مهاجرت سرمایه گذاری در لیتوانی

استارت آپ لیتوانی

استارت آپ لیتوانی

لیتوانی از نظر شاخص سهولت انجام بیزینس در رده 11 جهانی قرار دارد و شروع استارت آپ لیتوانی می تواند منتج به بهترین نتایج ممکن باشد. چراکه شما از این طریق هم موفق به ثبت و توسعه ایده کسب و کار خود در اروپا شده و هم اینکه از این طریق موفق به کسب اقامت اتحادیه اروپا (EU) نیز می شوید. بنابراین این فرصت طلایی برای کلیه سرمایه گذاران ایرانی فراهم است تا سرمایه خود را به یکی از اکوسیستم های استارت آپی موفق اروپا منتقل کرده و آینده خود و تمام اعضای خانوادشان را تضمین کنند. پیشنهاد ما در اینباره این است که پس از مطالعه این مقاله حتما برای دریافت مشاوره های حرفه ای با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار کنند.

بررسی اقتصادی لیتوانی جهت راه اندازی استارت آپ

اقتصاد لیتوانی یک نوع اقتصاد باز در شمال اروپاست و در واقع بخشی از بازار واحد اتحادیه اروپا (EU) نیز محسوب می شود. این کشور عضو اتحادیه اروپایی (EU)، سازمان تجارت جهانی (WTO) و عضو OECD بوده و به همین دلیل نیز در عالم تجارت از اهمیت خاصی برخوردار است. این کشور حوزه بالتیک با جمعیتی حدود 2 میلیون نفری در سالیان اخیر در زمینه تولید ناخالص داخلی (GDP) روند رشد روبه صعودی از خود نشان داده است:

میزان تولید ناخالص داخلی لیتوانی

همان طوری که در نمودار فوق هم ملاحظه شد، شاخص GDP لیتوانی برخلاف سایر کشورهای اروپایی نه تنها به خاطر مسائل مربوط به شیوع کرونا در سال 2020 دچار سقوط نشد بلکه از 54.23$ بیلیون دلار سال 2019 به حدود 55.06$ بیلیون دلار سال 2020 افزایش یافت.به عبارت دیگر نرخ رشد GDP این کشور در سال 2020 با اندک تغییری به حدود 1.84-% کاهش یافت اما در سال 2021 به نرخ 4.06% افزایش یافت:

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی لیتوانی

در این بین بخش خدمات با سهم 73.7% بیشترین تاثیر را در رشد نرخ GDP لیتوانی داشته و بعد از آن نیزبخش های صنعت با 22.4% و کشاورزی با 3.9% در رتبه های دو و سه قرار درند. این کشور اروپایی از نظر شاخص آزادی اقتصادی با کسب 9.76 امتیاز در رده 15 آزادترین اقتصادهای دنیا قرار دارد. به تعبیر دیگر لیتوانی را می توان جزء اقتصادهای غالبا آزاد یا Mostly Free قرار داد:

رتبه لیتوانی در میان آزادترین اقتصادهای دنیا

از نظر شاخصی به نام شاخص شفافیت در سال 2020 نیز اقتصاد لیتوانی با 8 پله صعود به رتبه 35 جهانی دست یافته است و از این نظر لیتوانی جزء کشورهای متوسط دنیا محسوب می شود:

شاخص شفافیت لیتوانی

شرایط اکوسیستم استارت آپ لیتوانی

لیتوانی یکی از کشورهای برتر جهان از نظر توسعه استارت آپ در جهان و اروپا محسوب می شود. چرا که مطابق گزارشات آماری موثق، اکوسیستم استارت آپ لیتوانی در بین 202 کشور جهان در رده 15 بین المللی قرار دارد. با توجه به نقشه استارت آپ لیتوانی می توان فهمید که این کشور دارای 435 شرکت استارت آپی است. ضمنا غالب شرکت های استارت آپی در لیتوانی به فعالیت در حوزه های حمل و نقل، تکنولوژی مالی، داده و نرم افزار، بازاریابی و فروش رغبت نشان می دهند:

نقشه استارت آپ لیتوانی

از محبوب ترین شرکت های استارت آپ این کشور هم می توان به شرکت های Eneba، Hostinger و MailerLite اشاره کرد. از بهترین شهرهای استارت آپی لیتوانی نیز می توان به ویلینوس (رتبه 75 جهانی) و کائوناس (رتبه 112 جهانی) اشاره نمود. اما بنا به گزارش بانک جهانی، یکی از دلایل محبوبیت لیتوانی برای شروع استارت آپ شرایط آسان انجام بیزینس در این کشور می باشد. چراکه از نظر شاخص سهولت انجام بیزینس لیتوانی این کشور در رتبه 11 جهانی با شرایط ذیل قرار دارد:

اقتصاد رتبه سهولت در انجام بیزینس رتبه راه اندازی شرکت یا بیزینس اخذ اعتبار حمایت از سرمایه گذاران اقلیت پرداخت مالیات تجارت برون مرزی اجرای قراردادها حل مسائل لاینحل
لیتوانی 11 34 48 37 18 19 7 89

نحوه و شرایط راه اندازی استارت آپ لیتوانی

نحوه و شرایط راه اندازی استارت آپ لیتوانی

برای تشکیل یک شرکت از نوع استارت آپ در لیتوانی شما به عنوان یک کارفرما یا سرمایه گذار بالقوه می بایستی همه جانبه فکر کرده و عمل کنید. چرا که ثبت شرکت در لیتوانی امری بسیار ساده و به دور از استرس است. برای همین ابتداء شما می بایست با انواع ساختار شرکت در این کشور عضو اتحادیه اروپا (EU) آشنا شده و دست به انتخاب نوع شرکت از بین شرکت های زیر بزنید:

  • شرکت عمومی (AB) که شبیه شرکت مسئولیت محدود (LLC) یا شرکت سهامی (JDC) می باشد
  • شرکت خصوصی (UAB)
  • شرکت تضامنی عمومی (TUB) یا تضامنی محدود (KUB)
  • شعبه یا دفتر نمایندگی

اما بعد از انتخاب ساختار شرکت، شما باید ابتداء اساسنامه به همراه قرارداد تامین سرمایه را تهیه کنید. گام بعدی نیز انتخاب یا رزرو نام شرکت در لیتوانی است که یک موضوع اختیاری به شمار می رود. افتتاح حساب مرحله بعدی است و هدف از آن واریز سرمایه شرکت می باشد و طبق قوانین لیتوانی، حداقل سرمایه لازم حدود 2500€ (یورو) می باشد. در مرحله بعدی شما باید سرمایه را به حساب مربوطه انتقال دهید و اگر سطح حداقل سرمایه بالای 2500€ (یورو) باشد حداقل 25% آن به حساب واریز می شود. سپس مدارک بانکی در اداره ثبت اسناد تایید شده و برای ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت لیتوانی مراجعه می شود.

هزینه ثبت شرکت استارت آپ در لیتوانی

شاید یکی از سوالات مهم درباب راه اندازی استارت آپ لیتوانی همین سوال باشد. برای پاسخ به این سوال تخصصی نیز باید حتما با مقررات حقوقی شرکت ها در این کشور آشنا شد. هزینه های این کار در لیتوانی شامل هزینه ثبت نامی برای شرکت حدود 16€ (یورو)، هزینه تایید گواهی بانکی دال بر واریز سرمایه حدودا بین 75€ الی 290€ (یورو) بوده که عمدتا هم به میزان سرمایه شرکت بستگی دارد. در آخر هزینه ثبت شرکت استارت آپ در لیتوانی تقریبا 57€ (یورو) می باشد. به همین دلیل کل هزینه های ثبت شرکت در لیتوانی را می توان بین 350€ الی 400€ (یورو) ارزیابی کرد. خدمات مشاوره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاوه بر پوشش انواع اقامت خارجی همچنین شامل سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اقصی نقاط جهان نیز می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.