مهاجرت تحصیلی آلمان

اقامت آلمان ازطریق تحصیل

اخذ اقامت آلمان ازطریق تحصیل در سال های متوالی به خصوص سال 2019 از جمله روندی میباشد که با استقبال متقاضیان به خصوص دانشجویان نیز قرار گرفته است. این مقاله توسط تیم ترجمه سفیران سروش سعادت نگارش شده است. در همین خصوص سوالاتی در ذهن اشخاص متقاضی ایجاد میگردد که عبارتنداز:

  1. مدارکی لازم برای اقامت آلمان ازطریق تحصیل؟
  2. اقامت آلمان ازطریق تحصیل بدون داشتن مدرک زبان میسر است؟

مدرک زبان لازم برای اخذ اقامت آلمان

افرادی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان هستند علاوه بر قبولی در آزمون همان رشته باید دارای مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی باشند. برای زبان آلمانی مدرک B1 و زبان انگلیسی مدرک IELTS لازم است. البته مدرک زبان آلمانی مهم تر است! اگرچه در مقطع کارشناسی ارشد کلیه رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود اما در رشته هنر و مقطع کارشناسی بهتر است مدرک زبان آلمانی ارائه شود.

هزینه تحصیل در آلمان تقریبا رایگان وبرای هرترم حدود 400 تا 500 € (یورو) جهت خدمات دانشجویی و تحصیلی و هزینه زندگی معقول برای دانشجویان 900 تا 1200 € (یورو) می باشد. امکان کار برای دانشجویان همزمان با تحصیل وجود دارد که می تواند کمک خرجی برای آنها باشد، همچنین دانشجویان پس از اتمام تحصیل  می توانند کار پیدا کنند و در آلمان اقامت داشته باشند.

شرایط و مدارک لازم جهت دریافت اقامت کاری آلمان

از جمله شرایط و مدارک لازم جهت دریافت اقامت کاری آلمان عبارتنداز:

  • مدارک مربوط به بیمه سلامت فرد
  • گذرنامه فرد متقاضی
  • ارائه آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی رسمی از دانشگاه که نشان دهنده با موفقیت گذراندن تحصیلات فرد می باشد.
  • دفتر امتحانات دانشکده فرد متقاضی مدرکی به نام Nachweis صادر می کند که باید دارای مهر رسمی باشد.

مجوز اقامت برای کار در آلمان

درصورتی که به فرد متقاضی پیشنهاد کار مرتبط با پیشه و مهارتش داده شود می تواند درخواست جواز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا بدهد،کارت آبی در آلمان بسیار ارزشمند است. این امر درصورت داشتن پیشنهاد کاری موقت نیز میسر است. اعتبار جواز اقامت کاری درآلمان یا کارت آبی در ابتدا محدود می باشد، ولی در صورت ادامه داشتن اشتغال و تمایل فرد قابل تمدید است.

همچنین فرد می تواند پس از 2 سال و با داشتن جواز اقامت کار در آلمان یا کارت آبی وارائه مدرک زبان آلمانی جواز اقامت دائم و بدون محدودیت را دریافت کند. کسانی که جواز اقامت آلمان را کسب می کنند، حداکثر 6 ماه و کسانی که جواز کارت آبی را دریافت می کنند حداکثر 12 ماه می توانند خارج از آلمان سکونت کنند.

شرایط لازم برای مجوز کارت آبی آلمان

از جمله شرایط لازم برا مجوز کارت آبی آلمان عبارتست از:

  • فرد دارای پیشنهاد یا قرارداد کاری با حقوق سالیانه حداقل 49800 € (یورو) باشد، استثنا برای ریاضیدانان، پزشکان، دانشمندان و متخصصین
  • فرد نیرویی متخصص و ماهر و یا تحصیل کرده باشد.
  • ارائه مدرک دانشگاهی از دانشگاه های آلمان
  • فرد تقاضادهنده تبعه غیر اتحادیه اروپا باشد.

دانشگاه های برتر آلمان برای اقامت آلمان از طریق تحصیل

کشور آلمان دارای دانشگاه های بسیاری می باشد که جز دانشگاه های رتبه بالا می باشند. در رتبه بندی که درسال2014 الی 2015 انجام شد 42 دانشگاه کشور آلمان رتبه سوم جهانی را پس از ایالات متحده و بریتانیا به خود اختصاص دادند.

همچنین در رتبه بندی چهارصدتایی دانشگاه های برتر تایمز 28 دانشگاه کشور آلمان نیز حضور دارند که 6 دانشگاه از آلمان در میان 100 دانشگاه برتر این رده بندی می باشند که عبارتنداز:

نام دانشگاه رتبه
دانشگاه هیدلبرگ 70
دانشگاه فنی مونیخ 98
دانشگاه لویدویگ ماکسیمیلیان مونیخ 29
دانشگاه هومبولت برلین 80
دانشگاه گوتینگن 67
دانشگاه آزاد برلین 81

انواع دانشگاه ها در آلمان برای اقامت آلمان ازطریق تحصیل

درکشورآلمان دانشگاه ها شامل دولتی و خصوصی می باشند که برخی پس از جنگ جهانی دوم و قدمت برخی به قرون وسطی باز میگردد. درکشورآلمان 5% دانشگاه ها خصوصی می باشند که با مراکز بین المللی و صنعتی ارتباط دارند وبه رسمیت دولت شناخته شدند، اکثر دانشجویان آلمانی در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل می کنند. درکشور آلمان سال تحصیلی شامل 2 ترم است که البته از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت بوده. ترم اول از ماه سپتامبر یا اکتبر تا ماه فوریه یا مارس می باشد و ترم دوم از ماه مارس یا آوریل تا ماه اوت یا سپتامبر ادامه دارد.

مدارک تحصیلی در آلمان

درکشور آلمان دوره های تحصیلی طبق برنامه ای به نام بولونیا ECTS (سیستم انباشت وانتقال امتیاز دراروپا) که رشته های دو چرخه ای لیسانس وفوق لیسانس را شامل می شود ارائه می شود. مدارکی که دانشگاه های خصوصی ارائه می دهند باید توسط دولت آلمان تایید شده باشد،این مدارک طبق برنامه بولونیا ECTS در تمامی کشورهای عضو منطقه آموزش عالی اروپا(EHEA) اعتبار دارند:

مقطع تحصیلی طول دوره ECTS
Doctorado دکترا 3 تا 5 سال 60 امتیاز ECTS
Posgrado کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال 60 تا 120 امتیاز ECTS
Grado کارشناسی 3 تا 4 سال 240 امتیازECTS

اقامت آلمان از طریق تحصیل

دانشجویان متقاضی از برزیل، موناکو، هندوراس، آندورا، سان مارینو و السالوادور در صورتی که قصد کار کردن در آلمان قبل یا بعد از فارغ التحصیلی دارند نیاز به ویزا دارند. دانشجویان متقاضی از نیوزلند، ژاپن،ایلات متحده، استرالیا، کره جنوبی و کانادا می توانند بدون گرفتن ویزا وارد کشور آلمان شده و بعد از آن برای گرفتن جواز اقامت آلمان از طریق تحصیل در اداره ثبت نام خارجیان (Auslanderamt ) و اداره ثبت احوال محلی اقدام به ثبت نام کنند.

متقاضیان و شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا، کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوییس به اجازه اقامت یا گرفتن ویزا جهت تحصیل و زندگی در آلمان احتیاج ندارند. این افراد اگر تمایل به اقامت بیش از 3 ماه داشته باشند باید اقدام به ثبت نام در دفاتر Burgeramt یا Einwohnermeldaemt در منطقه تحصیل خود نمایند.

هزینه تحصیل در آلمان 

در کشور آلمان از سال 2014 شهریه ادامه تحصیل برای اشخاصی که در مقطع لیسانس تحصیل می کنند رایگان شده است. البته در برخی ایالت ها دوره های بلند مدتی وجود دارد که بیش از دوره استاندارد 4 ترمی است و از دانشجویان حدود 500 € (یورو) در هرترم اخذ می شود. شهریه دوره های دکترا معمولا رایگان می باشد.

در مقطع فوق لیسانس برای افرادی که مدرک لیسانس خود را 2 سال قبل از یک دانشگاه آلمانی اخذ کرده اند رایگان می باشد. در غیر این صورت موظف به پرداخت شهریه که چیزی حدود 2000 € (یورو) برای هر ترم تحصیلی می باشد هستند. دانشجویانی که در دانشگاه های خصوصی تحصیل می کنند موظف به پرداخت شهریه می باشند. این شهریه برای دانشجویان مقطع لیسانس وفوق لیسانس به ترتیب 20000 و 30000 € (یورو) در سال می باشد. دانشجوی متقاضی که جهت اقامت آلمان از طریق تحصیل اقدام کرده باید شهریه ترم را در ابتدای هر ترم تحصیلی بپردازد. این هزینه بسته به دانشگاه مورد تحصیل تفاوت دارد و حدود 100 تا 250 € (یورو) می باشد. موسسه سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی متقاضیان در باب مهاجرت به آلمان به طور عام و تحصیل در آلمان به طور خاص میباشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =