مهاجرت به کشور فرانسه

اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه

Rate this post

افراد بسیاری برای زندگی، کار و لذت از ترکیب فرهنگ و تاریخ غنی جذب و همچنین شرایط تحصیل رایگان فرانسه و همچنین اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه وارد می شوند. فرانسه دارای یک جامعه ی مهاجر پذیر بزرگ با ۱۹٪ جمعیت تشکیل دهنده مهاجران نسل اول و دوم می باشد، اما اهمیت این موضوع زمانی بیشتر معلوم می شود که افراد فرانسه را به عنوان وطن خود انتخاب کرده و بدنبال اخذ تابعیت برای خود و خانواده در فرانسه هستند.

در این مقاله ما به موضوع ” اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه ” یا به زبان فرانسوی “demande de attribution” می پردازیم که مطمئنا برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت و افراد مقیم فرانسه مخصوصا والدین ایرانی و خارجی جای سوال دارد.

شما عزیزان و همراهان گرامی می توانید با گرفتن مشاوره از کارشناسان ارشد یا وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از اطلاعات جامع تری  در این خصوص برخوردار شوید.

قانون تابعیت در فرانسه

قانون فوق الذکر به زبان فرانسوی با نام قانون Mehaignerie مصوب سال ۱۹۹۳ از کودکان متولد فرانسه از والدین خارجی می خواهد تا تابعیت فرانسه را در بزرگسالی درخواست بدهند، همچنین این قانون می گوید که کودکان متولد فرانسه از پدر و مادر گردشگر یا سایر بازدید کنندگان کوتاه مدت بواسطه ی تولد در فرانسه نمی توانند درخواست تابعیت فرانسه را دهند زیرا کشور فرانسه دارای سیستم خون می باشد. نظر به اینکه موضوع مهاجرت در دهه های اخیر به طور قابل توجهی به یک تم سیاسی تبدیل شده است، دولت های هر دو جناح راست و چپ در فرانسه قوانین متعددی را صادر کرده اند که احتمالات اخذ اقامت از طریق تولد در فرانسه را هر چه بیشتر محدود کنند.

نحوه اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه

اول از همه، اصلا ببینید که آیا واجد شرایط برای درخواست تابعیت در فرانسه هستید یا خیر، که برای انجام این کار افراد می توانند از نهادهای دولتی مربوطه درفرانسه استعلام لازم را انجام دهند، بهترین کاری که متقاضی حالا بعد از اطلاع از صلاحیتش برای درخواست تابعیت در فرانسه می تواند انجام دهد آگاهی از این امر است که افراد برای پیگیری درخواستشان به کدام حوزه اداری در فرانسه نیازمندند، چراکه حوزه های اداری مختلف کارهای متفاوتی را انجام می دهند. برای مثال، اداره Paris the Prefecture de از افراد می خواهد که درخواستشان را با پست ارسال کنند، سپس افراد لازم هست که تا مدارک مورد نیاز جهت درخواستشان را جمع آوری کنند که در فرانسه به عنوان dossier شناخته شوند، و فرم درخواست صحیح را نیز باید کامل کنند.

نحوه درخواست تابعیت در فرانسه از طریق تولد

اگر افراد متقاضی درخواست اخذ تابعیت در فرانسه از طریق تولد باشند و همچنین از قبل در فرانسه ساکن باشند، باید این درخواست را را به شهرداری محلی تحویل دهند یا در غیر اینصورت اگر خارج از کشور هستند به سفارت کشور خودشان  تحویل دهند و یا می بایست که مدارک یا همان dossier را به کارکنان اداره محلی ارایه دهند یا باز اگر خارج از کشور هستند به یک سفارت تحویل دهند.

روش های اخذ تابعیت

اما اخذ تابعیت در فرانسه از این طریق به دو روش زیر انجام می شود1) اخذ تابعیت در فرانسه از طریق تولد (اعطا تابعیت): اگر شخصی متولد فرانسه باشد و یکی از والدین او فرانسوی باشند و یا اگر از والدین خارجی متولد شده باشد و حداقل  ۵ سال در فرانسه زندگی کرده باشد، میتواند این تابعیت را اخذ نماید.2) اخذ تابعیت در فرانسه از طریق اظهارنامه: یعنی از طریق ازدواج با یک شخص فرانسوی، اگر افراد یک اولاد فرانسوی داشته باشند، این تابعیت تنها زمانی در دسترس هست که افراد بیش از ۶۵ سال سن داشته باشند و به مدت ۲۵ سال هم در فرانسه زندگی کرده باشند، و مورد بعدی، زمانیکه اشخاص برادر یا خواهری دارند که تابعیت فرانسوی دارد.

در این مقاله، بیشتر بر روی موضوع اصلی، یعنی اخذ تابعیت در فرانسه از طریق تولد متمرکز می شویم. آسان ترین شیوه برای اخذ تابعیت در فرانسه متولد شدن در خاک فرانسه است. دو راه وجود دارد که بتوان یک نوزاد را به تابعیت فرانسه درآورد:

۱) اگر نوزاد در خاک فرانسه متولد شده باشد و حداقل یکی از والدین متولد فرانسه باشند. پس فرد از طریق تولد و بدون توجه به تابعیت فرانسوی به حساب می آید.

۲) اگر نوزاد از والدین خارجی در فرانسه متولد شده است، ممکن است که فرد درخواست تابعیت فرانسوی بدهد اگر چنانچه شخص مقیم فرانسه باشد و بتواند ثابت کند که به مدت حداقل ۵ سال از سن ۱۱ سالگی در فرانسه زندگی کرده باشد.

مدارک لازم جهت درخواست تابعیت

  • یک مدرک شناسایی (کارت شناسایی صادره از فرانسه یا خارج)
  • یک مدرک برای اثبات آدرس (قبض خدمات شهری اخیر، بیمه خانه، اجاره نامه ی معتبر و برگه تاییدیه مالیاتی و غیره).
  • شناسنامه تولد کامل فرد متقاضی.

هزینه اخذ تابعیت از طریق تولد

وزارت کشور فرانسه اطلاعات و نقشه راه را برای متقاضی جهت راهنمایی در زمینه ی محل تحویل درخواست تابعیت فرانسه را در یک سطح منطقه ای تهیه می کند، همچنین فرد می تواند از این طریق کد پستی برای دسترسی به جزییات نزدیکترین محل برای درخواست تابعیت وارد کند.

فرد لازم هست که تا درخواستش را به مرجع مسئول تحویل داده، و سپس اجرت های لازمه را پرداخت نماید. این اجرت ها می تواند متفاوت باشد، اما انتظار می رود که، در حدود EUR 55 را در قبال درخواست تابعیت از طریق تولد در فرانسه پرداخت کند، زمان رسیدگی به درخواست تابعیت شخص بسته به شرایط شخصی است، و امکان دارد که این پروسه رسیدگی و دریافت جواب ماهها طول بکشد.

مزایای تابعیت فرانسه برای افراد چیست؟

فرد به شهروندی  فرانسوی تبدیل می شود که حق رای در فرانسه دارد/ علاوه بر داشتن پاسپورت فرانسوی، با تابعیت فرانسوی به متقاضی یک کارت الکتروال یا carte électorale اعطا می شود که تا با آن در انتخابات محلی و ملی رای دهند/ روی هم رفته، با داشتن تابعیت فرانسه، تحصیل رایگان در فرانسه یا کار در فرانسه برای شخص یک مجوز سکونت جدیدی خواهد بود/ مهمتر از همه شما شهروند اتحادیه اروپا محسوب می شوید.

مرجع صدور تاییدیه تابعیت فرانسه

تاییدیه تابعیت فرانسه فقط و فقط توسط مدیر دفتر دادگاه صادر می شود.قبل از رفتن به سراغ دادگاه بخش محلی ، لطفا اول چک کنید که آیا  آن نهاد صلاحیت صدور تاییدیه را دارد یا خیر. در صورت رد درخواست تابعیت فرانسه، دو راه وجود دارد که این دو راه عبارتند از:

اگر درخواست مستقیما توسط مدیر دفتر دادگاه رد شود،فرد می توانید فرجام خواهی را توسط ارسال نامه ای به وزرات دادگستری فرانسه مطرح کند تا بدین ترتیب تصمیمی درباره حل و فصل موضوع اتخاذ شود.

شخص همچنین می تواند فرجام خواهی را از طریق دادگاه عالی پیگیری کند، که این کار هم بایست توسط وکیل انجام شود.

در کل به دلیل اینکه  تولد در فرانسه برگرفته از سیستم خون می باشد به نظر می رسد اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه کاری بس دشوار باشد، به همین منظور وکلای موسسه ما راه های دیگر مهاجرت به فرانسه مانند، ویزای تحصیلی فرانسه برای گذراندن دوره زبان در فرانسه که راهی بسیار آسان و کم هزینه هست … را به شما پیشنهاد می دهند.

همواره مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خدمت شما عزیزان هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + یک =