ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

استارت آپ سوئد

استارت آپ سوئد

شما به عنوان موسس استارت آپ سوئد ابتداء بایستی به تحقیق درباره شرایط سوئد جهت سرمایه گذاری پرداخته و با رشته های مختلف استارت آپی آشنا شوید. سپس با شرکت های فعل در این کشور ارتباط گرفته و از تجارت آنها بهره مند شوید. در ادامه نیز با اخذ مجوز فعالیت و شماره مالیاتی از مراجع ذیربط خود را برای ثبت رسمی شرکتتان در اداره ثبت تجاری سوئد آماده کنید.

برای انجام این کار نیز مدارک مهمی مثل پاسپورت، فرم درخواست تکمیلی، اساسنامه شرکت و غیره لازم است. انجام تمامی این مراحل در تخصص وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بوده و مشاوره با این وکلا می تواند بهترین راهنما برای متقاضیان اخذ اقامت سوئد باشد.

اینفوگرافیک استارت آپ سوئد

شاخص های اقتصادی سوئد برای شروع استارت آپ

سوئد Sweden کشوری عضو اتحادیه اروپا (EU) بوده و اقتصاد سوئد یک نوع اقتصاد صادرات محور به شمار می رود. از اصلی ترین صنایع این کشور می توان به صنایع ساخت وسایل نقلیه، مخابرات، داروسازی، ماشین آلات صنعتی، تجهیزات اندازه گیری، کالاهای شیمیایی، لوازم خانگی، صنایع فولاد و آهن اشاره کرد. این کشور از نظر نوآوری در رتبه 2 بین المللی قرار دارد. اما رتبه این کشور از نظر شاخص استاندارد زندگی در رده 16 جهانی قرار دارد. لازم است بدانید که در سال گذشته ارزش مالی شرکت های استارت آپ در این کشور به حدود 3.4$ بیلیون دلار رسید که در نوع خود یک رکورد در اروپا محسوب می شود.


مطابق آمار سوئد از نظر شاخص آسانی انجام بیزینس در رتبه 10 بین المللی قرار دارد و از حیث شاخص کارآفرینی در سال 2024 نیز در جایگاه 9 جهانی جا گرفته است. همچنین لازم است بدانید نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور که در سال گذشته نرخ منفی 4.72-% را تجربه کرده بود اکنون به عدد مثبت 3.47% رسیده است و این حکایت از وجود یک ساختار اقتصادی پویا در سوئد می باشد

در ادامه و از نظر شاخص های اجرای قرارداد و سهولت راه اندازی شرکت نیز سوئد در رتبه 39 جهانی قرار دارد. اما از نظر شاخص تحقیق و توسعه (R&D) نیز سوئد با امتیاز 3.3% بالاتر از متوسط 2.3% جهانی جا گرفته است. شما عزیزان در لیست زیر می توانید در جریان خلاصه ای از شاخص های اقتصادی کشور سوئد قرار گیرید:

شاخص های اقتصادی کشور سوئد

ارزیابی اکوسیستم استارتاپ سوئد 2024

سوئد کشوری با اقتصاد بازار آزاد و مبتنی بر تجارت بین المللی می باشد. در این میان نمی توان از تاثیر و سهم شرکت های استارت آپ High-Tech بر روی اقتصاد برتر سوئد غافل شد. اگر خوب به نقشه استارت آپ سوئد نگاه کنیم متوجه می شویم که این کشور دارای 519 شرکت استارت آپی می باشد و خود سوئد نیز از نظر رتبه بندی اکوسیستم های استارت آپی در رتبه 10 جهانی قرار دارد. همان طوری که در این نقشه نیز پیداست استکهلم پایتخت سوئد با داشتن 449 استارت آپ ملی و امتیاز 11.338 در رتبه 29 جهانی قرار داشته و برترین شهر برای راه اندازی استارت آپ و سرمایه گذاری در سوئد محسوب می شود:

نقشه استارت آپ سوئد

از نظر شاخص نوآوری یا Innovation Index در سال 2024 نیز کشور سوئد با امتیاز 62.47 در رتبه دوم جهانی پس از سوئیس قرار دارد. نمودار زیر به خوبی نشانگر وضعیت استقبال کشورها از کارآفرینان خلاق و ایده های استارت آپی آنها در سطح جهان می باشد:

امتیاز سوئد در نوآورانه ترین کشورهای جهان

مراحل راه اندازی استارت آپ سوئد

بر خلاف اغلب کشورهای اروپایی، مراحل راه اندازی استارت آپ سوئد برای سرمایه گذاران بین المللی به راحتی صورت می گیرد. به همین جهت تمامی سرمایه گذاران بین المللی از کشورهای مختلاف جهان، می توانند به راحتی برای تاسیس استارت آپ خود به این کشور نقل مکان کنند. همچنین به شدت توصیه می شود که سرمایه گذاران بین المللی که قصد راه اندازی استرات آپ در سوئد را دارند، قبل از ورود به این کشور مراحل راه اندازی استارت آپ را به خوبی مطالعه کنند. تا با مشکلات گسترده ای در روند تاسیس استارت آپ خود در این کشور مواجه نشوند.

در جدول زیر می توانید مراحل اصلی راه اندازی استارت آپ سوئد را به ترتیب مشاهده فرمایید:

مراحل اصلی راه اندازی استارت آپ سوئدتوضیحات
انجام تحقیقاتدر جامعه پیشرفته سوئد، دسترسی به اطلاعات بسیار ساده است بنابراین هیچ بهانه ای برای انجام ندادن تحقیق قبل از شروع فرآیند تاسیس استارت آپ وجود ندارد.
راه اندازی شبکهسرمایه گذاران بین المللی باید مشاوره های دقیقی را در خصوص استارت اپ سوئد دریافت کنند.
اخذ مجوزانواع خاصی از مشاغل جهت راه اندازی استارت آپ سوئد، برای فعالیت نیاز به مجوز های مفیدی از مشاغل، حرفه ها و غیره دارند.
ثبت کسب و کار در مالیاتبه طور کلی به عنوان یک تاجر اختصاصی در سوئد، کسب و کار شما با شماره هویت شخصی شما توسط اداره مالیات سوئد شناسایی می شود.
مجوز اقامتاتباع کشورهای خارجی برای اقامت بیش از 3 ماه در سوئد باید برای مجوز اقامت این کشور اقدام کنند.

برای آشنایی بیشتر با مراحل راه اندازی استارت آپ سوئد می تواند به تصویر زیر مراجعه کنید:

مراحل راه اندازی استارت آپ سوئد

شرایط راه اندازی استارت آپ سوئد

قبل از پرداختن به ثبت شرکت های استارت آپ در سوئد ابتداء باید با نقاط قوت و امتیازات کارآفرینی در این کشور بپردازیم. در واقع از وجوه تمایز استارت آپ سوئد می توان به مواردی مثل استخر کارآفرینان مدل نقش، شرکت های پیشگام جهانی در عرصه های مختلف، مردم دوستدار تکنولوژی و جامعه دیجیتال، پیشگامی در نوآوری و شفافیت، دسترسی به حمایت های بخش دولتی و خصوصی و غیره اشاره نمود. اما از رشته های پررونق برای راه اندازی شرکت استارت آپ در کشور سوئیس می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

شرکت های پیشرو در سوئدرشته
مثل OMX، Klarna و iZettleفناوری های بانکی یا Fintech
مثل KING و Mojangنرم افزارهای بازی یا Gaming
مثل Spotify و Tidalفناوری های موسیقی یا Music Tech
مثل Anocca و Annexinبیوتک BioTech
مثل Encore و Beetrootفناوری اطلاعات یا IT

فرآیند ثبت شرکت استارت آپ در سوئد

فرآیند ثبت شرکت استارت آپ در سوئد

همانند هر فرآیند تجاری دیگری، فرآیند ثبت شرکت استارت آپ در سوئد مراحل خاص خود را دارد. باید بدانید که مرحله اول از این فرآیند انجام تحقیق قبل از شروع بیزینس میباشد. برای این امر نیز می توان از اطلاعات و گزارشات آماری مختلف اداره آمار سوئد بهره گرفت. همچنین برای اطلاع از زمینه های کاری نیز می توان از سازمان تجارت (branschorganisation) سوئد استعلام گرفت.

از این گذشته برخی از سازمان های مفید در بخش های استارت آپی معروف مثل انجمن رستوران و هتل سوئد، فدراسیون تجارت سوئد، تله کام سوئد و لانتمانن نیز وجود دارد که میتواند راهنمای خوبی برای متقاضیان باشد. مرحله دوم برقراری روابط با شرکت های استارت آپی همکار و استفاده از تجارب آنها می باشد. گام سوم از فرآیند راه اندازی استارت آپ سوئد اخذ مجوز فعالیت میباشد. متقاضیان می توانند برای اطلاع از لیست فعالیت های مستلزم اخذ مجوز و نهادهای صادرکننده مجوزها به سایت Verksamt.se مراجعه نمایند.

اما مرحله چهارم از فرآیند ثبت شرکت در سوئد مربوط به ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت سوئد میباشد. فلذا شما به عنوان موسس شرکت جهت ثبت استارت آپ خود ابتداء نیازمند اخذ شماره شناسه شخصی (personnummer) میباشید که توسط آژانس مالیات سوئد (Skatteverket) برای متقاضیان اعطاء می شود. مرحله کلیدی در تشکیل شرکت نیز ثبت نام برای F-skatt یا F-tax(معرفی خود به عنوان کارآفرین نه کارگر) می باشد. در ادامه نیز آژانس مالیات با برگزاری جلسه ای با شما مراحل ثبت را مرحله به مرحله توضیح می دهد. سپس شما شرکت و نام آن را در اداره ثبت شرکت سوئد به ثبت می رسانید. در آخر نیز ا نم بیزینس پلن می توانید نسبت به اخذ وام بانکی، جذب سرمایه گذار یا مشتری در آینده اقدام کنید.

هزینه های نوآفرینی در سوئد

سوئد شانزدهمین کشور ثروتمند جهان است؛ سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در رتبه بندی OECD کمی کمتر از آلمان است. این کشور دارای سرمایه داری با فناوری پیشرفته و مزایای رفاهی گسترده است؛ اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌ها در مالکیت خصوصی هستند. فرهنگ کسب و کار سوئد با ارتباطات تجاری، آداب کسب و کار، آداب جلسات کاری، کارآموزی و کارآموزی، هزینه زندگی، تعادل کار و زندگی و راهنمای رسانه های اجتماعی مشخص می شود. سوئد در شمال اروپا در شبه جزیره اسکاندیناوی در مرز نروژ و فنلاند واقع شده است؛ تنها در سوئد، 460 نوآفرینی تاثیرگذار در 17 دسته SDG وجود دارد. SDG با بیشترین تعداد شرکت “اقلیم اقلیمی” است که دارای 158 نوآفرینی در لیست است.

«سلامت و رفاه خوب» دارای 119 نوآفرینی و «نوآوری و زیرساخت صنعت» دارای 112 نوآفرینی است. برای نوآفرینی بهترین راه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در سوئد است که هزینه های حداقلی آن توسط قانون گذار سوئدی مشخص شده است. هزینه مربوط به خرید یک شرکت با مسئولیت محدود از قبل ثبت شده به طور کلی بین 10000SEK تا 25000SEK (کرون سوئد) است، بسته به خدمات ارائه شده، بدون احتساب حداقل سرمایه سهام اجباری. حداقل سرمایه در هنگام تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود 25000SEK (کرون سوئد) است.

چرا سوئد مقصد جذابی برای استارتاپ است؟

یکی از مباحثی که می تواند نشان دهنده اهمیت استارتاپ در یک کشور باشد آن است که به فعالیت های استارتاپی در آن کشور توجه داشت. برخی از مهم ترین استارتاپ هایی که در کشور سوئد افتتاح شده اند عبارتند از:

  • اسکایپ
  • اویتو
  • کلارنا
  • کینگ
  • اسپاتیفای
  • مویانگ

شرایط برای اخذ ویزای استارت آپ سوئد

طبق قوانین کشور سوئد، شهروندان غیراروپایی که قصد شروع بیزینس در این کشور را دارند می بایست قبل از ورود به این کشور نسبت به دریافت مجوز اقامت اقدام کنند. بنابراین متقاضیان ابتداء با اخذ ویزای بیزینس سوئد (ویزای تایپ C) ابتداء مجوز ورود به این کشور را به دست آورده و سپس در ادامه می توانند با ثبت نام خود در اداره پلیس سوئد برای دریافت مجوز اقامت این کشور اقدام نمایند. برای اطلاع از شرایط اخذ این مجوز اقامتی می توان به وب سایت آژانس مهاجرت سوئد مراجعه کرد. شما عزیزان می توانید ازطریق مشاوره با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در جریان ریز اطلاعات مهاجرتی به سوئد قرار گیرید.

سوالات کلیدی درباره شرایط استارتاپ در سوئد

برخی از سوالاتی که باید به آن ها در رابطه با استارتاپ در سوئد پاسخ داده شود عبارتند از:

  • برای شروع استارتاپ در سوئد اولین گام چیست؟ اولین گام در این راه آن است که فرد ثابت کند قبلا در همان زمینه فعالیت کرده باشد و بتواند در کشور سوئد 50% از سهام یک شرکت را نیز در اختیار داشته باشد.
  • تمکن مالی استفاده از ویزای همراه استارتاپ در سوئد چگونه است؟ 200000 کرون سوئد برای متقاضی، 100000 کرون سوئد برای همسر قانونی و 50000 کرون سوئد برای هر فرزند باید در حساب فرد به عنوان تمکن مالی وجود داشته باشد.
  • شرایط اخذ اقامت از طریق ویزای استارتاپ در کشور سوئد چیست؟ فرد پس از دوسال باید اثبات کند که حساب های بانکی به تراز مالی مناسب رسیده است و فرد از طریق آورده های شرکت می تواند هزینه های زندگی خود در این کشور را تامین کند.
  • برای فعالیت استارتاپی در سوئد به چه زبانی نیاز خواهد بود؟ سفارت سوئد از فرد متقاضی درخواست مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی خواهد کرد.
3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *