اروپا, ویترین

اخذ اقامت اروپا

اخذ اقامت اروپا

اخذ اقامت اروپا از راه های بسیاری امکان پذیر است و مزایای زیادی را برای متقاضیان فراهم می نماید که به بررسی مزایا و شرایط آن میپردازیم. آیا بعد از اخذ اقامت اروپا می توان تابعیت آن را نیز دریافت نمود؟ بله، در بسیاری از کشورهای اروپایی بعد از اخذ اقامت اروپا و بعد از چند سال زندگی در کشورهای اروپایی می توانید درخواست نمائید و تابعیت کشور مورد نظر خود را دریافت نمائید. جدیدترین و بهترین راههای اخذ اقامت اروپا کدام هستند؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

 • کدام کشورهای اروپایی برای اخذ اقامت بهتر هستند؟
 • شرایط اخذ اقامت اروپا چیست؟
 • بهترین مسیر برای اخذ اقامت در اروپا چیست؟
 • چگونه می توان به این قاره مهاجرت کرد؟
 • آیا تولد در اروپا می تواند امتیاز ویژه ای برای افراد داشته باشد؟

5 روش برتر اخذ اقامت اروپا در 2023 برای ایرانیان

از چه راهی می توان اقامت اروپا را اخذ نمود؟ از جمله راه هایی که برای اخذ اقامت اروپا وجود دارد، شامل:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

در ادامه این مقاله شرایط اخذ اقامت هر کدام از راه های موجود را بررسی می نمائیم.

اخذ اقامت اروپا با کمترین هزینه

اقامت اروپا مزایای زیادی را برای شما فراهم می نماید و می توانید با اخذ اقامت هر کدام از کشورهای اروپایی به راحتی بدون اخذ ویزا وارد خاک کشورهای دیگری شوید. از جمله مزایای اخذ اروپا را می توان به امکان تحصیل رایگان اشاره نمود. یکی از کم هزینه ترین راه های ورود به اروپا مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار می باشد و شما با این روش می توانید با صرف کم ترین هزینه، اقامت خود و خانواده خود را دریافت نمائید. یکی دیگر از کم هزینه ترین راه های ورود به اروپا، مهاجرت از طریق اخذ ویزای تحصیلی می باشد، زیرا در بسیاری از کشورهای اروپایی شما منجمله اتریش، آلمان، فرانسه و نرو امکان تحصیل رایگان را دارید. در ادامه مقاله انواع مسیرهای مهاجرت به اروپا را بررسی می نمائیم.

مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج

مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج یکی از گزینه های کم هزینه برای مهاجرت به این کشور محسوب می شود. در این روش شما باید با یک شخص ازدواج نمائید و این شخص باید بتوانید تمکن مالی خوبی را در حساب خود ارائه دهد و نشان دهد که در این کشور می تواند شما را از نظر مالی حمایت نماید. معمولا در اروپا می توان برای ویزای نامزدی یا ویزای ازدواج اقدام نمود که شما در ابتدا یک اقامت 2 ساله دریافت می نمائید و بعد از اتمام این دوره در صورتی که عمل جدایی صورت نگیرد می توانید برای اقامت بلند مدت درخواست دهید، ولی در صورت جدا شدن از همسر خود، اقامت شما تمدید نمی شود.

مهاجرت به اروپا از طریق تحصیل

تحصیل در اروپا طبق قوانین که تعریف شده است، رایگان است. در بسیاری از کشورهای اروپایی شما در ابتدا باید اقامت اروپا را به دست آورید تا بتوانید از تحصیل رایگان در آن کشور بهره ببرید. درحالیکه در برخی از کشورها شما حتی اگر خارج از اتحادیه اروپا باشید می توانید برای تحصیل در دانشگاه های آن کشور اقدام نمائید. از جمله کشورهایی که این امکان را به ما می دهد کشور آلمان، اتریش، نروژ، فرانسه و غیره می باشد. اما جدا از بحث تحصیل رایگان در اروپا، آیا می دانید که سه دانشگاه برتر اروپایی در سال تحصیلی 2022- 2023 تماما از کشور انگلستان هستند:

مقایسه برترین دانشگاه های اروپا

برای اینکه بتوانید به تحصیل رایگان در این کشورها مشغول شوید باید شرایط مورد نظر را احراز نمائید. به طور مثال در کشور آلمان و اتریش شما باید بتوانید نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاه دولتی در ایران یا گواهی کالج های آلمان را ارائه دهید و همچنین باید مدرک زبان آلمانی را تا سطح B2 ارائه دهید. برای کشور نروژ شرایط به مراتب راحتتری تعیین شده است و شما با مدرک زبان انگلیسی نیز می توانید ویزای تحصیلی نروژ را دریافت نمائید.

اخذ اقامت اروپا از طریق کار

کار کردن در اروپا می تواند برای شما امکان پذیر باشد به شرط آنکه شما دارای مهارت مورد نیاز هر کشور باشید، کار در اروپا به 2 دسته تقسیم می شود. نوع اول آن داشتن دعوتنامه شغلی می باشد. با دعوتنامه شما می توانید با قراردادی که بین شما و کارفرمای شما منعقد می شود برای اخذ ویزای کاری اقدام نمائید.

نوع دوم کار در اروپا اخذ ویزای جست و جوی کار یا Job Seekerاست. در حال حاضر کشورهایی که در حوزه اروپا به ما ویزای جستجوی کار می دهند، کشورهای آلمان و اتریش می باشند که در حال حاضر در کشور آلمان این ویزا در حالت تعلیق است. البته این دو کشور تفاوت هایی را برای اخذ ویزای جست و جوی کار دارند. ویزای کار اتریش به صورت امتیازبندی می باشد و شما باید از همان اول مدرک زبان آلمانی را برای اخذ این ویزا ارائه دهید. در صورتی که برای اخذ ویزای کار آلمان نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید.

مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت اروپا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می باشد. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری از جمله پرهزینه ترین راه های مهاجرت به این کشور محسوب می شود و در مرحله آخر که مهاجرت از طریق راه های دیگر برای شما امکان پذیر نباشد می توانید برای این مسیر اقدام نمائید. مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت آن از طریق سرمایه گذار به انواع مختلفی تقسیم می شود. از جمله راه های موجود برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری شامل موارد زیر می باشد:

 • از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت از طریق تمکن مالی
 • از طریق خرید ملک
 • از طریق استارتاپ

اخذ اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت

برای ثبت شرکت باید در ابتدا کشوری را بررسی نمائید که قوانین متناسبی را برای مهاجران و سرمایه گذاران تنظیم نموده است. در فرایند ثبت شرکت شما باید بتوانید یک طرح کسب و کار را ارائه دهید و همچنین باید سرمایه اولیه را برای افتتاح حساب خود داشته باشید. معمولا در کشورهای اروپایی شما باید با یک شخص که از اتباع اروپا است فرایند ثبت شرکت را به صورت شراکتی انجام دهید. طرح کسب و کار شما باید به سفارت کشور مورد نظر ارائه شود و بعد از پذیرفته شدن و قابل قبول بودن طرح شما می توانید اقامت خود و خانواده خود را به دست آورید. بهترین کشورهای اروپایی برای ثبت شرکت و آغاز بیزینس بر طبق شاخص آزادی اقتصادی عبارتند از:

برترین کشورهای اروپایی به جهت سرمایه گذاری

اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی

یکی دیگر از مسیرهای مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه گذاری، اخذ اقامت از طریق تمکن مالی می باشد. در این روش در بعضی از کشورها از جمله یونان، فرانسه، اسپانیا و اتریش می توان اقدام نمود. در این حالت شما مبلغی را به ازای هر عضو از خانواده که در هر کشور متفاوت است در حساب خود نشان می دهید و این مبلغ بعد از اخذ اقامت باید در حسابی بدون دریافت سود به صورت سپرده باقی بماند. از معایب این روش این است که شما در طول زندگی خود در کشور اجازه کار کردن را ندارید. این روش اخذ اقامت شرط حضور دارد و در سال باید حداقل بین 6 تا 9 ماه در کشور حضور داشته باشید. این روش در هر سال فقط در ماه ژانویه انجام می شود.

اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک

خرید ملک نیز یکی از راه های مهاجرت به اروپا می باشد و درحال حاضر کشورهای محدودی این نوع اقامت را به ایرانیان ارائه می دهند. برای مهاجرت به اروپا از طریق خرید ملک باید بررسی نمائید که کدام یک از کشورها به شما اقامت می دهند و بعد اقدام نمائید. از جمله کشورهایی که می توانید در اروپا با خرید ملک اقامت را دریافت نمائید، کشورهای پرتغال، اسپانیا، یونان و قبرس می باشد. برای انجام خرید ملک توجه نمائید که باید حتما با وکلای حاذق در این زمینه مشورت نمائید و از جایی ملک را خریداری نمائید که سالانه به ارزش ملک شما افزوده شود.

مدارک لازم برای اخذ اقامت اروپا

برای مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت بسته به شرایطی که شما دارید و همچنین بسته به روشی که اقدام می نمائید مدارک متفاوتی را باید ارائه دهید. به طور مثال برای اخذ ویزای تحصیلی شما باید بتوانید نامه پذیرش را از دانشگاه مورد نظر خود دریافت نمائید و یا مدرک زبان معتبر را بسته به مقطعی که اقدام می نمائید ارائه دهید. ولی به صورت کلی می توان به ارائه مدارک ذیل در جدول برای اخذ اقامت اروپا اشاره نمود. مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت اروپا عبارتند از:

 • اسناد هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه و غیره
 • مدارک تحصیلی برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای کاری
 • مدرک های مبتنی بر گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک مبتنی بر گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک مالی و ارائه نامه تمکن مالی

نکته مورد توجه این است که تمکن مالی شما باید حدودا 10000€ (یورو) باشد و نشان دهنده هزینه زندگی شما در طول یک سال در این کشور باشد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت اروپا

شرایط اخذ تابعیت اروپا

همانطور که در این مقاله مطالعه فرمودید برای اخذ اقامت اروپا شما می توانید اقدام نمائید و در اکثر کشورهای اروپایی می توانید بعد از چند سال زندگی اقامت دائم و بعد از آن تابعیت کشور را دریافت نمائید. در اکثر کشورهای اروپایی بعد از 5 یا 6 سال کار کردن می توان اقامت دائم را دریافت نمود ولی نکته قابل توجه این است که اقامت تحصیلی شما جزء این مسیر دریافت اقامت دائم محسوب نمی شود ( به استثنای هلند) و باید بتوانید در کشور مشغول به کار شوید تا اقامت شما منجر به دریافت اقامت دائم شود.

برای مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت شما از طریق اعزام دانشجو به اروپا، سرمایه گذاری در اروپا، اخذ ویزای کاری در اروپا و غیره پیشنهاد می نمائیم قبل از مهاجرت اطلاعات کاملی را در این باب دریافت نمائید و بسته به شرایط خود بهترین و کم هزینه ترین مسیر را برای مهاجرت و دریافت اقامت دریافت نمائید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات به شما متقاضیان محترم می باشد. با مشاورین ما تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان ما برای تکمیل اطلاعات خود استفاده نمائید.

ساده ترین کشورهای اروپایی برای دریافت اقامت دائم عبارت اند از:

 • پرتغال: سرمایه گذاری در تحقیقات علمی یا هنری و فناوری، خرید در املاک و مستغلات، توسعه أمور بازرگانی و اشتغال زایی 5 ردیف شغلی، خرید سهام از صندوق سرمایه گذاری از شرکت های کوچک، تمکن مالی
 • یونان: تمکن مالی و خرید املاک و مستغلات
 • مالتا: خرید أوراق قرضه
 • قبرس: خرید ملک
 • لتونی: سرمایه گذار در سهام شرکت ها
 • مونته نگرو: خرید املاک و مستغلات
 • اسپانیا: خرید املاک و مستغلات، تمکن مالی

مدارک لازم برای دریافت اقامت اروپا

مدارک مورد نیاز برای برای اجازه اقامت بلند مدت در اروپا عبارت است از:

 • گذر نامه معتبر
 • دو قطعه عکس که مطابق با قوانین اخذ ویزای شنگن باشد
 • کپی رنگی از صفحات پاسپورت حاوی اطلاعات شخصی و سابقه سفر به کشورهای مختلف
 • مدارکی که شما حداقل پنج سال در آن کشور اقامت داشته اید
 • گواهی ثبت نام معتبر که هنگام ورود شما به کشور میزبان صادر می شود.
 • مدارک دال بر زندگی شما در این کشور، مانند قبوض آب و برق و قراردادهای اجاره.
 • شواهدی مانند فیش حقوقی، صورتحساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی مبنی بر اینکه شما مشغول به کار، تحصیل، خوداشتغالی، خودکفایی یا جستجوی کار بوده اید
 • اثبات درآمد: این مورد می تواند قرارداد کاری، صورتحساب بانکی، فیش حقوقی و غیره باشد
 • مدرک اقامت:قرارداد اجاره یا سند مالکیت خانه را ارسال کنید که منطقه محل شما را نیز مشخص کند
 • بیمه سلامت:شواهدی را ارائه دهید که نشان دهد بیمه درمانی شما توسط ارگان های دولتی یا خصوصی ارائه می شود
 • لطفاً توجه داشته باشید که اینها فقط الزامات مشترک برای کشورهای اتحادیه اروپا هستند. برخی از آنها دارای چند الزام اضافی هستند که ممکن است کشور به کشور متفاوت باشد

سوالات پر تکرار در خصوص اقامت اروپا

اروپا یکی از جذاب ترین قاره های جهان برای مهاجرت است و کشورهای فراوانی در این قاره وجود دارند که مورد توجه متقاضیان مختلف قرار میگیرند. در حقیقت غرب و شرق این قاره کشورهای جذاب فراوانی برای مهاجرت دارد و این خواسته در قاره های دیگر وجود ندارد. مهم ترین سوالاتی که در این خصوص مطرح می شوند عبارتند از:

 • ساده ترین راه اخذ اقامت کاری در اروپا در کدام کشور فراهم می شود؟ متقاضیان کار در اروپا می توانند آلمان را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند مگر آنکه اقامت یک کشور اروپایی را در اختیار داشته باشند.
 • آیا می توان از طریق تحصیل، اقامت اروپا را بدست آورد؟ خیر، مهاجرت تحصیلی به هیچ کشوری در نهایت منجر به اخذ اقامت دائم نمی شود، مگر آنکه فرد اقدام به کاریابی کرده تا بتواند اقامت خود را دائمی کند.
 • آیا تفاوتی بین راه های اخذ اقامت کشورهای اروپایی وجود دارد؟ مسیر اخذ اقامت کشورهای حوزه شنگن معمولا یکسان است و متقاضیان باید در خصوص اخذ اقامت خود در کشورهای خارج از این حوزه دقت فراوانی داشته باشند.
 • مزایای اخذ اقامت دائم اروپا در حوزه شنگن چیست؟ دارندگان اقامت دائم این منطقه می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به بسیاری از کشورهای جهان مهاجرت کنند.
1.3/5 - (254 امتیاز)

3 دیدگاه برای “اخذ اقامت اروپا

 1. ممد گفت:

  این مقاله خوب بود ولی کاش به جزئیات قضیه میپرداخت کلیات رو همه میدونن مثلا چطور از طریق ویزای کار و چقدر سرمایه میخواد

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   نظر لطف شماست اما جزئیات قضیه برای هر کشوری متفاوته و راجع به هرکدوم میشه یک مقاله 100 صفحه ای نوشت
   این برای اطلاعات کلی شماست اما اگر نیاز به اطلاعات دقیق و جزئی داشته باشید بهتره یک مشاوره تخصصی از کارشناسان ما دریافت کتید دوست عزیز

 2. رویا معصومی گفت:

  این مقاله خیلی خوب بود ممنون از شما بابت اطلاعات مفید و کاربردی که در این مقاله قرار دادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *