مهاجرت تحصیلی ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه

هزینه های زندگی مناسب و فرهنگ غنی، سیستم آموزشی عالی و شرایط آب و هوایی مناسب دلایلی است که اعزام دانشجو به ترکیه را پرطرفدار کرده است. این کشور یکی از توریست پذیرترین کشورهای جهان محسوب می شود که سالانه برای هزاران نفر ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و ویزای کار صادر می کند. ترکیه کمی بیش از 783500 کیلومتر مربع مساحت دارد و جایگاه 37 در بزرگ ترین کشورهای بزرگ جهان را به خود اختصاص داده است.

از لحاظ آب و هوا این کشور کوهستانی نسبتاً سرد با آسمان پر باران محسوب می شود که بیش از 77 میلیون نفر جمعیت دارد. این مقاله به دست کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و به جهت راهنمایی علاقه مندان نگارش شده است. متقاضیان محترم با مطالعه این مقاله علاوه بر دریافت پاسخ سوالات زیر، اطلاعات بیشتری هم راجع به شرایط تحصیل در ترکیه بدست خواهند آورد:

 • شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور ترکیه چیست؟
 • دلایل برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چیست؟
 • کدام دانشگاه های ترکیه جزو بهترین دانشگاه های ترکیه و جهان است؟
 • هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در ترکیه در سال 2022 چگونه است؟

اینفوگرافیک اعزام دانشجو به ترکیه

7 دلیل برای تحصیل در ترکیه

بدون تردید ترکیه به دلیل جذابیت های تحصیلی خود می تواند یکی از اولویت های اصلی دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل باشد. اما دلایل این امر را می توان در 7 دلیل خلاصه کرد. دلیل اول کیفیت آموزشی ترکیه است و بخاطر همین کیفیت بالاست. علت دوم وجود فرصت های بورسیه تحصیلی فراوان تعلق گرفته به دانشجویان بین المللی و دلیل سوم نیز هزینه پایین تحصیل و زندگی در ترکیه است که خیلی ها بخاطر همین مجذوب تحصیل در ترکیه هستند. دلیل چهارم محیط جذاب و دوست داشتنی ترکیه برای دانشجویان خارجی است.

7 دلیل برای تحصیل در ترکیه

دلیل پنجم را می توان در امکان آموزش زبان و فرهنگ ترکی جستجو کرد. علت ششم نیز شرایط پذیرش آسان از جمله اختیاری بودن مدرک IELTS و شرایط آسان اخذ ویزای تحصیلی ترکیه میباشد. علت هفتم و آخرین و مهمترین دلیل نیز امکان اقامت پس از تحصیل در ترکیه است که برای اکثر دانشجویان خارجی این امکان فراهم است. با توجه به این دلایل، تحصیل در ترکیه 2022 مطمئنا می تواند برای هر دانشجوئی جذاب باشد.

شرایط اعزام دانشجو به ترکیه

ترکیه علاوه بر داشتن دانشگاه های رتبه بالا همچنین دارای دانشگاه های مختلفی است که برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی به متقاضیان ارائه می کنند. ترکیه از سیستم آمریکایی الگو برداری کرده است. سیستم آموزش عالی ترکیه شامل 2 سال تحصیلات کاردانی، 4 سال تحصیلات کارشناسی و 2 تا 4 سال تحصیلات تکمیلی است. از معروف ترین رشته های تحصیلی در ترکیه می توان به اقتصاد، مدیریت، امور بازرگانی، روابط بین المللی، مهندسی زیست پزشکی، معماری، روزنامه نگاری اسم برد. جزئیات تحصیل در ترکیه را می توان به صورت جدول زیر مشاهده کرد:

پارامتر شرح
سال تحصیلی سپتامبر تا ژوئن
موسسات لیست شده 32 موسسه
دانشگاه های رتبه دار 34 دانشگاه
برترین دانشگاه دانشگاه استانبول
شرایط پذیرش مدرک دیپلم و نمره زبان در آزمون TOEFL یا C1 advanced یا C2 Proficiency

بهترین دانشگاه ها برای اعزام دانشجو به ترکیه

در ترکیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی مختلفی وجود دارد. اسامی بهترین دانشگاه ها عبارت است از:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • آتاتورک
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آناتولی
 • حاجت تپه

دانشگاه فنی استانبول ترکیه

دانشگاه فنی و مهندسی استانبول: در سال 1944 در این شهر آغاز به کار کرد و رتبه سوم دانشگاه های فنی مهندسی قدیمی در جهان محسوب می شود.این دانشگاه، مرکز خوبی برای مهاجرانی است که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند. دانشکده های شیمی و متالوژی، معماری، علوم هوانوردی، مهندسی عمران و مهندسی مکانیک و حتی مدیریت از دانشکده های این دانشگاه معتبر است.

دانشگاه آناتولی ترکیه

دانشگاه آناتولی اولین دانشگاه بزرگ کشور ترکیه که در سال 1982 آغاز به کار کرده است و در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. دانشکده های حقوق، اقتصاد، هنر، علوم انسانی، علوم ارتباطات، مهندسی عمران و مهندسی مکانیک، داروسازی و علوم اقتصادی از دانشکده های این دانشگاه معتبر است. برای اخذ پذیرش در این دانشگاه متقاضیان باید در آزمون ورودی قبول شوند و همچنین معدل دیپلم دبیرستان خوبی داشته باشد.

دانشگاه ملی استانبول ترکیه

دانشگاه ملی استانبول که به صورت دولتی اداره می شود در سال 1453 آغاز به کار کرد. دانشکده های حقوق، ادبیات، علوم اجتماعی، پزشکی عمومی، داروسازی، آموزش معلم، دندانپزشکی، دامپزشکی، فنی و مهندسی، روزنامه نگاری و علوم سیاسی در این دانشگاه وجود دارد. علاوه بر دانشگاه های ذکر شده در این مقاله کشور ترکیه از دانشگاه های به روز و با کیفیت بسیاری برخوردار است که برای اطلاع از تمام این دانشگاه ها متناسب با رشته تحصیلی خود باید به صورت حضوری در مشاوره های مهاجرتی شرکت کنید.

انتقال دانشجو از روسیه به ترکیه

تحصیل در روسیه یکی دیگر از روش هایی است که معمولا علاقمندان به زندگی در کشورهای همسایه آن را پیگیری می کنند. باید در نظر داشت که این روش مهاجرتی در برخی از مواقع ممکن است موجب ناامیدی بسیاری از افراد شود و تمایل داشته باشند تا کشور مقصد خود را تغییر دهند. ترکیه می تواند یکی از بهترین مقصد های آموزشی برای این افراد باشد تا بتوانند با هزینه های نه چندان زیاد، به ادامه تحصیل مشغول شوند. باید به این نکته توجه داشت که معادلسازی دروس پشت سرگذاشته شده در ترکیه بستگی به دروس گذرانده شده در روسیه دارد و ممکن است دانشگاه ترکیه این دروس را نپذیرد.

در این رابطه باید دانشجویان در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه نیز شرکت کنند و در غیر این صورت باید به دانشگاه های خصوصی ترکیه مراجعه کنند که هزینه های نسبتا زیادی را به همراه خواهد داشت و بسیاری از افراد توانایی پرداخت هزینه های سنگین تحصیل در این دانشگاه ها را نخواهند داشت.

رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه های ترکیه

با توجه به این که نرخ بیکاری در ترکیه نسبتا بالا است و حدود 15.1% می باشد، اهمیت زیادی دارد که افرادی که قصد دارند پس از اتمام تحصیلات خود شغلی در این کشور پیدا کرده و اقامت خود را تمدید نمایند، نکاتی را رعایت کنند. چرا که با توجه کم بودن فرصت های شغلی در ترکیه، کسانی شانس خوبی برای کاریابی خواهند داشت که در دانشگاه های این کشور که دارای رنکینگ جهانی خوبی هستند تحصیل کنند. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه شود تسلط به زبان انگلیسی و ترکی استانبولی است. برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه در جدول ذیل معرفی شده اند:

ردیف بهترین دانشگاه های ترکیه Times Higher Education Ranking 2022 QS Ranking 2022 U.S. News & World Report Ranking 2022
1 Sabanci University 501-600 521-530 901
2 Bilkent University 601-800 551-560 614
3 Hacettepe University 501-600 801-1000 511
4 Koc University 401-500 456 733
5 Bogazici University 601-800 651-700 197
6 Istanbul Technical University 801-1000 751-800 486
7 METU Middle East Technical University 801-1000 601-650 453
8 Atilim University 1001+
9 Istanbul University 601-800 801-1000 714
10 Ankara University 1001+ 801-1000 648

شرایط و مدارک لازم جهت اعزام دانشجو به ترکیه

کار ضمن تحصیل در ترکیه

معمولا افرادی ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنند که می خواهند هزینه کمی را برای تحصیل و زندگی خود صرف کنند. در نتیجه به منظور به حداقل رساندن این هزینه ها٬ بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقه مندند ضمن تحصیل نیز مشغول به کار باشند تا هزینه زندگی یا حداقل بخشی از آن را تامین نمایند. آمار بیکاری در ترکیه در سال 2022 به میزان 11.2% است و در نتیجه پیدا کردن کار ضمن تحصیل در این کشور تنها در صورتی ممکن است که فرد بتواند به زبان ترکی استانبولی صحبت کند. دو نوع شغل برای دانشجویان در ترکیه وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند:

دو نوع شغل برای دانشجویان در ترکیه

شرایط و مدارک لازم جهت اعزام دانشجو به ترکیه

نظام آموزشی کشور ترکیه 109 دانشگاه دولتی 65 دانشگاه خصوصی و نیمه خصوصی دارد. دانشگاه های این کشور دوره کاردانی را به صورت 2 ساله، دوره کارشناسی را 4 ساله و کارشناسی ارشد را 2 ساله ارائه می دهند. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه را دارند لازم است که مدرک دیپلم دبیرستان خود را همراه با ریز نمرات و ترجمه زبان انگلیسی ارائه کنند. تمام رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی تا دکترا در کشور ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی و متقاضیان ارائه می شوند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه باید آیلتس با نمره 6 و بالاتر ارائه شود تا بتوان از دانشگاه های این کشور پذیرش گرفت.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه عبارتند از:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • چهار قطعه عکس پاسپورتی
 • پذیرش نامه از دانشگاه های ترکیه
 • گواهی سلامت پزشکی و عدم ابتلا به بیماری های مسری
 • تمکن مالی و گردش سه ماهه حساب بانکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه بین المللی
 • پرداخت تمام هزینه های مربوط به صدور ویزا
 • ارائه مدرک کارشناسی با ترجمه رسمی
 • ارائه رزومه تحصیلی با ترجمه ترکی یا انگلیسی
 • گواهی اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی با ترجمه رسمی

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی همسایه مجموعه ای از هزینه های بسیار مقرون به صرفه را برای زندگی و تحصیل به متقاضیان ارائه می دهد. ابتداء باید این نکته مهم را مدنظر قرار داد که اولا شهریه دانشگاه های خصوصی دست خود دانشگاه بوده و بالاتر از دانشگاه دولتی است. اما در دانشگاه های دولتی نیز شهریه برنامه های انگلیسی زبان بسیار بالاتر است. این هزینه ها در سال 2022 بدین قرار است:

شهریه دانشگاه های ترکیه

دانشجویان برای زندگی در کشور ترکیه به طور میانگین حدود 500$ (دلار) در ماه نیاز خواهند داشت تا هزینه های مسکن و غذا و حمل و نقل خود را تامین کنند. هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است و با توجه به امکانات رفاهی و سیستم آموزشی با کیفیت قابل قبول است. توزیع این هزینه ها از این قرار است:

توزیع هزینه های زندگی در ترکیه

تمایل به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به دلیل گران بودن سوخت و همچنین کیفیت بالای سیستم حمل و نقل عمومی در ترکیه بسیار زیاد است اما هزینه وسایل نقلیه عمومی در استانبول و آنکارا گران تر از سایر بخش های ترکیه می باشد. علاقه مندان به مهاجرت به ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیلی این کشور در سال 2022 با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند.

سوالات متداول در باب اعزام دانشجو به ترکیه

افرادی که برای اعزام دانشجو به ترکیه پرسش هایی را مطرح می کنند میتوانند موارد زیر را مطالعه نمایند:

 • کشور ترکیه چقدر مساحت دارد؟ ترکیه کمی بیش از 783500 کیلومتر مربع مساحت دارد و جایگاه 37 در بزرگ ترین کشورهای بزرگ جهان را به خود اختصاص داده است.
 • سیستم آموزش عالی ترکیه چگونه است؟ سیستم آموزش عالی ترکیه شامل 2 سال تحصیلات کاردانی، 4 سال تحصیلات کارشناسی و 2 تا 4 سال تحصیلات تکمیلی است.
 • بهترین دانشگاه ها برای اعزام دانشجو به ترکیه کدام است؟ دانشگاه هایی چون استانبول، حاجت تپه، آنکارا، کوچ و آتاتورک از دانشگاه های خوب کشور ترکیه هستند.
 • هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه چقدر است؟ دانشجویان برای زندگی در ترکیه به طور میانگین حدود 500$ (دلار) در ماه نیاز خواهند داشت.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :