مهاجرت به کشور اسپانیا

اقامت اسپانیا

اقامت اسپانیا

از آنجا که اسپانیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نیز پیمان منطقه ای شنگن است، دستیابی به اقامت اسپانیا امکان بسیار ارزنده ای به حساب می آید. مهاجرت به کشوری دیگر، پدیده ای است که سابقه ای طولانی به گستره تاریخ بشریت دارد و البته در هر دوره و هر فرد، دلایل خاص خود را داشته است. اما همه آنها در یک مورد، مشترک بوده اند و آن هم این که مهاجران همواره در سودای دستیابی به شرایطی بهتر از شرایط فعلیشان اقدام به این امر نموده اند.

 1. راه های اخذ اقامت اسپانیا کدام راه هاست؟
 2. ایرانیان جهت مهاجرت به اسپانیا بیشتر کدام راه را انتخاب میکنند؟
 3. هزینه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

در دنیای امروز نیز غالبا کشورهای غربی (آمریکای شمالی و اروپای غربی) که کشورهای پیشگام در جهان کنونی و ناظمان نظم نوین جهانی هستند، مقصد اصلی برای عمده مهاجران از سراسر دنیا می باشند. چنانچه شما هم در فکر مهاجرت و کسب اقامت اسپانیا هستید، با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه شوید تا مطالبی صحیح و مفید در این باره به دست آورید و بتوانید که با دید گسترده تر، تصمیمی صحیح تر در این باره بگیرید.

درباره کشور اسپانیا

اسپانیا کشوری تاریخی با فرهنگی غنی و مردمانی خونگرم در جنوب غربی قاره اروپا است. این کشور، پیشینه قابل توجهی خصوصا از دوران رنسانس به این سو دارد. اسپانیا یکی از ابرقدرت های جهان در شروع دوران مدرن بود و با تکیه بر نیروی دریایی توانای خویش توانسته بود سلطه خود را تا سرزمین های دوردست و بعضا ناشناخته آن دوران گسترش یابد. نتیجه آن امروزه این است که مردمان بسیاری از مناطق دنیا خصوصا آمریکای لاتین، تحت تاثیر فرهنگ آن و حتی متکلم به زبان آن کشور یعنی زبان اسپانیولی هستند. موقعیت جغرافیایی اسپانیا، دیگر ویژگی شاخص و منحصر به فرد این کشور است. اسپانیا در منتها الیه جنوب غربی قاره اروپا، در ساحل دو دریای مدیترانه و اطلس قرار دارد.

به عبارت دیگر، کشور اسپانیا دروازه قاره اروپا رو به سوی آمریکا و آفریقا است. این امر، فرصت ها و تهدیدهای بزرگی را پیش روی جامعه اسپانیایی قرار داده است. فرصت های بازرگانی کم نظیر و همچنین روانه شدن خیل پناهجویان از آفریقا و آمریکای جنوبی به این کشور، تنها دو نمونه از این موارد هستند. با تشکیل اتحادیه اروپا و عضویا اسپانیا در آن، این کشور توانسته موقعیت ها و فرصت های ارزشمندی برای رشد و توسعه خویش به دست آورد. اما تمام ظرفیت های این کشور، ناشی از اتحادیه اروپا نیست بلکه مستقلا نیز پتانسیل های با ارزشی در زمینه های مختلفی دارد. صنعت توریسم یا همان گردشگری، یکی از اصلی ترین ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی اسپانیا است.

شرایط زندگی در اسپانیا

اقامت اصولا و مبتنی بر مسائل حقوقی، به دو نوع موقت و دائم تقسیم می گردد. اقامت موقت، همان طور که از نام آن پیداست عبارت از اجازه اقامت محدود فردی خارجی در کشوری دیگر تا زمان انجام هدف مورد نظرش می باشد. این هدف باید هدفی قانونی باشد که پیشتر به تایید مامور صدور ویزای دولت اسپانیا رسیده است مانند کسب اقامت موقت برای انجام تحصیل در این کشور. انواع اقامت اسپانیا 2021 از این قرار می باشد:

انواع اقامت اسپانیا

و اما اقامت دائم عبارت از این است که فردی خارجی بدون آن که اقامت کشور جدید را به دست آورده باشد، اجازه یابد که همانند شهروندان آن کشور، در آنجا بماند و مشغول کار و زندگی به همراه خانواده خویش گردد. چنین فردی از تمام حقوق و البته تکالیف شهروندان آن کشور بهره مند است مگر آنچه اصطلاحا حق تعیین سرنوشت نامیده می شود و منظور از آن، شرکت در فعالیت های سیاسی مانند عضویت در احزاب و شرکت در انتخابات است که بطور مستقیم و غیرمستقیم، سرنوشت آن جامعه را تعیین می کنند. راه های رسیدن به اقامت اسپانیا نیز مطابق حقوق بین الملل خصوصی در سایر کشورها بطور کلی در قالب چند روش شناخته شده همچون تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و مانند اینها است که البته هر یک، شرایط و قوانین خاص خود را دارد.

درباره هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا نه زیاد بالا و نه زیاد پایین بلکه در حد نرمالی قرار دارد. معمولا متوسط ماهیانه هزینه زندگی در کشور اسپانیا برای هر نفر بین 500€ تا 800€ (یورو) می باشد. این هزینه ها شامل طیف وسیع و متنوعی از هزینه های حمل و نقل، خورد و خوراک، تفریح و سرگرمی، خواروبار و غیره می باشد که برخی از آنها در لیست زیر نشان داده می شود:

آیتم ها قیمت (یورو)
وعده غذایی در یک رستوران با هزینه متوسط €11.00
اجاره آپارتمان یک خوابه وسط شهر: 646€
یک خوابه حومه شهر: 496€
1 وعده غذایی در شعب مک دونالد €7.50
یک بطری آب معدنی €1.17
یک قالب 500 گرمی نان سفید €1.00
1 کیلوگرم برنج سفید €1.01
1 کیلوگرم فیله مرغ €6.00
1 کیلوگرم سیب €1.69
بلیط یک طرفه ناوگان حمل و نقل عمومی €1.50
بلیط ماهیانه حمل و نقل عمومی €40.00
هزینه اشتراک خانگی (آب، برق و غیره) €115.48
بلیط سینما €8.00

اما علاوه بر این هزینه ها که مربوط به زندگی در کشور اسپانیا است، مهاجران به اسپانیا هزینه های دیگری به نام هزینه ویزای اقامت نیز دارند. در واقع شما برای رسیدگی به درخواست ویزای شنگن خود ناگزیر به پرداخت هزینه به ادارات ذیربط اسپانیایی هستید. مطابق سن متقاضیان، هزینه ویزای شنگن آنها در سال 2021 از این قرار می باشد:

متقاضی هزینه ویزا (یورو)
متقاضیان بزرگسال 80€
متقاضیان از 6 تا 12 سال 40€
متقاضیان زیر 6 سال رایگان

اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

همانطور که بارها گفته شده است، مهاجرت از طریق تحصیل، از مطمئن ترین راه های مهاجرت و کسب اقامت کشوری دیگر است. این روش گرچه غالبا همراه با پرداخت هزینه است ولی مطمئن ترین راه ورود به یک کشور خارجی و نهایتا رسیدن به اقامت آن کشور است. مهاجرت تحصیل فی نفسه، تنها اقامت موقت هر کشوری را در پی دارد ولی با تبدیل آن به پروسه ای دیگر، مانند یافتن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری، قابلیت این را دارد که به کسب اقامت دائم منجر شود. دانشجویان گرامی می توانند با انتخاب یکی از دانشگاه های زیر و درخواست پذیرش از آنها، خود را برای اخذ اقامت تحصیلی اسپانیا مهیا کنند:

دانشگاه رتبه بندی تایمز 2021 رتبه بندی QS در سال 2021
پومپئو فابرا 152 287
اتونوما بارسلونا 182 211
بارسلونا 198 183
اتونوموس مادرید 301-350 200
دانشگاه ناوارا 251-300 252

اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

اقامت اسپانیا از طریق کار

کار در اسپانیا، پروسه ای است که مستقلا می تواند اقامت دائم را به ارمغان آورد ولی نه از ابتدای امر. یعنی با اشتغال قانونی به کار در کشوری خارجی مانند اسپانیا، ابتدا اقامت موقت در آن کشور به مدت معادل مدت قرارداد کاری به فرد داده می شود. با تمدید قرارداد کاری، اقامت موقت وی نیز تمدید می شود. نهایتا با اشتغال مستمر به مقدار 5 سال و البته پرداخت بیمه و مالیات قانونی، می توان به اقامت دائم آن کشور دست یافت. اما شرط اصلی و لازمه برای دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق کار داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای اسپانیایی است. اما قبل از اقدام برای اخذ اقامت کاری اسپانیا، باید بدانید که در حال حاضر میانگین حقوق کار در اسپانیا حدود 2815€ (یورو) می باشد که در قیاس با کشوری مثل آلمان و انگلستان بسیار پایین است:

مقایسه درآمدی بین 3 کشور اروپایی

اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری اصولا اقسام مختلفی دارد. با اقدام نسبت به برخی از آنها می توان از ابتدا به اقامت دائم رسید و با اقدام به برخی دیگر ابتدا اقامت موقت و سپس مشروط به موفیقت در آن طرح، می توان اقامت دائم را کسب نمود. خرید ملک در اسپانیا از معروف ترین و شناخته شده ترین طرح های سرمایه گذاری در این کشور است که از همان ابتدا نیز اقامت دائم این کشور را به همراه دارد. البته کارآفرینی، طرح جدیدتر و مطلوب تری است که رویکرد اخیر بیشتر دولت ها استقبال از آن است ولی کسب اقامت دائم از آن طریق، مشروط به موفیقت آن طرح می باشد.

دولت اسپانیا امسال نیز برنامه اقامت سرمایه گذار خارجی یا همان ویزای طلایی کشور اسپانیا را به راه انداخته است. متقاضیان محترم می توانند از 3 طریق ویزای سرمایه گذار اسپانیا یا ویزای طلایی این کشور دست یابند. این 3 طریق با حداقل سرمایه 500000€ الی 2000000€ (یورویی) عبارتند از:

اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و تولد

با ازدواج با یک فرد اسپانیایی می توان درخواست اقامت این کشور را نمود. این ازدواج باید هم قانونی باشد و هم واقعی. قانونی بودن یعنی منطبق بر شرایط قانونی مانند رعایت سن بلوغ و رعایت قانون تک همسری و مانند آن باشد. واقعی بودن نیز به منظور جلوگیری از ازدواج های صوری به منظور کسب اقامت این کشور می باشد. افزون بر موارد فوق، آن یک از زوجین که شهروند اسپانیا است، می باید دارای درآمد مناسب در کشورش (مثلا از طریق اشتغال) که کفاف هزینه های زندگی دو نفر را بدهد و هم چنین دارای محل سکونت مناسب برای دو نفر باشد. با توجه به این که سیستم اعطای تابعیت در کشور اسپانیا بر اساس اصل خون است بنابراین به صِرف تولد در این کشور نمی توان تابعیت آن را کسب کرد بلکه باید والدین یا دست کم یکی از والدین، دارای تابعیت اسپانیایی باشند.

اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

پناهجو کسی است که بر طبق کنوانسیون ژنو، تعریف خاصی دارد و افراد نمی توانند به جهت نارضایتی از شرایط سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کشورشان درخواست پناهندگی از کشور دیگری را نمایند. این روش برای افراد خاصی است که آن هم به عنوان آخرین راهکار می باشد چرا که همراه با لطمات و صدمات وحشتناک و جبران ناپذیری می تواند باشد. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت موکداً افراد را از پناهندگی بر حذر می داریم و دعوت می کنیم تا ضمن مشاوره تخصصی با کارشناسان ما از طریق روشی قانونی نسبت به مهاجرت به اسپانیا اقدام نمایید.

سوالات پرتکرار در خصوص اقامت اسپانیا

در این بخش به پرتکرار ترین سوالاتی که در این خصوص مطرح می شود، پاسخ می دهیم.

 • آیا امکان اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک وجود دارد؟ خرید ملک به ارش 500000€ (یورو) منجر به اخذ اقامت در این کشور می شود.
 • آیا اقامت اسپانیا در نهایت می تواند موجب اخذ پاسپورت این کشور شود؟ اقامت در کشور اسپانیا پس از 10 سال منجر به اخذ پاسپورت می شود.
 • آیا می توان از طریق تحصیل در اسپانیا اقامت آن را بدست آورد؟ با توجه به نرخ بیکاری بالا در اسپانیا نمی توان چندان به این امر امید داشت.
 • کمترین مبلغ برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری چیست؟ 500000€ (یورو) به منظور خرید ملک، کمترین مبلغ مورد نیاز برای اخذ اقامت اسپانیا است.
4.7/5 - (18 امتیاز)

22 دیدگاه برای “اقامت اسپانیا

 1. نیما زند گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من 16 سالم است و می خواهم از طریق مهاجرت تحصیلی به اسپانیا بروم و آنجا درس بخوانم
  از طرف ایران زیاد ساپورت نمی شوم پس می خواهم کنار درس آنجا کار کنم ( ارگیست هستم و توانایی آهنگ سازی دارم همچنین در کلاس های تئاتر شرکت کردم و گویندگی و دوبله بلدم)
  می خواستم بدونم با توجه به این شرایط و با اینکه می خواستم در شهر بارسلون این کشور سکونت داشته باشم
  در آمدی که باید در ماه داشته باشم چقدر است(به طور کلی و همه ی موارد اعمال شود مانند شهریه مدرسه و اجاره خانه و اینا)
  و اینکه باید چه مدارکی داشته باشم

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله هزینه تحصیل در اسپانیا و تحصیل در اسپانیا رو مطالعه کنید
   و اگر سوالی بود بفرمائید تا راهنماییتون کنم

 2. Arezoo گفت:

  سلام. موسسه سفیران سروش سعادت می تواند بهترین راه برای اقامت اسپانیا رو با توجه به شرایطم به من معرفی کند؟؟
  با سپاس فراوان.

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله شما شرایطتون رو بفرمائید تا شما رو راهنمایی کنیم
   یا برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 3. مهراد گفت:

  بعد از تحصیل تو اسپانیا میشه به کار پیدا کردن تو این کشور امیدورا بود ؟ اگر با یک تبععه اسپانیایی ازدواج کنیم چی اقامت می دن ؟ چند سال بعد اقامت می دن ؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بستگی به تخصصی داره که در این کشور طی کردید
   برای ازدواج پیشنهاد میکنم که مقاله ازدواج در اسپانیا رو مطالعه بفرمائید

 4. ali ram گفت:

  بابت مقاله خوبتون تشکر میکنم می خواستم بگم شرایط اقامت اسپانیا واقعا خوبه اگه کشور آلمان هم این چنین شرایطی داشته باشه و در موردش مطلب بذارید ممنون میشم

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   سپاس از شما
   برای آلمان هم لطفا مقاله مهاجرت به آلمان رو مطالعه نمایید

 5. لیدا بهرامی گفت:

  عالی بود اطاعاتتون

 6. فهیمه راد گفت:

  سلام من ۲۶ ساله کارشناسی حقوق دارم و مجرد هستم در حال گرفتن آیلس ۶ هستم چگونه میتونم به اسپانیا مهاجرت کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   باید از طریق تحصیل اقدام به مهاجرت کنید

 7. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب خوب تون

 8. حسین کاظم بلوچی گفت:

  تو اسپانیا فرصت شغلی کمه

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله همینطوره

 9. محسن سلیمانی گفت:

  سلام
  چطور میتونم توی اسپانیا سرمایه گذاری کنم؟ حداقل سرمایه لازم چقدره؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   راه های سرمایه گذاری کلدن ویزای اسپانیا خیلی متنوع و جذابه
   برای شروع لطفا مقاله خرید ملک در اسپانیا و تمکن مالی اسپانیا رو مطالعه بفرمائید

 10. کتایون گفت:

  بسیار عالی

 11. هومن شکیبایی گفت:

  لطفا درباره خرید ملک در اسپانیا هم بنویسید

  1. رهنما گفت:

   سلام و ارادت
   شما می توانید مقاله خرید ملک در اسپانیا را مورد مطالعه قرار دهید.

  2. داوری گفت:

   سلام
   در این خصوص هم مطلب داریم لطفا مقاله خرید ملک در اسپانیا رو مطالعه بفمرائید

 12. hiva گفت:

  با سلام، چه کسی می تواند واجد شرایط استفاده از برنامه مهاجرت خويشاوندی برای اقامت اسپانیا باشد؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   شخصی که اقوام درجه یکش در اون کشور اقامت دائم و تابعیت داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *