مهاجرت به کشور اوکراین

اقامت از طریق ازدواج با اوکراینی

اقامت از طریق ازدواج با اوکراینی

در طی سال های اخیر درخواست اخذ اقامت از طریق ازدواج با اوکراینی در بین متقاضیان مهاجرت به اوکراین افزایش چشمگیری یافته است. شهروندان خارجی که قصد ازدواج با اتباع اوکراینی را دارند می توانند با توجه به شرایط و ضوابط ثبت قانونی ازدواج نسبت به اخذ اقامت موقتی و سپس اقامت دائمی اوکراین دست یابند. ابتداء به محض ازدواج شهروندان خارجی با شهروندان اوکراینی به آنها ویزای اقامت موقتی و سپس بعد از گذشت مدت 2 سال برای آنها ویزای اقامت دائمی صادر می گردد. اما قبل از اقدام برای اخذ اقامت موقتی، بازگشت به تهران و گرفتن ویزای نوع D (با اعتبار 45 روزه) از طریق سفارت اوکراین جهت رسیدگی به درخواست اقامت اوکراین از طریق اداره مهاجرت این کشور (OVIR) الزامی است.

 • شرایط ازدواج با اتباع اوکراینی چیست؟
 • شرایط اخذ اقامت دائم اوکراین از طریق ازدواج با اوکراینی چیست؟
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای اقامت پس از ازدواج با شهروند اوکراینی چیست؟
 • آیا از طریق ازدواج با اوکراینی می توان به پاسپورت اوکراینی دست یافت؟

اوکراین یا به زبان اوکراینی Україна کشوری در شرق اروپا و هم مرز با کشورهایی همچون روسیه، بلاروس، لهستان، اسلواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی می باشد. روشهای مختلفی برای مهاجرت و اخذ اقامت اوکراین وجود دارد که یکی از آسانترین و سریعترین این روش ها روش اقامت از طریق ازدواج اتباع اوکراینی است که کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به توضیح کامل آن می پردازند.

اقامت اوکراین و انواع آن

سالانه هزاران مهاجر خارجی با اهداف و مقاصد مختلفی از جمله تحصیل، کار، سرمایه گذاری و غیره وارد کشور اوکراین می شوند. دولت اوکراین نیز با توجه به شرایط و مدت اقامت هر متقاضی برای آنها ویزای اقامت یا Residence permit صادر می کند. ویزای اقامت کشور اوکراین به دو دسته اقامت موقت و اقامت دائم دسته بندی می شود که اخذ ویزای اقامت موقت آسانتر از ویزای اقامت دائم می باشد. با این شرح مقدماتی، اکنون به جزئیات و ویژگی های هر دو ویزای اقامت موقت و دائم اوکراین در سال 2022 می پردازیم:

 • معمولا ویزای اقامت موقتی اوکراین برای متقاضیان کار، تحصیل یا گردشگری در این کشور صادر می شود که قصد اقامت در اوکراین را برای مدت زمان بیش از 90 روز را دارند. لازم به ذکر است که مدت رسیدگی به درخواست متقاضیان ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. همچنین هزینه ویزاهای اقامت اوکراین نیز متفاوت بوده و هزینه ویزای دانشجویی اوکراین حدود $176 (دلار)، هزینه ویزای توریستی این کشور حدود $65 (دلار) اما هزینه ویزای کار اوکراین در حدود $190 (دلار) می باشد.
 • قانون اوکراین دو دسته اصلی متقاضیان اخذ ویزای اقامت دائم را شامل متقاضیان دارای سهمیه و متقاضیان بدون سهمیه تعیین می کند. نمایندگان فرهنگی، متخصصان و کارگران مهارت بالا، سرمایه گذاران خارجی، خویشاوندان اتباع اوکراینی، اعضای خانواده همراه مقیم اصلی و پناهندگان دارای 3 سال زندگی در اوکراین از جمله مشمولان اخذ ویزای اقامت دائمی اوکراین هستند.

شرایط ازدواج در اوکراین

بر اساس قوانین کشور اوکراین شهروندان خارجی حق ازدواج با اتباع اوکراینی را داشته و در این زمینه هیچ محدودیتی ندارند. اما شرایطی برای ازدواج با اتباع اوکراینی وجود دارد. من جمله این شرایط می توان به ثبت ازدواج مدنی در دفاتر ثبت مدنی اشاره نمود. افراد از این طریق فقط می توانند فرآیند قانونی ازدواج در اوکراین را طی کنند. امااز جمله امتیازات ازدواج با اتباع اوکراینی می توان به امکان مسافرت آزادانه در خاک اوکراین، امکان تحصیل رایگان در اوکراین، کار در اوکراین بدون نیاز به ویزای کار، امکان الحاق خانواده، بهره مندی از خدمات مالی همانند وام های بانکی و غیره اشاره نمود.

برای ثبت ازدواج رسمی در اوکراین معمولا متقاضیان نیازمند ارائه مدارک شناسائی همانند شناسنامه و سند ازدواج قبلی (جهت اثبات وضعیت مجردی و یا وضعیت طلاق) و نیز پاسپورت معتبر زوجین هستند تا رابطه زناشویی حقیقی آنها با اتباع اوکراینی اثبات گردد. مدت زمان لازم برای ثبت ازدواج در کشور اوکراین از زمان ازدواج زوجین حدود 1 ماه می باشد. همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان گردید، متقاضیان با در دست داشتن مدارک فوق و نیز تکمیل فرم های مربوطه در محل دفتر ثبت مدنی می توانند ازدواج خود را ثبت رسمی نموده و نسبت به اخذ گواهی ازدواج اقدام نمایند.

روش های ثبت ازدواج در اوکراین 2022 توضیحات
روش ثبت از طریق اداره ثبت مدنی با حداقل هزینه دریافتی و در حداکثر 1 ماه
روش ثبت از طریق دفتر خدمات GOTOVO با هزینه UAH6500 (گریونا) و در عرض 1 تا 3 روز کاری

اقامت موقت از طریق ازدواج با اوکراینی

اقامت موقت از طریق ازدواج با اوکراینی

برای اخذ اقامت از طریق ازدواج با اوکراینی متقاضیان بایستی چندین مراحل قانونی را طی کنند. ابتداء و پس از ثبت ازدواج، شما به عنوان متقاضی اصلی گواهی ازدواج استاندارد به زبان اوکراینی مورد تایید وزارت کشور اوکراین کسب خواهید کرد. مدرک سند ازدواج دریافتی شما ارزش تایید و ترجمه رسمی دارد. در مرحله بعدی لازم است وضعیت ویزای شما با مراجعه به سفارت اوکراین تغییر کند. چرا که اداره مهاجرت اوکراین (OVIR) درخواست ویزای اقامت متقاضیان را فقط همراه با ویزای بلند مدت نوع D می پذیرد که بر پایه گواهی ازدواج رسمی اعطاء می شود. فرآیند اخذ اقامت از طریق ازدواج با اوکراینی در سال 2022 از قرار ذیل می باشد:

فرآیند اخذ اقامت از طریق ازدواج با اوکراینی

در حقیقت ویزای نوع D به شما اجازه ورود به اوکراین را در طی 45 روز از دوره اعتبارش می دهد تا شما به درخواست اقامت موقتی خود در اداره مهاجرت اوکراین رسیدگی نمائید. ویزای اقامت موقتی به شما وضعیت اقامت قانونی کامل را اعطاء می کند و شما می توانید به طور آزادانه ای به سراسر اوکراین مسافرت نمائید. در طول اقامتتان در اوکراین و در صورت خروج از کشور شما نیازی به درخواست ویزای مجدد نداشته و ایضا لازم نیست که شما در طی دوره اعتبار ویزا مجدد در اداره مهاجرت اوکراین ثبت نام کنید.

اقامت دائم از طریق ازدواج با اوکراینی

ابتداء جالب است که بحث را با ارائه آماری جالب از شرایط اقامت اوکراین شروع کنیم. آمارهای اداره مهاجرت کشور اوکراین نشانگر آن است که در حدود 90% از اقامت های صادره برای متقاضیان خارجی از نوع اقامت از طریق ازدواج با اوکراینی است. پس می توان چنین گفت که این نوع اقامت سریعترین و آسانترین روش برای دریافت ویزای اقامت دائم کشور اوکراین می باشد. چراکه نه سرمایه زیاد و نه مدت اقامت زیادی می خواهد.

بر طبق قانون قانون کشور اوکراین کلیه شهروندان خارجی که دارای همسر اوکراینی هستند، صلاحیت و شایستگی دریافت ویزای اقامت دائم این کشور را دارند. اما اعطای ویزای اقامت دائم اوکراین تنها در صورتی میسر است که زوجین به مدت بیش از 2 سال در اوکراین زندگی کرده باشند. تنها در این صورت است که به متقاضی یا همسر شهروند اوکراینی اقامت دائمی این کشور اهداء می شود و او می تواند از حقوق و مزایای مشابه اتباع اوکراینی بهره مند شود. اما برای درخواست ویزای اقامت دائم تهیه و تحویل مدارک ذیل به اداره مهاجرت اوکراین (OVIR) الزامی است:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • پاسپورت معتبر
 • شماره ملی یا کد شناسائی
 • گواهی ازدواج رسمی
 • بیمه پزشکی معتبر
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید

اخذ پاسپورت اوکراینی از طریق ازدواج

بر طبق قانون کشور اوکراین، هیچ یک از شهروندان اوکراینی دارنده پاسپورت این کشور مجاز به اخذ تابعیت مضاعف نیستند. اما راه های مختلفی نیز برای اخذ تابعیت اوکراینی همانند تولد، اقامت، سرمایه گذاری و یا ازدواج وجود دارد. از بین این گزینه ها، گزینه ازدواج با شهروندان اروپایی می تواند گزینه سهل الوصول و مقرون به صرفه ای برای متقاضیان خارجی باشد. برای اخذ تابعیت اوکراین از طریق ازدواج کافی است که زوجین فقط به مدت بیش از 2 سال در اوکراین زندگی کرده باشند.

روش تابعیت و اقامت از طریق ازدواج با اوکراینی را می توان یکی از متداولترین روش های مهاجرتی به این کشور نام برد که طرفداران بسیاری در بین مهاجران خارجی دارد. اما به یر از این روش، روش های دیگری جهت اخذ اقامت اوکراین همانند کار یا سرمایه گذاری نیز وجود دارد. هموطنان عزیز در صورت علاقه مندی جهت آشنایی با انواع روش های اخذ تابعیت و اقامت در اوکراین می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *