مهاجرت به کشور اسلواکی

اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج

اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج یکی از راه های قانون و شناخته شده به کشور اروپایی اسلواکی است. پیش از هر چیز لازم است که در ابتدا این نکته را متذکر شویم که در پروسه مهاجرت از طریق ازدواج، تنها قانونی بودن ازدواج کافی نیست بلکه همچنین افزون بر آن، لازم است واقعی بودن آن نیز اثبات گردد. به عبارت دیگر، ازدواجی منجر به کسب اقامت می شود که هم قانونی و هم واقعی باشد. اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج راهی و یا بهانه ای شاید جهت مهجرت به شنگن باشد.

 1. در این راستا احتمالا، سوالات اصلی خوانندگان مقاله، این سوالات هستند: پروسه اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج چگونه است؟

 2. روادید اقامتی ماخوذه از روش اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج از چه نوع اقامتی است؟

 3. اصولا آیا با ازدواج با شهروند اسلواکی می توان درخواست اقامت کرد؟

ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر علم روز مهاجرتی اقامتی به این سوالات شما در این مقاله پاسخ خواهیم داد. 

ضرورت وجود روادید و اقامت اسلواکی

روادید اقامت در اسلواکی برای شهروندان خارجی (غیر اروپایی) که قصد ماندن بیش از 3 ماه در این کشور را دارند، اجباری است. پیش از عزیمت، جهت دریافت مجوز اقامتی ، شهروند خارجی بایستی که به سفارت اسلواکی درخواست بدهد.

انواع روادید اقامت اسلواکی عبارتند از: روادید اقامت موقتی، روادید اقامتی دایمی، اقامت مدت دار. در مطالب زیر درباره هرکدام به تفضیل بحث می کنیم:

ویزای اقامت موقتی

که می تواند به شهروندان خارجی در جهت اهداف زیر اعطا شود: بیزینس؛ استخدام شدن؛ تحصیل در اسلواکی؛ پیوستن به خانواده؛ برای واحدهای عمرانی نیروهای مسلح؛ برای یک فعالیت خاص؛ برای تحقیق و توسعه.

ویزای اقامت دایمی

چهار دسته روادید اقامت دایمی در اسلواکی وجود دارند، که به صورت زیر فهرست شده اند: روادید اقامت دایمی به مدت 5 سال؛ روادید اقامت دایمی در اسلواکی برای یک مدت زمان نامحدود؛ روادید اقامت دایمی در اسلواکی برای اقامت بلندمدت در کشور؛ روادید اقامت دایمی برای شهروندان EU/EEA/سویس.

و اما روادید اقامت دایمی همان روادید مورد نظر مقاله حاضر است که در ادامه بیشتر از آن بحث می شود. امتیازات اقامت دایمی برای دارنده آن عبارت است از: مشارکت در انتخابات منطقه ای و حق رای؛ مجوز کار در EU و سوئد بدون حتی صدور روادید کار، یعنی درست مثل حقوق یک شهروند اسلواک؛ انجام فعالیتهای خاص مثل تحصیل، استخدام بر پایه قرارداد و توانایی راه اندازی و تشکیل شرکت.

اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج

شهروند خارجی، که همسر/شوهر شهروند جمهوری اسلواکی است ممکن است که  درخواست روادید اقامت اسلواکی را بدهد. اما سوال اینجاست، اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج از کدام نوع روادید است؟ و با چه شرایطی؟ این روادید اقامت درخواستی از نوع دایمی است و مدت اعتبارش در خاک اسلواکی 5 سال است. شرط آن هم این است که شهر وند جمهوری اسلواکی همچنین لازم است که روادید دایمی هم در جمهوری اسلواکی داشته باشد. 

1- ثبت ازدواج

بر اساس قانون، انجام مراسم ازدواج در حضور مقام مورد تایید الزامی است. اگر تصمیم به داشتن مراسم ازدواج در خاک اسلواکی یا در سفارت اسلواکی دارید مدارک زیر را 14  روز قبل از مراسم ازدواج تحویل دهید: گواهی تولد؛ مدرک تمکن مالی؛ مدرک تابعیتپاسپورت معتبر؛ مدرک اقامتی؛ گواهی فوت/طلاق همسر/شوهر قبلی؛ این مدارک بایست که به اداره ثبت محلی تحویل داده شود.

2درخواست اقامت و مدارک لازم

درخواست اقامت دایمی ممکن است همانند روش درخواست اقامت موقتی به سفارت اسلواکی در خارج تحویل داده می شود. این درخواست همچنین ممکن است که توسط شهروند خارجی به اداره پلیس محلی تحویل داده شود. پس از تحویل درخواست و مدارک، نوبت مصاحبه می رسد. مصاحبه به صورت مکتوب و شفاهی است. محتوای مصاحبه در مورد قصد اخذ اقامت و درخواست سوپیشینه از متقاضی اقامت می باشد. مدارک لازم پیوست شده به درخواست:

 • دو قطعه عکس در اندازه 3*3,5 cm که صورت واقعی را نشان دهد
 • اسناد معتبر مسافرتی
 • گواهی ازدواج
 • برگه استعلام سوسابقه تایید شده
 • مدرک نشانگر تمکن مالی جهت اقامت دایمی
 • سند نشان دهنده محل سکونت

3اخذ روادید اقامتی

سفارت خانه یا  اداره پلیس درباره اعطای اقامت دایمی تصمیم خواهند گرفت. مدت زمان رسیدگی و اعلام نظر از روز تحویل درخواست تا اخذ نتیجه 90 روز می باشد. پس از اخذ اقامت اسلواکی، شهروند خارجی بایستی که گزارش پزشکی از عدم وجود بیماریهای واگیر را ارایه دهد. این گزارش بایستی که در طی 30 روز پس از دریافت مدرک اقامتی تحویل داده شود. همسران شهروندان اسلواک از پرداخت هزینه معاف هستند!

با توجه به مطالبی که تا حالا در این مقاله گفته شد، اکنون می توان به سوالات کلیدی شما پاسخ داد:

آیا ازدواج به این صورت موجب اخذ اقامت اسلوکی می شود؟ بله، اخذ اقامت دایمی برای شهروند خارجی که با  تبعه اسلواک ازدواج کرده است امکانپذیر است. این امر بنا به چه قانونی ممکن است؟ توسط قانون اقامت خارجی ها در جمهوری اسلواکی. مدت اعتبار روادید اقامت دایمی اخذ شده چقدر است؟ مدت اعتبار این اقامت 5 ساله می باشد.

آیا امکان تبدیل روادید اقامتی به پاسپورت تابعیت اسلواکی وجود دارد؟ بله. در صورت وجود شرایط زیر، شما صلاحیت درخواست و اخذ تابعیت اسلواکی را دارید: گذشت بیش از 5 سال از زمان اخذ روادید اقامت دایمی تان از جمهوری اسلواکی؛ تسلط به تکلم با زبان اسلواک و آشنایی با فرهنگ و تاریخ آن؛ دراختیار داشتن مدارک مورد نیاز.

می توان گفت که اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج یک نوع سرمایه گذاری برای آینده تلقی می شود. این پروسه با وجود نوید بخش بودن، پیچیدگی های حقوقی و اداری خاص خود را دارد که  لازم است بدان توجه نمایید. ما در این مسیر، به شما مشاوره با وکلا و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را پیسنهاد می کنیم. این مشاورین، مسائل مختلف مهاجرتی مانند اقامت و ازدواج در اسلواکی و مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج را برای شما توضیح می دهند.

Related Posts

4 دیدگاه برای “اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج

 1. leilakk گفت:

  اگر زوج یا زوجه دارای فرزند باشه، چه شرایطی براش وجود داره تا اقامت خودش و فرزندش رو بگیره؟

 2. خموش گفت:

  اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج میتونه ما رو به تابعیت برسونه؟

 3. sohrab گفت:

  بعد از اقامت تو این کشور میشه ازدواج کرد یا خیر ؟ بعد از چند سال میشه از کشورهای اروپایی اقامت گرفت ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *