مهاجرت به کشور آلمان

اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اقامت آلمان از طریق پناهندگی متاسفانه یکی از متداول ترین و رایج ترین شیوه های مهاجرت به این کشور است که مردم به آن می اندیشند. اینکه پناهندگی در این کشور چه شرایط و الزاماتی دارد و اینکه پناهندگان در آلمان چه وضعیتی دارند را می توان از طریق گزارشاتی که از مراکز پناهندگی حاصل می شود دریافت نمود. در این مقاله می خواهیم آخرین اخبار و اطلاعات اقامت آلمان از طریق پناهندگی در سال 2021 را به اطلاع شما عزیزان برسانیم لذا در مطالعه ادامه مقاله ما را یاری نمایید. هرچند ذکر این نکته ضروری است موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به هیچ عنوان استفاده از روش پناهندگی را پیشنهاد نمی کند و به هیچ وجه در این حوزه مشاوره یا خدماتی ارائه نمی نماید.

به عنوان مقدمه ذکر این نکته که در حال حاضر جنبش های عمده مهاجرت مانند آنچه در اروپا پس از جنگ جهانی دوم دیده می شوند، یک چالش جهانی اند. سازمان ملل متحد در این چالش جهانی کوشیده است تا ساز و کاری برای سازماندهی پناهندگان و آوارگان جنگی ارائه دهد. شکی نیست که این جابجایی یک چالش جهانی است. واقعیتی که نیاز به یک پاسخ جهانی دارد و تنها با تلاش های چند جانبه می تواند به طور موثر حل شود. این تلاش ها شامل پذیرش مسئولیت های مشترک و تضمین تساوی حقوق برابر است. آلمان تعهد خود را نسبت به این اهداف اعلام کرده است و اراده مشترک جامعه بین المللی را مجددا تایید می کند تا به تضمین بهتر حرکت های مهاجران جهانی کمک نماید.

شرایط اقامت آلمان از طریق پناهندگی

تاکنون نزدیک به 10 کشور از جمله آلمان حدود 80% از پناهندگان در سراسر جهان را در برگرفته اند. تنها 15 کشور هستند که برای پوشش و حمایت های مالی از پناهندگان از سازمان ملل متحد کمک های مالی دریافت می کنند و این مبلغ چیزی در حدود حداقل 20 میلیون دلار است. در سال گذشته مبلغی نزدیک به 477 میلیون دلار برای این مقوله هزینه شد. قرارداد جهانی که برای پناهندگان تنظیم شده است تعهدی جدی برای رسیدگی به عواملی است که باعث می شود مردم خانه و کاشانه خود را ترک نمایند. کشور آلمان سال هاست در این زمینه به فعالیت می پردازد و در حال حاضر با موافقت نامه های متعددی با کشورهای آفریقایی وارد مذاکره شده است و خدمات اولیه را در این زمینه ارائه می دهد.

وضعیت افراد با اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

منتقدان سیاست های پناهندگی صدر اعظم آلمان، آنجلا مرکل، می گویند سیاست های او این کشور را فلج خواهد کرد. زیرا معتقد هستند که بیش از 1 میلیون پناهجو از سال 2015 نمی توانند در مشاغل خود به جامعه آلمان کمک نمایند. با این حال آمار نشان داده است که 306574 پناهجوی این کشور تاکنون مشاغلشان را پیدا کرده اند که از ماه مشابه سال گذشته بیش از 100 هزار نفر بوده است.

این افراد عمدتا از کشورهایی با بحران های جهانی از جمله سوریه، عراق، سومالی و اریتره می آیند. رئیس دفتر کار در آلمان می گوید ما همیشه به کسانی که به عنوان کودکان و نوجوانان وارد شده اند چشم انداز بهتری در بازار کار می بینیم. طبق صحبت های رئیس این سازمان کلید موفقیت این افراد یادگیری زبان آلمانی است. درک زبان دشوار این کشور دروازه ای برای یافتن شغلی مناسب در بازار کار این کشور است.

اردوگاه ها برای اقامت آلمان از طریق پناهندگی

4 نوع اصلی از اردوگاه ها در هامبورگ وجود دارد که شامل چادر، خانه های چوبی، کانتینرها یا خانه های متروکه هستند. در ابتدا چادرهای نظامی Fördern & Wohnen که در کنار ایستگاه اصلی راه آهن قرار داشتند برای اولین بار برای سکنی دادن پناهندگان مورد استفاده قرار گرفتند. اداره دولتی بعدها کانتینرهای قابل حمل و نقل را که استفاده خاصی نشده برای پناهندگان آماده نمود. در طول تحقیقات مشاهده شده که مکان های این اردوگاه ها تا حدود زیادی به تعریف زندگی در قانون آلمان بستگی دارد.

اردوگاه ها برای اقامت آلمان از طریق پناهندگی

شروع اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

همه پناهندگان و پناهجویانی که به آلمان وارد می شوند باید در هنگام ورود یا بلافاصله پس از آن به یک سازمان دولتی گزارش ارائه دهند. آنها می توانند این کار را به محض رسیدن به مرز یا بعدا در داخل کشور انجام دهند. کسانی که درخواست پناهندگی نداده اند تا زمانی که در آلمان باشند می توانند به یک مقام امنیتی مانند پلیس یا یک مرکز پذیرش یا به طور مستقیم به مرکز ورود پناهندگان گزارش دهد.

همه افرادی که به دنبال پناهندگی در جمهوری فدرال آلمان هستند گزارششان ثبت می شود و عکس و همچنین اثر انگشتشان را می گیرند و تمام آژانس های دولتی که بعدا به وظایف خاص خود نیاز دارند به این اطلاعات دسترسی دارند. به همین دلیل کسی که 1 بار درخواست پناهندگی داده باشد، حتی اگر بعدا منصرف شود، دیگر نمی تواند موفق به اخذ ویزای کشورهای دیگر شود. از دیگر معایب پناهندگی در آلمان و سایر کشورهای دنیا در سال 2021 می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • با توجه به بحران های سوریه، عراق، افغانستان و برخی کشورهای آفریقایی، عملا کشورهای دیگر شانس کمی در خصوص پذیرش درخواست پناهندگی در آلمان دارند.
  • به دلیل بالا بودن تعداد پناهندگان در کشورهای آلمان و ترکیه، شرایط بدی بر کمپ های پناهندگی جاری است.
  • حتی در صورت پذیرش درخواست پناهندگی، معمولا کارفرماهای اروپایی تمایلی به استخدام پناهندگان ندارند.

صدور اسناد شناسایی موقت در آلمان

پناهنجویان مدرک ورود را در مرکز پذیرش، مرکز ورود یا شعبه اداره فدرال که مسئول اثبات ثبت نام آنان است، دریافت می نمایند. این مدارک شامل اطلاعات شخصی و همچنین آدرس مرکز پذیرشی است که مسئول آن فرد است. این گواهی ورود، اولین سند رسمی برای اقامت در آلمان از طریق پناهندگی است و آنچه مهم است این است که این حق را برای جلب مزایای دولتی مانند مسکن، درمان پزشکی و غذا فراهم می کند. معرفی مدرک ورود به پناهجویان نسبت به گواهی ثبت نام پناهجویان BüMA که قبلا غیر استاندارد بوده است، طرح جدیدی است که در سراسر کشور اجرا شده است.

دوره های یکپارچه سازی در آلمان در 2021

در سال 2021 دوره های یکپارچه سازی یا ادغام شامل یادگیری زبان و مولفه هایی جهت گیری است. آنها موضوعات روزمره مانند محل کار، خرید، تلویزیون و رادیو را پوشش می دهند. شرکت کنندگان در مورد برخورد با دفاتر اداری، نوشتن ایمیل ها و نامه ها و مصاحبه برای کار را می آموزند. شما همچنین دیدگاه های مختلفی درباره کشور آلمان خواهید آموخت که شامل فرهنگ و سیاست، نحوه زندگی مردم و ارتباطات آن ها در آلمان و ارزش هایی که بر پایه جامعه آلمان استوار است، خواهد بود، تا در بحث اقامت آلمان از طریق پناهندگی بتوانید سریع تر با فرهنگ و مردم این کشور سازگار شوید.

راه های قانونی مهاجرت ایرانیان به آلمان

مهم ترین راه های مهاجرت قانونی برای ایرانیان به شرح زیر می باشد:

  • مهاجرت از طریق ویزای جستجوی کار (بدون نیاز به کارفرما و مدرک زبان)
  • مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی (در مقاطع مختلف تحصیلی)
  • مهاجرت از طریق ویزای سرمایه گذاری (ثبت شرکت و غیره)
  • مهاجرت از طریق ویزای ازدواج (ازدواج با تبعه آلمانی)
  • مهاجرت از طریق تولد (متولد شدن از والدین آلمانی)

در آخر ضمن تشکر از شما عزیزان بابت مطالعه مقاله اقامت آلمان از طریق پناهندگی صمیمانه از شما دعوت می نماییم تا مسیرهای مهاجرت به آلمان از طریق کار و اخذ ویزای جستجوی کار( job seeker) آلمان و یا مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را در همین سایت مطالعه بفرمائید و در صورت احراز شرایط اخذ ویزای کار در آلمان و یا احراز شرایط ویزای تحصیل در آلمان می توانید اقامت خود را از راه های قانونی به دست بیاورید. در صورت نیاز به اخذ مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی و کاری به آلمان، هلند، ترکیه، اتریش، سوئد و غیره با مجرب ترین مشاورین مهاجرت در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *