مهاجرت به کشور اتریش

اتریش مقصدی جذاب برای مهاجرت

اتریش مقصدی جذاب برای مهاجرت

اتریش مقصدی جذاب برای مهاجرت است چه برای کسانی که می خواهند از راه تحصیل و کار اقامت بدست آورند چه برای علاقه مندان به پروسه های سرمایه گذاری و ثبت شرکت.کشور اتریش یکی از توسعه یافته ترین کشورهای دنیا است که از سال 1955 عضو سازمان ملل (UN) و از سال 1995 عضو اتحادیه اروپا (EU) می باشد. اتریش با بیش از 83000 کیلومتر مربع مساحت و حدود 9 میلیون نفر جمعیت، علاوه بر زیبایی های طبیعی و آثار تاریخی بی نظیر، اقتصاد قدرتمند، دانشگاه های برتر و بازارکار خوبی دارد. این دلایل در کنار هم موجب گردیده در کنار کشورهای انگلیسی زبانی مثل کانادا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا، اتریش نیز مقصد جذابی برای مهاجران از سرتاسر دنیا باشد. در مقاله پیش رو که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش گردیده راجع به مهاجرت به اتریش اطلاعاتی ارائه شده است.

اتریش مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

با توجه به این که تحصیل در اتریش تقریبا رایگان است، بی شک یکی از پرطرفدارترین شیوه های اخذ اقامت آن از طریق اخذ ویزای تحصیلی می باشد. البته تابعیت دانشجو، نوع دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته شده است، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی در این که چه میزان شهریه ای از وی اخذ گردد تاثیرگذار است. به عبارتی دیگر دانشجویانی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا (EU) یا حوزه اقتصادی اروپا (EEA) را دارند برای تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش تنها 20€ (یورو) بابت حق بیمه و حق عضویت در انجمن دانشجو پرداخت می نمایند. این در حالی است که شهریه دریافتی از سایر دانشجویان یا اصطلاحا non-EU/EEA students در هر ترم، علاوه بر 20€ (یورو) حق بیمه، به طور متوسط 726€ (یورو) می باشد. برخی از دانشگاه های تقریبا رایگان اتریش عبارت هستند از:

  • University of Klagenfurt
  • Johannes Kepler University Linz
  • FH Joanneum University of Applied Sciences

البته دانشگاه های خصوصی اتریش با این که غالبا سطح علمی خیلی خوبی دارند، با توجه به این که بودجه ای از دولت دریافت نمی کنند، شهریه بالاتری از دانشجویان می گیرند و حتی برای دانشجویان اتحادیه اروپا نیز رایگان نیستند. در این دانشگاه ها میزان شهریه دریافتی از دانشجویان سالیانه 3000€ تا 23000€ (یورو) می باشد هر چند شهریه برخی رشته های خاص مثل رشته های مدیریتی به سالی 35000€ (یورو) نیز می رسد. به منظور مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل دانشجویان باید پس از فارغ التحصیلی و پیش از انقاضای ویزای تحصیلی خود، شغلی پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را به این ترتیب تبدیل به ویزای کاری نمایند.

اتریش مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

اتریش مقصدی جذاب برای مهاجرت کاری

در حالی که غالب کشورهای دنیا برای صدور ویزای کاری لزوما از فرد پیشنهاد شغلی (job offer) می خواهند، اتریش با توجه به این که فرصت های شغلی متعددی دارد، ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کاری در نظر گرفته است. اخذ این ویزا که 6 ماه اعتبار دارد مزیت فوق العاده بزرگی برای علاقه مندان به مهاجرت کاری به حساب می آید چراکه حتی با کمک گرفتن از موسسات کاریابی باز هم منعقد کردن قرارداد کاری بدون حضور در خاک کشور مورد نظر عملا غیر ممکن است. این در حالی است که دارندگان ویزای جستجوی کار در اتریش این فرصت را خواهند داشت تا به مدت 6 ماه دنبال کار باشند و پس از استخدام شدن ویزای فعلی خود را به ویزای کاری یعنی کارت قرمز-سفید-قرمز تبدیل نمایند. وضعیت درآمد افراد در اتریش به وسیله جدول زیر نشان داده شده است:

میزان درآمد ماهیانهتوضیحات
520€ (یورو)کم ترین میزان درآمد ماهیانه در اتریش
3820€ (یورو)متوسط درآمد ماهیانه در اتریش
16900€ (یورو)بیشترین میزان درآمد ماهیانه در اتریش

علاقه مندان به اخذ این ویزا بابت مواردی امتیاز اخذ می نمایند که عبارت هستند از:

  • سن
  • مدرک تحصیلی
  • سال های سابقه کاری
  • مدرک زبان (انگلیسی یا آلمانی)

منتهی با توجه به آلمانی زبان بودن جامعه اتریش، عملا کسانی که به زبان آلمانی تسلط نسبی نداشته باشند حتی در صورت اخذ ویزای جستجوی کار، شانسی برای پیدا کردن شغل در این کشور نخواهند داشت. البته شرایط کاری در اتریش بسیار ایده آل است و علی الخصوص متخصصین رشته های فنی- مهندسی مثل مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی نرم افزار و غیره در صورت آشنایی نسبی به زبان آلمانی می توانند تقریبا راحت شغلی در این کشور پیدا کنند. در نمودار زیر نرخ بیکاری در اتریش نشان داده شده است:

بررسی نرخ بیکاری در کشور اتریش

اتریش مقصدی جذاب برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

از آن جایی با تنها 35000€ (یورو) می توان در اتریش شرکت GmbH ثبت نمود، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور نیز طرفداران زیادی دارد. منتهی با توجه به ریسکی بودن پروسه های ثبت شرکت به لحاظ شانس سودآوری، امکان یا عدم امکان تاییدیه برنامه تجاری (business plan)، افرادی که زیر 40 سال دارند حتی در صورتی که قصد ثبت شرکت در اتریش را داشته باشند ابتدائا از طریق کار یا تحصیل وارد این کشور می شوند. چراکه به این ترتیب علاوه بر آشنایی بهتر با محیط اتریش، نسبت به قوانین ثبت شرکت، برنامه های سودآور و غیره نیز اطلاعات کسب می کنند و درصد ضرردهی شرکتی که قرار است در آینده ثبت کنند را به حداقل می رسانند.

هزینه های زندگی در اتریش

عمده ترین هزینه کسانی که از طریق اخذ ویزای تحصیلی یا ویزای جستجوی کار به اتریش می روند تامین هزینه های ماهیانه زندگی در این کشور است که برای یک نفر حدود 900€ تا 1300€ (یورو) می باشد. یکی از عمده ترین مواردی که هزینه زندگی در اتریش به آن اختصاص می یابد نیز پرداخت اجاره منزل است که در جدول ذیل توضیح داده شده است:

نوع مسکناجاره ماهیانه
آپارتمان یک خوابه در شهرهای بزرگ739.10€ (یورو)
آپارتمان یک خوابه در شهرهای کوچک578.88€ (یورو)
آپارتمان سه خوابه در شهرهای بزرگ1341.05€ (یورو)
آپارتمان سه خوابه در شهرهای کوچک1033.55€ (یورو)

در واقع در کشور اتریش پرداخت اجاره مسکن حدود 25% هزینه های ماهیانه زندگی را به خود اختصاص داده است که افراد می توانند با اجاره اشتراکی منزل با دیگران از میزان آن بکاهند. همان طور که مشاهده می شود زندگی در اتریش علاوه بر این که با رفاه اقتصادی و اجتماعی زیادی همراه است، خیلی پرهزینه نخواهد بود و اتریش مقصدی جذاب برای مهاجرت است. در این مقاله اطلاعاتی راجع به اتریش و بهترین راه های مهاجرت به آن بیان شد و کسانی که علاقه دارند راجع به آن اطلاعات بیشتری کسب نمایند می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *