مهاجرت به کشور آذربایجان

اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی

اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی

اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی یکی از طرق مهاجرت به این کشور می باشد که غیرقانونی و غیر مجاز است و به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود. موضوع پناهندگی در این کشور دارای جنبه های داخلی و خارجی می باشد. با توجه به جنگ های داخلی اتفاق افتاده در کشورهای عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان، افراد زیادی برای پناهندگی کشور آذربایجان را انتخاب می کنند.

همچنین به دلیل مناقشه با کشور ارمنستان برای منطقه قره باغ شهروندان زیادی در این منطقه آواره شده و درخواست خود را برای پناهندگی به کشور آذربایجان اعلام کرده اند. مقاله پیش رو در رابطه با اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی بوده که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش در آمده است. ضمنا این موسسه هیچ فعالیتی در زمینه پناهندگی انجام نداده و این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی به نگارش درآمده است.

 • آیا آذربایجان کشور مناسبی برای پناهندگی است؟
 • شرایط ورود پناهجویان به کشور آذربایجان چیست؟
 • آیا درخواست پناهندگی در آذربایجان پذیرفته می شود؟
 • شرایط کار پناهجویان در آذربایجان چیست؟
 • آیا شهروندانی که از طریق پناهندگی به آذربایجان مهاجرت می کنند، اجازه تحصیل در این کشور را دارند؟

شرایط اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی در 2022

با توجه به قوانین وضع شده توسط کنوانسیون ژنو در سال 1951 میلادی، تمامی کشورهای عضو این کنوانسیون باید از افرادی که به دلیل جنگ، آزار و اذیت و عدم امنیت به کشورشان پناه می آورند حمایت کنند. کشور آذربایجان یکی از اعضای کنوانسیون ژنو می باشد به همین دلیل دولت کشور آذربایجان در سال 2022 همانند قبل، از افرادی که به دلایلی مثل جنگ، عدم امنیت، آزار و اذیت، تعصبات مذهبی و عضویت در گروه های خاص به این کشور پناهنده می شوند حمایت کرده و تمامی حقوق شهروندی را در اختیار این افراد قرار می دهد. برای اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی قوانین و شرایطی وضع شده است که در ادامه سعی داریم به برخی از آنها اشاره نماییم.

 • متقاضیانی که در کشور مبدا یا سایر کشورها مرتکب جرم و جنایت شده باشند با درخواستشان برای اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی موافقت نمی شود.
 • با درخواست متقاضیانی که در مقابل بشریت مرتکب جرم و جنایت شده باشند موافقت نمی شود.
 • متقاضیانی که با اصول و قوانین پناهندگی که توسط سازمان ملل وضع شده است مخالفت داشته باشند، درخواستشان برای پناهندگی رد می شود.
 • اگر فردی از طریق راه های قانونی وارد خاک آذربایجان شود و پس از آن درخواست خود را برای پناهندگی اعلام کند، با درخواست او موافقت نمی شود.

حقوق و مزایای اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی

در رابطه با اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی و حقوق در نظر گرفته شده برای پناهجویان می توان گفت، طبق بند ششم قانون پناهندگی وضع شده توسط کنوانسیون ژنو، تمام پناهجویان در کشور آذربایجان از حقوقی مشابه با شهروندان این کشور برخوردار می شوند. که این حقوق عبارتند از:

 • امکان اخذ مجوز برای شروع کارهای موقت
 • دریافت اقامت موقت TRP کشور آذربایجان
 • امکان اقامت در کمپ های در نظر گرفته شده بدون نیاز به پرداخت هزینه تا زمان یافتن محل اقامت و شغل
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس
 • امکان استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی به صورت رایگان
 • امکان خرید محصولات غذایی و صنعتی در کمپ ها با قیمتی مشابه برای شهروندان آذربایجان
 • امکان برقراری ارتباط با نمایندگان کمیسیون عالی سازمان ملل متحد

حقوق و مزایای اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی

روند بررسی درخواست پناهندگی در آذربایجان

برای آنکه با درخواست پناهندگی شما موافقت شود لازم اطلاعات دقیق و کاملی در اختیار مسئول مربوطه قرار دهید. همچنین باید خود را به یکی از مراکز بهداشتی در این کشور معرفی نمایید و گواهی سلامت خود را دریافت نمایید و اطلاعاتی در رابطه با محل اقامت فعلی خود ارائه نمایید. طول مدت بررسی درخواست پناهندگی 90 روزه می باشد، اگر پناهجو بتواند دلایل قانع کننده ای ارائه دهد و با درخواست او برای اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی موافقت شود، فرد می تواند در این کشور اقامت داشته باشد و در مشاغل موقت مشغول به کار شود. همچنین فرد از مزایایی مانند معافیت از پرداخت مالیات و عوارض، معافیت از پرداخت عوارض ثبت سند و اخذ تابعیت از کشور آذربایجان بهره مند می شود. شما می توانید با ارائه کارت پناهندگی به سایر کشورها سفر کنید.

در صورتی که اطلاعاتی غلط و دروغین ارائه نمایید با درخواست پناهندگی شما موافقت نمی شود. پس از دریافت نتیجه درخواست خود می توانید در طول مدت 5 روز درخواست اعتراض خود را به دادگاه مربوطه اعلام نمایید. در صورتی که بعد از دادگاه تجدید نظر همچنان با درخواست شما برای پناهندگی موافقت نشود، لازم است کشور آذربایجان را ترک نمایید.

دلایل رد اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی

در برخی از مواقع ممکن است دولت این کشور پناهندگی شما را لغو نماید، از علل لغو پناهندگی فرد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خروج از این کشور و عدم بازگشت
 • دریافت تابعیت از کشور آذربایجان یا سایر کشورها
 • درخواست داوطلبانه پناهجو برای لغو پناهندگی

راه جایگزین برای اخذ اقامت آذربایجان

این نکته بر کسی پوشیده نیست که مردم هر کشوری نسبت به پناهندگان دید خوبی ندارند. حتی در سوئیس و سایر کشورهای توسعه یافته نیز پناهندگان در صورت پذیرفته شدن پرونده خود به سختی می توانند شغلی پیدا کنند و حتی در صورت داشتن تحصیلات دانشگاهی باز هم حقوق کم تری در مقایسه با کسانی که اقامت قانونی اخذ نموده اند، دریافت می کنند. پس بهتر است کسانی که علاقه مند به مهاجرت به آذربایجان هستند از روش قانونی اقدام کنند چرا که مهاجرت قانونی به آذربایجان هم بسیار کم هزینه است.

در سال 2022 بهترین راه برای اخذ اقامت آذربایجان از طریق پذیرش از دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی است. شهریه دانشگاه های آذربایجان در مقطع پیش دانشگاهی 600$ تا 2000$ (دلار آمریکا) و در دانشگاه سالانه 1000$ تا 2500$ (دلار آمریکا) می باشد. پس از اتمام تحصیلات نیز افراد می توانند با پیدا کردن کار اقامت خود را تمدید کنند. البته علاوه بر شهریه، هزینه های زندگی در آذربایجان نیز باید مد نظر دانشجویان قرار بگیرد که بدون احتساب اجاره مسکن برای یک نفر ماهانه 400$ (دلار آمریکا) است. هزینه اجاره مسکن در آذربایجان هم در نمودار ذیل نشان داده شده است:

هزینه اجاره مسکن در آذربایجان

با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در رابطه با اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی کسب کردید. برای مهاجرت به کشور آذربایجان روش های دیگری مثل تحصیل در آذربایجان، مهاجرت کاری، سرمایه گذاری یا ثبت شرکت، تولد فرزند و اقامت آذربایجان از طریق ازدواج وجود دارد که متقاضیان می توانند با توجه به شرایط خود یکی از روش های مهاجرتی را انتخاب نمایند. متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین راه برای مهاجرت با کارشناسان و وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “اقامت آذربایجان از طریق پناهندگی

 1. ابراهیم گفت:

  باسلام چطوری میتونم اقامت کاری بگیرم توکشور اذربایجان

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در آذربایجان باید یک دعوتنامه کاری از کارفرمای آذربایجانی بدست بیارید

 2. رامتین رستگاری گفت:

  با عرض درود و خسته نباشید, من یک جوان ایرانی هستم که دارای گرایش به هم جنسم هستم, و با توجه به قوانین کشور واقعا اینجا دارم اذیت میشم و مردم اذیتم میکنن, و دارای وضعیت مالیه مناسبی نیستم, ایا میتونم درخواست پناهندگی کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   موسسه سفیران هیچگونه خدماتی در خصوص مهاجرت پناهندگی ارائه نمیکنه

 3. سلطان گفت:

  باسلام وقتتون بخیر بنده اتباع افغانی در ایران هستم دارای مدرک آیا من میتوانم با خانواده به این کشور سفرکنم ودرخواست پناهندگی بدم باتشکر از شما

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما اطلاعی از پناهندگی ندارم متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

57  +    =  62