صفحه اصلی » فرانسه » اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه
سفیران سروش سعادت

اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه

اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه
نوشته شده توسط em.user2 | فرانسه | دیدگاه ۰

افراد بسیاری برای زندگی، کار و لذت از ترکیب فرهنگ و تاریخ غنی جذب فرانسه  و همچنین اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه وارد می شوند. فرانسه دارای یک جامعه ی مهاجر پذیر بزرگ با ۱۹٪ جمعیت تشکیل دهنده مهاجران نسل اول و دوم می باشد. اما اهمیت این موضوع زمانی بیشتر معلوم می شود که شما فرانسه را وطن خود کرده ید و بدنبال اخذ تابعیت برای خود و خانواده تان در فرانسه هستید.

در این مقاله ما به موضوع ” اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه ” یا به زبان فرانسوی “demande de attribution” می پردازیم که مطمئنا برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت و افراد مقیم فرانسه مخصوصا والدین ایرانی و خارجی جای سوال دارد.

شما عزیزان و همراهان گرامی می توانید با گرفتن مشاوره از کارشناسان ارشد یا وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از اطلاعات جامع تری  در این خصوص برخوردار شوید.

 

 

قانون تابعیت در فرانسه

قانون فوق الذکر به زبان فرانسوی با نام قانون Mehaignerie مصوب سال ۱۹۹۳ از کودکان متولد فرانسه از والدین خارجی می خواهد تا تابعیت فرانسه را در بزرگسالی درخواست بدهند، بجای اینکه به طور خودکاری شهروند فرانسوی شناخته شوند.

همچنین این قانون می گوید که کودکان متولد فرانسه از پدر و مادر گردشگر یا سایر بازدید کنندگان کوتاه مدت بواسطه ی تولد در فرانسه نمی توانند درخواست تابعیت فرانسه را دهند.

نظر به اینکه موضوع مهاجرت در دهه های اخیر به طور قابل توجهی به یک تم سیاسی تبدیل شده است، دولت های هر دو جناح راست و چپ در فرانسه قوانین متعددی را صادر کرده اند که احتمالات اخذ اقامت از طریق تولد در فرانسه را هر چه بیشتر محدود بکند.

 

 

نحوه اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه

اول از همه، اصلا ببینید که آیا شما واجد شرایط برای درخواست تابعیت در فرانسه هستید یا خیر. که برای انجام این کار شما می توانید از نهادهای دولتی مربوطه  در فرانسه استعلام لازم را انجام دهید.

بهترین کاری که شما حالا بعد از اطلاع از صلاحیت اتان برای درخواست تابعیت در فرانسه می توانید انجام بدهید آگاهی از این امر است که شما برای پیگیری درخواست اتان  به کدام حوزه اداری در فرانسه نیازمندید چراکه حوزه های اداری مختلف کارهای متفاوتی را انجام می دهند. برای مثال، اداره Paris the Prefecture de از شما می خواهد که درخواست اتان را با پست ارسال بکنید.

سپس شما لازم هست که تا مدارک مورد نیاز جهت درخواست تان را جمع آوری بکنید که در فرانسه به عنوان dossier تان شناخته می شود، و فرم درخواست صحیح را کامل کنید.

 

 

نحوه درخواست تابعیت در فرانسه از طریق تولد

اگر درخواست اتان اخذ تابعیت در فرانسه از طریق تولد می باشد، شما  اگر قبلا در فرانسه بودید، آنها را به شهرداری محلی تحویل می دهید یا در غیر اینصورت اگر خارج از کشور هستید به سفارتتان تحویل دهید.

اگر درخواست اتان برای تابعیت فرانسه از  طریق تولد باشد، شما بایست که مدارک تان یا همان dossier تان را به کارکنان اداره محلی ارایه دهید یا باز اگر خارج از کشور هستید به یک سفارت تحویل دهید.

 

 

روش های اخذ تابعیت در فرانسه

اما اخذ تابعیت در فرانسه از طریق دو روش زیر انجام می شود:

۱) اخذ تابعیت در فرانسه از طریق تولد (اعطا تابعیت) : اگر شما متولد فرانسه باشید و یکی از والدین تان فرانسوی باشد و یا اگر شما از والدین خارجی متولد شده باشید و حداقل  ۵ سال در فرانسه زندگی کرده باشید. که موضوع اصلی مورد بحث مقاله حاضر می باشد.

۲) اخذ تابعیت در فرانسه از طریق اظهارنامه : از طریق ازدواج با یک شخص فرانسوی، اگر شما یک اولاد فرانسوی دارید، این تابعیت تنها زمانی در دسترس هست که شما بیش از ۶۵ سال سن داشته باشید و به مدت ۲۵ سال هم در فرانسه زندگی کرده باشید، و مورد بعدی، زمانیکه شما برادر یا خواهر ی دارید که تابعیت فرانسوی دارند.

 

 

اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه

ما در این مقاله، بیشتر بر روی موضوع اصلی مان یعنی اخذ تابعیت در فرانسه از طریق تولد متمرکز می شویم. آسان ترین شیوه برای اخذ تابعیت در فرانسه متولد شدن در خاک فرانسه است. دو راه  وجود دارد که بتوان یک نوزاد را به تابعیت فرانسه درآورد:

۱) اگر شما در خاک فرانسه متولد شده باشید و حداقل یکی از والدین اتان متولد فرانسه باشد، پس شما از طریق تولد و بدون توجه به تابعیت اتان فرانسوی هستید.

۲) اگر شما از والدین خارجی در فرانسه متولد شده اید، ممکن است که شما درخواست تابعیت فرانسوی بدهید اگر چنانچه شما مقیم فرانسه باشید و بتوانید ثابت بکنید که شما به مدت حداقل پنج سال از سن ۱۱ سالگی در فرانسه زندگی کرده اید.

 

 

مدارک لازم جهت درخواست تابعیت از طریق تولد در فرانسه:

۱) یک مدرک شناسایی (کارت شناسایی صادره از فرانسه یا خارج)

۲) یک مدرک برای اثبات آدرس (قبض خدمات شهری اخیر، بیمه خانه، اجاره نامه ی معتبر و برگه تاییدیه مالیاتی و غیره).

۳) شناسنامه تولد کامل فرد متقاضی.

 

 

اجرتها و هزینه اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه

وزارت کشور فرانسه اطلاعات و نقشه راه را برای شما جهت راهنمایی در زمینه ی محل تحویل درخواست تابعیت فرانسه را در یک سطح منطقه ای تهیه می کند. همچنین شما می توانید از این طریق کد پستی اتان را برای دسترسی به جزییات نزدیکترین محل برای درخواست تابعیت وارد بکنید.

شما لازم هست که تا درخواست اتان را به مرجع مسئول تحویل داده، و سپس اجرت های لازمه را پرداخت نمایید. این اجرت ها می تواند متفاوت باشد، اما انتظار می رود که شما در حدود EUR 55 را در قبال درخواست تابعیت از طریق تولد در فرانسه پرداخت بکنید.

زمان رسیدگی به درخواست تابعیت تان بسته به شرایط شخصی تان است، و امکان دارد که این پروسه رسیدگی و دریافت جواب ماهها طول بکشد.

 

مزایای تابعیت فرانسه برای افراد چیست؟

۱) شما به شهروند فرانسوی تبدیل می شوید که حق رای در فرانسه دارید.

۲) علاوه بر داشتن پاسپورت فرانسوی، با تابعیت فرانسوی اتان به شما یک کارت الکتروال یا carte électorale اعطا می شود که تا با آن  در انتخابات محلی و ملی رای بدهید.

۳) روی هم رفته، با داشتن تابعیت فرانسه تحصیلاتتان یا کارتان برای شما یک مجوز سکونت جدیدی تضمین می کند.

۴) مهمتر از همه شما شهروند اتحادیه اروپا محسوب می شوید.

 

 

مرجع صدور تاییدیه تابعیت فرانسه

تاییدیه تابعیت فرانسه فقط و فقط توسط مدیر دفتر دادگاه صادر می شود.

قبل از رفتن به سراغ دادگاه بخش محلی اتان، لطفا اول چک کنید که آیا  آن نهاد صلاحیت صدور تاییدیه را دارد یا خیر.

در صورت رد درخواست تابعیت فرانسه، شما دو کار می توانید انجام دهید:

۱)  اگر درخواست اتان مستقیما توسط مدیر دفتر دادگاه رد شود، شما می توانید فرجام خواهی را توسط ارسال  نامه ای به وزرات دادگستری فرانسه مطرح کنید تا بدین ترتیب تصمیمی درباره حل و فصل موضوع اتخاذ شود.

۲)شما همچنین می توانید فرجام خواهی را از طریق دادگاه عالی پیگیری بکنید، که این کار هم بایست توسط وکیل اتان انجام شود.

 

پیشنهاد وکلا

در کل به دلیل اینکه  تولد در فرانسه برگرفته از سیستم خون می باشد به نظر می رسد اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه کاری بس دشوار باشد، به همین منظور وکلای موسسه ما راه های دیگر مهاجرت به فرانسه مانند، ویزای تحصیلی در فرانسه وسزاس کار در فرانسه و … را به شما پیشنهاد می دهند.

همواره مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خدمت شما عزیزان هستند.

 

اخذ تابعیت از طریق تولد در فرانسه
امتیاز دهی
سفیران سروش سعادت