مهاجرت کاری هند

اخذ ویزای کار هند

اخذ ویزای کار هند

اخذ ویزای کار هند و شرایط آن از جمله سوالاتی است که اخیرا توسط اغلب متقاضیان کار در کشورهای خارجی مورد سوال قرار می گیرد. فرآیند دریافت ویزای کار هند شامل چند مرحله است. قبل از هر چیزی باید این نکته را مد نظر قرار داد که اصولا برای کار در کشور هند ، شما به عنوان متقاضی نیازمند یافتن یک پیشنهاد کاری هستید. چرا که ویزای کار هند از نوع اسپانسر محور یا Sponsorship-based می باشد. پس از این مرحله، شما به عنوان متقاضی کار در هند می بایست آماده مراجعه به سفارت هند شوید. در این مرحله مدارک مورد نیاز به سفارت تحویل داده شده و زمانی برای انجام مصاحبه و اخذ اطلاعات بیومتریک تعیین می شود.

 • شرایط کار در هند چیست؟
 • چه کسانی شانس بالاتری برای کار در هند خواهند داشت؟
 • مزایای کار در هند چیست؟
 • مشاغل مورد نیاز در کشور هند کدامند؟
 • فرایند ورود به هند به عنوان نیروی کار چیست؟

اما قبل از رفتن به سراغ درخواست ویزای کار هند، لازم است که شما اطلاعات جامعی از وضعیت بازار کار هند و شرایط و نحوه کاریابی در هند و همچنین شرایط زندگی در این کشور بدست آورید. دغدغه اصلی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آشناسازی هموطنان عزیز با قوانین و شرایط حقوقی و مهاجرتی روز دنیا می باشد. تا هموطنان عزیز از این طریق بتوانند با اشراف بر شرایط موجود وارد مرحله تصمیم گیری برای مهاجرت و اخذ ویزا شوند. بنابراین، توصیه می شود که متقاضیان کار در هند این مقاله را تا انتها مطالعه نمایند.

شرایط بازار کار هند

در ابتداء لازم است بدانید که نرخ بیکاری در هند از 7.20% در 2021 به 8.50% در سال 2022 افزایش یافته است. نکته دیگر آن است که بررسی کنیم تا مشخص گردد که کدامیک از ایالت های هند دارای کمترین نرخ بیکاری و کدامیک دارای بیشترین نرخ بیکاری می باشد:

نرخ بیکاری هند 2022
رتبه ایالت نرخ بیکاری
1 مگالایا (Meghalaya) 1.5
2 چاهاتیسگار (Chhattisgarh) 3.3
3 سیکیم (Sikkim) 3.5
4 آندرا پرادش (Andhra Pradesh) 4.5
5 مدیا پرادش (Medhya Pradesh) 4.5
6 بنگال غربی (West Bengal) 4.6
7 گجرات (Gujarat) 4.8
8 کارناتاکا (Karnataka) 4.8
9 ماهاراشترا (Maharashtra) 4.9
10 راجستان (Rajasthan) 5.0
11 جامو و کشمیر (Jammu & Kashmir) 5.3
12 هیماچال پرادش (Himachal Pradesh) 5.5
13 آرونچال پرادش (Arunachal Pradesh) 5.9
14 اوتار پرادش (Uttar Pradesh) 6.4
15 جارخاند (Jharkhand) 7.7
16 پنجاب (Punjab) 7.8
17 دهلی (Delhi) 9.7
18 تریپورا (Tripura) 30
19 آسام (Assam) 8.1
20 مانی پور (Manipur) 11.6

بر اساس جدول فوق، ایالت مگالایا (Meghalaya) با نرخ بیکاری 1.5% بهترین گزینه کاری و ایالت تریپورا (Tripura) با 30% بیکاری بدترین گزینه مهاجرتی محسوب می شود. همچنین لازم است بدانید که میانگین درآمد ماهیانه در کشور هند در حدود 31143.62₹ (روپیه) معادل $440.57 (دلار) می باشد. اما پر متقاضی ترین و محبوب ترین مشاغل کشور هند در سال 2019 هنوز هم مشاغل مربوط به IT می باشد. اما مشاغل دیگری همانند صنایع هواپیمایی، هتلداری، خرده فروشی، مراقبت های بهداشتی، بازاریابی و غیره از رونق خوبی در هند برخوردار هستند.

شرایط و الزامات اخذ ویزای کار هند

شرایط زندگی مهاجران خارجی در هند

یکی از مزایا و امتیازات مهاجرت به هند، هزینه فوق العاده پایین زندگی در این کشور آسیایی می باشد. بد نیست بدانید که هزینه زندگی در هند36.30% پایین تر از ایران و 188.61% پایین تر از ایالات متحده می باشد برای درک بهتر از شرایط زندگی در هند، بهتر است جدول مقایسه شرایط زندگی در هند و آمریکا را ملاحظه نمایید:

هزینه ها به روپیه (هر روپیه هند= 0.014$ دلار آمریکا) هند (India) ایالات متحده (United States)
یک وعده غذا در رستوران ارزان 150.00₹ 1060.34₹
شیر (1 لیتر) 46.89₹ 58.18₹
یک عدد نان 500 گرمی 30.71₹ 184.83₹
برنج 1 کیلوگرم 50.77₹ 273.54₹
تخم مرغ (12 تایی) 62.87₹ 160.59₹
پنیر محلی (1 کیلوگرمی) 351.72₹ 735.44₹
سینه مرغ (1 کیلو) 221.53₹ 604.33₹
یک کیلو گوشت بره 336.18₹ 813.58₹
اجاره آپارتمان تک خواب وسط شهر 11415.63₹ 92252.89₹
اجاره آپارتمان تک خواب خارج از شهر 7128.78₹ 73381.51₹
میانگین درآمد خالص ماهانه 31143.62₹/ (440.57$) 226705.81₹/ (3207.06 $)

همانطور که مشاهده می کنید، هزینه های زندگی مهاجران خارجی در هند به مراتب پایین تر از هزینه ها در ایالات متحده است. این خود یک امتیاز مثبت برای مهاجران خارجی محسوب می گردد که در فکر زندگی و کار در هند هستند. اما نباید از این نکته مهم نیز به سادگی بگذریم که تفاوت درآمدی مردم هند و آمریکا 5 برابری است. برای همین، شاخص قدرت خرید محلی در ایالات متحده 101.07% بالاتر از هند می باشد.

نحوه یافتن کار در هند

راه های مختلفی برای کاریابی در کشور هند وجود دارد. اما آسانترین روش یافتن کار در هند از طریق اینترنت و جستجو از طریق وب سایت های کاریابی می باشد. با افزایش تقاضا برای کار در هند، وب سایت های کار هم در بین متقاضیان به ابزارهای محبوبی تبدیل شده اند. اغلب این وب سایت ها به زبان انگلیسی هستند و کار متقاضان کار از این حیث آسان می باشد. معمولا شما در این وب سایت ها یا مستقیما پیشنهاد کاری را جستجو می کنید و یا رزومه (CV) خودتان را آپلود می نمایید. بسیاری از شرکت ها همچنین لیست مشاغل مورد نیاز خود را بر روی وب سایت خود قرار می دهند که آنها هم ارزش چک کردن دارد.

 • monsterindia.com
 • naukri.com
 • shine.com
 • wisdomjobs.com
 • careerbuilder.co.in

علاوه بر این وب سایت ها و پورتال های معروف کاریابی در هند، روزنامه ها و مجلات پر تیتراژ هند نیز معمولا دارای یک بخش استخدامی دارند. هموطنان عزیز همچنین می توانند وب سایت این روزنامه ها را برای جستجوی پیشنهادات کاری مناسب چک کنند. روزنامه های هندی به همراه وب سایت مربوطه عبارتند از:

 • (The Times of India (www.indiatimes.com
 • (The Hindu (www.hinduonnet.com
 • (Indian Express (www.indianexpress.com

شرایط و الزامات اخذ ویزای کار هند

بر طبق قانون هند، ویزای کار هند یا E Visa مخصوص خارجیانی است که خواستار الحاق به شرکت یا سازمانی در هند بوده و یا مایل به تاسیس شرکتی در هند بوده و یا حتی قصد کار برای یک سازمان مردم نهاد (NGO) را دارند. این افراد برای اخذ ویزای کار هند حتما بایستی قبل از هر اقدامی به فکر تهیه و تدارک پیشنهاد کاری (Job Offer) باشند تا قانونا صلاحیت لازم را کسب کنند. برای همین، افراد مذکور بایست فرم درخواست آنلاین را تکمیل و پرینت نموده و به همراه مدارک مسافرتی لازم به سفارت هند تحویل دهند.

مدت زمان لازم برای رسیدگی به درخواست های متقاضیان معمولا حداکثر تا 2 هفته کاری است. هزینه دریافتی بابت صدور ویزای کار هند با اعتبار یک ساله در حدود $120 (دلار) و برای ویزای با اعتبار 6 ماهه حدودا $80 (دلار) می باشد. لازم به ذکر است که حداکثر مدت اعتبار ویزای کاری هند نیز تا یک سال بوده و در ضمن از طریق اداره ثبت منطقه ای خارجیان (FRRO) قابل تمدید می باشد. اما نکته مهم دیگر آنکه، اعضای خانواده همراه و همسر متقاضی بایستی نسبت به اخذ ویزای ورود و نه ویزای توریستی هند اقدام نمایند. در این زمینه، مدت اعتبار ویزای آنها مطابق ویزای متقاضی اصلی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار هند

مرحله واپسین از فرآیند اخذ ویزای کاری کشور هند مربوط به جمع آوری و تحویل اسناد و مدارک ضروری است. بر این اساس، شما به عنوان متقاضی ویزای کار هند (E-Visa) مدارک ذیل را می بایست به آفیسر سفارت هند تحویل دهید:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت متقاضی با اعتبار حداقل 1 سال + کپی صفحات اول
 • دو قطعه عکس هم اندازه پاسپورتی
 • قرارداد کاری به زبان انگلیسی
 • رزومه یا CV متقاضی
 • جزئیات تعهدات مالیاتی
 • فتوکپی مدارک تحصیلی
 • کپی تاییدیه ثبت شرکت (مخصوص کارآفرینان خارجی)

در پایان، توصیه ما به شما متقاضیان محترم آن است که قبل از هر گونه اقدام و عملی برای مهاجرت به هند و درخواست ویزای هند حتما با یکی از کارشناسان و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایید تا آنها شما را به بهترین نحو ممکن راهنمائی نمایند.

سوالات متداول در باب اخذ ویزای کار هند

به علت تکثر سوالات متقاضیان در زمینه شرایط و نحوه اخذ ویزای کار هند و برای ایجاد یک پس زمینه مناسب از موضوع و نیز پاسخ به سوالات شما، ما مناسب دیدیم در یک بخش جداگانه ای به بررسی اجمالی این سوالات بپردازیم:

 • شرط اصلی برای اخذ ویزای کار هند چیست؟ همانطوری که بارها نیز اعلام شده است، شرط لازم و ضروری برای دریافت ویزای کاری هند داشتن قرارداد کاری یا پیشنهاد کار از سوی کارفرمای هندی است.
 • هزینه دریافت ویزای کار کشور هند به چه صورتی است؟ هزینه اخذ شده بابت صدور ویزای کار یک ساله در حدود $120 (دلار) و برای ویزای 6 ماهه حدودا $80 (دلار) می باشد.
 • مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان توسط سفارت هند چقدر است؟ معمولا از زمان تحویل درخواست به سفارت هند تا زمان صدور ویزا یک تا دو هفته کاری طول می کشد.
 • چه کسانی از اخذ ویزای کاری کشور هند معاف هستند؟ دارندگان کارت های PIO (شخص با اصالت هندی) و OCI (اتباع خارجی هند) برای کار در هند فقط نیازمند ارائه پاسپورت خود می باشند و نیازی به درخواست ویزای کار ندارند.
 • آیا امکان به همراه آوردن اعضای خانواده از طریق کار در هند وجود دارد؟بله، این کار صرفا از طریق درخواست ویزای ورود (Entry Visa) برای اعضای همراه میسر است.
4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  +  46  =  53