مهاجرت

اقامت اسکاتلند

اقامت اسکاتلند

شرایط اقامت اسکاتلند در سال 2024 بسیار مورد توجه است چرا که از بهترین کشورهای دنیاست و در قیاس با انگلیس، هزینه های کمتری دارد. طرق متفاوتی جهت مهاجرت به این کشور برای اتباع خارجی در برنامه های مهاجرتی پیش بینی شده است. ویزاهای متفاوتی که موجب اخذ اقامت این کشور به صورت موقت یا دائم می شود را در این نوشتار مطالعه فرمائید. زندگی در کشوری همچون کشور اسکاتلند آرزوی هر شخصی جهت اقامت دائم می باشد. به همین دلیل در این مقاله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به سوالات ذیل در این خصوص پاسخ می دهند:

 • با اقامت اسکاتلند اقامت بریتانیا اخذ میشود؟
 • شرایط تحصیل در کشور اسکاتلند به چه صورتی است؟
 • آیا اخذ ویزاهای مهاجرتی اسکاتلند امتیاز محور است؟
 • برای اخذ ویزای سرمایه گذار اسکاتلند چه مقدار سرمایه لازم است؟
 • روش و روش های مختلف برای سرمایه گذاری در اسکاتلند چیست؟
 • کار در اسکاتلند به چه نحوی است؟

تاریخچه مهاجرت به اسکاتلند

سیستم جذب مهاجر در کشور اسکاتلند در سال های اخیر تحت تاثیر سیاست های انگلیسی ها بوده است. این در حالی است که این کشور علاقه مند به جذب مهاجر بر اساس نیازها و سیاست های خود نیز بوده است. کاهش جمعیت اسکاتلند در اوایل سال 2000 باعث گردید که این کشور به دنبال جذب مهاجر بیشتری باشد. اتباع زیادی از اتحادیه اروپا و مهاجران خارجی زیادی در اوایل سال 2001 در اسکاتلند اقامت گرفتند. این اتفاق روبرو شد با برخی تغییرات مهاجرتی که در سال 2019 نیز شرایط ورود مهاجرین را بهتر می کرد. تغییرات در شرایط اقامتی مخصوصا برای دانشجویان خارجی، از سوی مقامات بریتانیایی روند مهاجرت را تغییر داد. هم اکنون بیش از 200 هزار شهروند اتحادیه و 100 هزار تبعه خارجی جمعیت مهاجران اسکاتلند را تشکیل می دهند.


راه های اخذ اقامت اسکاتلند در 2024

در سال 2024 شرایط اقامت اسکاتلند برای شهروندان کشورهای مختلف متفاوت است. با توجه به واقع شدن در بریتانیا شهروندان این کشورها بدون ویزا می توانند به اسکاتلند بیایند. اتباع خارج از اتحادیه اروپا می بایست یکی از انواع ویزا را برای ورود متناسب با هدفشان درخواست دهند. در یک دسته بندی افرادی که قصد مهاجرت به اسکاتلند دارند از سوی اداره مهاجرت به 5 دسته تقسیم می شوند. سخت ترین شرایط برای ورود و اجازه کار را اتباع برخی کشورها خواهند داشت و ایرانیان در این دسته هستند. انواع ویزاها برای اخذ اقامت اسکاتلند در سال جاری عبارت هستند از:

 • ویزای کاری اسکاتلند
 • ویزای تحصیلی اسکاتلند
 • ویزای سرمایه گذاری یا کارآفرینی
 • ویزای ازدواج و غیره

اخذ اقامت اسکاتلند از طریق کار

این نوع اقامت اسکاتلند، در صورت مهیا بودن یک موقعیت کاری در این کشور برای شما فراهم خواهد شد. معمولا تعداد انگشت شماری هر سال با این نوع اقامت به این کشور سفر می کنند، چرا که بدون حضور در اسکاتلند اخذ این ویزا آسان نیست. ویزای کار اسکاتلند در صورتی اخذ می شود که مقدمات جذب یک نیروی کار خارجی را کارفرما طی کند. اولین قدم اخذ مجوز کاری و گواهی حمایتی است که از سوی کارفرما باید پیگیری و انجام شود.

در واقع گام اول برای اخذ ویزای کارگر ماهر اسکاتلند (بریتانیا) این است که کترجو از کارفرمای اسکاتلندی یک گواهی اسپانسری (CoS) داشته باشد. کارفرما باید دلایل متعددی داشته و مراحل زیادی را برای ارسال یک پیشنهاد کاری به نیروی خارجی طی نماید. برخی مشاغل در اسکاتلند از بازار کار بهتری برخوردار بوده و نیاز به نیروی کار خارجی در این مشاغل مشهود است. سطح درآمد در اسکاتلند از نکات مثبت در خصوص این کشور است.

همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، متوسط درآمد خالص ماهیانه در اسکاتلند بمراتب بالاتر از کشورهای انگلستان و ولز است:

مقایسه متوسط درآمد خالص ماهیانه در اسکاتلند با کشورهای انگلستان و ولز

امتیاز لازم برای اخذ اقامت کاری اسکاتلند

همان طوری که در مطالب فوق نیز گفته شد، دریافت پیشنهاد کاری در قالب گواهی اسپانسری CoS پیش شرط مهم در زمینه درخواست ویزای کارگر ماهر بریتانیاست. اما این تنها شرط لازم برای اخذ اقامت کاری کشور اسکاتلند به حساب نمی آید. کارجویان خارجی برای اینکه بتوانند صلاحیت لازم جهت اخذ این ویزای اسکاتلند را پیدا کنند بایستی با در نظر گرفتن یکسری معیارهایی که در جدول زیر نیز به آنها اشاره شده حداقل 70 امتیار را از سیستم مهاجرتی امتیاز محور بریتانیا کسب کنند:

معیارهای امتیاز بندیامتیازات
برخورداری از گواهی اسپانسر (COS) از کارفرمای انگلیسی20 امتیاز
برخورداری از شغلی متناسب با سطح مهارتی20 امتیاز
مهارت زبان انگلیسی در سطح لازم10 امتیاز
سطح دستمزد 20480 الی £23039 (پوند) یا حداقل 80% از سطح درآمدی آن شغل0 امتیاز
سطح دستمزد 23040 الی £25599 (پوند) یا حداقل 90% از سطح درآمدی آن شغل10 امتیاز
سطح دستمزد 25600 یاحداقل سطح درآمدی آن شغل20 امتیاز

نکته پایانی در اینباره اینکه مدت زمان رسیدگی به ویزی کارگر ماهر اسکاتلند بسته به اینکه آیا درخواست از خارج اسکاتلند ارسال شده و یا از داخل اسکاتلند ارائه شده متفاوت است. در شرایط فعلی مدت زمان رسیدگی به این نوع ویزای اسکاتلند 2 تا 3 ماه متغیر است. و در ضمن هزینه رسیدگی به درخواست متقاضیان نیز بسته به فاکتورهای گوناگون از £625 تا £1423 (پوند) متغیر می باشد.

اخذ اقامت اسکاتلند از طریق تحصیل

با توجه به سختی اخذ اقامت کاری مستقیم و عدم اعتماد کارفرمایان به کسی که در این کشور زندگی نمی کند، بهترین راه در حال حاضر برای مهاجرت به اسکاتلند از طریق اخذ ویزای تحصیلی است. به این منظور افراد باید تمکن مالی لازم را داشته باشند چرا که تحصیل در اسکاتلند برای غیر بریتانیایی ها با توجه به رشته و مقطع تحصیلی سالانه بیش از 10000£ (پوند) شهریه دانشگاه به دنبال دارد. در ضمن به این رقم باید ماهانه 900£ تا 1300£ (پوند) بابت هزینه های زندگی در اسکاتلند را نیز افزود. البته بخش عمده ای از هزینه های زندگی در اسکاتلند مربوط به اجاره مسکن است که در نمودار ذیل نشان داده شده است:

هزینه های زندگی در اسکاتلند

افراد دارای تمکن مالی و رزومه تحصیلی خوب می توانند به منظور مهاجرت تحصیلی به اسکاتلند ابتدائا از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند اقدام نمایند. مدارک لازم جهت اخذ اقامت تحصیلی اسکاتلند عبارت هستند از:

 • گذرنامه ملی معتبر
 • عکس پاسپورتی مطابق استاندارد عکس های انگلستان
 • فرم درخواست تکمیلی ویزای تحصیلی انگلستان
 • گواهی پذیرش تحصیلی (CAS) از دانشگاه اسکاتلندی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی IELTS و یا TOEFL
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی (ماهیانه در حدود £ 1334 پوند برای دوره های تحصیلی در لندن و حدود £ 1023 پوند برای دوره های تحصیلی خارج از لندن)
 • گواهی آزمایش بیماری سل با نتیجه منفی
 • رضایت نامه برای دانشجویان زیر 18 سال
 • رسید واریز هزینه درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند (بریتانیا) در حدود £ 348 (پوند)

خلاصه اینکه دانشجویان خارجی به منظور اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند بایستی حداقل 70 امتیاز را با توجه به معیارهای زیر به دست آورند:

معیارهاامتیاز لازم
عملکرد تحصیلی دانشجو70 امتیاز
مدرک زبان انگلیسی10 امتیاز
گواهی اثبات تمکن مالی کافی10 امتیاز

اخذ اقامت اسکاتلند از طریق سرمایه گذاری

در دسته بندی ویزاها شما می توانید با ویزای درجه یک بریتانیا با سرمایه گذاری در اسکاتلند به عنوان یک کارآفرین یا سرمایه گذار اقامت بگیرید. این نوع ویزاها برای داشتن یک کسب و کار است که متعلق به خود شماست و نیاز به توانایی مالی شما دارد. زیرا شما باید برای کارآفرینی حداقل مبلغ 200000£ (پوند) انگلستان را در یک کسب و کار سرمایه کنید و حداقل برای 2 نفر از اتباع بریتانیایی ایجاد کار تمام وقت یا برای چند نفر ایجاد کار نیمه وقت نمایید. در ویزاهای سرمایه گذاری شما باید در طرح هایی که دولت معرفی می کند 2000000£ (پوند) سرمایه گذاری نمایید. موفقیت در این پروسه نیاز به شناخت کافی شما از بازار و شرایط اقتصادی این کشور خواهد داشت.

اخذ اقامت اسکاتلند از طریق سرمایه گذاری

تبدیل اقامت به تابعیت در اسکاتلند با سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در کشور اسکاتلند راه های مختلفی مثل: ثبت شرکت و کارآفرینی و خرید ملک وجود دارد. با ثبت شرکت در کشور اسکاتلند می توان اقامت و تابعیت این کشور را کسب کرد اما با خرید ملک در کشور اسکاتلند نمی توان اقامت دائم این کشور را کسب کرد. متقاضیان خارجی و بین المللی برای سرمایه گذاری در کشور اسکاتلند به ویزای TIER 1 نیاز دارند. طبق قوانین و شرایط وضع شده برای سرمایه گذاری در این کشور سن فرد باید 18 سال به بالا باشد و دارای سرمایه ای بالغ بر 2 میلیون£ (پوند) باشد علاوه بر این موارد فرد باید در کشور اسکاتلند حساب بانکی افتتاح کند. برای موفقیت در سرمایه گذاری باید شناخت کافی در رابطه با بازار و شرایط اقتصادی این کشور کسب کنید تا بهترین گزینه را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

سایر ویزاها برای اخذ اقامت اسکاتلند

کار با ویزای کار انتقال درون شرکتی نیز می تواند شرایط کار در شعبه شرکت انگلیسی را فراهم کند. با ویزای درجه 5 بریتانیا برای جوانان متخصص و نیروی کار ماهر امکان کار و زندگی در بریتانیا وجود خواهد داشت. البته این نوع ویزا مربوط به اتباع خارجی کشورهای خاصی بوده و متاسفانه شامل اتباع ایرانی نمی شود. در حال حاضر جوانان بین سن 18 تا 30 سال اتباع 8 کشور معتبر می توانند برای ویزای درجه 5 درخواست دهند.

تبدیل اقامت به تابعیت در اسکاتلند از طریق تولد فرزند

تولد در اسکاتلند از قانون خون پیروی می کند یعنی مهاجران تنها از طریق تولد فرزند در کشور اسکاتلند نمی توانند اقامت و تابعیت این کشور را به دست بیاورند. طبق قوانین وضع شده در این کشور اگر در زمان تولد والدین یا حداقل یکی از والدین دارای تابعیت کشور اسکاتلند باشند تابعیت این کشور به صورت خودکار به طفل متولد شده اعطاء می شود. قوانین دیگری برای اخذ تابعیت اسکاتلند از طریق تولد وجود دارد که عبارتند از:

 1. اگر در زمان تولد پدر و مادر نامعلوم باشند طفل متولد شده تابعیت کشور اسکاتلند را اخذ می کند.
 2. در صورتی که فرزندی قبل از آوریل 2006 در کشور اسکاتلند متولد شده باشد و یکی از والدین دارای تابعیت کشورهای عضوء اتحادیه اروپا یا کشور سوئیس باشند فرزند تابعیت این کشور را کسب می کند.
 3. اگر کودکی به مدت حداقل 10 سال در کشور انگلستان اقامت داشته باشد به دلیل اقامت طولانی مدت تابعیت اسکاتلند را کسب می کند.

اخذ تابعیت در اسکاتلند از طریق ازدواج

یکی از راه های راه های اخذ اقامت کشور اسکاتلند ازدواج با فردی با تابعیت این کشور است، به این منظور زوجین باید با ارائه مدارک و شواهدی اثبات کنند که ازدواج آن ها صوری نیست و تنها برای اخذ تابعیت کشور اسکاتلند نمی باشد. متقاضی باید در اولین مرحله با ارائه گواهی تمکن مالی اثبات کند که توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود و همسر خود را دارد و برای این منظور به کمک های دولتی نیازی ندارد علاوه بر این باید محل اقامت متقاضیان مشخص شود. پس از بررسی های اولیه باید ویزای ازدواج این کشور را دریافت کنید، پس از ورود به کشور اسکاتلند برای دریافت اقامت از طریق ازدواج باید ازدواج خود را به صورت قانونی و رسمی ثبت کنید.

زمان انجام پروسه ها و اخذ ویزا را از پیش با توجه به کشور محل اقامتتان تخمین زده و برنامه ریزی نمائید. اقدام در هر گونه از راه های مهاجرت به اسکاتلند نیاز به آگاهی کامل از شرایط روز این پروسه ها دارد. حتما از پیش با وکیل مشاوره نموده و از میزان شانس خود برای دریافت هر کدام از ویزاها آگاه باشید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مشاوره در خصوص تحصیل، کار و اقامت در اسکاتلند، انگلیس، کانادا، ترکیه، دانمارک، هلند، مجارستان، اوکراین و غیره است.

سوالات مهم درباب اقامت اسکاتلند

از جمله سوالات مکرری که در این زمینه مطرح میشود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسکاتلند چه کار باید کرد؟ متقاضیان بایستی به اداره خدمات پذیرش کالج و دانشگاه های بریتانیا (UCAS) مراجعه کرده و با تکمیل فرم درخواست پذیرش خود حداق 5 دانشگاه بریتانیایی را انتخاب کنند.
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند 2024 چقدر می باشد؟ هزینه درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند (بریتانیا) در حدود £ 348 (پوند)
 • مقدار تمکن مالی لازم به منظور تقاضای ویزای تحصیلی اسکاتلند چقدر است؟ ماهیانه در حدود £ 1334 (پوند) برای دوره های تحصیلی در لندن و حدود £ 1023 (پوند) برای دوره های تحصیلی خارج از لندن
 • اصلی ترین شرط برای درخواست ویزای تحصیلی و کاری اسکاتلند چیست؟ ارائه گواهی پذیرش تحصیلی (CAS) از دانشگاه اسکاتلندی برای تقاضای ویزای تحصیلی و ارائه گواهی اسپانسری (CoS) برای تقضای ویزای کاری اسکاتلند
 • هزینه درخواست ویزای کاری اسکاتلند در سال 2024 چقدر می باشد؟ هزینه رسیدگی به درخواست متقاضیان نیز بسته به فاکتورهای مختلف از 625 تا £ 1423 (پوند) متغیر می باشد.
 • حداقل امتیاز لازم برای اخذ ویزاهای اسکاتلند چقدر است؟ برای اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند 70 امتیاز، برای اخذ ویزای کاری اسکاتلند 70 امتیاز و برای اخذ ویزای سرمایه گذار اسکاتلند نیز 95 امتیاز لازم است.
5/5 - (18 امتیاز)

24 دیدگاه برای “اقامت اسکاتلند

 1. Arezoo گفت:

  سلام.
  با توجه به این مقاله فکر کنم اقامت در اسکاتلند از راه اشتغال بهترین گزینه است. درسته؟؟؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و ارادت
   درصورتی که از کشور اسکاتلند پیشنهاد شغلی دریافت نموده باشید بله، اشتغال میتواند روش مناسبی برای اخذ اقامت باشد. برای اخذ اطلاعات بیشتر مقاله کار در اسکاتلند یا ویزای کاری اسکاتلند را مطالعه فرمایید.

 2. سعید گفت:

  آیا با خرید ملک میشه اقامت اسکاتلند رو گرفت؟

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر متاسفانه، تنها برخی از کشورها امکان اخذ اقامت از طریق خرید ملک را صادر میکنند به طور مثال میتوانید مقاله خرید ملک در پرتغال یا خرید ملک در یونان را جهت این امر مطالعه فرمایید.

 3. مهراد گفت:

  تشکر از مقاله خوبتون ، در مورد تحصیل در این کشور دوره های فوق لیسانس یکساله است؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض احترام
   برای تحصیل دوره های فوق لیسانس در اسکاتلند بین یک تا دوسال زمان نیاز است، برای دریافت اطلاعات تکمیلی پیشنهاد میکنیم مقاله تحصیل در اسکاتلند را مطالعه فرمایید.

 4. ترانه فرجی گفت:

  شرایط پناهندگی در اسکاتلد چیست؟ آیا عضو کنواسیون پناهندگی می باشد؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض احترام
   موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به هیچ عنوان روش پناهندگی را توصیه نکرده و خدماتی را در این خصوص ارائه نمی نماید. برای راهنمایی شما جهت مهاجرت به صورت قانونی پیشنهاد میکنیم با ما ارتباط بگیرید.

 5. سحر گفت:

  سلام لطفا در مورد ویزای کاری اسکاتلند توضیح دهید.
  ممنون از مطالب مفیدتون

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض احترام
   شما میتوانید مقاله ویزای کاری اسکاتلند را مطالعه فرمایید.

 6. مهسا شهبازی گفت:

  چطور می تونم از دانشگاه پذیرش بگیرم؟

  1. حمید گفت:

   آیا میشه از طریق کار ویزای اقامت در اسکاتلند وگرفت

   1. داوری گفت:

    سلام و درود
    بله در صورتیکه جاب آفر داشته باشید این کار امکانپذیره

  2. رهنما گفت:

   سلام و عرض احترام
   رزومه و شرایط خود را بفرمایید تا متناسب با شرایط هر یک از دانشگاه ها جهت اخذ پذیرش شما را راهنمایی نماییم.

 7. ali ram گفت:

  اگه امکانش هست در مورد کشور ایرلند هم مطلب بذارید

  1. رهنما گفت:

   سلام و احترام
   دوست گرامی شما میتوانید مقاله مهاجرت به ایرلند را مورد مطالعه قرار دهید. در صورتی که مطلب خاصی مورد نظر شماست بفرمایید تا شما را راهنمایی نماییم.

 8. ناصر عرفات گفت:

  به نظر شما اسکاتلند یکم سرد نیس؟؟؟

  1. رهنما گفت:

   عرض ارادت دوست عزیز
   قطعا متناسب با سلیقه و تمایلات هر شخص، کشور مقصد باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

 9. پیام گفت:

  بهترین نوع اقامت برای 32 ساله و مدرک لیسانس چیه

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض ادب
   در صورت امکان اطلاعات بیشتری از رزومه خود برای ما ارسال فرمایید تا بتوانیم بهتر شما را راهنمایی نماییم.

 10. mani گفت:

  با سلام و تشکر من 32 ساله هستم و در رشته نقشه برداری 10سال سابقه کار دارم ایا این کشور برای مهاجرت من و خانوادم مناسب هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای مهاجرت به اسکاتلند ابتدا روش مناسب خودتون رو پیدا کنید یا با ما تماس بگیرید

 11. یداله اکبری گفت:

  اسکاتلند دانشگاه هم پذیرش میشه گرفت؟
  میگن کشور قشنگیه

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله به شرط اینکه شرایط اخذ پذیرش و ویزا رو داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *