ویزای تحصیلی

آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

علاقمندانی که تمایل دارند در ترکیه به عنوان یک دانشجوی خارجی به تحصیل بپردازند باید در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS نمره قبولی کسب نمایند. کشور ترکیه فرصت های تحصیلی و شغلی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می سازد. افراد متقاضی بایستی شرایط ثبت نام در این آزمون را که از سوی موسسات آموزش عالی تعیین می گردد، داشته باشند و سپس شرایط پذیرش در دانشگاه انتخابی را دارا باشند. طراحی سوالات بر عهده OSYM نبوده و کلیه دانشگاه ها گرد هم آمده و سوالات را طرح می نمایند. زبان این آزمون ترکی و انگلیسی است. سایر اطلاعات و جزئیات در مقاله ذیل نوشته شده توسط محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آورده شده است که مطالعه آن بسیار مفید می باشد.

شرایط آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS یک آزمون دانشگاهی است که مختص دانشجویان خارجی یا خارج از کشور ترکیه است. مدارک و شرایطی که برای شرکت در این آزمون مورد نیاز است به شرح ذیل است:

 • تکمیل فرم ثبت نام به صورت اینترنتی. در نهایت شماره فرم ثبت نام از طریق ایمیل برای متقاضی ارسال می گردد. ذخیره اطلاعات در صفحه اینترنتی ضرورت دارد.
 • واریز هزینه ثبت نام آزمون از طریق حساب بانکی به حساب کادر آموزشی ضروری است شماره ثبت نام قبل از انقضای مهلت ثبت نام دریافت گردد، همچنین متقاضی بایستی رسید پرداختی را در سیستم آپلود نماید.
 • آپلود و بارگذاری نمودن صفحه پاسپورت و عکس آن در صفحه که شامل اطلاعات فردی او است.
 • پرینت گواهی ثبت نام در آزمون پس از مشخص شدن قطعی مکان آزمون. محل آزمون بر روی گواهی ثبت نام درج گردیده است.

قوانین برگزاری آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

آزمون YOS آزمونی است که مختص دانشجویان بین المللی و یا دانشجویان ترکیه ای که خارج از این کشور هستند و تمایل به تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه را دارند، می باشد. برگزاری این آزمون از سوی دانشگاه استانبول ترکیه (IU) است. زمان برگزاری آزمون YOS که برگزاری آن در خارج از خاک ترکیه است، در تقویم YOS درج گردیده است. این آزمون به جامع برگزار می گردد و گواهی اعطایی به افرادی که در این آزمون موفق می شوند،‌ به مدت یک سال پس از تاریخ آزمون اعتبار خواهد داشت. افرادی که موفق به ورود به دانشگاه استانبول می شوند می توانند به 2 صورت ترکی و انگلیسی به تحصیل بپردازند. هر ساله ثبت نام جهت شرکت در آزمون YOS در بازه زمانی 16 مارس تا 20 آوریل و به صورت آنلاین صورت می گیرد.

نمونه سوالات آزمون یوس در ترکیه

سال ها است که آزمون یوس هر ساله برای سنجش دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور برگزار می شود. در چنین شرایطی است که فرد برای رسیدن به این خواسته بهتر است که علاوه بر مطالعه منابع آزمون، نمونه سوالات را نیز به خوبی مورد بررسی قرار دهد. نمونه سوالات آزمون یوس از سال 2012 تا کنون در سایت رسمی برگزاری آزمون یوس (yos.omu.edu.tr) در دسترس دانشجویان قرار دارد. تمامی سوالات به صورت PDF در دسترس است. پاسخ تمامی سوالات نیز در این درگاه در دسترس قرار گرفته است و دانشجویان می توانند با استفاده از آن، توانمندی های خود را برای شرکت در این آزمون بیشتر مورد سنجش قرار دهند.

نحوه ثبت نام در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

افراد متقاضی برای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS، ابتدا باید فرم ثبت نام را به صورت سیستمی و در سایت مورد نظر تکمیل نمایند. پس از تکمیل فرم، شماره فرم به صورت خودکار و از طریق ایمیل برای آدرس ایمیل فرد متقاضی ارسال می گردد، سپس بایستی هزینه ثبت نام به حساب IU واریز گردیده و شماره فرم در فیش بانکی درج شود. آن دسته از متقاضیانی که فرم ثبت آنها مورد تایید قرار می گیرد، باید گواهی ثبت نام خود را پرینت بگیرند و داشته باشند، چرا که به همراه داشتن گواهی ثبت نام و پاسپورت دارای اعتبار در روز آزمون الزامی است. در صورتی که گواهی ثبت نام گم شود، از طریق وارد نمودن شماره فرم در سیستم، مجددا می توان گواهی ثبت نام را پرینت گرفت.

بخشی از آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS متشکل از آزمون مهارت های یادگیری پایه می باشد که جهت ارزیابی استدلال انتزاعی برگزار می گردد. این آزمون در مدت 90 دقیقه و 80 سوال شامل 45 سوال IQ و 35 سوال ریاضیات می باشد. محتوای YOS در هر دانشگاهی متفاوت است. برخی از دانشگاه ها این آزمون را به صورت دشوارتری برگزار می نمایند، اما برخی دیگر حتی بخش IQ را هم ندارند. بخش بزرگی از سوالات آزمون اختصاصی برای ورود به رشته پزشکی در ترکیه (YOS) شامل سوالات ریاضیات از پایه تا پیشرفته است. در آزمون YOS سوالات به 3 یا 4 زبان نوشته می شود که متناسب با زبان های مورد استفاده بیشتر مانند ترکی، انگلیسی، آلمانی، عربی، فارسی و غیره است. در باب تحصیل پزشکی در ترکیه لینک فوق را بخوانید.

بخش های مختلف آزمون پزشکیYOS در ترکیه

آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS از 2 آزمون تشکیل می گردد که شامل بخش های ذیل است:

ارزیابی مهارت های یادگیری پایه جهت اعزام دانشجو به ترکیه، آزمون اول مربوط به مهارت های یادگیری پایه است که در آن استدلال انتزاعی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این آزمون وابستگی به زبان در سطح حداقل است. اما شرح و توضیحات به زبان انگلیسی و ترکی می باشد. همان طور که اشاره گردید شامل 80 سوال (45 سوال IQ و 35 سوال ریاضیات) است که در مدت 90 دقیقه بایستی پاسخ داده شوند. ارزیابی مهارت زبان ترکی: آزمون دوم نیز مهارت زبان ترکی است که برای ارزیابی زبان نوشتاری ترکیه می باشد. این آزمون در مدت 60 دقیقه برگزار می گردد. در این آزمون مشخص می شود که فرد متقاضی قادر به آغاز سریع دوره به زبان ترکی هست یا خیر.

منابع آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

کتاب های آکادمیک جهانی برای آماده سازی جهت شرکت در آزمون YOS، شامل 7 کتاب می گردد. کتاب هایی از قبیل آزمون های آزمایشی، بانک سوالات و مثال ها، راه حل آنها، نمونه های آزمون و غیره است.

در مجموع کتاب ها در 3 دسته تقسیم بندی می گردند که به صورت ذیل است:

 • کتاب های مربوط به IQ YOS
 • کتاب مربوط به ریاضیات YOS
 • کتاب های مربوط به آزمون های آزمایشی YOS

کتاب های مرجع برای آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS شامل موارد ذیل است:

 • (YOS Practice Exams (50 Exams
 • YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams
 • YOS Questions and Answers between 1981 and 2010
 • YOS Mathematics Trial Exams with Solutions
 • (YOS Deneme Sınavları (15 Sınav
 • YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions

منابع آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

اخذ نمره‌ قبولی در آزمون YOS ترکیه

نمره شرکت کنندگان در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS بر اساس تعداد سوالات با پاسخ درست و صحیح مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آزمون دارای نمره منفی است. به شکلی که در ازای هر 4 پاسخ نادرست، یک پاسخ صحیح حذف می گردد. نمره کل آزمون YOS ،50 است که فرد شرکت کننده برای ورود به دانشگاه پزشکی استانبول بایستی حداقل نمره 40 را کسب نماید.

برای رشته هایی که به صورت آموزش از راه دور هستند نیز کسب نمره حداقل 30 الزامی است. معدل دبیرستان، عملکرد فرد در سپری نمودن دوره های پایه برای آزمون YOS بی تاثیر است و صرفا کسب قبولی در آزمون YOS موجب ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه می گردد. شرط اصلی شرکت در آزمون YOS، دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم است که بایستی با Lise Diplomasi ترکیه منطبق باشد. آن دسته از دانش آموزانی که مدرک Abitur و Acik Liseرا دارند نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند.

واجدین شرایط شرکت در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

طبق قوانین تحصیلی در ترکیه، افرادی که قصد شرکت در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS را دارند باید در قدم اول واجد شرایط شرکت در این آزمون باشند. در غیر این صورت اجازه شرکت در آزموت ورودی پزشکی ترکیه YOS را نخواهند داشت. مهمترین شرط برای درخواست شرکت در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS ارائه تحصیلات دبیرستانی معتبر در خارج از کشور می باشد.

برخی دیگر از الزامات شرکت در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS عیارت اند از:

 • تبعه خارجی بودن جهت تحصیل در ترکیه
 • شهروندان ترکیه با تابعیت دوگانه
 • فارغ التحصیل دبیرستان یا دانش آموز سال گذشته بودن
 • افرادی که تحصیلات خود را در قبرس شمالی گذرانده اند.

تاریخ ‌برگزاری آزمون پزشکیYOS

کلیه تاریخ ‌های برگزاری آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS از وب‌ سایت ‌های رسمی دانشگاه‌ های این‌ کشور دریافت گردیده است. آزمون‌ های YOS هر ساله در تاریخ‌ های مشخصی برگزار می‌ گردد که در ماه مه می‌ باشد. به طور کلی این آزمون‌ ها در ماه‌ های آوریل و مه هر سال برگزار می‌ شود.

مراکز برگزاری آزمون مذکور به همراه مهلت ثبت نام بدین شرح است:

محل برگزاری آزمونمهلت ثبت نامتاریخ آزمون
دانشگاه آنکارا (شهر آنکارا)11 مارس تا 12 آوریل 202412 می 2024 میلادی
دانشگاه آقدنیز (شهر آنتالیا) 4 می 2024 میلادی
دانشگاه آتاتورک (شهر ارزوروم)21 ژانویه الی 29 مارس 2024 میلادی4 می 2024 میلادی
دانشگاه چوکرووا 15ژانویه 2024
27 آوریل 2024 میلادی
دانشگاه دوزجه11 ژانویه الی 1 آوریل 2024 میلادی14 آوریل 2024 میلادی
دانشگاه اروسیوس (شهر کایسری)4فوریه الی 30 آوریل 2024 میلادی18 می 2024 میلادی

نمرات قابل‌‌ قبول YOS برای پذیرش دانشگاه ها

نمرات آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS که جهت پذیرش در دانشگاه های معتبر این کشور مورد قبول است به شرح ذیل است:

 • دانشگاه آنکارا (Ankara University) حداقل نمره 50
 • دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi University) حداقل نمره 45
 • دانشگاه گالاتاسرای (Galatasaray University) حداقل نمره 55
 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) حداقل نمره 70 برای پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در ترکیه
 • دانشگاه بیلیم استانبول (İstanbul Bilim University) حداقل نمره 60 برای پذیرش در دانشکده پزشکی
 • دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان (Mimar Sinan Fine Arts University) حداقل نمره 60
 • دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) برای دانشکده های مهندسی علوم اداری، معماری و اقتصاد حداقل نمره 60 و برای پذیرش در دیگر دانشکده ها حداقل نمره 55
 • دانشگاه اولوداغ (Uludağ University) حداقل نمره 60 برای پذیرش در دانشکده پزشکی
 • دانشگاه یاسر (Yaşar University) حداقل نمره 40

اخذ پذیرش از دوره های آمادگی YOS در ترکیه

دانش آموزان برای این که شانس قبولی خود در آزمون YOS را بالا ببرند از کالج های برتر کشور ترکیه پذیرش می گیرند. برخی از مدارکی که باید برای کالج های مزبور ارسال گردد عبارت است از:

 • مدارک تحصیلی از جمله مدرک دیپلم 12 ساله (دیپلم و پیش دانشگاهی) و ریز نمرات این دوره، مدارک گفته شده (یعنی مدارک تحصیلی و ریز نمرات) باید به زبان انگلیسی و یا ترکی استانبولی ترجمه شود.
 • ارائه شناسنامه و یا کارت شناسایی و ترجمه رسمی آن ها به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی
 • ارائه گواهی تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در طول اقامت در کشور ترکیه
 • توصیه نامه از حداقل دو تن از اساتید پیشین
 • انگیزه نامه که باید شخصا نگارش شود
 • دریافت فرم های مربوطه و تکمیل آن ها
 • پرداخت هزینه های مربوط بررسی مدارک یا همان application fee

مدرک زبان ترکی استانبولی (تومر) یا انگلیسی (آیلتس یا تافل) برای اخذ پذیرش از این دوره ها ضروری نمی باشد. اگر سوال یا ابهامی در خصوص مهاجرت به ترکیه دارید با کارشناسان و مشاوران ماهر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در خصوص آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

متقاضیان آزمون ورودی YOS در ترکیه با سوالات زیر مواجه می شوند:

 1. زمان برگزاری این آزمون در ترکیه چه تاریخی است؟ زمان برگزاری آن در اردیبهشت ماه تا خرداد ماه می باشد.
 2. مدت زمان آزمون YOS چقدر است؟ این آزمون در مدت 90 دقیقه برگزار می شود.
 3. آزمون YOS شامل چند سوال می شود؟ 80 سوال شامل 45 سوال IQ و 35 سوال ریاضیات می باشد.
 4. آزمون YOS به چه زبانی برگزار می شود؟ این آزمون به زبان ترکی استانبولی است.
 5. در این آزمون چه دروسی را امتحان می گیرند؟ این آزمون شامل دروس ریاضی، هوش و هندسه خواهد بود.
4.5/5 - (8 امتیاز)

16 دیدگاه برای “آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

 1. حسین گفت:

  سلام خداقوت
  بنده ۲۱ سالمه فروردین ۲۲میشم بنده نمره دیپلمم کم هس ولی به ترکی مسلطم و پایه ریاضی و هوشی خوبی دارم سوالات yosاستانبول رو که نگا میکردم غالبا اسون بودن به نظرتون ترمیم معدل کنم بهتره؟کمتر از ۱۸ هس و اگه بالای ۱۸ رسوندم معدلم رو و قبول هم بشم بورسیه میکنن منو راستش دقیقا نمیدونم قبل ورودی بورسیه میکنن یا بعدش شرایط خاص میخاد بورسیش؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در مقطع کارشناسی نباید دنبال بورسیه باشید چون اکثر دانشگاه ها ندارن این شرایط رو.
   اگر امتحان برای شما ساده هست، شرایط امتحان رو برای خودتون فراهم کنید و توی امتحان نمره بالا بگیرید

 2. رامین گفت:

  با سلام آیا توع دیپلم مهمه اگر ما بخواهیم در کشور ترکیه پزشکی بخونیم یا اهمیتی نداره؟من دیپلم کار و دانش دارم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما می تونید توی دوره های آزمون یوس شرکت کنید بعداز اون برای شرکت در آزمون آماده بشید

 3. مهدی مجیدی گفت:

  سلام، کسی که زبان ترکی بلد نیست و بخواد توی ترکیه دندون پزشکی بخونه و نخواد زبان ترکی یاد بگیره و چون زبان آزمون یوس ترکیه، باید آزمون sat شرکت کنه؟ ولی یه جا دیگه دیدم یوس به زبانهای انگلیسی و دیگه هم هست. درسته؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید در آزمون SAT شرکت کنید

 4. هستی گفت:

  سلام من بهر ه ی هوشی ام ۱۴۰ و ریاضی ام هم متوسط یعنی کنکور ۳۵ جواب دادم شرایط قبولیشو دارم به نظرتو ن شانسی دارم

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای قبولی در یوس باید اقدام کنید و دوره های پیش نیاز رو بگذرونید امیدوارم که قبول بشید

 5. dash vahid گفت:

  سلام
  قربان میخاستم بدونم شرایط سنی داره برای مقاطع لیسانس و فوق دیپلم به چه صورت هستش
  یا شرایط سنی داره ممنون میشم توضیح بدید

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر شرایط سنی نداره شرایطتون رو بفرمائید تا راهنماییتون کنم

 6. حانیه گفت:

  سلام میخواستم بدونم ازمون yos درجه سختیش نسبت به کنکور ایران بیشتره یا کمتر؟؟؟؟
  خب توی ایران هم سخته هم درسایی مثل زیست و شیمی هست که در ازمون yos نیست درسته؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   آزمون YOS آزمونی سخت مشابه کنکوره اما با این تفاوت که سراسری نیست و هر دانشگاهی آزمون YOS خودش رو داره. این آزمون شامل ریاضی، هوش و هندسه میشه

 7. حسین گفت:

  با سلام میبخشین اگه نمره yos خیلی خوب و تافل بالای 80 داشته باشیم اما معدل دیپلم ۱۱ و معدل پیش دانشگاهی 12باشه میتونم از یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت پذیرش بگیرم. خواهس میکنم جواب بدین

  1. Mobina.hassanpour گفت:

   بله …قبولی در دانشگاه های ترکیه صرفا نمره قبولی در ازمونyos در نظر گرفته میشود و معدل در قبولی دانشگاه های بی تاثیر است.

   1. داوری گفت:

    سلام
    ملاک نمره یوس هست اما معدل هم تاثیرگذار خواهد بود

  2. داوری گفت:

   سلام
   نمره یوس ملاک عمله
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *