ویزای تحصیلی

اعزام دانشجو به استرالیا

اعزام دانشجو به استرالیا

عده زیادی از هموطنان ایرانی از طریق اعزام دانشجو به استرالیا وارد شده و ضمن استفاده از مزایای تحصیل، اقامت بلند مدت نیز دریافت نموده اند. این کشور اقتصاد قدرتمندی دارد و 28% جمعیتش را خارجیان تشکیل داده اند. این بدان معناست خارجیان کافی است دانش زبان انگلیسی عالی و تخصص بالایی داشته باشند تا به راحتی بتوانند شغل خوبی پیدا کنند. چرا که کارفرمایان تعصب خاصی بر استخدام استرالیایی ها ندارند و معیارشان مهارت است. نتیجتا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در استرالیا می توانند با پیدا کردن کار، ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهند و در این کشور ماندگار شوند.

 • برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا باید چه شرایط و مدارکی را دارا بود؟
 • آیا گرانترین و ارزانترین دانشگاه های استرالیا جهت اعزام دانشجو به این کشور را می شناسید؟
 • نقش موسساتی که در این زمینه خدمات مشاوره و اجرایی در اخذ پذیرش و ویزا ارائه می دهند چیست؟

در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی در خصوص اعزام دانشجو به کشور استرالیا در سال 2024 بیان گردیده و به سوالات بالا پاسخ داده شده است.

در مورد کشور استرالیا

استرالیا، یک کشور مستقل در نیمکره جنوبی، واقع در اقیانوسیه است. پایتخت آن کانبرا است و بزرگترین شهر آن سیدنی است. استرالیا شش ایالت بزرگ در سطح جهان دارد. استرالیا، نیوزیلند، نیوگینه و جزایر دیگر در معمولا همگی با هم با نام (Australasia) نامیده می شود که یکی از بزرگترین مناطق آب و هوایی در جهان است. 25 میلیون نفر در استرالیا اقامت دارند و حدود 80% آنها در ساحل شرقی زندگی می کنند. بیش از نیمی از جمعیت استرالیا در شهرهای سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت و آدلاید زندگی می کنند.


استرالیا با معادن خود یعنی معادن ذغال سنگ، آهن، طلا، الماس و کریستال معروف است و بخشی از اقتصاد استرالیا را تشکیل می دهد، همچنین استرالیا تولید کننده پشم و بزرگترین تولید کننده بوکسیت جهان شناخته شده است. از طرفی استرالیا در جذب دانشجویان بین الملل موفق عمل کرده و در بین دانشجویان، علاقه مندان زیادی دارد. از جمله دانشگاه های معروف استرالیا دانشگاه تاسمانی، دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند، دانشگاه سیدنی غرب، دانشگاه بازاریابی و کسب و کار کاپلان، مدرسه کسب و کار ملبورن (MBS)، دانشگاه نیو ساوت ولز، دانشگاه گریفیت و دانشگاه ساحل آفتاب است.

اینفوگرافیک اعزام دانشجو به استرالیا

شرایط اعزام دانشجو به استرالیا

برای تحصیل در استرالیا در گام اول باید مراحل زیر صورت گیرد. این روند کلی در صورتی که به درستی طی شوند درصد دریافت ویزا را بسیار بیشتر خواهند کرد:

 • تصمیم گیری در مورد انتخاب دوره تحصیلی و رشته و دانشگاه مورد نظر
 • ارسال درخواست به دانشگاه
 • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه
 • دریافت تایید الکترونیکی ثبت نام (ECOE)
 • درخواست دریافت ویزای تحصیلی از سفارت

نحوه اخذ ویزا برای اعزام دانشجو به استرالیا

بر طبق قوانین کشور استرالیا دانشجویان بین المللی برای اپلای APPLY از دانشگاه های معتبر این کشور بایستی اولا پذیرش خود را از دانشگاه انتخابی اشان گرفته و ثانیا در ادامه نیز برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا (سابکلاس 500) مهیا شوند. ویزایی که از نوع ویزاهای اقامت- طولانی استرالیاست و به دامشجویان ثبت نامی در یک دوره فول تایم اعطاء می شود. منتها اخذ این ویزا منوط به ارائه درخواست ازطریق جمع آوری مدارک زیر می باشد:

 • گذرنامه معتبر
 • عکس پاسپورتی و نیز داده های بیومتریک
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی استرالیا
 • تاییدیه ثبت نام (CoE) از دانشگاه های استرالیا
 • مدارک شناسایی
 • بیمه سلامت
 • نامه تمکن مالی بصورت صورتحساب بانکی
 • مدرک آزمون مهارت زبان انگلیسی (آیلتس و یا تافل)
 • گواهی عدم سوء سابقه

در ضمن هزینه درخواست ویزای سابکلاس 500 (ویزای دانشجویی استرالیا) به مبلغ AUS630 (دلار استرالیا) میباشد و مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان نیز بین 2 تا 4 هفته طول می کشد.

بهترین دانشگاه های استرالیا

نیوزلند و استرالیا چه به لحاظ شرایط اقتصادی و اجتماعی و چه به لحاظ قوانین مهاجرتی شباهت زیادی با یکدیگر دارند. با این وجود نرخ بیکاری در استرالیا بیشتر است و در سال 2024 به 3.5% رسیده در حالی که در نیوزلند حدود 6.2% است. پس فرصت های شغلی بیشتری در نیوزلند وجود دارد و کسانی که تمایل داشته باشند در استرالیا اقامت خود را پس از تحصیل به واسطه پیدا کردن شغل تمدید کنند، باید رزومه قوی ای ارائه دهند. یکی از راه های تقویت رزومه اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر استرالیا است. برخی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در استرالیا عبارت هستند از:

ردیفبهترین دانشگاه های استرالیاQS Ranking 2024U.S. News & World Report Ranking 2024
1University of Melbourne3325
2Australian National University3064
3University of Sydney4127
4University of Queensland5036
5University of New South Wales4551
6Monash University5748
7University of Adelaide10973
8The University of Western Australia9079
9University of Wollongong185214
10Queensland University of Technology222197
11University of Canberra511604
12University of Technology Sydney133162
13Griffith University300217
14James Cook University461287
15Macquarie University195217

مدارک لازم برای اعزام دانشجو به استرالیا در سال 2024

همچنین طیف وسیعی از الزامات اولیه برای دانشگاه وجود دارد. این در سال 2024 می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • الزامات زبان انگلیسی (بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت)
 • تایید مدارک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دیپلم
 • گواهی سلامت بهداشتی دانش آموز خارج از کشور استرالیا
 • تایید تمکن مالی (از طریق پرینت حساب)
 • ارائه گواهی نامه سوء پیشینه از دولت متبوع فعلی خود

مدارک لازم برای اعزام دانشجو به استرالیا

کار ضمن تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی است که نظام تحصیلی رایگان نیز ندارد. در نتیجه حتی خود استرالیایی ها نیز ترجیح می دهند حین تحصیل کار کنند و این موضوع در خصوص دانشجویان بین المللی دو چندان است. البته باید توجه داشت که کار ضمن تحصیل در ساعات محدودی در طی هفته می تواند از سوی دانشجویان دانشگاه انجام شود و دانشجویان کالج نیز تنها در طی تعطیلات اجازه دارند کار کنند.

در جدول ذیل به تعداد ساعاتی که دانشجویان می توانند مشغول به کار باشند اشاره شده است:

مقطع تحصیلیتعداد ساعات کاری در هفته
کارشناسی20ساعت
کارشناسی ارشد 20 ساعت
دکتری30 ساعت

همچنین باید توجه داشت که با توجه به نوع شغل در استرالیا، یک سری قوانین خاص حاکم است که به صورت کلی در جدول پایین بیان شده است:

نوع شغلمجوز
کار در محیط دانشگاه های استرالیانیاز به اخذ مجوز ندارد
کار خارج از محیط دانشگاهباید مجوز کار اخذ شود وگرنه غیر قانونی محسوب می شود

الزامات زبان برای مهاجرت تحصیلی استرالیا

به طور کلی حداقل درجه مدرک زبان برای پذیرش در دانشگاه ها و حداقل مدرک مورد نیاز برای ارائه به آفیسر، سفارت آیلتس 6 می باشد. سطح مهارت های زبان انگلیسی مورد نیاز یک دانشگاه می تواند متفاوت از سطح مهارت مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی در سفارت باشد، همچنین هر دانشگاه نیز درجه خاصی از مهارت را نیاز دارند و باید بدانید که دانشگاهی که قصد اپلای دارید چه میزان مدرک زبان را درخواست می نماید. در مورد تحصیل پزشکی در استرالیا در نوشتار فوق مطالعه فرمائید.

گاهی یک دانشگاه برای پذیرش دانشجوی بین الملل شرطی برای ارائه مدرک زبان قائل نمی شود اما همان دانشگاه برای بورسیه دانشجوی بین الملل ارائه مدرک زبان معتبر را شرط می کند. برای ورود به دوره کارشناسی استرالیا فرد باید یک گواهی تحصیلات عالی دوره متوسطه استرالیا (سال 12) یا معادل آن در خارج از کشور داشته باشد. برخی از دوره های کارشناسی نیز ممکن است دارای سوابق خاصی باشند. در اکثر موارد هیچ امتحان ورودی برای موسسات آموزشی و دانشگاه های استرالیا وجود ندارد. با این حال، برخی از دوره ها ممکن است دارای نیاز به سوابق تحصیلی با نمرات بالاتر از حد معمول باشند.

هزینه های تحصیلی و شرایط زندگی در استرالیا

در اینکه استرالیا کشوری گران است شکی نیست. اما جای هیچ نگرانی نیست چراکه دانشجویان عزیز با یک برنامه ریزی دقیق و سنجیده نه تنها می توانند هزینه های خود را پایین آورده بلکه همچنین میتوانند باعث درآمدزایی برای خود شوند. همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، دانشجویان از طریق کار دانشجویی و نیز دریافت فاند تحصیلی در استرالیا می توانند از عهده بخش بزرگی از هزینه های خود برآیند. در زمینه هزینه های زندگی نیز انتخاب محل اقامت و نیز توجه به سبک زندگی در استرالیا می تواند در مدیریت هزینه ها بسیار موثر باشد.

در مجموع، شهریه دانشگاهی در استرالیا با عنایت به انواع دانشگاهها و نیز برنامه خود دانشجو می تواند متفاوت باشد. اما با استناد به برخی آمارهای معتبر می توان چنین گفت که شهریه دانشجویان کارشناسی در استرالیا بین 20000AUD الی 45000AUD (دلار استرالیا) و برای دانشجویان کارشناسی ارشد نیز حدودا 15000AUD الی 60000AUD (دلار استرالیا) می باشد. در این میان دانشگاه هایی هستند که شهریه بالا و یا پایینی از دانشجویان اخذ می کنند که در نمودار زیر با برخی از این دانشگاه ها در کشور استرالیا آشنا می شوید:

نمودار دانشگاه های گران و ارزان در استرالیا

در نمودار فوق، دانشگاه های گران با رنگ های قرمز و دانشگاه های ارزان استرالیا با رنگ های مایل به سبز نشان داده می شود. درباره هزینه تحصیلی در استرالیا نیز باید در جریان باشید که متوسط هزینه هفتگی دانشجویان در کشور استرالیا بین 400AUD الی 700AUD (دلار استرالیا) برآورد می شود که عمده آن صرف خرید از بازار می شود.

مدارک زبان مورد تایید جهت اعزام دانشجو به استرالیا

آزمون های زبان انگلیسی زیادی در دنیا مانند تافل و آیلتس وجود دارد. دانشگاه های استرالیایی معمولا یک مدرک مهارت زبان برای تحصیل می خواهند. خوشبختانه، دانشگاه های استرالیا پنج گزینه برای ارائه مدرک زبان را می پذریند. این پنج مدرک معتبر عبارت اند از:

 • تافل (TOEFL)
 • آیلتس
 • C1 پیشرفته
 • گواهی ارتقاء تحصیلی ویکتوریا (VCE)
 • آزمون Pearson انگلیسی (PTE)

برای افرادی که در آزمون زبان موفقیت نداشتند و نمره زبان مورد نیاز را کسب نکنند، دوره های زبان به عنوان پیش از ورود به برنامه تحصیلی اصلی قابل درخواست است. منتهی شانس صدور ویزا در این حالت مطابق قوانین سال 2024 استرالیا، بسیار کم خواهد بود.

نحوه تامین مخارج تحصیلی در استرالیا

دانشجویانی که استرالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده و قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند بایستی بدانند که از طرق مختلفی می توان بخشی و یا کل هزینه های تحصیل در این کشور را به دست آورد.

این روش ها شامل:

روش های تامین مخارج تحصیلی در استرالیا

بر این اساس دانشجویان بین المللی در کشور استرالیا با داشتن ویزای سابکلاس 500 می توانند در طول ترم تحصیلی تا 20 ساعت در هفته کار بکنند. در تعطیلات تابستانی نیز به صورت فول تایم مشغول کار شوند. آنها از این طریق می توانند به حداقل سطح دستمزد ساعتی در استرالیا یعنی 15.86AUS (دلار) دست یابند. اما در این بین آنها همچنین با توجه به برنامه های بورس مختلف در استرالیا می توانند متقاضی بالقوه این حمایت های مالی باشند:

عنوان بورسیهشرایط بورسمقطع تحصیلی
Carnegie Mellon University Scholarshipsفول فاندارشد
Deakin University Scholarshipsفول فاندارشد و دکترا
Melbourne Research Scholarship (MRS)فول فاندارشد و دکترا
Deakin Vice-Chancellor’s International Scholarshipبا پوشش هزینه ای 50%کارشناسی و بالاتر
Charles Darwin University Scholarshipبا پوشش هزینه ای 50%تمام مقاطع تحصیلی
Griffith University Scholarshipsفول فاندتمام مقاطع تحصیلی

اعزام دانشجو به استرالیا در 2024

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در استرالیا هستند باید تمکن مالی خود را به سفارت استرالیا نشان دهند و این کار در سال 2024 از طریق پرینت گردش مالی 3 ماهه آخر شخص متقاضی یا سرپرستان او انجام می شود. علت پافشاری سفارت برای پی بردن به تمکن مالی دانشجو این است که آفیسر سفارت میخواهد مطمئن باشد دانشجو در استرالیا از پس هزینه های حداقل یک سال آینده خود بر می آید و تنها به قصد ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت میکند.

همچنین اگر خانواده دانشجو قصد اخذ ویزای همراه را داشته باشند آنها نیز به صورت مجزا باید تمکن مالی خود را به سفارت نشان دهند. معمولا شخص متقاضی ویزای تحصیلی استرالیا باید مبلغی معادل حدود 20000$ (دلار) تمکن را به سفارت اثبات نماید. شرایط مهاجرت به استرالیا طی سال های اخیر سخت تر شده و در حال حاضر بهترین راه ورود به این کشور پروسه کاری یا تحصیلی است. علاقه مندان به تحصیل و کار در استرالیا برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع فرآیند می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

سوالات متداول در خصوص اعزام دانشجو به استرالیا

به طور معمول جهت اعزام دانشجو به استرالیا سوالات زیر مطرح می گردد:

 • گام اول برای اعزام دانشجو به استرالیا چیست؟ تصمیم گیری در مورد انتخاب دوره تحصیلی و رشته و موسسه مورد نظر شما، ارسال درخواست به دانشگاه، دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، دریافت تایید الکترونیکی ثبت نام (ECOE) و درخواست دریافت ویزای تحصیلی از سفارت.
 • مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجو به استرالیا کدامند؟ الزامات زبان انگلیسی (بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت)، تایید مدارک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دیپلم، گواهی سلامت بهداشتی دانش آموز خارج از کشور استرالیا، تایید تمکن مالی (از طریق پرینت حساب) و ارائه گواهی نامه سوء پیشینه از دولت متبوع فعلی خود.
 • الزامات زبان برای مهاجرت تحصیلی استرالیا چیست؟ به طور کلی حداقل درجه مدرک زبان برای پذیرش در دانشگاه ها و حداقل مدرک مورد نیاز برای ارائه به آفیسر سفارت، آیلتس 6 می باشد.
 • مدارک زبان مورد تایید جهت اعزام دانشجو به استرالیا کدامند؟ تافل (TOEFL)، آیلتس، C1 پیشرفته، گواهی ارتقاء تحصیلی ویکتوریا (VCE) و آزمون Pearson انگلیسی (PTE).
 • میزان تمکن مالی برای متقاضی تحصیل در استرالیا چیست؟ معمولا شخص متقاضی ویزای تحصیلی باید مبلغی معادل حدود 20.000$ (دلار) تمکن را به سفارت اثبات نماید.
4.8/5 - (30 امتیاز)

2 دیدگاه برای “اعزام دانشجو به استرالیا

 1. ایلیا مدیرسان گفت:

  سلام من ۳۷ سالمه و داداشم تو استرالیا زندگی میکنه منم میخواستم برم پیشش ایشون اونجا پیتزا فروشی داره و میتونه هزینه تحصیل منو تمکن مالی نشون بده و من خودمم برسم اونجا میتونم کار بکنم الانم لیسانس مدیریت بازرگانی دارم و میخوام ارشد رو اونجا بخونم و لیسانسمو ۹ سال پیش گرفتم بهم میگن تو برای تحصیل نمیتونی بری چون باید آیلتس ۷.۵ داشته باشی و گپ تحصیلیت زیاده و سنت هم زیاده و باید برم اول تو حوزه شنگن درس بخونم مثل هلند بعد که شرایطم خوب شد کار پیدا کنم برم استرالیا و جاب افر بگیرم اما من میخوام تحصیلی یراست برم استرالیا میشه راهنماییم کنید؟هلند هم خوبه ها ولی شنیدم که هزینه هاش خیلی بیشتر از استرالیاس و به من ویزا نمیدن من باید چیکار کنم از طرفی استرالیا رو دوست دارم از طرفی ام داداشم اونجاس سنمم بالاس برای درس بهم بگید تورو خدا چیکار میتونم بکنم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   اینطور نیست که شما بفرمایید ویزای تحصیلی هلند دور از دسترس هست.
   مسئله ای که در رابطه با پروسه مهاجرت شما وجود داره این هست که آیا در طول این سال هایی که لیسانس خودتون رو گرفتید تا به امروز، کار کردید که گپ تحصیلی رو توجیه کنید یا خیر. در صورتی که کار کرده باشید مسئله ای نیست.
   در رابطه با آیلتس، بسیاری از دانشگاه ها، نمره 6.5 رو هم پذیرش می کنند.
   توصیه می کنم با شماره 02191003232 تماس بگیرید تا مشاورین ما شما رو راهنمایی کنند و از این سردرگمی خارج بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *