مهاجرت به کشور کانادا

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج

برخی از افراد با ازدواج قصد اخذ اقامت از کانادا را دارند لذا بایستی از شرایط اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج مطلع شوند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله سعی دارد تا تمامی اطلاعات مورد نیاز در ارتباط با اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج را در اختیار متقاضیان گرامی قرار دهد. ازدواج با تبعه کانادایی در سال گذشته رشد روز افزونی به خود دید و ایرانیان بی شماری به این سمت قدم برداشتند.

کانادا از نظر وسعت خاک دومین کشور وسیع جهان می باشد و پایتخت آن اُتاوا است. برخلاف وسعت زیاد این کشور تنها 33 میلیون نفر جمعیت دارد. کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و در میان 10 کشور اول تولید کننده جهان قرار دارد. تنوع بالای فرهنگی که در این کشور وجود دارد این کشور را به یکی از بهترین منطقه های دنیا جهت مهاجرت تبدیل نموده فلذا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست.

کشور کانادا در مجموع از 10 استان و 3 قلمرو مستقل تشکیل شده که همگی تحت حاکمیت دولت فدرال کانادا قرار دارند که عبارت اند از آلبرتا، بریتیش کلمبیا، جزیره پرینس ادوارد، منیتویا، نیو برانزویک، نوا اسکوشیا، نونووت، اونتاریو، کبک، ساسکاچوان، نیوفاندلند و لابرادور، مناطق شمال غربی و یوکان.

روش های مهاجرت به کانادا در 2021

روش های متعددی برای امر مهاجرت به کانادا در سال 2021 از منظر حقوق بین الملل وجود دارد:

 • سرمایه گذاری
 • کارآفرینی
 • اخذ پیشنهاد کار
 • خوداشتغالی
 • خویشاوندی
 • skilled worker
 • تولد فرزند
 • تحصیل و غیره

ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخلاف قوانین و مقررات برخی کشورها که صرف ازدواج با یک شخص تبعه آن کشور موجب اخذ تابعیت آن کشور می شود، بر اساس مقررات کشور کانادا اگر کسی همسر کانادایی داشته باشد و یا با یک تبعه کانادا ازدواج نماید می تواند از طریق اسپانسرشیپ خانواده درخواست اخذ اقامت دائم کانادا را بنماید. سپس اگر حداقل 3 سال در خاک کانادا حضور داشت می تواند تقاضای اخذ تابعیت کانادا را نیز بنماید.

این 3 سال حضور در کانادا جز قوانین فدرال و کلی است و برای همه متقاضیان اخذ تابعیت در کانادا باید رعایت شود. این اسپانسرشیپ بودن به این معنی هست که که باید همسر کانادایی از لحاظ مالی کاملاً شما را حمایت کند و اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج را می بایست ذیل مبحث خویشاوندی یا همان اسپانسرشیپ خانواده (Sponsorship Family) تشریح کرد لذا مخارج زندگی را برای شما تامین کند.

اسپانسرشیپ خانواده (Sponsorship Family) در کانادا

اگر شهروند کانادا باشید و یا اقامت دائم کانادا را داشته باشید و سن 18 سال یا بیشتر را داشته باشید می توانید اسپانسر یا به عبارتی حامی خانواده خود برای مهاجرت به کانادا شوید. اگر خانواده شما اقامت دائم کانادا را از این طریق دریافت نمایند می توانند در کانادا زندگی کرده و به تحصیل و کار بپردازند. فردی می تواند اسپانسر شود که خود تبعه کانادا باشد و یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد و اینکه سن 18 سال به بالا داشته باشد. برای اینکه فردی اسپانسر خانواده خود شود می بایست موارد زیر را تضمین نماید:

 • توانایی تامین نیازهای اولیه خود و خانواده خود از جمله خوراک، پوشاک و مسکن
 • توانایی تامین مالی خانواده
 • تضمین اینکه خانواده شما نیاز به درخواست کمک مالی از دولت نخواهد داشت.

حمایت از همسر از طریق ازدواج در کانادا

متقاضی اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج که می خواهد با حمایت همسر کانادایی خود به کانادا مهاجرت نماید از نظر مالی نیز تحت حمایت همسر خود خواهد بود. همسری که اسپانسر می شود می بایست مدارک زیر را ضمیمه تقاضانامه خود نماید:

 • گواهی پزشکی (سرانه سلامت در کانادا به قدری بالا است که شاید این تست سلامت قبل از مهاجرت به خاطر همین عنوان باشد، بیمه ها در کانادا شاید تمامی هزینه های درمانی شما را تامین کنند)
 • گواهی سابقه کیفری (اگر وی دارای سابقه کیفری باشد یا خطری برای امنیت کانادا محسوب شود اجازه ورود به خاک کشور کانادا را اخذ نخواهد کرد)

حال برای اسپانسر کردن همسر و درصورت وجود، فرزند وی، می بایست ابتدا فرد به عنوان تبعه و یا مقیم دائم کانادا باید درخواست اسپانسر شدن را بدهد. case processing centre درکانادا درخواست اسپانسرشیپ وی را بررسی نموده و سپس درنامه ای به وی اعلام می کند که آیا Citizenship and Immigration Canada درخواست وی را پذیرفته و یا خیر. در مرحله دوم همسر باید درخواست اقامت دائم بنماید. هر 2 تقاضای اسپانسرشیپ و اخذ اقامت دائم می بایست در یک زمان ارسال شوند.

هزینه اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج

نحوه درخواست اسپانسرشیپ کانادا

درخواست اسپانسرشیپ همسر و درصورت وجود، فرزندان وابسته در 3 گام انجام می گیرد. دریافت فرم پذیرش: اگر همسر وی به همراه وی در کانادا زندگی می کنند باید از طریق درخواست اقامت دائم برای همسر خود اقدام نماید. اگر همسرش یک فرزند داشته باشد (از ازدواج قبلی) درصورتی که فرزند وابسته محسوب شود (مجرد زیر 21 سال) می تواند در پذیرش مادر و یا پدرش قرار بگیرد. همسر می تواند مادامی که درخواست وی در دست بررسی است مجوز کار اخذ نموده و مشغول به کار شود.

حال اگر همسر و فرزند وابسته در خارج از کانادا زندگی می کنند در اینصورت از طریق خویشاوندی درخواست خود را ارسال نماید. یعنی درخواست اسپانسر کردن عضوی از خانواده. پس از اینکه شخص به عنوان یک اسپانسر شناخته شد CPC درخواست وی را به یک دفتر ویزای کانادایی برای بررسی ارسال می کند. شخص اسپانسر باید تعهد دهد که همسر خود را به مدت 3 سال تحت حمایت خود قرار خواهد داد. در صورت وجود فرزند نیز باید تعهد دهد که 3 تا 10 سال بسته به سن فرزند وی را در حمایت خویش قرار خواهد داد.

هزینه اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج

هزینه پذیرش حدودا 490$ (دلار کانادا) است که متقاضی اقامت دائم می بایست به صورت آنلاین بپردازد و فیش آن را ضمیمه پرونده اش کند. این پول تنها درصورتی قابل استرداد است که پرونده وارد فرایند رسیدگی نشده باشد. اگر پرونده وارد فرایند رسیدگی شده باشد و شخص متقاضی به هر دلیلی منصرف شود این پول به هیچ وجه قابل استرداد نخواهد بود.

قوانین 2021 اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج

براساس قوانین 2021 کانادا اگر شخص اسپانسر و همسرش طی 2 سال و یا کمتر در ارتباط بوده باشند و فرزند مشترکی نیز نداشته باشند اقامت دائم به صورت مشروط صادر خواهد شد. به این صورت که آنها باید از روز اخذ اقامت دائم مشروط تا 2 سال در یک ارتباط قانونی به سر ببرند و پس از اتمام 2 سال این شرط ساقط می شود. بنابراین کسانی که بیش از 2 سال باهم در ارتباط بوده اند و یا دارای یک فرزند مشترک بوده اند مشمول این قانون نمی شوند.

مجازات ازدواج صوری در کانادا

با توجه به این که ازدواج تقریبا در تمامی کشورهای دنیا منجر به اخذ اقامت و بعضا تابعیت می شود، بسیاری افراد از این طریق کسب درآمد می کنند و تن به ازدواج های صوری می دهند. به همین دلیل است که دولت ها سختگیری های متعددی در این خصوص اعمال می نمایند که از که از آن جمله می توان به مجازات های نسبتا سنگین و در نظر گرفتن راه هایی برای اثبات صوری نبود ازدواج، اشاره کرد. در کانادا در صورتی که مشخص شود 2 نفر صوری ازدواج کرده اند تا فردی که تابعیت کانادا را ندارد اقامت این کشور را به دست آورد، هر 2 به شرح ذیل مجازات می شوند:

 • جریمه مالی تا 10000$ (دلار کانادا)
 • زندان تا 5 سال

از جمله راه هایی که دولت کانادا برای اثبات صوری نبودن ازدواج پیش بینی کرده عبارت هستند از:

 • ایمیل ها و چت های 2 نفره
 • عکس های مشترک در مکان ها و زمان های مختلف و غیره

راه های متفاوتی جهت مهاجرت آسان و سریع به کانادا وجود دارد. همانطور که متوجه شدید اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج تنها از طریق اسپانسرشیپ همسر توسط یک تبعه یا مقیم دائم کانادا میسر میباشد. مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا پروسه پیچیده ای میباشد. پس برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را مطالعه فرمایید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *