ویزای تحصیلی

اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه

هزینه های زندگی مناسب و فرهنگ غنی، سیستم آموزشی عالی و شرایط آب و هوایی مناسب دلایلی است که اعزام دانشجو به ترکیه را پرطرفدار کرده است. این کشور یکی از توریست پذیرترین کشورهای جهان محسوب می شود که سالانه برای هزاران نفر ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و ویزای کار صادر می کند. ترکیه کمی بیش از 783500 کیلومتر مربع مساحت دارد و جایگاه 37 در بزرگ ترین کشورهای بزرگ جهان را به خود اختصاص داده است.

اینفوگرافیک اعزام دانشجو به ترکیه

از لحاظ آب و هوا این کشور کوهستانی نسبتاً سرد با آسمان پر باران محسوب می شود که بیش از 77 میلیون نفر جمعیت دارد. این مقاله به دست کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و به جهت راهنمایی علاقه مندان نگارش شده است. متقاضیان محترم با مطالعه این مقاله علاوه بر دریافت پاسخ سوالات زیر، اطلاعات بیشتری هم راجع به شرایط تحصیل در ترکیه بدست خواهند آورد:

 • شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور ترکیه چیست؟
 • دلایل برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چیست؟
 • کدام دانشگاه های ترکیه جزو بهترین دانشگاه های ترکیه و جهان است؟

دلیل پنجم را می توان در امکان آموزش زبان و فرهنگ ترکی جستجو کرد. علت ششم نیز شرایط پذیرش آسان از جمله اختیاری بودن مدرک IELTS و شرایط آسان اخذ ویزای تحصیلی ترکیه میباشد. علت هفتم و آخرین و مهمترین دلیل نیز امکان اقامت پس از تحصیل در ترکیه است که برای اکثر دانشجویان خارجی این امکان فراهم است. با توجه به این دلایل، تحصیل در ترکیه مطمئنا می تواند برای هر دانشجوئی جذاب باشد.


شرایط اعزام دانشجو به ترکیه

ترکیه علاوه بر داشتن دانشگاه های رتبه بالا همچنین دارای دانشگاه های مختلفی است که برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی به متقاضیان ارائه می کنند. ترکیه از سیستم آمریکایی الگو برداری کرده است. سیستم آموزش عالی ترکیه شامل 2 سال تحصیلات کاردانی، 4 سال تحصیلات کارشناسی و 2 تا 4 سال تحصیلات تکمیلی است. از معروف ترین رشته های تحصیلی در ترکیه می توان به اقتصاد، مدیریت، امور بازرگانی، روابط بین المللی، مهندسی زیست پزشکی، معماری، روزنامه نگاری اسم برد.

جزئیات تحصیل در ترکیه را می توان به صورت جدول زیر مشاهده کرد:

پارامترشرح
سال تحصیلیسپتامبر تا ژوئن
موسسات لیست شده32 موسسه
دانشگاه های رتبه دار34 دانشگاه
برترین دانشگاهدانشگاه استانبول
شرایط پذیرشمدرک دیپلم و نمره زبان در آزمون TOEFL یا C1 advanced یا C2 Proficiency

اخذ ویزای تحصیلی و مجوز اقامت در ترکیه

اعزام دانشجویان بین المللی به ترکیه فقط با اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور به اتمام نمی رسد. بلکه دانشجویان برای ورود قانونی به این کشور ابتداء نیازمند اخذ ویزای تحصیلی ترکیه Turkish student visa و برای اقامت در ترکیه نیز نیازمند دریافت مجوز اقامتی Residence permit خود هستند. در واقع کل فرآیند اعزام دانشجو به ترکیه 2024 به این صورت است که در ابتداء دانشجو از دانشگاه مورد نظرش در ترکیه پذیرش می گیرد. سپس برای درخواست ویزا دانشجویی ترکیه به سفارت ترکیه مراجعه می کند.

بعد از ورود به خاک ترکیه نیز برای اخذ مجوز اقامتش درخواست می دهد:

پروسه دریافت اقامت دانشجویی در ترکیه

پس با اخذ ویزا در واقع ورود دانشجو به خاک کشور ترکیه قانونی می شود. ولی برای اقامت قانونی او نیازمند اخذ مجوز اقامت Ikamet می باشد. و به همین منظور نیز ابتداء در اداره پلیس محلی ثبت ورود کرده و بدنبال آن هم برای درخواست اقامتش به اداره مهاجرت استانی ترکیه مراجعه می کند. برای این امر نیز ارایه یکسری مدارک و پرداخت هزینه صدور مجوز اقامت الزامی است.

اخذ بیمه درمانی جهت اعزام دانشجو به ترکیه

یکی از اصلی ترین مراحل در روند اعزام دانشجو به ترکیه دریافت بیمه درمانی معتبر در این کشور می باشد. زیرا بیمه درمانی در ترکیه نه تنها برای اتباع این کشور، بلکه برای هر فردی که وارد این کشور می شود اجباری است. نکته قابل توجه در خصوص ترکیه این است که، این کشور یک سیستم مراقبت بهداشتی عالی و تثبیت شده دارد. بنابراین آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که تمامی دانشجویان بین المللی دارای بیمه درمانی معتبر باشند. همچنین اگر اهل اتحادیه اروپا هستید، ممکن است بتوانید از بیمه درمانی کشور خود در ترکیه استفاده کنید.

در نمودار زیر می توانید روند دریافت بیمه درمانی جهت اعزام دانشجو به ترکیه را طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند اخذ بیمه درمانی جهت اعزام دانشجو به ترکیه

برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه در جدول ذیل معرفی شده اند:

ردیفبهترین دانشگاه های ترکیهTimes Higher Education Ranking 2024QS Ranking 2024U.S. News & World Report Ranking 2024
1Sabanci University501-600521-530901
2Bilkent University601-800551-560614
3Hacettepe University501-600801-1000511
4Koc University401-500456733
5Bogazici University601-800651-700197
6Istanbul Technical University801-1000751-800486
7METU Middle East Technical University801-1000601-650453
8Atilim University1001+
9Istanbul University601-800801-1000714
10Ankara University1001+801-1000648

شرایط و مدارک لازم جهت اعزام دانشجو به ترکیه

بهترین دانشگاه ها برای اعزام دانشجو به ترکیه

در ترکیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی مختلفی وجود دارد. اسامی بهترین دانشگاه ها عبارت است از:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • آتاتورک
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آناتولی
 • حاجت تپه

اعزام دانشجو از روسیه به ترکیه

تحصیل در روسیه یکی دیگر از روش هایی است که معمولا علاقمندان به زندگی در کشورهای همسایه آن را پیگیری می کنند. باید در نظر داشت که این روش مهاجرتی در برخی از مواقع ممکن است موجب ناامیدی بسیاری از افراد شود و تمایل داشته باشند تا کشور مقصد خود را تغییر دهند. ترکیه می تواند یکی از بهترین مقصد های آموزشی برای این افراد باشد تا بتوانند با هزینه های نه چندان زیاد، به ادامه تحصیل مشغول شوند.

باید به این نکته توجه داشت که معادلسازی دروس پشت سرگذاشته شده در ترکیه بستگی به دروس گذرانده شده در روسیه دارد و ممکن است دانشگاه ترکیه این دروس را نپذیرد. در این رابطه باید دانشجویان در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه نیز شرکت کنند و در غیر این صورت باید به دانشگاه های خصوصی ترکیه مراجعه کنند که هزینه های نسبتا زیادی را به همراه خواهد داشت و بسیاری از افراد توانایی پرداخت هزینه های سنگین تحصیل در این دانشگاه ها را نخواهند داشت.

شرایط اعزام دانشجوی پزشکی به ترکیه

یکی از سوالاتی که در این بین برای اغلب متفاضیان تحصیل در ترکیه مطرح می شود سوال در خصوص شرایط تحصیل پزشکی در کشور ترکیه می باشد. رشته ای که تحصیل آن در ترکیه نیز علاقه مندان خاص خودش را دارد. معمولا نیز تحصیل این رشته در ترکیه حدود 6 سالی طول می کشد.

دانشجویان می توانند پزشکی را در زیرگرایشات زیر در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل دهند:

 • مدیریت سلامت
 • دامپزشکی
 • پزشکی جایگزین
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • پزشکی
 • پرستاری
 • پزشکی زنان و مامایی
 • فیزیوتراپی
 • زیست پزشکی
 • بهداشت عمومی
 • علوم بهداشت

گذشته از این تحصیل پزشکی در ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی امکان پذیر است. در یک جمع بندی کلی شرایط تحصیل این رشته در دانشگاه های معتبر ترکیه از این قرار است:

شرایط تحصیل این رشته در دانشگاه های معتبر ترکیه

بنابراین برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیازی به ارائه مدرک زبان IELTS و یا TOEFL و یا آزمون ورودی نیست و همین امتیاز بزرگ و اصلی اعزام دانشجوی پزشکی به این کشور می باشد.

ساختار آموزش پزشکی در دانشگاه های ترکیه ای نیز از این قرار است:

ساختار آموزش پزشکی در دانشگاه های ترکیه ای

غالبا نیز متوسط شهریه سالانه تحصیل پزشکی در کشور ترکیه بین $15000 الی $27500 (دلار)ر متغیر است. در جدول زیر می توان با بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی و سطح شهریه آنها آشنا شد:

دانشگاهشهرزبان تحصیلیشهریه سالانه
دانشگاه اطلس استانبولاستانبولانگلیسی$15300
دانشگاه مدیپول آنکاراآنکاراانگلیسی$19000
دانشگاه هالیچاستانبولانگلیسی$16000
دانشگاه آلتینباشاستانبولانگلیسی$20000
دانشگاه بیرونیاستانبولانگلیسی$17200
دانشگاه استنیهاستانبولانگلیسی$21600
دانشگاه مدیپول استانبولاستانبولانگلیسی$23400

 

شرایط و مدارک لازم جهت اعزام دانشجو به ترکیه

نظام آموزشی کشور ترکیه 109 دانشگاه دولتی 65 دانشگاه خصوصی و نیمه خصوصی دارد. دانشگاه های این کشور دوره کاردانی را به صورت 2 ساله، دوره کارشناسی را 4 ساله و کارشناسی ارشد را 2 ساله ارائه می دهند. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه را دارند لازم است که مدرک دیپلم دبیرستان خود را همراه با ریز نمرات و ترجمه زبان انگلیسی ارائه کنند. تمام رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی تا دکترا در کشور ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی و متقاضیان ارائه می شوند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه باید آیلتس با نمره 6 و بالاتر ارائه شود تا بتوان از دانشگاه های این کشور پذیرش گرفت.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه عبارتند از:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • چهار قطعه عکس پاسپورتی
 • پذیرش نامه از دانشگاه های ترکیه
 • گواهی سلامت پزشکی و عدم ابتلا به بیماری های مسری
 • تمکن مالی و گردش سه ماهه حساب بانکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه بین المللی
 • پرداخت تمام هزینه های مربوط به صدور ویزا
 • ارائه مدرک کارشناسی با ترجمه رسمی
 • ارائه رزومه تحصیلی با ترجمه ترکی یا انگلیسی
 • گواهی اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی با ترجمه رسمی
 • هزینه درخواست ویزای دانشجویی ترکیه به مبلغ حدود $45 (دلار)

تمایل به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به دلیل گران بودن سوخت و همچنین کیفیت بالای سیستم حمل و نقل عمومی در ترکیه بسیار زیاد است اما هزینه وسایل نقلیه عمومی در استانبول و آنکارا گران تر از سایر بخش های ترکیه می باشد. همان طوری که در شرایط این برنامه های بورس نیز ملاحظه می شود، اغلب این بورس ها فول فاند بوده و داشتن مدرک IELTS جزء شروط اعطای این بورسیه ها محسوب نمی شود. بلکه بیشترین تمرکز بر روی عملکرد دانشجویان متقاضی است.

موسسات مجاز اعزام دانشجو به ترکیه

از آنجایی که پروسه اعزام دانشجو به کشور ترکیه پیچ و خم های اداری مختلفی دارد. و عدم آشنایی متقاضیان با این روند ممکن است به هدر رفت وقت و هزینه آنها نیز منجر شود. به همین دلیل نیز غالبا به دانشجویان توصیه می شود که برای ارزیابی شرایطشان و نیز فراهم سازی تمام مقدمات جهت تحصیل در ترکیه حتما از خدمات مشاوره تخصصی موسسات مجاز اعزام دانشجو بهره مند شوند.

در زمینه اعزام دانشجو به ترکیه نیز موسسات زیادی وجود دارد که هریک نیز شرایط خاصی را اعلام می کنند. منتها همه این موسسات مجاز نمی باشند و فقط موسساتی به عنوان موسسات مجاز اعزام دانشجو به ترکیه در نظر گرفته می شوند که مورد تایید وزارت علوم نیز باشند. در اینباره نیز همه ساله وزارت علوم لیست این موسسات را اعلام می کند. علاقه مندان به مهاجرت به ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیلی این کشور با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند.

سوالات متداول در باب اعزام دانشجو به ترکیه

افرادی که برای اعزام دانشجو به ترکیه پرسش هایی را مطرح می کنند می توانند موارد زیر را مطالعه نمایند:

 • سیستم آموزش عالی ترکیه چگونه است؟ سیستم آموزش عالی ترکیه شامل 2 سال تحصیلات کاردانی، 4 سال تحصیلات کارشناسی و 2 تا 4 سال تحصیلات تکمیلی است.
 • بهترین دانشگاه ها برای اعزام دانشجو به ترکیه کدام است؟ دانشگاه هایی چون استانبول، حاجت تپه، آنکارا، کوچ و آتاتورک از دانشگاه های خوب کشور ترکیه هستند.
5/5 - (8 امتیاز)

2 دیدگاه برای “اعزام دانشجو به ترکیه

 1. آرزو گفت:

  سلام برای اعزام دانشجو به ترکیه دقیقا چه مدارکی لازمه و اینکه برای اعزام دانشجو به ترکیه بورسیه تحصیلی هم تعلق میگیره به دانشجو یا نه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شانس دریافت بورسیه تحصیلی کم هست.
   اول باید بررسی بشه که شما برای چه رشته ای قصد مهاجرت دارید و چه مقطعی
   در کل شرایط به این صورت هست که مدارک قبلی تحصی شما نیاز هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *