مهاجرت به کشور اسلواکی

اقامت اسلواکی

اقامت اسلواکی

ویزای اقامت اسلواکی به دارنده آن حق اقامت در اتحادیه اروپا (EU)، مسافرت به کشورهای عضو شنگن و برگشت مجدد به اسلواکی را برای مدت زمان مشخصی اعطاء می کند. این کشور کوچک بهانه بسیار خوبی برای اخذ اقامت اروپا محسوب شده و بسیاری این کشور را دروازه ورود به اروپا انتخاب میکنند. معمولا اقامت کشور اسلواکی با اهداف:

 • کاری
 • سرمایه گذاری
 • تحصیل
 • ازدواج و تشکیل خانواده

و نیز در قالب بلوکارت اتحادیه اروپا (EU) صادر می شود و هر کدامیک دارای شرایط خاص خود می باشد. اما علاوه بر این، ویزای اقامت این کشور به 2 نوع ویزای اقامت موقتی و اقامت دائمی اسلواکی تقسیم می شود. لازم به ذکر است که متقاضیان محترم بایستی فرآیند درخواست انواع ویزای اقامت این کشور را پس از دریافت مشاوره های تخصصی از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و از طریق سفارت اسلواکی در تهران پیگیری نمایند.

درباره اسلواکی

کشور اسلواکی در منطقه مرکزی اروپا قرار دارد. پایتخت اسلواکی شهر براتیسلاوا می باشد. درباره اهمیت و جایگاه اسلواکی به عنوان کشور عضو اتحادیه اروپا (EU)، 27 از نظر تولید ناخالص ملی می باشد. این رشد اقتصادی مرهون سرمایه گذاری بالای خارجی به خاطر هزینه پایین تولید، نیروی کار متخصص و ارزان، نرخ مالیات پایین و مشوق های دولتی دیگر می باشد.

در حال حاضر، اکثر غول های صنعتی اروپایی و آمریکایی همانند شرکت های خودروسازی پژو سیتروئن، فولکس واگن و غیره و نیز شرکت های تولید وسایل الکترونیکی همانند سامسونگ و ال جی در کشور اسلواک ها سرمایه گذاری هنگفتی کرده و دارای شعبه می باشند. برای همین اخذ اقامت کشور اسلواکی حهت کار و سرمایه گذاری می تواند ایده تاپی برای هموطنان علاقه مند باشد و کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند در این مسیر یار و همراه شما باشند.

انواع اقامت اسلواکی

اسلواکی کشوری اروپایی است که همزمان هم عضو اتحادیه اروپا (EU) و هم عضو کامل ناحیه شنگن می باشد. پس با این توضیح می توان متوجه این نکته مهم گردید که شرایط مهاجرتی به این کشور و اخذ اقامت آن تاحدود زیادی تابع قوانین و مقررات شنگن اروپاست. به همین دلیل هم در اسلواکی کلا دو نوع ویزا وجود دارد که شامل:

 • ویزای اقامت شنگن یا اقامت کوتاه اسلواکی (C VISA)
 • ویزای اقامت ملی یا بلند مدت اسلواکی (D VISA)

اقامت شنگن اسلواکی با اعتبار 3 ماهه به دارنده آن اجازه تردد آزاد بین مرزی در کل ناحیه شنگن را می دهد اما امکان کار با این نوع ویزا را نمی دهد. ویزاهای توریستی، بیزینسی، دیدار خانواده و درمان از این نوع ویزای اسلواکی است. اما ویزاهای کاری، سرمایه گذاری، تحصیلی و الحاق خانواده از نوع ویزاهای ملی کشور اسلواکی است که مدت اعتبار آن تا حداکثر یکسال است. تمامی ویزاهای مذکور حتی از نوع ویزای سرمایه گذار اسلواکی از نوع اقامت موقتی است و شرط تبدیل آن به ویزای اقامت دائمی این کشور، زندگی پیوسته 5 ساله در این کشور اروپایی است. ضمنا افراد به شرط اقامت دائم 10 ساله نیز صلاحیت دریافت شهروندی را پیدا می کنند.

جزئیات مهاجرت به اسلواکی

با اینکه اسلواکی در زمره کشورهای پیشرفته اروپایی قرار نمی گیرد اما به نوبه خود اقامت در این کشور دارای مزایایی هم هست:

 • قوانین ساده مهاجرتی: این کشور در مورد الحاق خانواده و اخذ اقامت بعد از 5 سال و اعطا تابعیت بعد از 10 سال هیچگونه سخت گیری ندارد.
 • امنیت: اسلواکی کشور بسیار آرام  بدون درگیری با سطح جرم بسیار پایین است و خودروها طبق قوانین رانندگی می‌کنند و معمولاً محدودیت‌های سرعت را نقض نمی‌کنند، بنابراین تصادفات رانندگی بسیار کم است.
 • شرایط مساعد کسب و کار: نرخ مالیات بر درآمد شخصی  19٪، مالیات بر سود 21%، مالیات بر ارزش افزوده 21%، دارای محیط امن اقتصادی و قوانین شفاف تجارتی
 • نظام آموزشی رایگان: تحصیلات متوسطه و عالی در اسلواکی رایگان است، دیپلم دانشگاه های اسلواکی در همه کشور اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می شود.
 • اعطا وام مسکن برای خرید خانه: که پس از چهار ماه اشتغال کار اشخاص می توانند درخواست وام برای خرید خانه نمایند.
 • نگرش وفادار به مهاجران: اسلواکی ها مردمی بسیار مهربان هستند  و عمدتا با افراد نا منظم و پرخاشگر در این کشور مواجه نمی شوید، هیچ تعصبی نسبت به مهاجران، ادیان دیگر، یا رنگ پوست در این کشور وجود ندارد. انگلیسی در این کشور به راحتی صحبت می شود.
 • یافتن کار بسیار آسان است: یافتن کار در هر سطحی در اسلواکی آسان است. این کشور به طور فعال در حال توسعه

سبک زندگی متوسط: اسلواکی ها طبیعتاً دوست ندارند عجله کنند. این هم در تجارت و هم در زندگی روزمره آشکار می شود.

شرایط اخذ اقامت موقت اسلواکی

دولت اسلواکی به متقاضیان خارجی غیر اروپایی که قصد کار در اسلواکی، انجام بیزینس یا تحصیل در این کشور اروپایی را دارند، ویزای اقامت اسلواکی اعطاء می کند. بر این اساس اقامت این کشور را از نظر هدف اقامت، می توان به اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت، اقامت از طریق کار، اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق ازدواج، اقامت از طریق بلو کارت اتحادیه اروپایی دسته بندی نمود. فرآیند اخذ ویزای اقامت از کشور اسلواکی 2022 بدین شرح می باشد:

فرآیند اخذ ویزای اقامت از کشور اسلواکی

یادآوری می شود که اقامت اعطایی به این طریق از نوع اقامت موقتی (Temporary Residence) اسلواکی می باشد. انواع اقامت موقتی اسلواکی را در جدول زیر مشاهده می نمائید:

نوع اقامتشرایط اصلیمدت اعتبارهزینه درخواست به یورو (€)
اقامت سرمایه گذاریثبت نام در اداره ثبت تجاری3 سال240
داشتن برنامه تجاری و انجام ثبت محضری
اقامت کاریداشتن ویزای کاری اسلواکی5 سال170
داشتن قرارداد کاری
اقامت تحصیلینامه پذیرش از دانشگاه مربوطه6 سال 100
اقامت خانوادگیگواهی ثبت ازدواج5 سال135
پاسپورت و شناسنامه
اقامت مهارت بالا (بلو کارت اتحادیه اروپا)داشتن قرارداد کاری4 سال170
داشتن مدرک تحصیلات عالی معتبر

مدارک لازم جهت اخذ اقامت موقت اسلواکی

توجه داشته باشید که درخواست اقامت این کشور بایستی در قالب فرم رسمی (official form) صادره توسط وزارت داخله جمهوری اسلواکی انجام شود. این فرم را می توان از وب سایت وزارت داخله دانلود و سپس نسبت به تکمیل آن اقدام نمود. علاوه بر فرم درخواست، متقاضیان همچنین به منظور اخذ اقامت این کشور بایستی مدارک زیر را تهیه نمایند:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • 2 قطعه عکس رنگی مشابه 3 در 3.5 سانت
 • رسید پرداخت هزینه دولتی
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک نشانگر هدف اقامت
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • تایید سکونت در اسلواکی
 • مدرک اثبات تمکن مالی (بیشتر از 2400€ (یورو) برای 1 سال و 4800€ (یورو) برای 2 سال)

شهروندان خارجی بایستی در عرض 180 روز پس از اخذ ویزای اقامت موقتی اسلواکی وارد این کشور شوند. در طی 3 روز کاری پس از ورود به این کشور، شهروند خارجی بایستی شروع اقامت خود را به پلیس خارجه (Foreign Police) گزارش نماید و در عرض 3 روز کاری پس از دریافت کارت اقامت، آنها باید دفترچه بیمه سلامت خود را اخذ نمایند، همچنین در عرض 30 روز پس از اخذ کارت اقامت، تحویل مدرکی درباره بیمه سلامت در اسلواکی و گزارش پزشکی جهت تایید عدم وجود بیماری مسری و خطرناک برای سلامت عمومی، امری ضروری برای متقاضیان می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت موقت اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی از طریق اخذ بلوکارت

آیا تا به حال درباره بلو کارت اتحادیه اروپا شنیده اید؟ چه کسانی صلاحیت اخذ بلو کارت اتحادیه اروپایی را دارند؟ شرایط اخذ بلو کارت چیست؟ بلو کارت اتحادیه اروپا یا همان کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Casrd) نوعی اقامت موقتی اروپایی محسوب می شود که برای متقاضیان خارجی مهارت بالا صادر می شود که قصد کار در اسلواکی و سایر کشورهای اروپایی را دارند. اما شرط اصلی برای اخذ بلو کارت اتحادیه اروپا برخورداری از مدرک حرفه ای عالی یا higher professional qualification در قالب تحصیلات دانشگاهی می باشد.

بلوکارت اتحادیه اروپا به متقاضیان صلاحیتدار حق ورود، اقامت و کار و نیز مسافرت به خارج و برگشت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله کشور اسلواکی را می دهد. از شرایط اصلی اخذ بلوکارت اتحادیه اروپا می توان به داشتن قرارداد کاری با کارفرمای اسلواک (حداقل برای 1 سال) و نیز تاییدیه اعتبار مدرک تحصیلی اشاره کرد. شایان ذکر است که مدت اعتبار بلو کارت اتحادیه اروپا بسته به مدت قرارداد متقاضیان از 1 سال تا حداکثر 4 سال صادر می شود.

شرایط اخذ اقامت دائم اسلواکی

اما نوعی اقامت دیگر نیز وجود دارد که مدت زمان و شرایط آن با اقامت موقتی متفاوت است. اقامت دائمی به متقاضیان صلاحیتدار حق ورود، اقامت و کار و نیز مسافرت به خارج و ورود مجدد به کشور اسلواکی را می دهد. از شرایط اخذ ویزای اقامت دائم این کشور این است که متقاضیان حداقل به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند. به عبارتی، امکان تبدیل اقامت موقتی به دائمی پس از 5 سال اقامت در این کشور برای متقاضیان فراهم است. مدارک لازم برای درخواست اقامت نیز به شرح زیر می باشد:

 • مدرک اثبات تمکن مالی (از جولای سال 2021 مبلغ سطح معیشت حداقلی حدود €21020  (یورو) می باشد)
 • بیمه سلامت
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مدرک سکونتی
 • گواهی عدم سوءسابقه محکومیت
 • پاسپورت یا مدرک مسافرتی معتبر
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی3 در 3.5 سانتی

در پایان، به متقاضیان گرامی توصیه می شود که جهت ارزیابی شرایط خود و نیز اطلاع از بهترین روش مهاجرتی به کشور اسلواکی، حتما با مشاورین و کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید تا روند سریع و مطمئن اخذ ویزای مهاجرتی شما شروع شود.

سوالات پر تکرار در رابطه با اقامت اسلواکی

در این بخش، به مهم ترین پرسش ها در خصوص اقامت در کشور اسلواکی پاسخ می دهیم؛

 • کسب اقامت اسلواکی از چه روش هایی امکان پذیر است؟ تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج.
 • اقامت دائم اسلواکی پس از چند سال به فرد اعطا می شود؟ پس از 5 سال اقامت موقت و پرداخت مالیات.
 • کم هزینه ترین روش اخذ اقامت اسلواکی چیست؟ دریافت ویزای کاری و پس از آن ویزای تحصیلی.
 • آیا اقامت اسلواکی منجر به کسب پاسپورت می شود؟ در صورت داشتن شرایط خاص می توان به پاسپورت اسلواکی دست پیدا کرد.
5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *