مهاجرت کاری ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار یکی از بهترین راه های قانونی برای مهاجرت طی سال 2021 می باشد و افراد زیادی درصدد اخذ اقامت ترکیه از طریق کار هستند. افراد براحتی می ­توانند با انجام کسب و کار در کشور ترکیه و پرداخت مالیات به این کشور نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. علاقمندانی که قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را دارند می ­توانند در زمینه اخذ تابعیت این کشور با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایند. ترکیه از جمله کشورهای اقتصادی در جهان بشمار می­ روند که از اقتصاد رو به رشدی برخوردار است. در کشور ترکیه فرصت های شغلی بسیار مناسبی وجود دارد.

امکان یا عدم امکان کار بدون ویزا در ترکیه

برخی از مشاغل تنها در بعضی از شهرهای این کشور وجود دارد و افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند باید ابتدا شغل مورد نظر خود را جستجو نموده و پس از آن درخواست ویزای کاری خود را به این کشور ارائه نماید. کشور ترکیه کشور توریستی محسوب می­ گردد و در این بخش نیز فرصت های شغلی بسیاری برای افراد وجود دارد. همانطور که می­ دانید شهروندان ایرانی اجازه دارند به مدت 3 ماه بدون اخذ ویزا به ترکیه سفر نمایند اما اجازه انجام کار در این کشور را ندارند و افرادی که قصد انجام کار در این کشور را دارند می بایست ویزای کاری ترکیه را اخذ نمایند.

شرایط عمومی کار در ترکیه در سال 2021

میزان ساعات کاری در کشور ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی کمی بیشتر است بگونه ای که ترک ها 45 ساعت در هفته به انجام کار می­ پردازند. همچنین کارمندان در این کشور اجازه دارند به مدت 14 روز بدون کسر حقوق برای ادامه تحصیل مرخصی اخذ نمایند و این باعث افزایش حقوق کارمندان در این کشور خواهد شد. به همین مهاجران زیادی علاقمند به انجام کار در این کشور هستند. افراد می­ توانند از راه های مختلفی به جستجوی کار در ترکیه بپردازند. اکنون مروری داریم بر شرایط کار در ترکیه در سال 2021 به شرح ذیل است:

آیتم شرح
جمعیت کل  82 میلیون نفر
نرخ اشتغال ترکیه در 2021 %45.50
هفته کاری در کشور ترکیه 45 ساعت
حداقل دستمزد ماهیانه در ترکیه TRY2558.40 (لیر)
دستمزد ماهانه کارگران مهارت بالا TRY2830.00 (لیر)
دستمزد ماهانه کارگران مهارت پایین TRY1380.00 (لیر)
سن بازنشستگی 60 سال

چگونگی اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

از جمله راه های جستجوی کار در ترکیه مراجعه به سایت های کاریابی در این کشور می ­باشد. ناگفته نماند فرصت های شغلی بسیار مناسبی برای دانشجویانی که تمایل به انجام کارهای دانشجویی در ضمن تحصیل دارند وجود دارد که این کارهای پاره وقت هر روزه بروز رسانی می­ شود و افراد براحتی می­ توانند شغل های مورد نظر خود را بیابند. از دیگر راه های جستجوی شغل در ترکیه مراجعه به روزنامه های محلی این کشور می ­باشد.

درخواست ویزای کار ترکیه

افراد برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار نیاز به یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی در ترکیه دارند. افرادی که از داخل کشور ترکیه برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام نموده اند می ­بایست تمامی مدارک خود را به همراه پیشنهاد کاری خود به اداره مهاجرت این کشور برای اخذ مجوز کار ارائه نماید و تازمانی که مهر و تأیید این اداره را اخذ ننموده است اجازه انجام کار در این کشور را نخواهد داشت. معمولاً نتیجه تأیید مجوز کار برای افراد به مدت 30 روز طول خواهد کشید. جزئیات ویزای کار ترکیه در سال 2021 از این قرار می باشد:

آیتم شرح
شرط لازم داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای اسپانسر
مدت اعتبار حداکثر تا یک سال
قابل تمدید می باشد
امکان به همراه آوردن اعضای خانواده وجود دارد

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

افرادی که خارج از کشور ترکیه برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار درخواست نموده اند باید تمامی مدارک خود را به همراه پیشنهاد کاری به سفارت ترکیه ارائه داده و پس از اخذ ویزای کاری می­باید فرد بصورت حضوری به کشور ترکیه سفر نموده و مجوز انجام کار خود را از مقامات این کشور اخذ نماید. این پروسه معمولاً 90 روز طول خواهد کشید. مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه عبارتند از:

  • ارائه پاسپورت معتبر
  • ارائه یک قطعه عکس
  • ارائه فرم پیشنهاد کاری
  • ارائه مدارک پزشکی فرد مبنی بر سلامت جسمانی وی
  • ارائه دفترچه اقامتی
  • ارائه کد ملی جمهوری ترکیه که مخصوص اتباع خارجی می باشد.

تمدید اجازه کار در ترکیه در سال 2021

دولت ترکیه برای افرادی که قصد انجام کار در این کشور را دارند ابتدا یک مجوز کار یک ساله صادر می ­نماید. پس از پایان اعتبار مجوز فرد در صورتی که وی تمایل به انجام کار در این کشور داشته باشد می ­تواند برای تمدید آن اقدام نماید. اگر شغل فرد از جمله مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه باشد، مقامات این کشور مجوز کار فرد را تا 2 سال تمدید خواهد نمود. پس از پایان 2 سال به مدت 3 سال دیگر تمدید خواهد گردید. در صورتی که افراد به مدت 8 سال متوالی مجوز کار خود را تمدید نماید وی می­تواند برای اخذ مجوز کار دائم ترکیه اقدام نماید. بدین منظور فرد می­ بایست به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه که در آنکارا واقع است مراجعه نماید.

افرادی که علاقمند به خوداشتغالی در ترکیه هستند می­ بایست ابتدا به مدت 5 سال بدون وقفه در این کشور کار انجام داده باشند تا بتوانند مجوز انجام کار خود اشتغالی را اخذ نمایند. این دسته افراد بدین منظور می ­بایست تمامی مدارک خود را به وزارت کار و امور اجتماعی در آنکارا تسلیم نمایند. این اداره نیز تمامی مراحل کاری افراد را بررسی و پیگیری خواهد نمود.

مشاغل مورد نیاز در ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه در سال 2021 حدود 12% است یعنی فرصت های شغلی خیلی زیادی در این کشور وجود ندارد و خارجی ها اگر بخواهند در حوزه کاریابی موفق باشند باید مهارت های بهتری نسبت به ترکیه ای ها داشته باشند. به عنوان مثال فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برتر ترکیه یا تسلط به هر 2 زبان انگلیسی و ترکی استانبولی به صورت هم زمان می تواند مزیت بزرگی برای فرد جویای کار در ترکیه به شمار رود. مشاغل زیادی مورد نیاز کشور ترکیه می باشد اما در جدول ذیل برخی از پرمتقاضی ترین شغل ها معرفی شده اند:

ردیف برخی از مشاغل مورد نیاز در ترکیه متوسط حقوق ماهیانه به لیر
1 حسابدار TRY5560
2 طراح گرافیک TRY4960
3 عکاس TRY4560
4 مهندس هوا و فضا TRY9710
5 مسئول کنترل ترافیک هوایی TRY8520
6 خلبان TRY14200
7 معلم ابتدایی TRY5510
8 معلم راهنمایی و دبیرستان TRY6190
9 مدیر فروش TRY13900
10 داروساز TRY10200

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار با موسسات کاریابی

همانطور که پیش تر بیان نمودیم افراد از راه های مختلفی می­ توان به جستجوی کار در ترکیه پرداخت. موسسات کاریابی در ترکیه وجود دارد که افراد با مراجعه به این پورتال ها براحتی می­ توانند شغل مورد نظر خود را در ترکیه بیابند. از جمله مهم ترین سایت های کاریابی در کشور ترکیه عبارتند از:

  • www.Karyer.com
  • eleman.net
  • www.cvyolla.com
  • Sahebindan.com

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت از طریق کار در ترکیه از مزیت های مختص به خود برخوردار می باشد که می توان دریافت اقامت دائم این کشور پس از 8 سال، امکان اخذ تابعیت کشور ترکیه پس از 4 سال کار رسمی در این کشور، برخورداری از بیمه های درمانی در ترکیه که تمامی هزینه های درمانی فرد اشاره نمود. افراد با انجام کار در ترکیه بعنوان کارمندان بین المللی شناخته می­شوند و براحتی می ­توانند به دیگر کشورها سفر نمایند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار از جمله دغدغه های این روزه افراد می باشد که توصیه می گردد که قبل از هر گونه اقدامی در باب مهاجرت به ترکیه شرایط این کشور را در خصوص بازار کار در ترکیه، تحصیل در ترکیه را مورد بررسی قرار دهند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز مفتخر به ارائه اطلاعاتی در همین باب برای افراد نیز می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :