مهاجرت به کشور اسکاتلند

اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت

اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت

اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت است چرا که علاوه بر زیبایی های طبیعی برای گردشگران، امکانات رفاهی متعدد و نظام اقتصادی قدرتمندی دارد. اسکاتلند، انگلستان، ولز و ایرلند در پادشاهی متحد (UK) عضو هستند و از جهات مختلفی از جمله شرایط کاری، شهریه دانشگاه ها، هزینه های زندگی، سطح درآمد و غیره اگرچه کاملا یکسان نیستند اما شباهت زیادی دارند. علاوه بر این که اسکاتلند کشوری توسعه یافته و قدرتمند است، رسمی بودن زبان انگلیسی در این کشور در کنار زبان اسکاتلندی هم موجب شده طرفداران بیشتری پیدا کند. چرا که علاقه مندان به مهاجرت غالبا ترجیح می دهند مقصد خود را از میان کشورهای انگلیسی زبانی مثل کانادا، انگلیس، اسکاتلند، استرالیا، ایالات متحده آمریکا و غیره انتخاب کنند. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده است در خصوص اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت توضیحاتی ارائه شده است.

  • اسکاتلند چه فرصت های مهاجرتی برای افراد ایجاد می کند؟
  • فرایند مهاجرت به اسکاتلند چیست؟
  • شاخص های کیفیت زندگی در اسکاتلند چه وضعیتی دارند؟
  • مهم ترین راه های مهاجرت به اسکاتلند کدامند؟
  • بهترین راه رسیدن به اسکاتلند چیست؟

اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت کاری

از آن جایی که اسکاتلند کشوری انگلیسی زبان است افرادی که تمایل داشت باشند در این کشور کار کنند نیازی نیست درگیر زبان سوم شوند. به علاوه فرصت های شغلی زیادی در اسکاتلند وجود دارد که بخش عظیمی از آن ها را دولت اسکاتلند ایجاد نموده است و بخش دیگری نیز مدیون سرمایه گذاری های خارجی است. در واقع با توجه به این که اسکاتلند موقعیت خوبی در دنیا دارد و اقتصاد قدرتمند آن تا حدودی تضمین کننده سودآوری سرمایه گذاری های خارجی و داخلی در آن است، برای سرمایه گذاران و کارآفرینان مقصد فوق العاده جذابی به شمار می رود. منتهی علاقه مندان به کار کار در اسکاتلند باید توجه داشته باشند بدون اخذ اقامت اسکاتلند و حضور در خاک این کشور هنگام درخواست کار، استخدام شدن دشوار خواهد بود.

نکته دیگر این است برای مهاجرت به اسکاتلند از طریق کار فرد متقاضی باید از یک کارفرمای اسکاتلندی پیشنهاد شغلی داشته باشد. به این منظور هم آن کارفرما علاوه بر این که باید مجوزهای لازم برای استخدام خارجی ها را داشته باشد، ضروری است فرصت شغلی موجود را در حوزه بریتانیا آگهی کند. وی تنها در صورتی می تواند فردی خارجی را استخدام نماید که برای آن فرصت شغلی فرد اصلحی وجود نداشته باشد. با توجه به زمان بر بودن و دشواری این فرآیند کارفرمایان اسکاتلند، چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی، غالبا ترجیح می دهند از افراد جویای کار محلی استفاده کنند. البته نرخ بیکاری در اسکاتلند خیلی بالا نیست و تنها 9.2% می باشد. در نمودار ذیل متوسط درآمد ماهیانه در اسکاتلند و چند کشور دیگر بررسی شده است:

متوسط درآمد ماهیانه در اسکاتلند و چند کشور دیگر

اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

با توجه به این که اخذ پیشنهاد شغلی بدون حضور در خاک اسکاتلند دشوار است بسیاری از علاقه مندان به زندگی در این کشور رمز ورود خود را تحصیل در اسکاتلند قرار می دهند. لازم به ذکر است تحصیل در اسکاتلند تنها برای دانشجویان اسکاتلندی و سایر دانشجویان حوزه اتحادیه اروپا (EU) رایگان است یعنی دانشجویان انگلستان، ایرلند و ولز باید در اسکاتلند شهریه پرداخت کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که شهریه دریافتی از دانشجویانی که تابعیت انگلستان، ولز یا ایرلند را دارند در مقایسه با دانشجویان بین المللی که از سایر کشورها مثل ایران، ترکیه، ژاپن و غیره به اسکاتلند می روند، بسیار پایین تر است. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است شهریه دانشگاه های اسکاتلندی به طور میانگین بیان شده است:

تابعیت دانشجویان متوسط شهریه سالیانه دانشگاه های اسکاتلند
دانشجویان اسکاتلندی و کشورهای اتحادیه اروپا رایگان
دانشجویان انگلیس، ولز و ایرلند 9250£ (پوند)
دانشجویان بین المللی 1000£ تا 26000£ (پوند)؛ البته شهریه رشته هایی مثل گرایش های مختلف پزشکی ممکن است تا سالی 58600£ (پوند) باشد

اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های اسکاتلند

نباید فراموش کرد که حتی در کشوری مثل اسکاتلند نیز که فرصت های شغلی زیادی وجود دارد، فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برتر امتیاز بزرگی به حساب می آید. علاوه بر این که دانشگاه محل تحصیل می تواند در میزان حقوق دریافتی افراد تاثیرگذار باشد، اگر در بین دانشگاه های برتر اسکاتلند باشد منجر می شود متقاضی کار سریع تر بتواند نظر کارفرمایان مطرح این کشور را جلب نماید. در جدول ذیل برخی از بهترین دانشگاه های اسکاتلند در سال 2022 معرفی شده اند:

رتبه در رنکینگ ملی دانشگاه های برتر اسکاتلند شهری که دانشگاه در آن واقع گردیده
1 The University of Edinburgh Edinburgh
2 University of Glasgow Glasgow
3 Heriot-Watt University Edinburgh
4 University of St Andrews St Andrews
5 University of Strathclyde Glasgow
6 University of Aberdeen Aberdeen
7 University of Dundee Dundee
8 University of the Highlands and Islands Inverness
9 University of Stirling Stirling
10 Edinburgh Napier University Edinburgh

اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت است یا آلمان؟

همان طور که بیان شد برای اخذ ویزای کاری اسکاتلند ضروری است فرد از قبل از یک کارفرما در این کشور پیشنهاد شغلی داشته باشد. پروسه ای که زمانبر و عملا نشدنی است چرا که کارفرمایان ترجیح می دهند بدون صرف هزینه و وقت یکی از هموطنان خود یا یکی از تابعین کشورهای انگلستان، ولز و ایرلند را استخدام کنند تا نگرانی ای بابت اخذ ویزا و غیره نیز نداشته باشند. این در حالی است که کار در آلمان بسیار ساده تر از اسکاتلند به دست می آید. چرا که در وهله اول در فرصت های شغلی بیشتری در آلمان وجود دارد و نرخ بیکاری در این کشور فوق العاده توسعه یافته و قدرتمند در سال 2002 تنها 3.2% است.

در وهله دوم نیز آلمان به دلیل نیاز شدید به استخدام نیروی کار ماهر خارجی همانند کشور اتریش ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار صادر می کند که این اجازه را می دهد علاقه مندان به کار بدون نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی ابتدائا اقامت 6 ماهه آلمان را به دست آورند. به علاوه تحصیل در آلمان نیز برخلاف اسکاتلند برای تمامی دانشجویان صرف نظر از کشوری که تابعیت آن را دارند رایگان است؛ در نتیجه آلمان مقصد بهتری برای کار یا تحصیل است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای علاقه مندان به مهاجرت به اسکاتلند تهیه شد بررسی شد آیا اسکاتلند مقصدی جذاب برای مهاجرت است یا خیر. همانطور که دیده شد اگرچه اسکاتلند هم شرایط خوبی دارد اما در مقایسه با کشور آلمان، طبیعتا کشور آلمان است که توجهات را به خود جلب می کند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

62  +    =  65