مهاجرت تحصیلی مجارستان

اعزام دانشجو به مجارستان

اعزام دانشجو به مجارستان

مجارستان از سال 2007 عضو شنگن شده ولی هزینه های آن از کشورهای اروپایی کمتر است در نتیجه اعزام دانشجو به مجارستان بسیار پرطرفدار میباشد. این کشور همسایه اتریش است و فاصله بوداپست تا وین تنها یک ساعت می باشد. اما هزینه های زندگی در مجارستان در سال 2023 ماهیانه در حدود 700€ (یورو) می باشد در حالی که در اتریش 1000€ (یورو) است. نتیجتا کسانی که با بودجه کمتری می خواهند در اروپا تحصیل کنند می توانند مجارستان را انتخاب نمایند. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده٬ به سوالات ذیل در خصوص اعزام دانشجو به کشور مجارستان پاسخ داده شده است:

 • هزینه تحصیل در مجارستان چقدر است؟
 • شرایط قبولی در رشته های پزشکی در مجارستان به چه نحوی است؟
 • مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی مجارستان در سال 2023 چیست؟
 • آیا دانشجویان خارجی در مجارستان از حق کار پاره وقت برخوردارند؟
 • آنها از این طریق چقدر کسب درآمد دارند؟
 • انواع بورسیه های تحصیلی مجارستان 2023 چیست؟
 • شرایط اسکان دانشجویی در مجارستان به چه صورتی است؟

اعتبار آموزشی در مجارستان

دانشگاه های کشور مجارستان از اعتبار بسیار بالایی نزد سایر کشورهای اروپایی برخوردار هستند. یکی از برترین رشته های تحصیلی در کشور مجارستان به منظور ادامه تحصیل، رشته پزشکی است. مدرک پزشکی مجارستان جهت کار به عنوان یک پزشک مورد تائید بسیاری از کشورهای قاره اروپاست. سالیانه تعداد بسیار زیادی درخواست برای ادامه تحصیل در کشور مجارستان به ثبت می رسد.

مهم ترین مخاطبان تحصیل در کشور مجارستان به ترتیب دانشجویان کشورهای زیر هستند:

 • آلمان
 • نروژ
 • ایران
 • چین
 • کانادا

در حال حاضر 67 موسسه علمی آموزش عالی اعم از دانشگاه و کالج در کشور مجارستان وجود دارد.

اینفوگرافیک اعزام دانشجو به مجارستان

هزینه اعزام دانشجو به مجارستان

همه دانشجویان غیر اروپایی باید هزینه های تحصیل خود در کشور مجارستان را بطور کامل پرداخت کنند. شهریه دانشگاه می بایست در روز نخست و قبل از قطعی کردن ثبت نام باید پرداخت شود. با این وجود تحصیل در کشور مجارستان یک تحصیل نه چندان پر هزینه برای دانشجویان خارجی است و علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه زندگی در کشور مجارستان نیز به نسبت کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است.

شهریه دانشگاه به طور معمول به نوع خصوصی یا عمومی بودن دانشگاه بستگی دارد. شهریه تحصیل در رشته های پزشکی نسبت به سایر رشته ها در مجارستان بیشتر است. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در مجارستان در حدود 19000€ (یورو) در طول یک سال تحصیلی است. هزینه تحصیل در رشته های مهندسی اما به مراتب بسیار کمتر است و نهایتا تا 5000€ (یورو) در سال خواهد بود. رشته های علوم انسانی نیز با شهریه های کمتر از 3000€ (یورو) در سال از لحاظ اقتصادی بسیار مناسب هستند. از همین روست که بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل در کشور مجارستان علاقه زیادی از خود نشان می دهند.

روش های جبران هزینه تحصیلی در مجارستان

همان طوری که گفته شد، هزینه های تحصیل در مجارستان در قیاس با کشورهای اروپایی بسیار پایین است و از همین رو نیز مجارستان جزء ارزانترین مقاصد تحصیلی در کل اروپاست. و دانشجویان بین الملل نیز حتی برای تامین کل این مخارج در مجارستان مشکلی ندارند چرا که آنها قادرند از 2 گزینه مالی زیر برای ساپورت تحصیلی بهره گیرند:

روش های جبران هزینه تحصیلی در مجارستان

در روش اول دارندگان ویزای تحصیلی مجارستان می توانند در طول تحصیلاتشان تا 24 ساعت در هفته کار بکنند و همچنین در ایام تعطیلات تابستان نیز می توانند تا 66 روز کاری را مشغول به کار شوند. و از این طریق در هر ساعت درآمدی در حدود HUF1300 تا HUF1500 (فورنیت) کسب کنند. حتی بالاترین دستمزد دانشجویی با HUF1600 (فورنیت) در بوداپست دریافت کنند.

در روش دوم نیز دانشجویان از طریق درخواست یکی از بورسیه های زیر می توانند مخارج تحصیلی را کاهش دهند:

 • استیپندیوم هونگاریکوم: بخشی از سیاست باز جهانی دولت مجارستان است. این برنامه مبتنی بر قراردادهای همکاری آموزشی دو جانبه است.
 • Erasmus +: برنامه اتحادیه اروپایی در زمینه تحصیل، آموزش، جوانان و ورزش است. هدف از آن نیز آماده سازی آموزش، مهارت ها و خلاقیت برای شهروندان اروپایی است که آنها در یک جامعه دانش بنیان نیاز دارند.
 • بورسیه های دولتی دو جانبه: اینها بر مبنای تفاهم نامه همکاری آموزشی و علمی امضاء شده توسط دول دو کشور می باشد.
 • CEEPUS: برنامه مبادله اروپای مرکزی در زمینه تحصیلات دانشگاهی است و هدف از آن تقویت تحرک دانشجویان و اساتید در مرکز و جنوب شرق اروپاست. و برای همین نیز بورسیه هایی را نیز برای آنها فراهم می کند.

شرایط اعزام دانشجو به مجارستان در سال 2023

هرگونه مهاجرت به کشورهای خارجی می تواند در فرد ایجاد شک و تردید کند. در حقیقت هر فرد باید قبل از هرگونه اقدام برای اخذ پذیرش، اطلاعات خود را در این زمینه کامل کند. اعزام دانشجو به مجارستان زمانی امکان پذیر خواهد بود که فرد مدارک خود را تکمیل کند. اولین نکته که برای تحصیل در کشور مجارستان از آن آگاه بود پیروی از سیستم بولونیا در این کشور است. از همین رو دانشجویان جهت تحصیل در مجارستان باید مدرک دوره قبل تحصیل خود را در اختیار داشته باشند.

در اینجا به دوره ها و برنامه های تحصیلی پرتقاضا از سوی متقاضیان ایرانی و هزینه هایشان در سال 2023 اشاره می شود:

نام دوره و برنامه تحصیلی مدت زمان دوره هزینه برنامه تحصیلی به یورو
دوره های زبان آلمانی یا انگلیسی 1 سال تحصیلی انگلیسی 5900€/ آلمانی 6500€
دوره های آماده سازی پزشکی 1 سال تحصیلی بین 5500€ تا 8500€
پزشکی و دندانپزشکی 10 ترم دندانپزشکی و 12 ترم پزشکی بین 14000€ تا 19000€ سالیانه

مدارک مورد نیاز اعزام دانشجو به مجارستان

مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجو به مجارستان را می توان به 2 دسته قبل و بعد از پذیرش تقسیم کرد. دانشجویان برای دریافت پذیرش در دانشگاه های کشور مجارستان به مدارک زیر نیاز خواهند داشت:

 • مدرک تحصیلی دروه قبل
 • ریز نمرات آخرین دوره تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر
 • پاسپورت معتبر

مدارک تحصیلی فرد باید به زبان انگلیسی یا زبان رسمی کشور مجارستان ترجمه شود و پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، زمان دریافت ویزای تحصیلی مجارستان فرا می رسد. برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان به مدارک زیر نیاز خواهد بود:

 • فرم تکمیل شده درخواست صدور روادید
 • گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه تاریخ انقضا
 • 2 قطعه عکس رنگی
 • گواهی تولد کشور محل تولد
 • نامه پذیرش تحصیلی از طرف دانشگاه
 • گواهی پرداخت شهریه دانشگاه
 • گواهی بیمه درمانی معتبر در مجارستان
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی محل اقامت موقت در کشور مجارستان
 • مدرک معتبر زبان خارجه
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی
 • بلیت پرواز به مجارستان

پروسه صدور ویزای تحصیلی مجارستان در حدود 3 ماه به طول خواهد انجامید.

بهترین دانشگاه های مجارستان

نظام تحصیلی مجارستان رایگان نیست اما مثلا در مقایسه با نروژ که دانشگاه های واقع در آن رایگان اند٬ ارزان تر است چرا که هزینه زندگی در نروژ به تنهایی از تحصیل و زندگی در مجارستان مجموعا گران تر است. در واقع مجارستان یکی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل و زندگی است که دانشگاه های شاخصی نیز در آن بنا شده اند. بهترین دانشگاه های مجارستان در سال 2023 عبارتند از:

دانشگاه رنکینگ QS در سال 2023
دانشگاه سگد 501-510
دانشگاه دبرسن 521-530
دانشگاه پچ 651-700
دانشگاه اقتصاد و تکنولوژي بوداپست 801-1000

مدارک مورد نیاز اعزام دانشجو به مجارستان

کار پس از تحصیل در مجارستان

نرخ بیکاری در مجارستان تنها 5.6% است یعنی به لحاظ موقعیت های شغلی حتی از همسایه خود اتریش هم وضعیت بهتری دارد. منتهی سطح درآمد ماهیانه در مجارستان پایین تر از اتریش است. هرچند همان طور که پیش تر اشاره شد در مقابل هزینه زندگی در مجارستان نیز یک دوم اتریش می باشد. مجارستان از سال 2007 عضو شنگن شده اما عضوی از حوزه یورو (Euro Zone) نیست و واحد پول آن فورینت می باشد. در جدول ذیل سطح درآمد در مجارستان طی سال 2023 بررسی شده است:

درآمد ماهیانه در مجارستان طی سال 2023 (فورینت مجارستان) توضیحات
HUF125000 کم ترین میزان درآمد ماهیانه در مجارستان
HUF493000 متوسط درآمد ماهیانه در مجارستان
HUF2200000 بیشترین میزان درآمد ماهیانه در مجارستان

شرایط اسکان دانشجویی در مجارستان

اسکان در مجارستان یکی از مهمترین موضوعاتی است که هر دانشجویی قبل از شروع مهاجرت تحصیلی بایستی برایش برنامه ریزی کند. با توجه دانشگاه محل تحصیلتان در مجارستان، ممکن است دانشگاه به شما خوابگاه ارائه کند و یا ه شما در یافتن اسکان در مجارستان کمک کند. در این مورد برخی از دانشگاه های مجارستان دارای یک بخش ESN (شبکه دانشجویی اراسموس) هستند که می تواند به شما درباره اقامتگاه و مسائل مربوطه کمک کند. روی هم رفته در سگد خوابگاه دانشجویی وجود ندارد. در بوداپست نیز به سختی گیر می آید ولی در شهرهایی مثل دبرسن و پکس خوابگاه دانشجویی وجود دارد.

بر این اساس حالا هزینه اجاره بهای اقامتگاه های مختلف در شهرهای مجارستان را با هم مرور می کنیم:

شهر نوع اقامتگاه اجاره ماهانه به یورو
بوداپست اتاق های یک خوابه €320
پکس خوابگاه دانشجویی 100€ الی 150€
دبرسن خوابگاه دانشجویی 150€ الی 200€
سگد آپارتمان 360€ الی 750€

هزینه زندگی در کشور مجارستان

همانطور که اشاره شد هزینه زندگی در کشور مجارستان نسبت به کشورهای همسایه کمتر است. خوابگاه های دانشجویی در کشور مجارستان، هزینه های زندگی دانشجویی را به نصف کاهش می دهد. به طور معمول می توان گفت که هزینه تامین خوراک روزانه در مجارستان در همه شهرهای این کشور یکسان است. برای تامین خوراک دانشجویان به طور معمول در طول یک ماه به 120€ تا 200€ (یورو) نیاز است. هزینه خوابگاه دانشجویی در کشور مجارستان نیز کمتر از 150€ (یورو) در طول یک ماه است، این در حالی است که اجاره یک اتاق در یک آپارتمان در حدود 220€ تا 400€ (یورو) هزینه خواهد داشت.

هزینه استفاده از شبکه حمل و نقل ماهیانه در مجارستان نیز در حدود 18€ تا 30€ (یورو) در ماه است. به طور معمول می توان گفت که هزینه های زندگی دانشجویی در کشور مجارستان حدود 600€ (یورو) در ماه است. برای یک زندگی خوب در کشور مجارستان دانشجویان به 600€ تا 800€ (یورو) نیاز خواهند داشت. توزیع مخارج زندگی دانشجویان در مجارستان از این قرار است که هزینه های مربوط به خرید از بازار بالاترین بخش از مخارج دانشجوئی در کشور مجارستان را به خود اختصاص می دهد:

توزیع هزینه های زندگی در مجارستان

دانشجویان عزیز برای درک بهتر از هزینه ها نیز می توانند به مقاله هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان مراجعه کنند. علاقه مندان به تحصیل در مجارستان در سال 2023 می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

سوالات پر تکرار در خصوص اعزام دانشجو به مجارستان

برای اعزام دانشجو به مجارستان در سال 2023 موارد زیر حائز اهمیت می باشد:

 • آیا در اختیار داشتن مدرک زبان از شرایط اعزام دانشجو به مجارستان است؟ خیر، چراکه در حال حاضر امکان تحصیل در دوره های زبان مجارستان نیز وجود دارد.
 • هزینه های مورد نیاز برای اعزام دانشجو به کشور مجارستان چیست؟ در حدود 6000€ (یورو) شهریه دانشگاه، 8000€ (یورو) هزینه زندگی و 600€ (یورو) هزینه های جانبی سفر.
 • آیا محدودیت سنی برای اعزام دانشجو به مجارستان وجود دارد؟ محدودیت های سنی اعمال شده بسیار محدود تر از محدودیت های در نظر گرفته شده در قاره اروپاست.
 • آیا دانشجویان اعزامی به مجارستان اجازه کار خواهند داشت؟ همه دانشجویان خارجی می توانند به مدت 24 ساعت در هفته در مجارستان به صورت قانونی کار کنند.
 • مهم ترین مزیت تحصیل در مجارستان چیست؟ امکان کاریابی و اخذ اقامت در کشورهای عضو پیمان شنگن.
 • درآمد دانشجویان از طریق کار در مجارستان چقدر است؟ آنها از این طریق در هر ساعت درآمدی در حدود HUF 1300 تا HUF 1500 (فورنیت) کسب کنند.
 • شرایط اسکان دانشجویی در مجارستان به چه صورتی است؟ در سگد خوابگاه دانشجویی وجود ندارد . در بوداپست نیز به سختی گیر می آید ولی در شهرهایی مثل دبرسن و پکس خوابگاه دانشجویی وجود دارد.
4.9/5 - (12 امتیاز)

18 دیدگاه برای “اعزام دانشجو به مجارستان

 1. مهلا معلم گفت:

  سلام و مرسی از مقاله معتبرتون
  من می خوام به زبان آلمانی برای تحصیل در مجارستان اقدام کنم
  امکانش هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله ولی بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاهی که انتخاب می کنید داره و نمیشه گفت در همه رشته ها این امکان برای شما وجود داره

 2. مرتضی گفت:

  با سلام و وقت بخیر من میخوام برم مجارستان برای تحصیل 20 سالمه میخوام پزشکی بخونم آیتلس دارم 6 و معدلم 17 هست میخواستم بدونم برای دانشگاه های مجارستان اعزام دانشجو انجام می دید ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله شرایط اولیه شما بسیار مناسب هست برای تحصیل پزشکی در مجارستان و می تونید با مشاورین ما تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنند

 3. پویان نفعی گفت:

  چه رشته هایی از این کشور بیشتر استقبال میشه؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بیشتر رشته های مربوط به علوم پزشکیه که میشه براش اقدام کرد

 4. Deniz گفت:

  آیا امکان تحصیل بدون اخذ ویزای تحصیلی در مجارستان ممکن است!؟

  1. رهنما گفت:

   عرض احترام
   برای ادامه تحصیل در این کشور نیاز به دریافت ویزای تحصیلی میباشد.

 5. رامبد گفت:

  سلام من با دیپلم چطوری می تونم برای اعزام دانشجو به مجارستان اقدام کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   دیپلم چه رشته ای رو دارید و چند سالتونه؟

 6. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله خیلی خوبی بود.
  ممنون

 7. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد اعزام دانشجو به مجارستان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد کار در مجارستان هم مطلب بذارید

  1. رهنما گفت:

   عرض ادب و احترام
   مقاله کار در مجارستان را مطالعه بفرمایید.

 8. ساره گفت:

  اگر برای تحصیل پزشکی بریم تو این کشور میشه بعد از دوره پیش پزشکی اگه پذیرفته نشدیم برای رشته های مهندسی اقدام کنیم ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر باید از الان تصمیم بگیرید که برای چه رشته ای میخواین اقدام کنید

 9. صبا صابری گفت:

  سلام

  ممنون از سایت به روزتون

 10. v!da گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من 32 ساله و دارای سابقه کاری حرفه ای در رشته IT هستم قصد ادامه تحصیل در مجارستانودارم،ایا موفق به دریافت ویزای تحصیلی مجارستان میشم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله این امکان وجود داره
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *