مهاجرت تحصیلی ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان هستند و همه ساله اشخاص بسیاری در قالب اعزام دانشجو به ایتالیا می روند. در دانشگاه های این کشور امکان تحصیل به زبان ایتالیایی و انگلیسی وجود دارد. هزینه پایین تحصیل و زندگی در ایتالیا به نسبت کشورهای اروپایی دیگر و همچنین امکان تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه این کشور را در بین علاقمندان به تحصیل در کشورهای مختلف اروپایی جذاب ساخته است. پیش از تحصیل در کشور ایتالیا همواره سوالاتی در ذهن متقاضیان ایجاد می شود که در این مقاله به آن ها پاسخ خواهیم داد.

مهم ترین سوالات مطروحه در این ارتباط عبارتند از:

 1. شرایط تحصیل در کشور ایتالیا چیست؟
 2. آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی
 3. برترین دانشگاه های ایتالیا کدامند؟
 4. هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟
 5. شرایط کلی اعزام دانشجو به کشور ایتالیا چگونه است؟

اکثر تدریس ها، به عنوان بخشی از سیستم آموزشی در ایتالیا، در سالن های بزرگ سخنرانی، بسته به دوره خاص صورت می پذیرد. اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارید نیاز به کسب اطلاعاتی در زمینه تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا خواهید داشت. در این مقاله می خواهیم نحوه اعزام دانشجو به ایتالیا را بررسی نماییم لذا در ادامه آن با ما همراه باشید.

تحصیل در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا در مقاطعی از جمله لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می توان اقدام نمود و برای هر مقطع متقاضیان باید بتوانند شرایط کامل را احراز نمایند. این شرایط را در این مقاله شرح خواهیم داد. هزینه پایین تحصیل، هزینه پایین زندگی به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی، امکان دریافت بورس های تحصیلی متفاوت برای هر مقطع تحصیلی، امکان دریافت اقامت بلند مدت در اروپا و خیلی مزایای دیگر که باعث جذب متقاضیان زیادی به این کشور شده است. متقاضیان تحصیل در کشور ایتالیا این فرصت را خواهند داشت تا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی به ادامه تحصیل بپردازند. تحصیل در کشور ایتالیا محدودیت سنی چندانی ندارد و این فرصت مناسبی است برای افراد تا از طریق تحصیل در ایتالیا، پلی برای اقامت خود در قاره اروپا بسازند.

اینفوگرافیک اعزام دانشجو به ایتالیا

نظام آموزشی کشور ایتالیا

همانطور که اشاره شد ایتالیا به علت قدمت در تاسیس دانشگاه های خود یکی از قدیمی ترین سیستم های آموزشی را دارد و دانشجویان به منظور آمادگی برای امتحانات، تعداد قابل توجهی از ساعت های آموزشی را به عنوان خودآموزی خارج از کلاس تکمیل کنند. سال های تحصیلی از 2 ترم تشکیل می شود ترم اول در سپتامبر، اکتبر آغاز می شود و در ماه ژانویه، فوریه به پایان می رسد. ترم 2 نیز در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه جولای به پایان می رسد. تاریخ شروع و پایان دوره های تحصیلات تکمیلی در ایتالیا در هر دانشگاه متفاوت است، اما هر ترم تحصیلی تقریبا 20 هفته به طول می انجامد که شامل یک دوره آموزشی 14 هفته ای و یک دوره معاینه 6 هفته ای می شود.

برای اعزام دانشجو به ایتالیا در وهله اول باید نگاهی مختصر به سیستم آموزشی این کشور بیاندازیم. بر اساس فرآیند بولونیا، نظام آموزش و پرورش در ایتالیا در سال 1990 اصلاح شد تا یک سیستم سازگار آموزشی در سراسر اروپا ایجاد شود. از آن زمان، ایتالیا یک سیستم دوره ای 3 جانبه را اجرا کرده است.

در جدول زیر دوره های تحصیلی در کشور ایتالیا ارائه شده است.

نام دوره  مدت زمان مورد نیاز
دوره کارشناسی 3 ساله
دوره کارشناسی ارشد 2 ساله
دوره دکتری 3 الی 5 سال

زبان تحصیل در اعزام دانشجو به ایتالیا

در اکثر کشورهای اروپایی و مخصوصا دانشگاه های دولتی آن کشور امکان تحصیل مخصوصا در مقطع لیسانس به زبان اصلی خود آن کشور امکان پذیر خواهد بود. همچنین در برخی از رشته های تحصیلی دانشجویان باید خود را برای زبان اصلی کشور مقصد آماده نمایند. کشور ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و البته لازم به ذکر است که افراد این امکان را دارند که در مقاطع قبلی تحصیلات خود را با ارائه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند و با همگام سازی نظام آموزشی کشورهای اروپایی نیز می توانند برنامه های انگلیسی هم در برخی دانشگاه های دولتی ایتالیا دریافت نمایند. اما همانطور که ذکر شد اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی است و افراد باید مدرک زبان ایتالیایی را در کشور خود اخذ کرده و در زمان مراجعه به سفارت ارائه نمایند. حداقل مدرک زبان مورد نیاز در کشور ایتالیا سطح B1 است.

معرفی سیستم های آموزشی در کشور ایتالیا

سیستم آموزش و پرورش در ایتالیا از 2 بخش تشکیل شده است، بخش دانشگاهی ایتالیا که دارای 89 موسسه آموزش عالی است که در دسته های زیر طبقه بندی شده است:

 • 58 دانشگاه دولتی: موسسات دولتی دارای استقلال علمی، آموزشی، مدیریت مالی و حسابداری است
 • 17 دانشگاه غیردولتی: که به طور قانونی توسط دولت به رسمیت شناخته شده است
 • 2 دانشگاه برای اتباع خارجی: تخصص در تدریس و تحقیق برای توسعه زبان ایتالیایی، ادبیات، فرهنگ
 • 6 مدارس آموزش عالی: شامل تخصص در تحصیلات تکمیلی
 • 6 دانشگاه تلماتیک

بخش غیر دانشگاهی شامل 4 نوع آموزش و موسسات آموزشی است و شامل موارد زیر می باشند:

 • مدارس عالی طراحی: پلی تکنیک های هنر، آکادمی های هنرهای زیبا، آکادمی های ملی،
 • موسسات عالی یا هنرهای کاربردی، موسسات عالی برای مطالعات موسیقی،
 • آموزش جامع عالی: برنامه های آموزش عالی
 • آموزش عالی در مترجمی زبان: موسسات آموزشی برای واسطه های زبان و زمینه های خاص مانند بایگانی، مطالعات نظامی، بازسازی

معرفی برترین دانشگاه های ایتالیا

حال که با نظام آموزشی ایتالیا آشنا شدیم بهتر است به نحوه و شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا بپردازیم. در مرحله اول باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا اقدام نمائید. اگر هنوز مطمئن هستید که قصد تحصیل در ایتالیا را دارید باید درخواست خود را برای تحصیل به یکی از دانشگاه های این کشور ارسال نمایید و پس از پذیرش در یک دانشگاه ایتالیایی، یک نامه پذیرش برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا دریافت خواهید کرد. ایتالیا دارای دانشگاه های فراوانی است که برخی از این دانشگاه ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

در جدول زیر برترین دانشگاه های کشور ایتالیا معرفی شده اند.

نام دانشگاه رتبه QS رتبه شانگهای رتبه USNEWS
دانشگاه پلی تکنیک میلان 149 201-300 280
دانشگاه سنت آنا پیزا 177
دانشگاه بولونیا 177 201-300 122
ذانشگاه ساپینزا شهر رم 203 151-200 125
دانشگاه پیزا 204 401-500 269
دانشگاه پادوا 234 201-300 122
دانشگاه میلان 302 151-200 154
دانشگاه پلی تکنیک تورین 348 401-500 438
دانشگاه ترنتو 389 301-400 329

جایگاه هر دانشگاه نشان دهنده اعتبار مدرک تحصیلی آن است.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا

همه افرادی که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارند، باید یک پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور بدست آورند. مهم ترین بازه زمانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور ایتالیا از ماه ژانویه تا ماه می است و معمولا در همین زمان است که پاسخ نهایی اخذ پذیرش تحصیلی افراد به آن ها اعلام می شود. پس از دریافت این پذیرش تحصیلی است که دانشجویان می توانند برای مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل اقدام کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور ایتالیا به معنی قطعی شدن مهاجرت به این کشور نیست چرا که اخذ پذیرش در وهله اول ممکن است به صورت مشروط ارائه شده باشد و در وهله دوم افراد به دریافت ویزای تحصیلی نیز نیاز خواهند داشت.

برخی از رشته های تحصیلی مانند پزشکی، دندانپزشکی، برخی رشته های مهندسی و معماری در کشور ایتالیا آزمون ورودی سراسری دارند و برخی رشته ها نیز مانند داروسازی و سایر رشته های زیر گروه پزشکی با آزمون ورودی دانشگاه ها نسبت به پذیرش دانشجویان اقدام می کنند.

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور ایتالیا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی مطابق با درخواست دانشگاه
 • ریز نمرات آخرین دوره تحصیلی
 • مدرک تحصیلی آخرین دوره تحصیل
 • انگیزه نامه برای دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری
 • معرفی نامه برای دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری
 • شرح دروس تحصیلی برای دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری

مرحله اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا توسط سفارت های ایتالیا و مقامات کنسولی آن در کشور مبدا یا محل اقامت متقاضیان صادر می شود. دانشجویان داخل در اتحادیه اروپا می توانند با یک گذرنامه معتبر یا کارت شناسایی وارد ایتالیا شوند و در صورتی که مایل باشند، مدرک تحصیلی در ایتالیا را بدون نیاز به ویزا بدست آورند باید در اداره پلیس این کشور ثبت نام کنند تا مجوز اقامت آن را بدست آورند. در مورد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا عکس این قضیه اتفاق می افتد و آن شخص نیازمند دریافت ویزای دانشجویی قبل از ورود به ایتالیا است.

بسته به مدت زمان برنامه تحصیلی دو نوع ویزای دانشجویی در ایتالیا وجود دارد:

 • ویزای اقامت کوتاه مدت نوع C: ویزای اقامت کوتاه مدت و یا ویزای مسافرتی برای مدت تا 90 روز اعتبار دارد.
 • ویزای نوع D: این ویزا که به ویزای طولانی مدت معروف است برای مدتی بیش از 90 روز اعتبار دارد.

اعزام دانشجو به ایتالیا به صورت رایگان

در ایتالیا در مقاطع مختلف می توان تحصیلات خود را ادامه داد. ایتالیا کشوری است که به مهاجرانی که به بهانه تحصیل وارد این کشور می شوند شرایط تحصیلی خوبی ارائه می نماید و دانشجویان می توانند در مقاطع تحصیلی از جمله لیسانس، فوق لیسانس و دکتری وارد این کشور شوند و تحصیلات خود را ادامه دهند. البته برای تحصیل در هر مقطع باید شرایط کامل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی را احراز نمائید.

برای تحصیل در هر مقطع شما باید مدارک تحصیلی دوره تحصیلی قبل را ارائه دهید. طول دروه تحصیل در هر مقطعی متفاوت می باشد و همچنین هزینه تحصیل شما در هر کدام از مقاطع مختلف متفاوت است. برای تحصیل در مقاطع مختلف شما می توانید اجازه کار متفاوتی را دریافت نمائید و با کار کردن در هر کدام از مقاطع تحصیلی بتوانید بخشی از هزینه تحصیل و زندگی خود را به دست بیاورید. در ادامه به صورت کامل به بررسی هر کدام از مقاطع تحصیلی متفاوت خواهیم پرداخت.

متاسفانه بسیاری بر این باورهستند که تحصیل در کشور ایتالیا به صورت رایگان انجام می شود اما این مسئله صحت ندارد. افرادی که بعنوان یک دانشجو از کشورهای غیراروپایی راهی کشور ایتالیا می شوند باید هزینه های تحصیل خود در این کشور را به صورت کامل پرداخت کنند. علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه زندگی در ایتالیا نیز مسئله ای است که دانشجویان باید به آن توجه داشته باشند. افرادی که بتوانند بورسیه تحصیلی ایتالیا را بدست آورند، فرصت تحصیل رایگان را تجربه خواهند کرد.

کار در حین تحصیل در کشور ایتالیا

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در صورتی که مجوز کار ایتالیا را به دست آورند می توانند در طول تحصیل به اشتغال مشغول شوند. شرایط برای درخواست اقامت به عنوان شهروندی خارج از اتحادیه اروپا باید برای مجوز اقامت خود در ایتالیا 8 روز پس از ورود، با فراهم کردن مدارک زیر نیز به اداره پست مراجعه کنند:

 • کپی پاسپورت
 • یک نسخه از بیمه درمانی
 • 4 عکس جدید از گذرنامه اخیر
 • ویزای تحصیلی ملی برای ایتالیا
 • یک کپی از بیانیه صادر کننده تحصیلات

دانشجویان برای کار در کشور ایتالیا محدودیتی برای انتخاب شغل خود نخواهند داشت.

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع کارشناسی

طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در ایتالیا معمولا 3 ساله می باشد و باید مدارک تحصیلی خود را در مقاطع قبل به صورت ترجمه شده ارائه داد. در این کشور می توان یا به زبان انگلیسی و یا به زبان ایتالیایی تحصیلات خود را ادامه داد و باید بتوان مدرک زبان خود را متناسب برای این مقطع ارائه داد. هر دانشگاهی در ایتالیا لیست مدارکی را برای افراد تعیین نموده است که معمولا در این مقطع تحصیلی از افراد مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 5.5 تا 6 را درخواست می کنند.

در این مقطع افراد اجازه کار در حد 10 ساعت در هفته را دارند. همچنین اگر افراد بتوانند شرایط کامل را احراز نمایند، می توانند از بورس های تحصیلی این کشور در طول دروه تحصیلی خود استفاده نمایند. ایتالیا دارای دانشگاه های زیادی می باشد که مورد تائید وزارت علوم و بهداشت می باشند و از اعتبار بالایی نیز برخوردار هستند. به دلیل بورس های تحصیلی متفاوتی که در این مقطع برای متقاضیان و مهاجرانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، ارائه می شود متقاضیان زیادی هستند که قصد اقدام در این مقطع را در ایتالیا دارند.

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند، اقدام نمایند و از مزایای تحصیل در این کشور بهره مند شوند. طول دوره تحصیل در ایتالیا در سطح کارشناسی ارشد معمولا 2 ساله می باشد که در این مقطع مجوز 20 ساعت کار در هفته را نیز دریافت می نمایند. هزینه تحصیل در این کشور بسته به رشته تحصیلی و همچنین بسته به دانشگاهی که اقدام می نمایند، متفاوت خواهد بود. دانشجویان در این مقطع امکان دریافت بورس تحصیلی را نیز دارند و باید شرایط کامل را برای دریافت بورس تحصیلی احراز نمایند. بورس تحصیلی می تواند کمک هزینه تحصیلی و همچنین کمک هزینه زندگی را پوشش دهد. برای تحصیل در این مقطع باید مدارک تحصیلی مقاطع قبل را نیز ارائه دهند.

برای تحصیل در این در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد افراد نیاز به ارائه مدرک زبان دارند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلسی زبان را دارند، باید مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 6 یا 6.5 را ارائه دهند. پس از اتمام تحصیل این کشور به دانشجویان اجازه می دهد که در این کشور حضور داشته باشند.

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع دکتری

برای تحصیل در مقطع دکتری در این کشور در مرحله اول باید بتوان یک استاد راهنما برای خود جذب نمایند که حاضر باشد در مقطع دکترا دانشجویان را به عنوان دانشجو بپذیرد. در بسیاری از مواقع متقاضیان می توانند در این مقطع تحصیلات خود را به صورت رایگان انجام دهند. در ایتالیا معمولا تحصیل در مقطع دکترا 3 ساله است و افراد اجازه کار به مدت 30 ساعت در هفته را دارند. البته بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسیار مناسب است و معمولا نیازی به کار ساعتی نخواهد بود.

برای تحصیل در مقطع دکتری متقاضی باید نمره زبان خیلی خوبی را ارائه دهد. در این مقطع تحصیلی افراد می توانند همراه خود را در این کشور در کنار خود داشته باشند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان انگلیسی با نمره 7 آیلتس را بتوانند در لیست مدارک خود قرار دهند. شرایط رزومه متقاضی برای اخذ پذیرش و جذب استاد راهنما تاثیر بسیاری دارد. متقاضی باید بتوانند رزومه خیلی خوبی از سابقه کاری و تحصیلی خود ارائه دهند. داشتن سابقه کاری و مدارک تحصیلی معتبر و همچنین مقاله های ISI تاثیر خوبی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا برای افراد رقم می زند.

اعزام دانشجو به ایتالیا بدون مدرک زبان

یکی از مواردی که برای بسیاری از متقاضیان مشکل بزرگی محسوب می شود، این است که افراد نمی توانند مدرک زبان خود را ارائه دهند و تمایل دارند بعد از اینکه اقامت کشور را بدست آوردند در همان کشور خود را برای دوره زبان آماده نمایند و زبان خود را به سطح مورد نیاز برسانند. همانطور که می دانید در ایتالیا دانشجویان می توانند هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی تحصیلات خود را ادامه دهند. بسته به این که دانشجویان برای چه نوع دانشگاهی اقدام می نمایند، مدرکی زبانی که ارائه می دهند، متفاوت خواهد بود.

در بعضی مواقع اگر دانشجویان مقاطع تحصیل قبل خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشند، می توانند با اثبات این موضوع بدون ارائه مدرک زبان فرایند اخذ پذیرش و ویزای خود را انجام دهند. همچنین با اثبات این موضوع که زبان مادری انگلیسی است، می توان بدون مدرک زبان اقدام نمود. اگر دانشجویان قبلا یک دوره تحصیلی در کشور ایتالیا گذرانده باشند دیگر نیازی نیست که مدرک زبانی را برای اخذ پذیرش و ویزا انجام دهند. بدون ارائه مدرک تحصیل

مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

با تحصیل در این کشور دانشجویان می توانند از مزایای زیادی بهره مند گردند. اخذ اقامت اروپا از طریق اخذ ویزای تحصیلی این کشور مزیت بزرگی محسوب می گردد، زیرا این امکان را به دانشجویان می دهد که به راحتی به کل اروپا دسترسی داشته باشند. اروپا از نظام آموزشی بسیار خوبی بهره مند است و دانشجویان توانند از این نظام آموزشی خوب بهره مند شوند. با اخذ ویزای تحصیلی این کشور دانشجویان می توانند برای انوع بورس های مختلفی که این کشور در حال حاضر ارائه می دهد، نیز استفاده نمائید.

مهم ترین مزایای تحصیل در کشور ایتالیا عبارتند از:

 • امکان استفاده از بورسیه تحصیلی
 • امکان تحصیل رایگان در ایتالیا
 • امکان کار حین تحصیل در ایتالیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • هزینه های قابل پرداخت زندگی در کشور ایتالیا
 • امکان کسب اقامت یک ساله جستجوی کار پس از پایان تحصیل
 • اعتبار بالای مدرک تحصیلی در ایتالیا

مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

معرفی بورسیه های تحصیلی ایتالیا

سالانه کشور ایتالیا چندین بورس تحصیلی را به بهترین متقاضیان بین المللی که اجازه تحصیل در ایتالیا را دارند، اعطا می نماید. دانشجویانی که بورس تحصیلی دریافت می نمایند، فقط باید یک هزینه اداری که این هزینه معمولا غیر قابل بازگشت می باشد، را در حدود 160€ (یورو) پرداخت نمایند. به صورت کلی بورسیه تحصیلی ایتالیا به 3 دسته قابل تقسیم است که شامل موارد زیر می باشد:

 • بورسیه تحصیلی استانی: این بورسیه تحصیلی در ایتالیا ارزشی معادل 10،000€ (یورو) ناخالص در سال به علاوه پرداخت هزینه تحصیل متقاضی را شامل می­ شود که با این مبلغ بورس تحصیلی متقاضی می توان هزینه های اقامت خود در یکی از اقامتگاه دانشجویی را پرداخت نماید.
 • بورس تحصیلی طلا: که این نوع بورسیه تحصیلی ارزشی معادل 5000€ (یورو) در سال و پرداخت هزینه تحصیل را پوشش می دهد. مبلغ بورس تحصیلی هزینه ­های اقامت دانشجو را نیز در یکی از اقامتگاه دانشجویی پوشش می­ دهد و برای اخذ این بورسیه تنها باید بتوانید هزینه های اداری را که غیر قابل بازگشت است پرداخت نمائید.
 • بورس تحصیلی نقره: که این نوع بورسیه تحصیلی هزینه 1 سال تحصیل، مبلغ کل هزینه سال تحصیلی را پوشش می­دهد و دانشجو فقط باید هزینه اداری را پرداخت کند. تعداد اعطای بورس تحصیلی پلاتین، طلا و نقره نسبت به سال های تحصیلی متفاوت است، تعداد کمی از بورس تحصیلی پلاتین و تعداد بیشتری از بورس تحصیلی طلا و نقره در دسترس است.

باید توجه داشت که بورسیه تحصیلی استانی در دسترس ترین بورسیه تحصیلی در ایتالیا است.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا

اشاره کردیم که بورسیه تحصیلی استانی در دسترس ترین بورسیه ممکن برای دانشجویان خارجی در این کشور است. برای دریافت این بورسیه افراد باید قبل از مهاجرت به ایتالیا و شروع سال تحصیلی اقدام نمایند. برای دریافت این بورسیه تحصیلی افراد باید یک نفر را به صورت رسمی بعنوان قیم خود معرفی کنند. شرایط مالی قیم در اخذ بورسیه نهایی نقش بسیار زیادی خواهد داشت.

شرایط مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا:

 • درآمد زیر 12000€ (یورو) در سال
 • سن زیر 35 سال
 • فیش حقوقی قیم
 • وضعیت حساب بانکی قیم
 • ارائه سند ملکی یا اجاره نامه قیم

مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجو به ایتالیا کدامند؟

روند اخذ اقامت از طریق تحصیل در ایتالیا و اعزام دانشجو به ایتالیا در طی 2 مرحله انجام می شود. در مرحله اول دانشجویان باید بتوانند نامه پذیرش را از دانشگاه مورد نظر خود دریافت نمایند و با ارائه نامه پذیرش به سفارت این کشور می توانند درخواست ویزای خود را انجام دهند. بسته به شرایط دانشجویان برای انجام روند اعزام دانشجو به ایتالیا مدارک مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد.

 به صورت کلی مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد:

 • فرم درخواست ویزای ورود
 • پاسپورت معتبر (تاریخ انقضا باید 3 ماه بیشتر از درخواست ویزا باشد)
 • اثبات اینکه محل اقامت خود در ایتالیا را برای مدت محدودی رزرو کرده اید
 • تمکن مالی که معمولا 6000€ (یورو) در سال
 • بیمه درمانی 
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا 50€ (یورو)
 • بلیط یک طرفه به کشور ایتالیا
 • ریز نمرات تحصیلی
 • کپی مدرک تحصیل قبلی
 • کپی اسناد شناسایی ملی فرد
 • کلیه مدارک مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی
 • مدارک مربوط به اخذ بورسیه تحصیلی

در این مقاله سعی نموده ایم تا مطالب مفیدی در خصوص اعزام دانشجو به ایتالیا برای شما عزیزان مطرح نماییم. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تلاش است همواره مطالب جدیدی در خصوص مهاجرت در اختیار شما عزیزان قرار دهد لذا صمیمانه از شما درخواست می نماییم تا در صورت نیاز به اخد مشاوره بیشتر با متخصص ترین و زبده ترین کادر مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *