مهاجرت تحصیلی سوئد

اعزام دانشجو به سوئد

اعزام دانشجو به سوئد

اعزام دانشجو به سوئد در سال 2020 نیز همچنان مورد توجه افراد زیادی است زیرا اگرچه نظام تحصیلی این کشور دیگر رایگان نیست اما در غالب موارد برای دانشجویان متاهل ویزای همراه نیز صادر می کند. این کشور همچنین نسبت به سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی از جمله نروژ و دانمارک هزینه های پایین تری دارد. در واقع هزینه زندگی در سال 2020 در سوئد ماهیانه بین 700€ (یورو) تا 1200€ (یورو) خواهد بود یعنی تقریبا نصف هزینه زندگی در نروژ که سومین کشور گران در دنیاست. آمار بیکاری سوئد نیز در ژانویه 2020 مطابق گزارش ها 6.98% بوده است که نشان دهنده شرایط نسبتا خوب بازار کار است. در مقاله پیش رو موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به سوالات ذیل در خصوص اعزام دانشجو به سوئد در سال 2020 پاسخ می دهد:

 • اعزام دانشجو به سوئد چقدر هزینه در بر دارد؟
 • مزایای تحصیل در سوئد در سال 2020 چیست؟
 • مدارک لازم برای تحصیل در سوئد کدامند؟

درباره کشور سوئد

کشور پادشاهی سوئد با داشتن یکی از توسعه یافته‌ ترین اقتصادهای جهان به عنوان کشوری باثبات شناخته می‌ شود؛ خواه به لحاظ سیاسی و خواه به لحاظ اقتصادی و همین ویژگی‌ها است که اعزام دانشجو به سوئد را با روندی افزایشی رو‌به‌رو ساخته است. هم چنین کیفیت زندگی شهروندان سوئدی در مقایسه با دیگر نقاط جهان به نسبت بالاتر است و نرخ بیکاری آن به شدت پایین است. تورم نیز در این کشور حدودا 1.4% است و عمده‌ محصولات صادراتی کشور سوئد را ماشین آلات تشکیل می‌ دهد. زبان مردمان این دیار زبان سوئدی است که با زبان‌ های نروژی و دانمارکی هم‌ خانواده است. دین غالب در میان سوئدی‌ ها مسیحیت است؛ درحالیکه بسیاری از مردم در این کشور اعتقادی به مذهب نداشته و به نوعی، آزادی مذهبی در کشور سوئد تضمین شده است و آیینی به عنوان آیین رسمی وجود ندارد.

اینفوگرافیک اعزام دانشجو به سوئد

تحصیل در کشور سوئد در سال 2020

هرچند تعداد متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد روز به روز در حالی فزونی گرفتن است؛ لیکن در این میان بایستی به شرایط تحصیلی این کشور توجه ویژه‌ای نمود تا بتوان به بهترین نحو از فرصت‌های موجود بهره گرفت. باید افزود که به عنوان مثال حدود 64% از دانشجویان مقطع دکتری در این کشور را در سال 2020 دانشجویان خارجی تشکیل می‌ دهند و این خود نشان دهنده‌ استقبال و برخورد مطلوب این کشور با متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد است. به خصوص این که فرهنگ مردم این کشور نیز با بیگانگان و مهاجران به خوبی کنار می‌ آید. کشور سوئد با توجه به گستردگی جغرافیایی و جمعیت کم، از تراکم جمعیتی بسیار اندکی برخوردار است؛ لیکن دانشگاه‌ های این کشور از سطح آموزشی و کیفی بسیار مطلوبی برخوردار هستند و تحصیل در سوئد از جمله‌ پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی است. در جدول زیر می توان با شرایط تحصیل در سوئد آشنا شد:

آیتم شرح
قدیمی ترین دانشگاه دانشگاه آپسالا (1977)
برترین دانشگاه دانشگاه لوند سوئد (رتبه 94 جهانی)
شرایط لازم جهت تحصیل مدرک دیپلم متوسطه
مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره حداقل 6.5 و TOEFL حدود 90 امتیاز
مجوز کار دانشجویی وجود دارد
هزینه تحصیل سالانه 90000 تا SEK 140000 (کرون)

ویزای تحصیلی جهت اعزام دانشجو به سوئد

یکی از اصولی که در مورد آموزش در کشور سوئد همواره توجه همگان را جلب نموده است، ایده‌پردازی و ارائه‌ کارهای خلاقانه است. تحصیل در این کشور برخلاف آلمان و اتریش، مانند دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی مستلزم پرداخت شهریه است اما همچنان ویزای تحصیلی سوئد مورد استقبال بوده است. هر چند میزان این شهریه به نسبت دیگر نقاط اروپا بسیار اندک است. قانونِ اجباری نمودن پرداخت شهریه در سال‌ های اخیر تصویب شده است و مشمول حال کشورهایی که عضو اتحادیه‌ اروپا بوده و اقدام به اعزام دانشجو به سوئد می‌ کنند، نمی‌ شود. علاوه بر هزینه‌ هایی که در مورد اعزام دانشجو به سوئد و برای پرداخت شهریه‌ دانشگاه وجود دارد، زندگی دانشجویی نیز در این کشور هزینه‌ های مخصوص به خود را دارد و شامل هزینه‌های محل اقامت، خورد و خوراک، حمل و نقل و تهیه‌ کتب و اقلام درسی می‌ شود.

انواع ویزای دانشجویی به سوئد

ویزای دانشجویی در سوئد دو نوع است؛

یکی برای گذراندن کورس‌ ها و دوره‌ های آموزشی کوتاه مدت که این نوع ویزا موقتی بوده و معمولاً پس از 6 ماه منقضی می‌ شود و دوم برای گذراندن دوره‌ های بلند مدت‌ تر و معمولاً یک ساله است مثل کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری. در هر دو مورد پس از انقضای مهلت ویزای دانشجویی، متقاضی بایستی این کشور را ترک کند؛ مگر اینکه بتواند در مقطع بالاتر پذیرش گرفته یا با پیدا کردن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهد و این امر دور از دسترس نیست.

چرا که شرکت‌ های بین‌ المللی بسیاری در کشور سوئد مشغول فعالیت هستند و امکان پیدا کردن کار در سوئد بسیار محتمل است. لازم به ذکر است در این کشور نیز، معمولاً پس از اقامت چند ساله و دادن مالیات به دولت پس از آنکه دانشجو موفق به پیدا کردن کار شد، می‌تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند و در نهایت برای آن که بتواند از تمام حقوق شهروندی خود در این کشور برخوردار شود، می‌ تواند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد

در سال 2020 سوئد جزو معدود کشورهایی است که ویزای همراه نیز برای دانشجو صادر می کند. اخذ ویزا جزییات متعددی دارد اما مهم ترین مدارک مورد درخواست از سوی سفارت سوئد به شرح ذیل است:

مدارک جزییات
نامه پذیرش دانشگاه پس از ثبت نام قطعی دانشگاه ایمیلی ارسال می کند
کپی برابر اصل پاسپورت پاسپورت باید حداقل 1 سال اعتبار داشته باشد
ترجمه رسمی مدارک شناسایی کارت ملی و شناسنامه
گواهی تمکن مالی نامه بانک که تایید کننده بودن 8000€ (یورو) در حساب باشد
گواهی عدم سوء پیشینه ترجمه رسمی آن لازم است

اعزام دانشجو به سوئد بدون مدرک زبان

در مورد تحصیل در کشور سوئد باید دانست این است که تحصیل در این کشور به دو زبان سوئدی و انگلیسی امکان پذیر است و متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد، معمولاً بایستی حداقل نمره را در یکی از آزمون‌ های آیلتس یا تافل کسب کنند تا بتوانند از دانشگاه‌ های این کشور پذیرش بگیرند. هرچند برای گذراندن دوره‌ های تحصیلی، معمولاً دانشجویان مقطع ارشد به بعد از دانستن زبان سوئدی معاف هستند. لیکن برای ادامه‌ زندگی در این کشور و پیدا کردن کار، متقاضیان ناگزیر از آموختن زبان سوئدی هستند. متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد می‌ توانند به صورت پیشینی در یکی از دوره‌ های آموزش زبان انگلیسی در سوئد شرکت کرده و پس از به پایان رساندن آن دوره، برای گرفتن پذیرش در مقاطع مورد نظر خود اقدام کنند.

قوانین اعزام دانشجو به سوئد

در کشور سوئد طبق مقررات راجع به کار در این کشور، هر دانشجو می‌ تواند بخشی از وقت خود را که معمولاً 20 ساعت در هفته است، به کار بپردازد. همچنین در ایام تعطیل نیز متقاضی اعزام دانشجو به سوئد می‌ تواند تمام وقت خود را به کار دانشجویی بپردازد. برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌ های سوئد، متقاضیان بایستی برای گرفتن پذیرش در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، از طریق سامانه‌ اینترنتی مربوط تحت عنوان «مرکز مطالعات دانشگاهی» در کشور سوئد اقدام کنند. برای تحصیل در سوئد و اخذ ویزای تحصیلی این کشور مدارکی مورد نیاز است که در ادامه مقاله به آن ها پرداخته شده است.

مدارک مورد نیاز تحصیل در سوئد در سال 2020

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در سوئد در سال 2020 عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به همراه ریز نمرات معمولا برای اخرین مقطع تحصیلی
 • مدرک زبان
 • مدارک سابقه کاری برای پوشاندن گپ احتمالی سنی
 • مدرک توانایی مالی و تمکن مالی
 • توصیه نامه از اساتید دانشگاهی
 • انگیزه نامه تنظیمی جهت ارائه به سفارت و جهت ارائه به دانشگاه

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در سوئد

در این خصوص باید گفت که تعدادی از دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم در کشور سوئد عبارتند از:

اسامی لاتین
دانشگاه چارلمز Chalmers tekniska hogskola) Chalmers University of Technology)
دانشگاه یوتوبری Göteborgs Universitet) Goteborg University)
مدرسه اکونومی استکهلم Handelshögskolan i Stokholm) Stockholm School of Economics)
موسسه اموزشی کارولینسکا Karolinska institutet) The Karolinska Institute)
موسسه تکنولوژی رویال Kungliga Tekniska Högskolan — KTH) Royal Institute of Technology)
موسسه آموزشی استکهلم Lärarhögskolan i stokholm) Stockholm Institute of Education)

بورسیه تحصیلی در اعزام دانشجو به سوئد

«کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت به خارج می‌ روند باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که 2 برابر و حداکثر 10 سال و کسانی‌ که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌ نمایند برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌ اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت مربوطه تعیین می‌کند خدمت کنند.»

ماده‌ 12 این قانون نیز محدودیت‌ هایی را در زمینه‌ اشتغال متقاضیانی که از این طریق به کشور‌های بیگانه برای ادامه‌ تحصیل اقدام می‌ کنند، اعمال می‌ دارد و در این راستا می‌ گوید: «دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می‌ کنند، فقط می‌ توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند. دانشجویان دیگر نیز فقط با اجازه‌ سرپرستی می‌ توانند به کارهایی بپردازند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی نباشد و موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیل نگردد.» کسانی نیز که مشمول خدمت نظام وظیفه‌ سربازی هستند به شرط این که غیبتی در کارنامه‌ خود نداشته باشند، با سپردن تعهد می‌توانند جهت ادامه‌ تحصیل طبق ضوابط وزارت ذی‌ صلاح و سازمان نظام وظیفه به خارج اعزام شوند. هزینه زندگی در سوئد در واقع در سال 2020 ماهیانه بین 700€ (یورو) تا 1200€ (یورو) خواهد بود یعنی تقریبا نصف هزینه زندگی در نروژ که سومین کشور گران در دنیاست.

عنوان هزینه قیمت به یورو (€)
خورد و خوراک 250
اجاره بها 350
سایر مخارج (تلفن، اینترنت، تفریحات و …) 100
میانگین بودجه ماهیانه 700

بورسیه تحصیلی در اعزام دانشجو به سوئد

 

اخذ اقامت دائم کشور سوئد

از شرایط اصلی برای اخذ اقامت دائم سوئد، اقامت کاری یا تحصیلی به مدت 5 سال متوالی در این کشور می باشد و متقاضیان بایستی برای درخواست اقامت دائم سوئد به دفتر مهاجرت سوئد (Migrationsverket) مراجعه نمایند. مدارک لازم برای دریافت ویزای اقامت دائم سوئد بدین شرح است:

 • پاسپورت معتبر یا هر گونه مدرک مسافرتی
 • فرم درخواست اقامت سوئد با عنوان خارجی Ansökan om status som varaktigt bosat
 • عکس پاسپورتی اخیر
 • بیمه سلامت
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی سوء سابقه
 • پرداخت هزینه ویزا

همانطور که گفته شد اخذ اقامت دائم سوئد پس از کار و پرداخت مالیات در این کشور طی چند سال٬ به دست خواهد آمد. منتهی بهتر است رمز ورود افراد به سوئد ابتدائا از طریق تحصیل باشد. متقاضیان تحصیل در سوئد در سال 2020 می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

سوالات پرتکرار در خصوص اعزام دانشجو به سوئد

برای اعزام دانشجو به سوئد در 2020 توجه به موارد زیر ضروری می باشد:

 • شرایط اعزام دانشجو به سوئد چیست؟ ارائه حداقل مدرک دیپلم متوسطه به همراه مدرک زبان حداقل آیلتس 6.5 یا تافل 90.
 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل در سوئد چیست؟ ارائه مدارک تحصیلی پیشین، مدارک توانایی مالی، توصیه نامه و انگیزه نامه، مدارک سوابق کاری.
 • هزینه اعزام دانشجو به سوئد چقدر است؟ بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است و به میزان 8900€ الی 15000€ (یورو) در سال می باشد.
 • شرایط مجوز کار دانشجویی در سوئد چیست؟ شخص دانشجو می تواند به صورت تمام وقت در سوئد مشغول بکار شود.
 • آیا تحصیل و اعزام دانشجو در سوئد به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟ بله، امکان تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی با حداقل آیلتس 6 در مقطع لیسانس وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *