مهاجرت به کشور آلمان

اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اقامت آلمان از طریق پناهندگی متاسفانه یکی از متداول ترین و رایج ترین شیوه های مهاجرت به این کشور است که مردم به آن می اندیشند. اینکه پناهندگی در این کشور چه شرایط و الزاماتی دارد و اینکه پناهندگان در آلمان چه وضعیتی دارند را می توان از طریق گزارشاتی که از مراکز پناهندگی حاصل می شود دریافت نمود. در این مقاله می خواهیم آخرین اخبار و اطلاعات اقامت آلمان از طریق پناهندگی در سال 2019 را به اطلاع شما عزیزان برسانیم لذا در مطالعه ادامه مقاله ما را یاری نمایید.

چالش جهانی پناهندگی

به عنوان مقدمه ذکر این نکته که در حال حاضر جنبش های عمده مهاجرت مانند آنچه در اروپا پس از جنگ جهانی دوم دیده می شوند، یک چالش جهانی اند. سازمان ملل متحد در این چالش جهانی کوشیده است تا ساز و کاری برای سازماندهی پناهندگان و آوارگان جنگی ارائه دهد. شکی نیست که این جابجایی یک چالش جهانی است. واقعیتی که نیاز به یک پاسخ جهانی دارد و تنها با تلاش های چند جانبه می تواند به طور موثر حل شود. این تلاش ها شامل پذیرش مسئولیت های مشترک و تضمین تساوی حقوق برابر است. آلمان تعهد خود را نسبت به این اهداف اعلام کرده است و اراده مشترک جامعه بین المللی را مجددا تایید می کند تا به تضمین بهتر حرکت های مهاجران جهانی کمک نماید.

شرایط اقامت آلمان از طریق پناهندگی

تاکنون نزدیک به 10 کشور از جمله آلمان حدود 80 درصد از پناهندگان در سراسر جهان را در برگرفته اند. تنها 15 کشور هستند که برای پوشش و حمایت های مالی از پناهندگان از سازمان ملل متحد کمک های مالی دریافت می کنند و این مبلغ چیزی در حدود حداقل 20 میلیون دلار است. در سال 2017 مبلغی نزدیک به 477 میلیون دلار برای این مقوله هزینه شد، بنابراین بسیاری از کشورهای دیگر فراخوانی شده اند تا در این زمینه بیشتر فعالیت نمایند.

قرارداد جهانی که برای پناهندگان تنظیم شده است تعهدی جدی برای رسیدگی به عواملی است که باعث می شود مردم خانه و کاشانه خود را ترک نمایند. کشور آلمان سال هاست در این زمینه به فعالیت می پردازد و در حال حاضر با موافقت نامه متعددی با کشورهای افریقایی وارد مذاکره شده است و خدمات اولیه را در این زمینه ارائه می دهد.

وضعیت پناهجویان در کشور آلمان 

مننتقدان سیاست های پناهندگی صدر اعظم آلمان، آنجلا مرکل، می گویند سیاست های او این کشور را فلج خواهد کرد زیرا معتقد هستند که بیش از 1 میلیون پناهجو از سال 2015 نمی توانند در مشاغل خود به جامعه آلمان کمک نمایند. با این حال آمار نشان داده است که 306.574 پناهجوی این کشور تاکنون مشاغلشان را پیدا کرده اند که از ماه مشابه سال گذشته بیش از 100 هزار نفر بوده است.

این افراد عمدتا از کشورهایی با بحران های جهانی از جمله سوریه، عراق، سومالی و اریتره می آیند. رئیس دفتر کار در آلمان می گوید ما همیشه به کسانی که به عنوان کودکان و نوجوانان وارد شده اند چشم اندار بهتری در بازار کار می بینیم. طبق صحبت های رئیس این سازمان کلید موفقیت این افراد یادگیری زبان آلمانی است. درک زبان دشوار این کشور دروازه ای برای یافتن شغلی مناسب در بازار کار این کشور است.

اردوگاه پناهندگان در آلمان

چهار نوع اصلی از اردوگاه ها در هامبورگ وجود دارد که شامل چادر، خانه های چوبی، کانتینرها یا خانه های متروکه هستند. در ابتدا چادرهای نظامی Fördern & Wohnen که در کنار ایستگاه اصلی راه آهن قرار داشتند برای اولین بار برای سکنی دادن پناهندگان مورد استفاده قرار گرفتند. اداره دولتی بعدها کانتینر های قابل حمل و نقل را که استفاده خاصی نشده برای پناهندگان آماده نمود. در طول تحقیقات مشاهده شده که مکان های این اردوگاه ها تا حدود زیادی به تعریف زندگی در قانون آلمان بستگی دارد.

اقامت آلمان از طریق پناهندگی

ورود و ثبت نام پناهندگان در آلمان

همه پناهندگان و پناهجویانی که به آلمان وارد می شوند باید در هنگام ورود یا بلافاصله پس از آن به یک سازمان دولتی گزارش ارائه دهند. آنها می توانند این کار را به محض رسیدن به مرز یا بعدا در داخل کشور انجام دهند. کسانی که قبلا به عنوان پناهندگی در گزارش ورود به مرز از طریق مرجع اعلام کرده این مقام پس از آن پناهجویان را به نزدیک ترین مرکز پذیرش اولیه ارسال می کند. کسانی که درخواست پناهندگی نداده اند تا زمانی که در آلمان باشند می توانند به یک مقام امنیتی مانند پلیس یا یک مرکز پذیرش یا به طور مستقیم به مرکز ورود پناهندگان گزارش دهد.

همه افرادی که به دنبال پناهندگی در جمهوری فدرال آلمان هستند گزارششان ثبت می شود و عکس و همچنین اثر انگشتشان را می گیرند و تمام آژانس های دولتی که بعدا به وظایف خاص خود نیاز دارند به این اطلاعات دسترسی دارند.

صدور اسناد شناسایی موقت در آلمان (مدرک ورود)

پناهنجویان مدرک ورود را در مرکز پذیرش، مرکز ورود یا شعبه اداره فدرال که مسئول اثبات ثبت نام آنان است دریافت می نمایند. این مدارک شامل اطلاعات شخصی و همچنین آدرس مرکز پذیرشی است که مسئول آن فرد است. این گواهی ورود، اولین سند رسمی برای اقامت در آلمان از طریق پناهندگی است و آنچه مهم است این است که این حق را برای جلب مزایای دولتی مانند مسکن، درمان پزشکی و غذا فراهم می کند. معرفی مدرک ورود به پناهجویان نسبت به گواهی ثبت نام پناهجویان BüMA که قبلا غیر استاندارد بوده است، طرح جدیدی است که در سراسر کشور اجرا شده است.

دوره های یکپارچه سازی در آلمان

دوره های یکپارچه سازی یا ادغام شامل یادگیری زبان و مولفه های جهت گیری است. آنها موضوعات روزمره مانند محل کار، خرید، تلویزیون و رادیو را پوشش می دهد. شرکت کنندگان در مورد برخورد با دفاتر اداری، نوشتن ایمیل ها و نامه ها و مصاحبه برای کار را می آموزند. شما همچنین از دیدگاه های مختلفی درباره کشور آلمان خواهید آموخت که شامل فرهنگ و سیاست، نحوه زندگی مردم و ارتباطات آنها در آلمان و ارزش هایی که بر پایه جامعه آلمان استوار است خواهد بود تا در بحث اقامت آلمان از طریق پناهندگی بتوانند سریع تر با فرهنگ و مردم این کشور سازگار شوند.

راه های قانونی مهاجرت ایرانیان به آلمان

مهم ترین راه های مهاجرت قانونی برای ایرانیان به شرح زیر می باشد:

  • مهاجرت از طریق ویزای کار (بدون نیاز به کارفرما و مدرک زبان)
  • مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی (در مقاطع مختلف تحصیلی)
  • مهاجرت از طریق ویزای سرمایه گذازی( ثیت شرکت، خرید ملک و …)
  • مهاجرت از طریق ویزای ازدواج (ازدواج با تبعه آلمانی)
  • مهاجرت از طریق تولد (متولد شدن از والدین آلمانی)

در آخر ضمن تشکر از شما عزیزان بابت مطالعه مقاله اقامت آلمان از طریق پناهندگی صمیمانه از شما دعوت می نماییم تا مسیر های مهاجرت به آلمان از طریق کار و اخذ ویزای جست و جوی کار( job seeker) آلمان و یا مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را در همین سایت مطالعه بفرمائید و در صورت احراز شرایط اخذ ویزای کار در آلمان و یا احراز شرایط ویزای تحصیل در آلمان می توانید اقامت خود را از راه های قانونی به دست بیاورید. در صورت نیاز به اخذ مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مجرب ترین مشاورین مهاجرت در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *