ویزای تحصیلی

اعزام دانشجو به بلاروس

اعزام دانشجو به بلاروس

می توان گفت افراد زیادی در ایران ادعای اعزام دانشجو به بلاروس دارند، اما بهتر است شما برای اطمینان از مراکز معتبر و موسسات حقوقی کمک بگیرید. بلاروس به دلیل داشتن شرایط مساعد برای زندگی و همچنین دارا بودن استانداردهای بالا در سطح جهانی از بهترین کشورها برای زندگی و تحصیل به شمار می رود. بلاروس از لحاظ کیفیت زندگی در اروپای شرقی، سومین کشور محسوب می شود. مخارج سکونت، زندگی و درس خواندن در کشور اروپایی بلاروس بسیار کم می باشد و برای اکثر مردم جامعه مناسب است. لازم به ذکر است که در این کشور نژاد پرستی وجود ندارد و متقاضیان در فضای کاری، زندگی و تحصیلی احساس امنیت می کنند.

 • هزینه تحصیل در بلاروس چقدر است؟
 • هزینه زندگی در بلاروس چقدر است؟
 • برای تحصیل آیا بلاروس ارزانتر است یا روسیه؟
 • مدارک لازم پذیرش تحصیلی در بلاروس چیست؟
 • شرایط لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی بلاروس چیست؟
 • هزینه اعزام دانشجو به بلاروس 2023 چقدر است؟
 • هزینه درخواست ویزای دانشجویی بلاروس چقدر است؟
 • درآمد یک دانشجو در بلاروس چقدر است؟

مهاجرت به کشور بلاروس، دارای مزایای بسیاری می باشد که باعث جذب متقاضیان زیادی به این کشور اروپایی شده است. اعزام دانشجو به بلاروس از راه های مختلفی ممکن است. اکثر دانشجوهای ایرانی به فکر مهاجرت به کشور اروپایی بلاروس برای سکونت و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر در این کشور می باشند. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را در این زمینه راهنمائی می نمایند.

درباره کشور اروپایی بلاروس در 2023

بلاروس یک کشور اروپایی می باشد که از شمال و شرق با کشور روسیه، در بخش شمال غربی و غرب با کشورهای لتونی، لیتوانی و لهستان و در قسمت جنوبی با کشور اوکراین همسایه می باشد. پایتخت این کشور “مینسک” می باشد. “برست” و “گومل” از مهم ترین شهرهای بلاروس می باشند. بلاروس پس از اعلام استقلال در سال 1990، به روسیه سفید معروف شد. واحد پول این کشور روبل می باشد. اکثر مردم کشور بلاروس به زبان روسی صحبت می کنند. مردم جمهوری بلاروس دارای دین مسیحیت می باشند. این کشور دارای قدرت صنعتی بسیار خوبی می باشد. همچنین از لحاظ کشاورزی در سال 2023 این کشور شرایط مطلوبی دارد. زندگی در بلاروس در برابر کشور روسیه مخارج کم تری دارد. لازم به ذکر است که این کشور دارای شرایط جوی فوق العاده ای می باشد و طبیعت بی نظیری دارد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در بلاروس

در ابتداء از دلایل یا امتیارات مهم جهت اعزام دانشجو به بلاروس می گوییم که اغلب دانشجویان خارجی بلاروس را به خاطر فرآیند آسان پذیرش و هزینه تحصیلی پایین به عنوان مقصد تحصیلی خودشان انتخاب میکنند. مقصدی که نه تنها در کل اروپا بلکه حتی در سطح جهانی نیز جزء ارزانترین مقاصد تحصیلی به حساب می آید. اما بایستی به این نکته مهم نیز توجه کرد که از نظر کیفیت آموزش عالی نیز کشور بلاروس جزء یکی از برترین نظام های آموزشی بخصوص در شرق اروپا نیز به حساب می آید.

دانشگاه های این کشور انواع برنامه های تحصیلی خودشان را در قالب 3 دوره زیر به دانشجویان ارائه می دهند:

دوره تحصیلیمدت زمان تحصیلتایم تحصیل
کارشناسی3 تا 4 سالفول تایم
کارشناسی ارشد1 تا 2 سالفول تایم
دکترا

نکته آخر اینکه انتخاب دانشگاه خوب از بین انواع دانشگاه های دولتی و خصوصی بلاروس بسیار مهم و تعیین کننده است. البته که دانشگاه های بلاروس در سطح جهانی از رتبه های خیلی خوبی برخوردار نیستند. در واقع سطح شهریه در خود بلاروس نیز بسته به برنامه تحصیلی امکان دارد در نوسان باشد. ضمنا هزینه زندگی ماهیانه در بلاروس برای هر دانشجو بین 200 الی USD 300 (دلار) متغیر است.

همان طوری که در نمودار زیر هم ملاحظه می شود، بیشترین بودجه دانشجویان در بلاروس صرف خرید از بازارها با حدود 34% می شود:

توزیع درصدی هزینه های زندگی در بلاروس

هزینه های اعزام دانشجو به بلاروس

معمولا متوسط شهریه سالیانه دانشجویان در دانشگاه های بلاروس (تمامی مقاطع تحصیلی) نیز در حدود $2500 (دلار) می باشد. این در حالی است که متوسط شهریه سالانه در دانشگاه های روسیه در حدود $3500 (دلار) است و ماکسیمم در برخی رشته ها حتی به بیش از $4000 (دلار) نیز می رسد. به همین دلیل نیز به راحتی می توان گفت که سطح هزینه تحصیل در بلاروس پایین تر از روسیه است:

متوسط هزینه تحصیل سالانه در بلاروس

روادید تحصیلی و اعزام دانشجو به بلاروس

گرفتن روادید تحصیلی بلاروس یکی از روش های مهاجرت به کشور بلاروس می باشد. با دریافت روادید تحصیلی این کشور، شما قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر بلاروس خواهید شد. پس از اتمام دوره تحصیلی، متقاضیان شغل مورد نظر خود را بر اساس رشته و توانایی خود پیدا می کنند و مشغول به کار می شوند. پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های معتبر بلاروس و پیدا کردن شغل مورد نظر، درخواست کنندگان می توانند پس از مدت مشخص اقدام به دریافت گواهی سکونت این کشور کنند.

بنابراین تمامی دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در یکی از دانشگاههای بلاروس هستند علاوه بر اخذ تاییدیه پذیرش از دانشگاه بلاروسی همچنین نیازمند دریافت ویزای تحصیلی (Student Visa) این کشور نیز هستند. ویزایی که از نوع ویزاهای کوتاه- مدت یا تایپ C بوده و دارندگان آن بعد از ورود به خاک کشور بلاروس (نهایتا طی 5 روز کاری) ملزم به ثبت نام خودشان و اخذ مجوز اقامتی بلاروس می باشند.

برای درخواست این ویزا نیز ارائه مدارک زیر به سفارت بلاروس امری ضروری است:

 • گذرنامه ملی معتبر
 • فرم درخواست تکمیلی و امضاء شده به زبان روسی
 • عکس پاسپورتی جدید
 • رسید واریز هزینه ویزای تحصیلی بلاروس (هزینه غیر قابل برگشت)
 • بیمه سلامت معتبر
 • گواهی سلامت
 • کپی از آخرین مدرک تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی بلاروس در حدود EUR 60 (یورو)

مزایای مهاجرت به کشور اروپایی بلاروس

مزایای مهاجرت به کشور بلاروس شامل موارد زیر می شود:

 • ورود به دانشگاه های این کشور بدون ارائه مدرک زبان (آیلتس و تافل)
 • تدریس به زبان انگلیسی در نیمی از دوره های تحصیلی دانشگاه های معتبر
 • ورود به دانشگاه های این کشور بدون ارائه مدرک اثبات قدرت مالی
 • سپری کردن دوره های ویژه آموزشی با اساتید عالی آمریکایی و کانادایی
 • ملاقات با دانشجو های بین المللی با فرهنگ های مختلف
 • داشتن شرایط مساعد پس از تحصیل برای پیدا کردن شغل مناسب
 • ورود آسان به دانشگاه های معتبر بلاروس
 • مخارج کم تحصیلی در بلاروس

کشور بلاروس از لحاظ اجتماعی و علمی توسعه چشم گیری در سطح جهانی داشته و تقریبا بسیاری از موسسات تحصیلی و دانشگاه های این کشور توسط وزارت علوم ایران تایید شده اند. دانشجوهای زیادی از ایران به بلاروس مهاجرت می کنند تا در رشته های مختلف و دانشگاه های معتبر به ادامه تحصیل بپردازند.

مدارک ورود به دانشگاه و اعزام دانشجو به بلاروس

مدارک ورود به دانشگاه و اعزام دانشجو به بلاروس

مدارک لازم برای ورود به دانشگاه های بلاروس عبارتند از:

 • داشتن آخرین مدرک تحصیلی ترجمه شده به زبان روسی برای ارائه به دانشگاه
 • ریز نمرات و مدرک اصلی لیسانس یا فوق لیسانس
 • کپی گذرنامه ترجمه شده به زبان روسی
 • تاییدیه وزارت خارجه ایران

سیستم آموزشی کشور بلاروس

از لحاظ نظام آموزشی، بلاروس از مدرن ترین کشورهای دنیا به شمار می رود. بیشتر مردم این کشور با سواد هستند. سپری کردن دوره مهد کودک در این کشور اروپایی ضروری و الزامی نمی باشد؛ اما اکثر والدین بلاروسی کودکان خود را به این موسسات می فرستند و این کار مزایای بسیاری برای کودکان دارد. دانش آموزانی که 6 تا 15 سال سن دارند باید دوره های متوسطه و ابتدایی را در مدارس مشخص سپری کنند. این دوره ها 9 ساله می باشند. مدت زمان دوره های متوسطه و ابتدایی بستگی به دانش آموزان نیز دارد. دانش آموزانی که دوره دبیرستان را تمام می کنند می توانند با داشتن شرایط مناسب وارد دانشگاه های معتبر و با کیفیت کشور بلاروس شوند.

شرایط اعزام دانشجو به بلاروس

برای ورود به دانشگاه های کشور بلاروس، داشتن مدرک دیپلم و یا مدرک های مقاطع بالاتر مانند لیسانس و فوق لیسانس الزامی می باشد، همچنین دانشجویان با گرفتن نمره های قبولی در آزمون های مشخص می توانند در دانشگاه مورد نظر خود مشغول به تحصیل در رشته مورد علاقه خود شوند. اگر شما قصد ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های معتبر بلاروس را دارید، داشتن نمرات بالا در آزمون کسب مدرک زبان بسیار ضروری می باشد. برای کسانی که به اندازه کافی مسلط به زبان نیستند کلاس های پیش نیاز برگزار می شود. در دانشگاه های معتبر کشور بلاروس دوره های مختلف به هر دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می شوند؛ اما برای پیدا کردن شغل مناسب در این کشور تسلط بر زبان روسی بسیار مهم و ضروری می باشد.

دانشگاه های بلاروس

دانشگاه های پزشکی بلاروس توسعه چشم گیری داشته اند و بسیار مدرن می باشند؛ این امر باعث جذب دانشجویان رشته های دندان پزشکی و پزشکی به دانشگاه های این کشور شده است، همچنین اعزام دانشجو به بلاروس از کشور ایران نیز بسیار رواج دارد و افراد زیادی برای تحصیل به این کشور سفر می کنند.

لازم به ذکر است که مخارج تحصیل در موسسات انگلیسی بلاروس بیشتر از موسسات روسی می باشد. با کسب اطلاعات دقیق و موثر توسط مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه اعزام دانشجو به بلاروس و مهاجرت تحصیلی به بلاروس، می توانید برنامه مفیدی برای آینده خود داشته باشید و اولین گام را برای رسیدن به موفقیت بردارید. بسیاری از افراد علاوه بر انتخاب کشور بلاروس جهت تحصیل، مایل به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در ترکیه نیز می باشند، زیرا پایین بودن هزینه تحصیل و نزدیکی این کشور به ایران مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. برای دریافت اطلاعات در این خصوص می توانید مقالات مرتبط را مطالعه نمایید یا با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.

سوالات مکرر درباب اعزام دانشجو به بلاروس

بلاروس برای خیلی از دانشجویان مقصدی ناشناخته است و از همین رو سوالات درباب تحصیل در این کشور شرق اروپا نیز زیاد است:

 • از بهترین برنامه های تحصیلی در بلاروس کدامند؟ پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی، علوم اقتصادی، مدیریت و مهندسی از جمله معروفترین برنامه ها هستند.
 • مهمترین مزیت ادامه تحصیل در دانشگاه های بلاروس چیست؟ پذیرش بدون ارائه مدرک زبان
 • میانگین هزینه تحصیل در کشور بلاروس چقدر است؟ در حدود EUR 2500 (یورو) در سال
 • آیا دانشجوی خارجی حق کار پاره وقت در بلاروس را دارد؟ بله، دانشجویان بین المللی در کشور بلاروس نیز مجاز هستند تا 20 ساعت در هفته را به کار دانشجویی یا کار پاره وقت بپردازند.
 • آیا به دانشجویان خارجی در بلاروس بورس تحصیلی نیز تعلق می گیرد؟ بله، در کشور بلاروس انواع بورس های دولتی و غیر دولتی در اختیار دانشجویان می باشد.
 • در شرایط فعلی هزینه جهت درخواست ویزای تحصیلی بلاروس چقدر است؟ هزینه درخواست این ویزا در حدود EUR 60 (یورو) است.
5/5 - (19 امتیاز)

24 دیدگاه برای “اعزام دانشجو به بلاروس

 1. مریم گفت:

  سلام روزتون بخیر ، پسر من امسال دیپلم می گیره در رشته ی انسانی و‌خییلی دوست داره برای ادامه تحصیل به بلاروس مهاجرت کنه ،ایا با دیپلم انسانی میشه در دانشگاه اون کشور دندونپزشکی بخونه ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله میشه شما می تونید توی دوره پادفک شرکت ایشون رو ثبت نام کنید وبعد در انتها اگر قبول شدن در آزمون، وارد این رشته بشن

 2. asal گفت:

  پسرخاله ام الان 4 ساله که در بلاروس زندگی میکنه آیا میتونم از طریق ایشون به بلاروس مهاجرت کنم ؟ و آیا اعزام دانشجو به بلاروس در شرایط فعلی چقدر امکان پذیر و معتبره ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما می تونید شخصا و بدون نیاز به حمایت ایشون خودتون رو به بلاروس برسونید

 3. مهراد گفت:

  من شنیدم دانشگاه های مهندسی این کشور خیلی ارزونه و یه رشته ای به عنوان مهندسی داروسازی داره که من خیلی علاقه دارم بخونم چجوری باید برای پذیرش اقدام کنم ؟ ظاهرا مدرک زبانم هم می تونم اونجا بگیرم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   مدرک زبان رو بهتر هست از ایران بگیرید تا هزینه های تحصیل خودتون رو به حداقل برسونید.
   بله مشکلی از این بابت نخواهید داشت

 4. عرفان طلیسچی گفت:

  سلام خذمت شما ممنونم از مقاله عالیتون چه دانشگاهی در بلاروسی مورد ایید ایران هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   مقاله تحصیل در بلاروس رو مطالعه بفرمایید

 5. همایون باقرنیا گفت:

  با سپاس ، شرایط بلاروس مثل روسیه اسفناکه ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شرایط هر دو کشور رو نمیشه اسفناک توصیف کرد. روسیه یکی از کشورهای سطح متوسط جهان هست ولی اگر تعریفتون از شرایط این کشور اسفناک هست، شرایط زندگی در بلاروس سخت تر هست

 6. ایمان گفت:

  امکان تحصیل در رشته باستان شناسی در کشور بلاروس برای مقطع ارشد وجود دارد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   تحصیل رشته باستان شناسی در بلاروس رو مطالعه بفرمایید.

 7. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب خوبتون تشکر میکنم من نمیدونستم شرایطاعزام دانشجو به بلاروس اینقر خوب و راحت هست اگه امکانش هست در مورد شرایط اعزام دانشجو به کشور روسیه هم مطلب بذارید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   مقاله اعزام دانشجو به روسیه رو مطالعه بفرمایید

 8. سحر گفت:

  سلام لطفا در مورد ویزای خرید ملک بلاروس توضیح میدید؟
  و اینکه آیا موسسه شما این نوع خدماتی را دارد؟
  ممنون از سایت به روزتون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   ما در رابطه با خرید ملک در بسیاری از کشورهای جهان خدمات ارائه می کنیم.
   با ما در تماس باشید

 9. Arezoo گفت:

  سلام باتشکر از مقاله خوبتون.
  امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور وجود ندارد؟؟ رنکینگ دانشگاه های این کشور به چه صورت می باشد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود داره
   مقاله تحصیل در بلاروس رو مطالعه بفرمایید

 10. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام و سپاس بابت اطلاعات مفیدتون
  در حین تحصیل امکان پیدا کردن کار هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله

 11. ghasem گفت:

  با سلام . بنده متخصص سیستم های اعلام و اطفا حریق اتوماتیک با بیش از ۱۵ سال سابقه کار و تدریس این سیستمها رو دارم.میتونم اقدام کنم برای کانادا؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بستگی به شرایط سنی شما داره ولی برای کار در کانادا باید اقدامات قانونی لازم رو انجام بدید

 12. v!da گفت:

  با سلام و تشکر از مقاله های خوبتون من دانشجو رشته مهندسی معماری هستن و قصد دارم برای ادامه تحصیل به بلاروس مهاجرت کنم،خاله ای دارم که در بلاروس زندگیمی کنند ایا از طریق ایشون میتونم اقدام کنم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما نیازی به حمایت ایشون ندارید. می تونید از طریق مستقیم برای تحصیل در این کشور اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *