مهاجرت سرمایه گذاری در دانمارک

استارت آپ دانمارک

استارت آپ دانمارک

راه اندازی استارت آپ دانمارک به خاطر نرخ تولید ناخالص داخلی بالا، نرخ بیکاری پایین و کیفیت زندگی برتر برای سرمایه گذاران خارجی جذاب میباشد. این سرمایه گذاران می توانند با مهیا کردن سرمایه لازم و تهیه مدارک مورد نیاز زمینه را برای چنین کاری در دانمارک و اخذ اقامت اروپایی فراهم کنند. اما پیش از شروع این فرآیند اطلاع از قوانین و مقررات مهاجرتی به دانمارک بسیار مهم محسوب می شود. به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم که علاقه مندان مهاجرت به دانمارک ضمن مطالعه کامل این مقاله همچنین مشاوره های تخصصی را نیز از وکلای خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دریافت نمایند.

وضعیت استارت آپ دانمارک

استارت آپ ها در کشور دانمارک شرکت های کوچک با سرمایه و نیروی کاری پایینی هستند که غالبا در بخش فناوری های نوین مشغول فعالیت هستند. آنها برای سروپا ماندن در بازار مواج و پرتلاطم اروپایی علاوه بر داشتن معیارهای سه گانه نوآوری، مقیاس پذیری و امکانپذیری همچنین به حمایت های بخش دولتی و خصوصی نیازمند هستند. جالب است بدانید که در حال حاضر کشور دانمارک با رتبه جهانی 22 دارای 380 استارت آپ فعال می باشد که از معروفترین آنها می توان به ReDu IT، Everpliaces و BodyBarista اشاره نمود. تصویر زیر نشانگر نقشه استارت آپ و توزیع این نوع شرکت ها در کشور دانمارک می باشد:

نقشه استارت آپ در دانمارک

از بین شهرهای مختلف دانمارک نیز شهرهای کپنهاگ (رتبه 67 جهانی)، آرهوس (رتبه 245 جهانی) و اودنسه (رتبه 577) جزء برترین شهرها برای شروع استارت آپ دانمارک محسوب می شود.

شروع استارت آپ در مرفه ترین کشور جهان؛ دانمارک

اقتصاد دانمارک (Denmark) یک اقتصاد مختلط مدرن همراه با استانداردهای زندگی بسیار بالا، سطح بالایی از انتقالات و خدمات دولتی، وابستگی بالا به تجارت خارجی می باشد. جالب است بدانید که 80% از شاغلین دانمارک در بخش خدماتی، 11% در بخش صنعت و حدود 2% در بخش کشاورزی این کشور مشغول کار هستند. طبق آخرین سرشماری، جمعیت این کشور اروپایی حدود 5822763 نفر بوده و سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در سال گذشته حدود 340$ بیلیون دلار می باشد. به همین دلیل دانمارک از نظر سرانه اسمی GDP در رتبه 36 جهانی قرار دارد. با اینکه به خاطر شیوع بیماری کرونا و تاثیرات منفی آن در اقتصاد دانمارک ما شاهد نرخ رشد اقتصادی 4.5-% این کشور در سال 2020 بودیم اما اکنون در سال 2021 وضع متفاوت از گذشته بوده و این نرخ به 3.5% رسیده است و این نشانگر قدرت اقتصادی دانمارک است:

نرخ رشد اقتصادی دانمارک

جدا از این موضوع، نرخ بیکاری دانمارک نیز فعلا تا 21 ژانویه 2021 با 5.0% پایین تر از متوسط نرخ بیکاری اروپا 7.4% می باشد:

نرخ بیکاری دانمارک

علاوه بر این شاخص نقطه به نقطه تورمی در دانمارک نیز نشانگر تورم کاهشی این کشور از نرخ 6.84% سال 1991 تا 0.9% سال 2021 می باشد. واقعیتی که در نمودار آنالیزی زیر نیز می توان به آن پی برد:

نرخ تورم در دانمارک

از طرف دیگر شاخص سطح استاندارد زندگی یا همان life quality در دانمارک با رقم 190.01 مشخص شده که رقم بسیار خوبی است. همین رقم باعث شده تا دانمارک در رتبه دوم جهانی قرار گیرد. لیست زیر نشانگر 3 کشور مرفه جهانی با بالاترین میزان استاندارد زندگی در سال 2021 می باشد:

3 کشور مرفه جهانی با بالاترین میزان استاندارد زندگی

انواع شرکت های استارت آپ در دانمارک

یکی از چالش های مهم متقاضیان راه اندازی استارت آپ دانمارک انتخاب نوع شرکت در این کشور و نیز اطلاع از شرایط سرمایه مورد نیاز می باشد. یک شرکت را در دانمارک می توان به اشکال و انواع مختلفی تشکیل داد. باید به استحضار برسانیم که در حال حاضر برای ثبت شرکت در دانمارک حدود 20 نوع شرکت وجود دارد و شاید همین امر نیز انتخاب شرکت برای شروع استارت آپ در دانمارک را سخت می کند. ولی لاجرم انتخاب نوع شرکت مهم است چراکه شما با این کار ضمن تعیین نرخ مالیات بر درآمد شرکتتان همچنین تعهد مالکان یا سهامداران شرکت را هم تعیین می کنید. از معروفترین و متداولترین این شرکت ها در دانمارک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نوع شرکت حداقل سرمایه برای ثبت به کرون
شرکت سهامی خاص (ApS) 40000DKK
شرکت سهامی عام (A/S) 400000DKK

چگونگی دریافت ویزای استارت آپ دانمارک

شرایط مهاجرتی به کشور دانمارک سال به سال سخت گیرانه تر می شود اما با این حال روش هایی وجود دارد که افراد به سرعت و سهولت می توانند مجوز اقامت این کشور اروپایی را دریافت کنند. یکی از این روش ها اخذ اقامت دانمارک از طریق ثبت شرکت تجاری یا استارت آپ ها می باشد. اما ابتداء باید بیزینس پلن شما توسط کارگروهی از متخصصان تعیین شده توسط اداره تجارت دانمارک مورد تایید قرار گرفته و سپس برای اخذ ویزای استارت آپ دانمارک به اداره بین المللی مهاجرت و کار دانمارک SIRI مراجعه نمایید. اما از مهمترین شرایط اخذ ویزای استارت آپ دانمارک 2021 می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • ایده بیزینس متقاضی بایستی به تایید کارگروه تخصصی اداره تجارت دانمارک برسد.
  • متقاضی بایستی قادر به پشتیبانی مالی خود و خانواده اش باشد.
  • متقاضی بایستی نقش فعالی در تشکیل استارت آپ داشته باشد (نه فقط به عنوان سهامدار بلکه به عنوان مدیر شرکت)

چگونگی دریافت ویزای استارت آپ دانمارک

مدارک لازم برای اخذ ویزای استارت آپ دانمارک

قبل از هر چیزی باید به اطلاع برسانیم که نهایت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان ویزای استارت آپ ویزا حدود یک ماه و هزینه رسیدگی نیز در حدود 2000DKK (کرون دانمارک) می باشد. همان طوری که گفته شد از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای استارت آپ می توان به مدارک ثبت شرکت (همانند بیزینس پلن و اساسنامه) و مدارک شخصی مثل پاسپورت و گواهی تمکن مالی کافی با توجه به شرایط زیر اشاره نمود:

شرایط متقاضی میزان تمکن مالی (کرون دانمارک)
اقامت دانمارک بدون خانواده 140376DKK
اقامت دانمارک همراه با همسر 280752DKK
اقامت دانمارک همراه با همسر و یک یا چند فرزند 326940DKK
اقامت دانمارک همراه با یک یا چند فرزند و بدون همسر 186564DKK

یکی از راه های میانبر اما تضمینی برای اخذ اقامت دائم دانمارک، تحصیل در این کشور و بعد از فارغ التحصیلی تبدیل ویزای تحصیلی دانمارک به ویزای کاری این کشور می باشد. اگر شما هم علاقه مند ادامه تحصیل در دانمارک 2021 هستید پس توصیه می شود برای اخذ نکات کلیدی درباب شرایط اپلای دانمارک با وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *