مهاجرت تحصیلی آمریکا

آزمون GRE

آزمون GRE عمومی

آزمون GRE یک آزمون بین المللی برای دانشجویانی است که دوره کارشناسی خود را به پایان رسانده اند و قصد تحصیل در کشور دیگری را دارند. این آزمون به دانشگاه مقصد اثبات می کند که متقاضی توانایی علمی کافی برای ادامه تحصیل را خواهد داشت. این آزمون بر خلاف باور بسیاری آزمون صرف زبان نیست و مهارت های مختلف افراد در این آزمون مورد ارزیابی قرار می گیرد.

آزمون (GRE (Graduate Records Examination به صورت آنلاین و کاغذی در مراکز مختلفی که در سراسر جهان مشخص شده اند، برگزار می شود. مراکز رسمی برگزاری این آزمون در کشور ایران نیز وجود دارد که هر 21 روز یک بار اقدام به برگزاری آزمون می کنند. این آزمون معمولا به به صورت جنرال و رشته محور برگزار می شود و هر فرد می بایست با توجه به رشته تحصیلی خود، نوع آزمون مورد نظرش را بیابد. ما، در موسسه سفیران سروش سعادت، در این مقاله به بررسی شرایط آزمون بین المللی GRE خواهیم پرداخت.

آزمون GRE عمومی

این نوع از آزمون GRE بیشتر برای دانشجویان رشته های حقوق و اقتصاد است و شامل سه بخش درک مطلب، ریاضیات و نوشتار تحلیلی می شود. در بخش درک مطلب، موضوعاتی در اختیار فرد قرار خواهد گرفت و متقاضی می بایست بتواند اثبات کند که معانی کلمات، جملات و متون را به طور کامل متوجه می شود و می تواند ارتباط کلمات با متون را درک کند. همچنین متقاضی می بایست  اثبات کند که توانایی حذف مطالب غیر مرتبط با متن را در اختیار دارد. بیان مقصود نویسنده از دیگر مواردی است که در این بخش باید توسط متقاضی بیان شود.

در بخش ریاضیات، سوالاتی در رابطه با مشکلات عمومی مطرح می شود و افراد باید از طریق الگوهای ریاضی، طرحی برای برون رفت از آن مشکل طراحی کنند. همچنین افراد باید نشان دهند که به مقدمات ریاضی، علم جبر، هندسه و تجزیه و تحلیل داده ها تسلط دارند. متقاضیان در این بخش اجازه استفاده از ماشین حساب را خواهند داشت.

در بخش نوشتار تحلیلی، شرکت کنندگان باید از طریق توضیحات و ارائه مثال، از یک ایده ارائه شده دفاع کنند. همچنین متقاضیان باید یکپارچگی متون را حفظ کرده و با ارائه مستندات، ادعاهای ارائه شده را به اثبات برسانند. متقاضیان همچنین باید ایده هایی که به صورت کوتاه و پیچیده ارائه شده است را شرح دهند. رعایت عناصر نوشتار انگلیسی برای افراد الزامی است. هزینه ثبت نام در این آزمون به شرح زیر است:

کشور هزینه
استرالیا 230 $ (دلار)
چین 231.30 $ (دلار)
نیجریه 220 $ (دلار)
ترکیه 255 $ (دلار)
سایر کشورهای جهان 205 $ (دلار)

آزمون GRE سایر رشته ها

دانشجویان 6 رشته تحصیلی می توانند برای شرکت در امتحان GRE در سایر رشته های تحصیلی شرکت کنند. این 6 رشته تحصیلی عبارتند از :

 • زیست شناسی
 • شیمی
 • ادبیات انگلیسی
 • ریاضیات
 • فیزیک
 • روانشناسی

برای آمادگی شرکت در آزمون، PDF های آموزشی رایگان در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت که شامل درس نامه و همچنین نمونه سوالات آزمون است. هزینه های مربوط به شرکت در امتحان GRE در این بخش به شرح زیر است:

نوع هزینه میزان هزینه
ثبت نام آزمون 150 $ (دلار)
ثبت نام دیرتر از زمان تعیین شده 25 $ (دلار)
تغییر تاریخ آزمون 50 $ (دلار)
تغییر محل آزمون 50 $ (دلار)
تغییر عنوان آزمون 50 $ (دلار)
دریافت درسنامه همه رشته ها رایگان
مشاهده نتیجه آزمون رایگان
هزینه ارسال نتیجه آزمون بیش از حد مجاز به دانشگاه های دیگر 27 $ (دلار)
بررسی جز به جز امتیازات 50 $ (دلار)

تنها پرداخت هزینه ثبت نام در آزمون الزامی است و سایر هزینه ها به صورت اختیاری از متقاضیان دریافت می شود. هر ساله امتحان GRE بخش رشته محور، در فرمت کاغذی، تنها 3 بار در سال و در ماه های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می شود.

نکاتی در رابطه با آزمون GRE

نکاتی در رابطه با آزمون GRE

علاقمندان به شرکت در امتحان GRE می بایست در رابطه با این آزمون، نکاتی که وجود دارد را به خوبی بشناسند تا در پروسه حضور در آزمون دچار مشکل نشوند. از جمله مهم ترین نکاتی که باید متقاضیان مورد توجه قرار دهند عبارتند از:

 • همراه داشتن هرگونه وسیله جهت نوشتن، ماشین حساب، کاغذ و … به طور کلی ممنوع است. کلیه این امکانات در روز آزمون در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.
 • نتیجه آزمون پس از 10 تا 15 روز در پروفایل رسمی فرد در سایت ETS منتشر خواهد شد و به مدت 5 سال دارای اعتبار خواهد بود.
 • در صورتی که متقاضی حداکثر تا 4 روز قبل از شروع آزمون، ثبت نام خود را لغو کند، می تواند تا سقف 50% از هزینه های پرداختی را دریافت کند.
 • نتایج مربوط به دو بخش از سه بخش آزمون بلافاصله پس از آزمون در اختیار متقاضیان قرار می گیرد اما امکان تغییرات جزئی در نتیجه آزمون وجود دارد.
 • آزمون رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی از رشته های تحصیلی این آزمون حذف شده است.

بسیاری از افراد برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر جهان نیاز خواهند داشت تا در آزمون GRE شرکت کرده و نمره خود را در اختیار دانشگاه قرار دهند. نمره این آزمون در بسیاری از موارد از ارزش بیشتری نسبت به آزمون زبان برخوردار است و در میزان بورسیه تحصیلی افراد نیز می تواند نقش داشته باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره آمادگی دارد تا خدمات متفاوتی را در اخیتار متقاضیان مهاجرت به کشورهای مختلف جهان نظیر مهاجرت به آمریکا قرار دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *