مهاجرت کاری گرجستان

اقامت از طریق کار در گرجستان

اقامت از طریق کار در گرجستان

گرجستان به دلیل نزدیکی به ایران و شرایط کاری، مورد توجه درصدی از افراد در خصوص اخذ اقامت از طریق کار در گرجستان قرار گرفته است که اشخاص متقاضی نیاز به مجوز کاری و ویزای کار دارند. البته اتباع اکثر کشورهای دنیا برای بازدید از این کشور می توانند بدون اخذ ویزا به این کشور سفر کنند. هم اکنون با شرایط به وجود آمده امکان اقامت از طریق کار در گرجستان برای اتباع ایرانی شرایط مناسبی ندارد.

 • شرایط کار در کشور گرجستان چیست؟
 • ویزای مخصوص کارگران خارجی در کرجستان چه نام دارد؟
 • ویزای کاری گرجستان از چه دسته ویزایی است؟
 • شرایط اخذ این ویزای گرجستان چیست؟
 • مراحل و مدارک اخذ ویزای کاری و اقامت گرجستان 2023 چیست؟
 • هزینه و مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای کاری گرجستان چقدر است؟

فرضیه ورود این کشور به اتحادیه اروپا باعث ذهنیت مهاجرت شده است که امروزه توانسته مورد استقبال افراد زیادی در خصوص اقامت از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری قرار گیرد. عدم آگاهی از قوانین روز مهاجرت و سیستم رتبه بندی کشورها دغدغه افراد شده است. پیشنهاد می گردد با موسسات معتبر در این زمینه مشاوره شوید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از موسسات معتبر حقوقی در باب مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت می باشد.

مهاجرت به گرجستان در 2023

با بیان اینکه این کشور در آینده به عضویت اتحادیه اروپا در می آید، مهاجرت به گرجستان قوت گرفت. پیشرفت شرایط اقتصادی رو به رشد این کشور در سال های اخیر باعث جذب مهاجران خارجی شده است. برنامه های سرمایه گذاری و امکان تجارت با اخذ مالیات بسیار کم از سیاست های جذب مهاجر در این کشور می باشد. در سال 2023 اکثر مهاجران خارجی و اتباع ایرانی نیز بیشتر برای تجارت و یا سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت می نمایند. امکان کار کردن به عنوان نیروی کار در بخش تجارت و صنعت که در حال رشد و توسعه هستند بیشتر است. در حال حاضر موقعیت های کاری در صنایع کشاورزی، گردشگری و ساخت و ساز بیشتر یافت می شود.

ورود به گرجستان

در حال حاضر اتباع ایرانی برای ورود به گرجستان با توافقنامه انجام شده نیاز به اخذ ویزا نخواهند داشت. البته این نوع ویزا برای بازدید یا توریستی است و اتباع بسیاری از کشورها برای یکسال می توانند در گرجستان بمانند. اما کمترین زمان اقامت برای اتباع ایرانی به جهت اعتبار پائین پاسپورت 45 روز در نظر گرفته شده است. با اتفاقات ناخوشایندی که ایرانیان در آنجا رقم زده اند، برخی از هموطنان از فرودگاه دیپورت می شوند. البته این نوع برخورد خلاف قوانین و توافق نامه انجام شده میان دولت و سران هر دو کشور می باشد.

اشخاص می بایست در نظر داشته باشند که با ویزای کوتاه مدت امکان تحصیل، کار در گرجستان و یا سرمایه گذاری در این کشور وجود ندارد و اشخاص می بایست مجوز مربوطه را اخذ نمایند. با قوانین جدید که از سال 2014 تصویب شده این است که اتباع خارجی جهت اقامت در گرجستان نیاز به ویزای بلند مدت دارند.

ویزای بلند مدت گرجستان هم که با عنوان ویزای تایپ D شناخته شده و شامل انواع ویزاهای زیر می باشد:

نوع  ویزامتقاضیاندسته ویزایی
ویزای کاری گرجستانکارگران ماهرخارجیویزای D1
ویزای فریلانسریافراد خوداشتغال یا خویش کارفرماویزای D2
ویزای تحصیلیدانشجویان بین المللیویزای D3
ویزای الحاق خانوادههمسر و فرزندن اتباع گرجی و یا مقیم های گرجستانویزای D4
ویزای سرمایه گذاریسرمایه گذاران خارجیویزای D5

شرایط اقامت از طریق کار در گرجستان

در اکثر کشورها قوانین بدین گونه تعریف شده که برای کار یک تبعه خارجی نیاز به اخذ مجوز کاری است. برای اقامت از طریق کار در گرجستان نیاز است ابتدا افراد یک پیشنهاد کاری از یک شرکت گرجی با شرایط خاصی دارا باشند. اتباع ایرانی برای داشتن این موقعیت کاری نیاز به مهارتی خاص، دانایی زبان گرجی و یا روسی خواهند داشت. با توجه به اینکه جمعیت کثیری از مردم و جوانان گرجستانی دارای تحصیلات عالی و تخصص هستند، دانایی زبان انگلیسی هم برای رقابت با نیروی کار بومی شرایط به کار رسیدن را بسیار سخت می نماید. پیشنهاد کاری می بایست از سوی یک شرکت گرجی بوده و دارای یک حداقل حقوق و مالیاتی باشد.

شرایط اقامت از طریق کار در گرجستان

مقایسه ویزای کار اتحادیه اروپا و گرجستان

بلاشک شرایط اقامت از طریق کار در گرجستان نسبت به کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن متفاوت خواهد بود. اخذ ویزای توریستی شنگن اتحادیه اروپا برای شهروندان خارجی از شرایط سخت و دشواری برخوردار می باشند. اخذ ویزای توریستی گرجستان می تواند مزیتی در باب کاریابی در گرجستان باشد. افراد متقاضی می توانند از این امتیاز استفاده کنند و مجدد به کشور خود بازگردنند و درخواست ویزای کار از گرجستان دهند که با توجه به نرخ بیکاری بسیار بالای گرجستان اتباع خودشان برای داشتن یک موقعیت کاری در اولویت هستند.

فرآیند اخذ اقامت از طریق کار در گرجستان

قدم اول در اخذ اقامت از طریق کار در گرجستان این است که کارجوی خارجی بتواند با استفاده از روش های مختلفی پیشنهاد کاری مطلوبی از کارفرمای کرجستانی خود بدست آورد. در گام دوم او بایستی مدارک و اطلاعات لازمه را به کارفرمای گرجی ارسال کند تا کارفرما نیز وزارت کار گرجستان را در جریان این استخدام قرار دهد. همزمان نیز کارجوی خارجی با مراجعه به سفارت گرجستان می تواند برای اخذ ویزای کاری این کشور D1 Visa اقدام نماید. معمولا فرآیند درخواست ویزای کاری گرجستان نیز نهایتا تا 30 روز کاری طول می کشد. پس از ورود به گرجستان نیز در مدت زمان مشخصی نیز با مراجعه به اداره خدمات عمومی می تواند برای اخذ مجوز اقامت خود اقدام کند.

بنابراین کل فرآیند درخواست ویزا و اقامت کاری گرجستان 2023 از این قرار است:

کل فرآیند درخواست ویزا و اقامت کاری گرجستان

ضمنا ناگفته نماند که هزینه درخواست ویزای کاری گرجستان در حدود €20 (یورو) بوده و برای اثبات صلاحیت جهت اخذ این ویزای گرجستان نیز داشتن دو شرط زیر برای متقاضیان الزامی است:

شرایط اخذ ویزای کاری گرجستان

اخذ ویزا جهت اقامت از طریق کار در گرجستان

سرمایه گذاران خارجی که شرکتی را در گرجستان تاسیس می کنند می توانند نیروی کار خارجی را استخدام کنند. جذب نیروی کار با قوانین مرتبط با اداره کار کشور سوئیس رقم می خورد که طبق توافقنامه استخدامی در گرجستان، این قوانین به صورت کتبی اجرا می شوند. گرچه در مرحله اول مذاکرات می توانند به صورت شفاهی هم توافق شوند. رسیدن به مشاغل نیمه وقت و دوره آزمایشی نیز جهت استخدام در گرجستان نیز امکان پذیر می باشد. انواع دیگری از قراردادهای کاری وجود دارد که می تواند بین کارفرما و کارمند انجام شود. افرادی که دارای مجوز کاری از گرجستان می باشند می توانند برای خانواده هم درخواست اقامت موقت و سپس دائم نمایند. معمولا بعد از 5 سال اقامت کاری در گرجستان و پرداخت بیمه و مالیات می توان اقامت دائم گرفت.

شرایط کاری در گرجستان 2023

قبل از هر چیزی بایستی بدانید که کارگران در کشور گرجستان موظفند تا در هفته تا 40 ساعت کار کنند. و حقوق ، مزایا و بیمه آنها نیز طبق تعهدات کارفرما در قرارداد کاری منعقده خواهد بود. آنها 15 روز در سال را می توانند به مرخصی با حقوق بروند و در ضمن درآمدشان نیز مشمول 20% مالیات بر درآمد می شود. نرخ بیکاری این کشور فعلا در حدود 16.1% می باشد که در مقایسه با کشورهای اروپایی خیلی بالاست. از طرف دیگر متوسط درآمد خالص یک کارگر ساده در کشور گرجستان در حدود USD 2232 (دلار) می باشد. این در حالی است که متوسط هزینه زندگی ماهیانه در همین کشور حدودا $1300 (دلار) است.

از همین رو تعادل کار و زندگی در گرجستان به خوبی برقرار بوده و این مهم را می توان با توجه به نمودار زیر نتیجه گرفت:

مقایسه دخل و خرج و پس انداز در گرجستان

مدارک لازم جهت اقامت از طریق کار در گرجستان

افراد متقاضی که از طریق کار به کشور گرجستان مهاجرت نموده اند می توانند با رعایت موارد زیر اقدام به اخذ پاسپورت نمایند. این موارد عبارتند از:

 • اطلاعات پایه در باب زبان
 • اقامت در گرجستان به مدت 10 سال
 • اطلاعاتی در باب تاریخ و قانون گرجستان
 • ارائه نامه تمکن و دارایی از قبیل سند ملکی یا اجاره نامه

با گذرنامه گرجستان اجازه سفر بدون روادید به صد کشور از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا/ شنگن وجود دارد. همچنین برای اکثر کشورهای مستقل مشترک المنافع از جمله ایران و ترکیه بدون نیاز به ویزا سفر کنید. کشور گرجستان مانند اکثر کشورها تابعیت دوگانه را نمی پذیرد و شما باید ترک تابعیت قبلی را انجام داده باشید. صرفا در موارد استثنائی و در صورتی که از سوی ریاست جمهوری این کشور این اجازه اعطا شود.

بهترین کار جهت یافتن یک موقعیت کاری در این کشور ورود و حضور فیزیکی و ارتباط مستقیم است. شاید بتوانید در برخی مشاغل که نیاز به دانش انگلیسی دارند و مرتبط با بخش توریسم هستند فعالیت نمائید. البته همانطور که گفته شد این کشور ضعیف نمی تواند آنقدر موقعیت کاری برای یک تبعه خارجی داشته باشد. اگر شما دارای سرمایه ای هستید می توانید برای اخذ اقامت از طرق سرمایه گذاری در گرجستان و خرید ملک در گرجستان اقدام نمائید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما عزیزان را برای مهاجرت به گرجستان راهنمائی و مشاوره می نماید.

سوالات درباب شرایط اقامت از طریق کار در گرجستان

به دلیل شرایط کاری خوب و نیز سطح درآمدی ایده ال دلاری در گرجستان خیلی از کارگران خارجی از جمله کارگران ماهر ایرانی به فکر مهاجرت به گرجستان هستند. در این مسیر نیز با سوالات متعددی مواجه می شوند:

 • میانگین درآمد ماهیانه در کشور گرجستان چقدر است؟ درآمد خالص یک کارگر ساده در کشور گرجستان در حدود USD 2232 (دلار) می باشد.
 • آیا درآمد کار در گرجستان کفاف هزینه زندگی را می کند؟ بله، چرا که متوسط درآمد خالص یک کارگر ساده در کشور گرجستان در حدود USD 2232 (دلار) می باشد. این در حالی است که متوسط هزینه زندگی ماهیانه در همین کشور حدودا USD 1300 (دلار) است.
 • شرایط ویزای کاری گرجستان 2023 چیست؟ معمولا ویزای کاری گرجستان D1 VISA یک نوع ویزای ورود بوده که نهایتا تا 90 روز اعتبار داشته و متقاضیان نیز معمولا در طی 45 روز ورودشان به این کشور بایستی نسبت به اخذ اقامت گرجستان اقدام کنند.
 • شروط اصلی به منظور درخواست ویزای کار گرجستان چیست؟ داشتن پیشنهاد شغلی و نیز داشتن مدرک آکادمیک
 • اقامت کاری گرجستان چقدر اعتبار دارد؟ غالبا این نوع اقامت گرجستان تا 1 سال اعتبار داشته و قابل تمدید مجدد است.
 • هزینه درخواست ویزای کار از کشور گرجستان چقدر است؟ در حدود EUR 20 (یورو)
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *