مهاجرت تحصیلی ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا فرصتی ایده آل برای تحصیلات مقرون به صرفه در اروپا است که سالانه نظر متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده اما سوال که در این زمینه در ذهن افراد ایجاد می گردد اینجاست که چه مدارکی برای این امر لازم است؟ اخذ ویزای تحصیلی به قصد دریافت اقامت دارای چه شرایطی است؟

همان‌ طور که می‌ دانید روش‌ های گوناگونی جهت مهاجرت به دیگر کشورها وجود دارد از جمله مهاجرت‌ های شغلی، تحصیلی، سرمایه‌ گذاری، ثبت شرکت و غیره به کشورهای سراسر دنیا. به همین دلیل مهاجرت با اهداف مختلف برای افراد بسیار رایج شده است. مهاجرت تحصیلی هدفی است که ایتالیا هر ساله دانشجویان زیادی را می‌ پذیرد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله پاسخگوی این سوالات و ارائه اطلاعات لازم در این خصوص خواهد بود.

اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا در 2022

شرایط تحصیلی در ایتالیا در سال 2022 به جهت ارائه بورسیه تحصیلی و تناسب هزینه‌ ها، دانشجویان زیادی را به سوی خود جذب می‌ کند. دانشجویانی که ادامه تحصیل و اخذ اقامت در این کشور در این راه گام برمی‌ دارند. مدارک مورد نیاز در دانشگاه های این کشور جهت اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی‌، تفاوت دارد. اکنون می‌ خواهیم نحوه اخذ پذیرش تحصیلی را به طور کامل شرح دهیم. ایتالیا در هر دوره تحصیلی، شرایط خاصی را جهت پذیرش افراد تعیین می‌ کند که به شرح ذیل می‌ باشد:

 • متقاضی دارای مدرک دیپلم متوسطه باشد یا پشت سر گذاشتن 12 سال تحصیلات زمان درخواست پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در دوره کارشناسی
 • متقاضی در هنگام اخذ پذیرش ایتالیا در دوره کارشناسی ارشد، باید دارای مدرک تحصیلی کارشناسی یا معادل آن باشد.
 • متقاضی باید در هنگام اخذ پذیرش ایتالیا در مقطع دکتری یا آموزش تخصص پزشکی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد باشد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

زمانی که قصد دارید تحصیل در ایتالیا را تجربه کنید، باید پیش از هر اقدامی دانشگاه های مورد نظر خود را بیابید و تحقیقات لازم در خصوص هر دانشگاه را انجام دهید. در توضیحات ارائه شده در هر دانشگاه به خوبی مشخص شده است که برای تحصیل در آن مکان به چه مدارکی نیاز خواهید داشت. با این وجود در بسیاری از دانشگاه های ایتالیا مدارک خواسته شده یکسان است. مهم ترین مدارکی که یک متقاضی برای تحصیل در ایتالیا به آن نیاز خواهد داشت عبارتند از:

 • ترجمه مدارک تحصیلی دوره های گذشته
 • مدرک زبان متناسب با درخواست دانشگاه و رشته تحصیلی
 • گواهی پرداخت هزینه اخذ پذیرش
 • پاسپورت معتبر

در این رابطه پاسپورتی را معرفی می کنید حتما باید دارای تاریخ اعتبار کافی باشد چرا که شما باید دقیقا همان پاسپورت را به سفارت ایتالیا در هنگام تقاضای اخذ ویزا ارائه دهید. در صورت مغایرت ویزای شما بدون تردید ریجکت خواهد شد.

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی و به طور کلی درصد موفقیت تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه تحصیلی به دلیل تمهیدات دولتی بالا می‌ باشد. دانشگاه های ایتالیا بورسیه را در 2 نوع به شرح ذیل ارائه می‌ نمایند:

نوع بورسیه شرح
بورسیه DSU به صورت استانی ارائه و تقریبا بین 5000€ تا 7000€ (یورو)
در کلیه مقاطع تحصیلی
بورسیه از سوی استاد این نوع بورسیه نیز 13700€ (یورو)
این بورسیه صرفا در دوره دکترا به شخص اعطا می‌ گردد.

شهریه برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

دانشگاه های دولتی ایتالیا سالیانه به طور متوسط دارای شهریه بین 600€ تا 5000€ (یورو) هستند. البته در مورد رشته‌ های MBA و مانند آنها، این هزینه افزایش می‌ یابد اما در سایر رشته‌ ها سالیانه به مبلغ 3200€ (یورو) است. همچنین شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا سالانه به 45000€ (یورو) هم می رسد. با این‌ که اعطای بورسیه تحصیلی در ایتالیا قابل انجام است اما مخارج تحصیل در این کشور در سطح پایینی است. لازم به ذکر است این شهریه در مورد دانشجویان بومی و بین‌ المللی تفاوتی ندارد. در دانشگاه های استرالیا به دانشجویانی که توان مالی آنها در حداقل میزان باشد، خوابگاه و غذای رایگان تعلق می‌ گیرد. به طور کلی هزینه‌ های یک دانشجو جهت تحصیل در ایتالیا به نحوه زندگی و محل سکونت او بستگی دارد.

برآورد هزینه های یک سال تحصیلی در ایتالیا

ما نمی توانیم مشخص کنیم که شما در طول زندگی خود در ایتالیا به چه بودجه ای نیاز خواهید داشت اما می توان به صورت تخمینی مشخص کرد که یک دانشجو برای زندگی در ایتالیا به چه هزینه ای نیاز خواهد داشت. در صورتی که یک دانشجو بورسیه تحصیلی ایتالیا را دریافت کند، می تواند بدون نیاز به بودجه اولیه در این کشور به راحتی دوره تحصیلی خود را پشت سر بگذارد.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

چنانچه مشاهده می کنید دانشجویان می توانند 5200€ (یورو) کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند که به راحتی هزینه 5 ماه از زندگی آن ها در ایتالیا را پوشش می دهد و دانشجویان در صورت کنترل هزینه های خود می توانند برای 6 ماه از این بورسیه استفاده کنند. در سایر موارد با کمک کار دانشجویی نیز می توان درآمدی در حدود 700€ تا 1000€ (یورو) در ماه داشت که به راحتی کفاف زندگی در ایتالیا را می دهد.

زمان اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

زمان پذیرش دانشجو در این کشور مشخص شده است. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی باید مدارک خود را 3 ماه پیش از آغاز ترم به دانشگاه انتخابی خود ارسال نمایند. دوره تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا طی 2 نیمسال انجام می‌ گردد. دانشجویان نیمسال اول یعنی ماه اکتبر، باید تا پایان اردیبهشت ماه مدارک خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند. دانشجویان نیمسال دوم یعنی ماه فوریه نیز، باید تا پایان مهرماه مدارک خود را به دانشگاه بفرستند. متقاضیان برای مهاجرت به این کشور از طریق تحصیلی نیازمند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می باشند.

زبان تحصیل در ایتالیا

یکی از مسائل مهم در تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی در کشور ایتالیا این است که زبان تحصیل در دانشگاه چیست؟ این امر برای متقاضیان بسیار حائز اهمیت است. لازم است بدانید دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا مستلزم دارا بودن مدرک زبان نیست. اگر قصد گرفتن ویزا را دارید، باید مدرک زبان که با مقطع انتخابی شما جهت همخوانی داشته باشد، به سفارت ارائه نمایید. نمره زبان انگلیسی لازم در سفارت ایتالیا می باشد که برای دوره های تحصیلی مختلف متغیر می باشد و بدین صورت است:

دوره کارشناسی آیلتس 6
دوره کارشناسی ارشد آیلتس 6.5 تا 7

نمره زبان ایتالیایی برای دانشگاه های ایتالیا

در دوره تحصیلی کارشناسی، همه رشته‌ها بجز چند رشته که به زبان انگلیسی است، مابقی رشته‌ ها به زبان ایتالیایی است. مدت تحصیل در این مقطع 3 الی 4 سال می‌ باشد، ضمنا به متقاضیان ایرانی نیز بورسیه تعلق می‌ گیرد. دروس دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا به 2 زبان ایتالیایی و انگلیسی تدرس می‌ شود. مدت تحصیل در این مقطع 2 سال می‌ باشد.

سفارت برای مقطع دکتری از شما مدرک زبان نمی‌ خواهد. مدت تحصیل در این مقطع 3 الی 5 سال است. کلیه دروس به 2 زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می‌ شود. ناگفته نماند متقاضیان رشته‌ های تحصیلی مرتبط با زبان ایتالیایی، باید مدرک B1 را در مقطع کارشناسی ارائه نمایند، همچنین متقاضیان در مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌ بایست مدرک B2 ایتالیایی را بدهند. با این وجود دانشجویان باید در نظر داشته باشند که دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بدون در اختیار داشتن مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 امکان پذیر نیست.

زمان اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

مخارج تحصیلی ایده‌ آل، تحصیل در این کشور را آسان نموده است. ناگفته نماند که اعزام دانشجو به ایتالیا به صورت مجزا اتفاق می افتد و دانشجویان نمی توانند درخواست برای ویزای همراه داشت باشند. باید به این نکته اشاره داشت که دانشجویان در کشور ایتالیا فرصت تحصیل و کار همزمان را نیز بر اساس قوانین این کشور خواهند داشت. این فرصت کاری در حقیقت به افراد اجازه می دهد تا بخش عمده ای از هزینه های زندگی خود در این کشور را به عنوان یک دانشجو تامین کنند. متقاضیان عزیز می‌ توانید با مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته بگیرید.

سوالات پرتکرار درباب اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

متقاضیان اخذ پذیرش از این کشور موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهند:

 1. شرایط سنی دریافت پذیرش در ایتالیا چیست؟ محدودیت سنی چندانی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا وجود ندارد و محدودیت سنی مربوط به دریافت ویزای تحصیلی است.
 2. بهترین زمان برای دریافت پذیرش تحصیلی چه زمانی است؟ دانشگاه های ایتالیا معمولا در دو نوبت پذیرش صادر می کنند و بهترین زمان برای پذیرش در ابتدای هر سال تحصیلی است.
 3. هزینه اخذ پذیرش در کشور ایتالیا معادل چند یورو است؟ بررسی مدارک در بسیاری از دانشگاه های ایتالیا به صورت رایگان محاسبه می شود اما متوسط هزینه درخواست پذیرش حدود 15€ تا 30€ (یورو) برای هر رشته تحصیلی است.
 4. عوامل موثر بر اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا کدامند؟ سطح تسلط به زبان انگلیسی یا ایتالیایی و همچنین معدل آخرین دوره تحصیلی موثرترین عوامل برای اخذ پذیرش از ایتالیا هستند.
 5. حداقل سطح تسلط به زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا چیست؟ حداقل نمره 6 از آزمون آیلتس برای انگلیسی زبان ها و سطح B1 زبان ایتالیایی برای ایتالیایی زبان ها.
امتیاز دهید

2 دیدگاه برای “اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

 1. اشکان گفت:

  سلام من دانش آموز سمپاد بودم معدل دیپلمم ۱۹ و معدل پیش دانشگاهیم ۱۵ بوده میخواستم بدونم الان برای پذیرش من به کدوم نمره نگاه میکنن و ایا ممکنه که پذیرش نکنن ؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما به هر دو نمره نگاه میکنن و شانس پذیرش دارید ا شماره های موسسه تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.