مهاجرت به کشور انگلستان

اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند

اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند

اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند موضوعی است که مورد توجه افرادی که در این کشور به دنیا آمده اند، قرار گرفته است. البته باید گفت این امر به طور کامل بستگی به زمان تولد و شرایط والدین شما دارد. بنابراین اخذ مشاوره از وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را به شما پیشنهاد می دهیم. به بیان دیگر کودک متولد شده در انگلستان به طور خودکار از طریق تولد در بریتانیا شهروندی این کشور را دریافت نمی کند. انگلستان تابع اصل خاک در اعطای تابعیت به کودکانی که در این کشور متولد می شوند نیست. در نتیجه تولد در این کشور تنها می تواند به این معنی باشد که کودک تنها شناسنامه ای دریافت خواهد کرد که محل تولد را شهری در انگلستان ثبت خواهد کرد و هیچ امتیاز دیگری برای او نخواهد داشت. مگر انکه فرد از پدر یا مادری انگلیسی متولد شده باشد.

تولد فرزند در انگلستان

قبل از 1 ژانویه 1983 تقریبا هر کودک متولد شده در انگلستان به طور خودکار شهروندی انگلیس را به دست می آورد، این امر به دلیل استقرار نظام اخذ تابعیت بر اساس خاک بود. بدین معنی که صرف به دنیا آمدن در خاک انگلیس باعث می شد که فرد تابعیت انگلیسی کسب نماید. از آن زمان تا به امروز قوانین تغییر کرده است. کودکانی که امروزه در انگلیس به دنیا می آیند، فقط دارای اقامت انگلیس خواهند بود آن هم اگر حداقل یکی از والدین آن ها شهروند بریتانیایی باشد یا با داشتن اجازه اقامت دائم در انگلستان زندگی کند. یعنی در عمل سیستم اعطای تابعیت که در گذشته بر اساس روش تابعیت خاک بود تغییر کرده و در عمل سیستم اعطای خون را برای اعطای تابعیت مورد نظر قرار داده است.

متولدین قبل از سال 1983 در انگلستان

در صورتی که فرزند متولد شده پیش از 1983 در انگلیس متولد شده باشد نیز می تواند واجد شرایط محسوب گردد، اگر:

 • فرزند زیر 18 سال سن داشته باشد و در زمان تولد، یکی از والدین وی از شهروندی انگلیس دارا باشند، یا مجوز اقامت دائم در انگلستان را دارا باشند. (فرزندان می بایست تا زمانی که به سن 10 سال یا بیشتر رسیده باشند در انگلستان زندگی کرده باشند)
 • در صورتی که هر 2 والدین تابعیت انگلیس را داشته باشند قطعا فرزند نیز نیازی به درخواست اقامت برای اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند را نخواهد داشت.

تولد بعد از 1 ژانویه 1983 در انگلستان

اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند زمانی که بعد از 1 ژانویه 1983 متولد شده باشد بدین صورت است که باید در زمان تولد یکی از والدین شهروند یا مقیم انگلستان باشد. در این صورت فرزند هم می تواند پاسپورت انگلیس را درخواست کند و هم می تواند نامه درخواست اقامت انگلیس را ارسال نماید. به طور کلی، کودک متولد شده بعد از تاریخ 1983 برای اخذ تابعیت انگلیس باید دارا بودن شرایط زیر را ثابت نماید:

 • در تاریخ 1 ژانویه 1983 یا بعد از آن در انگلستان متولد شده باشد.
 • 10 سال یا بیشتر در انگلیس زندگی کرده باشد.
 • در طول 10 سال زندگی در انگلیس بیش از 90 روز در خارج از انگلستان سپری نکرده باشد. (شهروند مطلوب بوده باشد، اینکه فرد شهروند مطلوب تلقی گردد بسته به سوابق کیفری و شهروندی وی دارد)

اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند اروپایی

اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند اروپایی

کودکان متولد شده در انگلستان که از والدین منطقه اقتصادی اتحادیه اروپا می توانند شهروندی بریتانیایی را کسب نمایند، اما این امر کاملا به زمان تولد آنها بستگی دارد. کودکان متولد شده:

 • از 1 ژانویه 1983 تا 2 اکتبر 2000 شهروندان بریتانیایی خواهند بود اگر والدین در آن زمان در انگلستان زندگی کرده باشند.
 • از 2 اکتبر 2000 تا 29 آوریل 2006 تنها اقامت بریتانیایی را کسب خواهند نمود اگر حداقل یکی از والدین حق اقامت دائم یا اقامت بدون قید و شرط انگلستان را قبل از تولد داشته باشد.
 • در تاریخ 30 آوریل 2006 یا بعد از آن، کودکان اقامت بریتانیا را کسب خواهند کرد اگر حداقل یکی از والدین در انگلستان به طور مداوم به مدت 5 سال قبل از تولد فرزند زندگی کرده باشد.
 • قوانین مشابهی برای فرزندان شهروندان سوئیس که از 1 ژوئن 2002 به بعد در انگلستان متولد شده اند، اعمال می شود.

شرایط اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند

در برخی موارد والدین کودکان زیر 18 سال قادر به ارسال درخواست شهروندی بریتانیا برای فرزندان خود هستند و باید از فرم MN1 استفاده کنند. در بعضی موارد این حق بصورت اتوماتیک خواهد بود و در سایر موارد، به عهده آژانس مرزی بریتانیا خواهد بود. دسته بندی های زیر برای اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند وجود دارد:

 • کودکان متولد از والدینی که اقامت دائم یا تابعیت انگلیس را دریافت کرده اند می توانند درخواست اخذ تابعیت انگلیس را بدهند.
 • کودکان متولد شده در انگلستان پس از 1 ژانویه 1983 که برای 10 سال در انگلستان زندگی کرده باشند حق دارند که به عنوان شهروندان انگلیسی درخواست دهند.
 • کودکانی که قبل از 1 ژوئیه سال 2006 میلادی متولد شده و پدر بریتانیا و مادر خارجی دارند، می توانند برای دریافت شهروندی بریتانیا اقدام نمایند.

هزینه های تولد فرزند در انگلستان در 2023

کسانی که اقامت دائم یا پاسپورت انگلستان را داشته باشند یا با کسی ازدواج کنند که حداقل اقامت دائم این کشور را داشته باشد، می توانند برای فرزند خود تابعیت انگلستان را اخذ کنند. برای این هدف نیازی نیست صرفا نوزاد در خاک انگلستان به دنیا آمده باشد. چرا که زندگی در انگلستان برای یک خانواده 3 نفره ماهانه 2600£ تا 3500£ (پوند) است. هزینه های تولد فرزند در انگلستان نیز برای کسی که بیمه نداشته باشد بالا خواهد بود. هزینه های زایمان در انگلستان در سال 2023 برای کسی که بیمه داشته باشد رایگان است اما در غیر این صورت به شرح ذیل است:

نوع زایمان هزینه ها برای کسانی که بیمه ندارند (به پوند)
زایمان طبیعی به طور میانگین 2300£
سزارین به طور میانگین 3400£

مدارک اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند

فرم T فرم مربوط به اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد فرزند است. افراد می بایست با دقت نسبت به شواهد اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • گواهی تولد، گذرنامه و اسناد سفر
 • سوابق پرستاری، مدرسه
 • پرونده های بهداشتی، سوابق واکسیناسیون و شواهد انتساب
 • پرونده پزشکی شخصی (کتاب قرمز)
 • شواهد حضور و مشارکت در باشگاه های آموزشی و فعالیت ها
 • شواهدی از اعضای جامعه درگیر در تربیت کودک

در این مقاله راجع به اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد توضیحاتی ارائه گردید. کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه مشاوره در خصوص مهاجرت قانونی به انگلستان می پردازند. تولد در انگلستان از موضوعاتی می باشد که در سایت موسسه ما به این مبحث پرداخته شده است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  4  =