مهاجرت تحصیلی سوئد

اعزام دانشجو به سوئد

اعزام دانشجو به کشور سوئد

با توجه به درخواست عزیزان متقاضی به عنوان یک موسسه حقوقی بر آن شدیم تا در مورد اعزام دانشجو به سوئد از ابتدا تا انتهای این پروسه را توضیح دهیم. سوئد یکی از تنها کشورهای حوزه شنگن است که روی ویزای تحصیلی ویزای همزمان همراه نیز صادر میکند. یعنی فرد میتواند درخواست ویزای خود را همراه با خانواده خود دریافت کند. از این رو کشور سوئد یکی از بهترین انتخاب های جهت تحصیل خانواده ها است.

اینکه کدام موسسه می تواند بهترین یاور شما در اعزام دانشجو به سوئد و برای این هدف مهاجرتی باشد و همچنین چه ابزاری برای دست یابی به این هدف نیاز هست؟

 • اعزام دانشجو به سوئد چقدر هزینه در بر دارد؟

 • و اینکه نقش یک وکیل در اخذ ویزای تحصیلی سوئد برای شما به چه صورت است؟

در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ داده می شود.

کشور سوئد یکی از کشورهای شمالی قاره‌ اروپا است که در شبه جزیره‌ اسکاندیناوی واقع شده است. این کشور از غرب با کشور نروژ و از شمال و شرق با کشور فنلاند و خلیج بوتنیا همجوار است. آب و هوای کشور سوئد به دلیل موقعیت جغرافیای خاص این کشور به دو ناحیه‌ عمده تقسیم می‌شود: قسمت جنوبی و مرکزی آن با آب و هوایی به نسبت مرطوب و قسمت شمالی آن بسیار سرد و خشک است، پایتخت کشور سوئد شهر استکهلم و نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه است؛ هرچند که پادشاه بیشتر جنبه‌ تشریفاتی دارد در ادامه با مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

درباره کشور سوئد

کشور پادشاهی سوئد با داشتن یکی از توسعه یافته‌ ترین اقتصادهای جهان به عنوان کشوری باثبات شناخته می‌ شود؛ خواه به لحاظ سیاسی و خواه به لحاظ اقتصادی و همین ویژگی‌ها است که اعزام دانشجو به سوئد را با روندی افزایشی رو‌به‌رو ساخته و همواره مطلوب نظر دانشجویان بوده است. هم چنین کیفیت زندگی شهروندان سوئدی در مقایسه با دیگر نقاط جهان به نسبت بالاتر است و نرخ بیکاری آن به شدت پایین است. تورم نیز در این کشور حدودا 1.4% است و عمده‌ محصولات صادراتی کشور سوئد را ماشین آلات تشکیل می‌ دهد. زبان مردمان این دیار زبان سوئدی است که با زبان‌ های نروژی و دانمارکی هم‌ خانواده است. دین غالب در میان سوئدی‌ ها مسیحیت است؛ درحالیکه بسیاری از مردم در این کشور اعتقادی به مذهب نداشته و به نوعی، آزادی مذهبی در کشور سوئد تضمین شده است و آیینی به عنوان آیین رسمی وجود ندارد.

تحصیل در کشور سوئد 

هرچند تعداد متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد روز به روز در حالی فزونی گرفتن است؛ لیکن در این میان بایستی به شرایط تحصیلی این کشور توجه ویژه‌ای نمود تا بتوان به بهترین نحو از فرصت‌های موجود بهره گرفت. باید افزود که به عنوان مثال حدود 64% از دانشجویان مقطع دکتری در این کشور را دانشجویان خارجی تشکیل می‌ دهند و این خود نشان دهنده‌ استقبال و برخورد مطلوب این کشور با متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد است. به خصوص این که فرهنگ مردم این کشور نیز با بیگانگان و مهاجران به خوبی کنار می‌ آید. کشور سوئد با توجه به گستردگی جغرافیایی و جمعیت کم، از تراکم جمعیتی بسیار اندکی برخوردار است؛ لیکن دانشگاه‌ های این کشور از سطح آموزشی و کیفی بسیار مطلوبی برخوردار هستند و تحصیل در سوئد از جمله‌ پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی است.

ویزای تحصیلی سوئد چگونه است؟

یکی از اصولی که در مورد آموزش در کشور سوئد همواره توجه همگان را جلب نموده است، ایده‌پردازی و ارائه‌ کارهای خلاقانه است. تحصیل در این کشور برخلاف آلمان و اتریش، مانند دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی مستلزم پرداخت شهریه است اما همچنان ویزای تحصیلی سوئد مورد استقبال بوده است. هر چند میزان این شهریه به نسبت دیگر نقاط اروپا بسیار اندک است؛ لیکن ممکن است تقاضای شما را با روندی نزولی رو‌ به‌ رو کند.

هر چند که قانونِ اجباری نمودن پرداخت شهریه در سال‌ های اخیر تصویب شده است و مشمول حال کشورهایی که عضو اتحادیه‌ اروپا بوده و اقدام به اعزام دانشجو به سوئد می‌ کنند، نمی‌ شود. علاوه بر هزینه‌ هایی که در مورد اعزام دانشجو به سوئد و برای پرداخت شهریه‌ دانشگاه وجود دارد، زندگی دانشجویی نیز در این کشور هزینه‌ های مخصوص به خود را دارد و شامل هزینه‌های محل اقامت، خورد و خوراک، حمل و نقل و تهیه‌ کتب و اقلام درسی می‌ شود و آمار آن را در بالاتر از 1000 € یورو ماهیانه تخمین می‌ زند. در ادامه ویزای تحصیلی سوئد و پروسه را با هم چک خواهیم کرد.

انواع ویزای دانشجویی به سوئد

ویزای دانشجویی در سوئد دو نوع است؛

یکی برای گذراندن کورس‌ ها و دوره‌ های آموزشی کوتاه مدت که این نوع ویزا موقتی بوده و معمولاً پس از 6 ماه منقضی می‌ شود و دوم برای گذراندن دوره‌ های بلند مدت‌ تر و معمولاً یک ساله است مثل کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری. در هر دو مورد پس از انقضای مهلت ویزای دانشجویی، متقاضی بایستی این کشور را ترک کند؛ مگر اینکه بتواند در مقطع بالاتر پذیرش گرفته یا با پیدا کردن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهد و این امر دور از دسترس نیست.

چرا که شرکت‌ های بین‌ المللی بسیاری در کشور سوئد مشغول فعالیت هستند و امکان پیدا کردن کار در سوئد بسیار محتمل است. لازم به ذکر است در این کشور نیز، معمولاً پس از اقامت چند ساله و دادن مالیات به دولت پس از آنکه دانشجو موفق به پیدا کردن کار شد، می‌تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند و در نهایت برای آن که بتواند از تمام حقوق شهروندی خود در این کشور برخوردار شود، می‌ تواند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام کند.

شرایط اعزام دانشجو به سوئد 

اگر در این راستا تحقیقات خود را به تازگی شروع کرده اید، بهتر است از شرایط سابقی که در موضوع تحصیل در سوئد وجود داشته باخبر باشید. برای دوره های زبانی که در این کشور وجود دارد درخواست از قدیم الایام بالا بوده، امکان اخذ ویزای تحصیلی در سوئد متناسب با شرایط 2019 می توان فقط گفت که بهتر است شرایط را مثل سابق ندانید. در حال حاضر شرایط اعزام دانشجو به سوئد را می توان نه چندان مطلوب بیان نمود، چرا که هم اکنون دانشگاه های زیادی در سوئد از پذیرش دانشجوهای ایرانی سر باز می زنند.

دانشجویانی که سابقا در این کشور وارد می شدند طرق غیرقانونی را برای ماندن انتخاب می کردند و دلیل عمده آن هم این است که در ابتدا با این نیت به بهانه تحصیل وارد این کشور می شدند. برخی از افراد هم به دلیل اخذ اطلاعات نادرست از برخی افراد سودجو دست به این اقدام زدند و در محیط با شرایط متفاوتی روبرو شدند. به همین جهت نقش یک وکیل یا مشاور که در این زمینه بهترین راهنمائی را به شما دهد بسیار حیاتی است و توصیه می کنیم در انتخاب وکلای خود نهایت وسواس را به خرج دهید، بلکه برخی موسسات که در این زمینه در ایران فعالیت می کنند با موکلین خود برخورد بیزینسی داشته و در نهایت به راحتی با چشم داشت به صرفا پول موکل با زندگی این افراد بازی می کنند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با افتخار اعلام می دارد که در این سالها به هموطنان عزیزمان مشاوره صادقانه و اخلاق مدارانه ارائه داده که خوشبختانه مشتریان سابق ما با رصایت از نوع مشاوره ای که در این موسسه در رابطه با مهاجرت به اکثر کشورها اخذ نموده اند و در انجام پروسه مهاجرتی خود موفق بوده اند به ما مشتریان جدیدی را معرفی کرده اند.

اعزام دانشجو به سوئد بدون مدرک زبان

همانطور هم که در بخش های دیگر این مقاله و مقالات مربوط به تحصیل در سوئد خواندید، متوجه شدید که تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان تحت چه شرایطی امکان پذیر است. برای بررسی سریع تر شرایطتان همین حالا با مشاورین ما تماس تلفنی بگیرید. از دیگر نکاتی که در مورد تحصیل در کشور سوئد باید دانست این است که تحصیل در این کشور به دو زبان سوئدی و انگلیسی امکان پذیر است و متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد، معمولاً بایستی حداقل نمره را در یکی از آزمون‌ های آیلتس یا تافل کسب کنند تا بتوانند از دانشگاه‌ های این کشور پذیرش بگیرند. هرچند شما برای گذراندن دوره‌ های تحصیلی، معمولاً از دانستن زبان سوئدی معاف هستید.

لیکن برای ادامه‌ زندگی در این کشور و پیدا کردن کار، متقاضیان ناگزیر از آموختن زبان سوئدی هستند. متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد می‌ توانند به صورت پیشینی در یکی از دوره‌ های آموزش زبان انگلیسی در سوئد شرکت کرده و پس از به پایان رساندن آن دوره، برای گرفتن پذیرش در مقاطع مورد نظر خود اقدام کنند.

شرایط اعزام دانشجو به سوئد

در کشور سوئد طبق مقررات راجع به کار در این کشور، هر دانشجو می‌ تواند بخشی از وقت خود را که معمولاً 20 ساعت در هفته است، به کار بپردازد. همچنین در ایام تعطیل نیز متقاضی اعزام دانشجو به سوئد می‌ تواند تمام وقت خود را به کار دانشجویی بپردازد. برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌ های سوئد، متقاضیان بایستی برای گرفتن پذیرش در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، از طریق سامانه‌ اینترنتی مربوط تحت عنوان «مرکز مطالعات دانشگاهی» در کشور سوئد اقدام کنند.

در این سامانه با اندکی تلاش می‌ توان به راحتی کورس‌ ها و دوره‌های آموزشی را برای متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد در شهر مناسب و مورد نظر جست‌ و جو کرد. پس از آنکه شما کورس مورد نظر خود را پیدا کردید، می‌توانید با مراجعه به سفارت سوئد در کشور ایران برای دریافت ویزای دانشجویی خود اقدام کنید و پس از ارئه‌ی مدارک لازم، ویزای شما در طول یک ماه تا دو ماه صادر می‌ شود. توصیه می‌ شود در این باره حتماً با یک متخصص در امور اعزام دانشجو به سوئد مشورت و همکاری فرمائید. در ادامه‌ بحث از اعزام دانشجو به سوئد و تحصیل در سوئد و ویزای تحصیلی سوئد صحبت خواهیم کرد و جزییات آن را بررسی میکنیم.

مدارک مورد نیاز تحصیل در سوئد

در زیر قسمتی از مدارک مورد نیاز تحصیل در سوئد را جهت دریافت ویزا نیاز است را قید میکنیم.

 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به همراه ریز نمرات معمولا برای اخرین مقطع تحصیلی
 • مدرک زبان
 • مدارک سابقه کاری برای پوشاندن گپ احتمالی سنی
 • مدرک توانایی مالی و تمکن مالی
 • توصیه نامه از اساتید دانشگاهی
 • انگیزه نامه تنظیمی جهت ارائه به سفارت و جهت ارائه به دانشگاه

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در سوئد

در این خصوص باید گفت که تعدادی از دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم در کشور سوئد عبارتند از:

دانشگاه چارلمز Chalmers tekniska hogskola) Chalmers University of Technology)
دانشگاه یوتوبری Göteborgs Universitet) Goteborg University)
مدرسه اکونومی استکهلم Handelshögskolan i Stokholm) Stockholm School of Economics)
موسسه اموزشی کارولینسکا Karolinska institutet) The Karolinska Institute)
موسسه تکنولوژی رویال Kungliga Tekniska Högskolan — KTH) Royal Institute of Technology)
موسسه آموزشی استکهلم Lärarhögskolan i stokholm) Stockholm Institute of Education)

اعزام دانشجو به سوئد

بورسیه تحصیلی در سوئد

«کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت به خارج می‌ روند باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که 2 برابر و حداکثر 10 سال و کسانی‌ که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌ نمایند برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌ اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت مربوطه تعیین می‌کند خدمت کنند.»

ماده‌ 12 این قانون نیز محدودیت‌ هایی را در زمینه‌ اشتغال متقاضیانی که از این طریق به کشور‌های بیگانه برای ادامه‌ تحصیل اقدام می‌ کنند، اعمال می‌ دارد و در این راستا می‌ گوید: «دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می‌ کنند، فقط می‌ توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند. دانشجویان دیگر نیز فقط با اجازه‌ سرپرستی می‌ توانند به کارهایی بپردازند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی نباشد و موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیل نگردد.» کسانی نیز که مشمول خدمت نظام وظیفه‌ سربازی هستند به شرط این که غیبتی در کارنامه‌ خود نداشته باشند، با سپردن تعهد می‌توانند جهت ادامه‌ تحصیل طبق ضوابط وزارت ذی‌ صلاح و سازمان نظام وظیفه به خارج اعزام شوند.

هزینه زندگی در سوئد برای دانشجویان به طور میانگین برای سی روز 1000 یورو در ماه میباشد.

موسسات اعزام دانشجو به سوئد 

بدون شک شما هم برای انجام هر پروسه ی مهاجرتی از یک متخصص در این زمینه مشاوره می گیرید. اینکه چه موسسه یا شخصی می تواند در این زمینه بهترین راهنمائی را به شما بدهد موضوعی است که در ایران برای خیلی از افراد به دلیل گستردگی این موسسات سوال باشد که کدامیک می تواند بهترین یار مهاجرتی مهاجر باشد.

قطعا با افراد زیادی مشاوره میگیرید و یک موسسه که بتواند نظر شما را جلب کند موسسه ای است که:

 • اول از همه این موسسات دارای فعالیت قانونی در این زمینه باشند.
 • اطلاعات مهاجرتی را با آخرین قوانین حاکم در آن کشور به شما شرح دهد.
 • شما از مساعدت و برخورد اولیه با این موسسات حس خوبی را تجربه کنید.
 • با شناخت کامل و طی نمودن پرونده مهاجرتی موفق از سوی آشنایان به شما معرفی شوند.
 • خدماتشان را که تا کنون برای موکلین سابق داشته اند و ویزاهای انجام شده را در ویترینی به نمایش بگذارند.
 • تمامی پروسه پذیرش و ویزا را با پذیرش تعهد و همچنین ارائه گارانتی انجام نمایند.

شاید دلایلی دیگر زیادی باشد که بتوان به این لیست اضافه نمود، اما بهتر دیدیم که نگاه شما را به مهاجرت بر این مبنا و اصول پایه ریزی کنیم که شما در این مسیر حتما مشاوره نمائید و مشاور خوب را از میان تماس ها و اطلاعات اولیه که از موسسات مختلف میگیرید انتخاب نمائید. بیایید برای بررسی بهتر این موضوع ابتدا با کشور سوئد آشنا شویم.

اخذ اقامت دائم کشور سوئد

در پایان لازم است گفته شود که تمام داوطلبان اعزام دانشجو به خارج و خصوصاً اعزام دانشجو به سوئد و چگونگی اخذ اقامت دائم سوئد، برای آگاهی هرچه دقیق‌تر از شرایط و ضوابط قانونی، بهتر است به مشورت با وکلا و متخصصین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بپردازند. البته با مراجعه به پایگاه‌های اینترنتی و قوانین مربوط نیز می‌توان از متون قانونی موجود آگاه شد؛ لیکن آگاهی از برخی رویه‌های عملی در این خصوص، می‌تواند با مراجعه به متخصصین مربوط تسهیل شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 18 =