشد.
 • ارزان ترین ماه ها برای پرواز به کانادا کدامند؟ فصل های جولای و آگوست از جمله ماه های ارزان برای پرواز به کانادا می باشد اما از آن ارزان تر ماه نوامبر است.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *