مهاجرت به کشور بلغارستان

اقامت بلغارستان

اقامت بلغارستان

افرادی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت بلغارستان را دارند، می توانند از روش های مختلفی نسبت به این امر اقدام کنند که به آن اشاره میکنیم. از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد می گردد این مقاله را مطالعه بفرمایید. اشخاصی که تقاضای دریافت اقامت بلغارستان را دارند، می توانند از روش های مختلفی نسبت به این امر اقدام کنند. این روش ها در زیر آورده شده است که هر فرد می تواند با توجه به شرایط فعلی خود یکی از آنها را انتخاب نموده و اقدامات لازم را انجام دهد:

 • اقامت از طریق خرید اوراق قرضه
 • از طریق ثبت شرکت با جذب حداقل 10 نیروی بلغارستانی به مدت حداقل 6 ماه
 • با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات با مبلغ حداقل 312000€ (یورو)
 • از طریق تمکن مالی مختص افرادی که بازنشسته هستند
 •  الحاق به خانواده در بلغارستان
 • از طریق سرمایه گذاری در بلغارستان
 • از طریق ثبت نمودن دفتر نمایندگی تجاری یک خارجی در این کشور

رویکرد بلغارستان در جذب مهاجر 2023

کسب و کارها در بلغارستان برای تامین نیروی کار با مشکلات فزاینده ای روبرو هستند. این کشور جمعیت رو به کاهشی دارد و در نتیجه نیروی کار رو به سالخوردگی میرود که برای جبران و تزریق نیروی مناسب کار این کشور برنامه های مهاجرتی متنوعی را ایجاد نموده است.  جمعیت بلغارستان در سال 2018 فقط 6.85 میلیون نفر است و جمعیت در سن کار (15 تا 64 سال) 4.8 میلیون نفر است، به این معنی که جمعیت نسبتاً کمی از کارکنان بالقوه وجود دارد. این معضل مشتاقان سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را منصرف می‌کند. بلغارستان دومین کشور با شهرنشینی بالا در جنوب شرق اروپا است و 69.5 درصد از بلغارها در شهرها و مناطق شهری زندگی می کنند.

بیشترین جمعیت شهری در پایتخت یعنی شهر صوفیه متمرکز است که بیش از 1.2 میلیون نفر جمعیت دارد و پس از آن پر جمعیت ترین شهرها پلوودیو، وارنا و بورگاس هستند. تعداد مهاجران بین‌المللی این کشور در سال 2022، 1.5 درصد از کل جمعیت کشور است .58 درصد از مهاجران از کشورهای اروپایی و عمدتاً از روسیه، ترکیه و اوکراین آمده اند. مهاجران از کشورهای توسعه یافته 32 درصد از کل مهاجران را تشکیل می دهند که یونان، بریتانیا، اسپانیا و آلمان بزرگترین فرستندگان مهاجر به بلغارستان هستند.

چالش های اساسی اقامت بلغارستان

همانطور که می دانید، اقامت بلغارستان در کنار مزیت های متعددی که برای تمامی مهاجران به همراه دارد، دارای چالش های گوناگونی نیز در زمینه های مختلف می باشد. بنابراین تمامی افرادی که به دنبال اقامت بلغارستان هستند، باید در کنار بررسی مزیت های ای کشور، با چالش های محدود بلغارستان نیز در حوزه های مختلف آشنا شوند. در غیر این صورت با مشکلات گسترده ای در طول اقامت در بلغارستان مواجه خواهند شد. یکی از اصلی ترین چالش های اقامت بلغارستان، روند اخذ مجوز اقامت در این کشور می باشد. زیرا بر خلاف اغلب کشورهای مدرن اروپایی، روند درخواست مجوز اقامت در بلغارستان، بسیار زمان بر و طاقت فرسا می باشد که به همین جهت تعداد بالایی از متقاضیان، از درخواست مجوز اقامت این کشور پشیمان می شوند.

در نمودار زیر می توانید روند اخذ اقامت در  بلغارستان را طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند اخذ اقامت در  بلغارستان

در جدول زیر می توانید با برخی از مهمترین چالش های اقامت بلغارستان آشنا شوید:

چالش های اساسی اقامت بلغارستان توضیحات
هزینه زندگی هزینه زندگی در بلغارستان برای اغلب افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند، بسیار بالا است.
زیرساخت های آموزشی زیرساخت های آموزشی بلغارستان برای دانشجویان بین المللی که به دنبال اقامت تحصیلی در این کشور هستند، بسیار نامطلوب می باشد.
اقامتگاه پیدا کردن اقامتگاه در بلغارستان با توجه به امکانات محدود محدود این کشور در زمینه مسکن، کار بسیار دشواری می باشد.

برای آشنایی بیشتر با دیگر چالش های اقامت در بلغارستان به تصویر زیر توجه فرمایید:

دیگر چالش های اقامت در بلغارستان

اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا در اقامت بلغارستان

برای اقامت بلغارستان نیاز به کارت آبی این کشور است. به منظور دریافت این کارت و این که بتوانید از امکانات کارت برخوردار شوید می بایست شرایطی را دارا باشید. برخی از این شرایط به شرح ذیل است: فرد متقاضی باید دارای مدرک تحصیلات مانند مدرک دانشگاهی کسب نموده باشد. دارا بودن حداقل 5 سال سابقه کار در تخصص و مهارت خاص نیز از سوی سفارت این کشور مورد قبول می باشد. از آنجا که کارت آبی برای کارفرمایان و کارگران دارای استقلال صادر نمی گردد، لذا ضروری است فرد متقاضی سمت کارمند داشته و دارای حقوق کارمندی در حال کار باشد.

بالا بودن درآمد سالانه ناخالص فرد متقاضی (حداقل 1.5 برابر میانگین حقوق ملی). دارا بودن قرارداد شغلی برای مدت یک سال و یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای بلغارستانی برای فرد متقاضی الزامی است. فرد متقاضی این الزام را دارد که برای خود و همراهانش در بلغارستان بیمه درمانی اخذ نماید و مدارک کافی و لازم برای سفر به این کشور را در دست داشته باشد. اثبات این که شرایط قانونی و رسمی جهت فعالیت تخصصی و حرفه ای در بلغارستان را دارد.

انواع ویزای کشور بلغارستان

ویزاها به طور عمده به 3 دسته ویزاهای ترانزیت، ویزاهای نوع C و نوع D بلغارستان تقسیم می شوند:

 • ویزای ترانزیت بلغارستان: برای جابجایی در فرودگاه است.
 • روادید نوع C بلغارستان: برای سفر تفریحی یا تجاری به بلغارستان صادر می شود.
 • ویزای نوع D بلغارستان: این نوع ویزا، ویزای بلند مدت بلغارستان است که در 2 نوع از سوی سفارت صادر می گردد:
  • ویزای بلند مدت با اعتبار 6 ماهه: این نوع ویزا برای افراد خارجی صادر می گردد که قصد دارند در بلند مدت و حتی به صورت دائمی در این کشور اقامت داشته باشند. با این ویزا مجاز به اقامت به مدت 180 روز می باشند.
  • ویزای بلند مدت با اعتبار یک ساله: این ویزا مختص افراد خارجی صادر می گردد که به قصد تحقیقات علمی، انجام امور کاری یا سرمایه گذاری به نمایندگی از شرکت خارجی، گذراندن دوره های تحصیلی یک ساله، گذراندن دوره های کارآموزی و دانشمندان وارد این کشور می شوند.

انواع ویزا جهت اقامت بلغارستان

مزایای اخذ اقامت بلغارستان در 2023

افرادی که موفق به دریافت اقامت بلغارستان و شهروندی این کشور می شوند، مشمول مزیت هایی می گردند که برخی از آن ها در سال 2023 به شرح ذیل است:

 • سرعت پردازش و بررسی پرونده های دریافت اقامت کشور بلغارستان به سرعت انجام می گیرد و نهایتا به مدت 7 الی 9 ماه طول می کشد.
 • افراد متقاضی اقامت در کشور بلغارستان برای دریافت اقامت نیازی به حضور فیزیکی در این کشور ندارند.
 • فرد به راحتی می تواند جهت تحصیل، کار و یا زندگی به سایر کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا هستند، تردد داشته باشد.
 • امکان تحصیل رایگان در کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد.
 • امکان بهره مندی از بیمه های بهداشتی به صورت رایگان در این کشور و کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد.
 • افراد می توانند بدون دریافت ویزا، به کشورهای آمریکا و کانادا سفر کنند.
 • حفاظت حقوقی در کشورهای اتحادیه اروپا برای فرد وجود دارد.
 • فردی که دارای کارت اقامت بلغارستان است مجاز است بدون دریافت ویزا، به مدت 3 ماه در هر 180 روز در کشور رومانی، قبرس و کرواسی، قانونا اقامت کند.
 • با در دست داشتن کارت اقامت بلغارستان می توان به اقامت دائم در این کشور دست یافت.

انواع اقامت بلغارستان

متقاضیانی که خارج از اتحادیه اروپا قصد اقامت در بلغارستان را دارند و می خواهند بلند مدت در این کشور مجوز اقامت طولانی مدت داشته باشند حداقل بایستی یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

تمایل به کار تحت قرارداد کار پس از اخذ مجوز از مقامات وزارت کار و سیاست اجتماعی را دارند.

طبق روال قانونی در بلغارستان به فعالیت های تجاری بپردازد و در نتیجه فعالیت های مذکور حداقل ده شغل برای اتباع بلغارستان ایجاد شده باشد، مگر اینکه در معاهده بین المللی تصویب جمهوری بلغارستان، ابلاغ و لازم الاجرا شده باشد.

 • برای تحصیل تمام وقت در مؤسسات آموزشی دارای مجوز پذیرفته شده باشند.
 • متخصصان خارجی هستند که به موجب معاهدات بین المللی که جمهوری بلغارستان عضو آن است در بلغارستان اقامت دارند.
  لایلی برای اجازه اقامت دائم داشته باشند یا با یک خارجی مقیم دائم بلغارستان ازدواج کرده باشند.
 • والدین ساکنان دائم خارجی در بلغارستان یا یک شهروند بلغارستانی که از نظر مالی خود حمایت می کنند.
 • برای درمان طولانی‌مدت در یک مرکز درمانی بستری شده‌اند و دارای امکاناتی برای پرداخت هزینه‌های این درمان و زندگی هستند.
 • خبرنگاران رسانه های گروهی خارجی هستند که در جمهوری بلغارستان معتبر هستند.
 • دارای حقوق بازنشستگی و وسایل زندگی مطابق با استانداردهای بلغارستان هستند.
 • انجام فعالیت های تحت قانون تشویق سرمایه گذاری – این بدان معناست که قبلاً حداقل 500000$ دلار در بلغارستان سرمایه گذاری کرده باشند.
 • اعضای خانواده یک خارجی هستند که اجازه اقامت بادوام دریافت کرده اند.
 • به موجب ماده 25 قانون مبارزه با قاچاق انسان از وضعیت حمایتی ویژه برخوردار شده اند.

اقامت دائم بلغارستان

این مجوز اقامت طولانی مدت به مدت 1 سال معتبر است و هر سال تمدید می شود. برای مدت اقامت طولانی مدت (1 سال) برای شما یک کارت شناسایی بلغاری صادر می شود (همان مدرک شناسایی که هر شهروند بلغاری دارد. پس از گذراندن 5 سال با مجوزهای طولانی مدت، می توانید برای اقامت دائم اقدام نمایید.

شرایط سرمایه گذاری و اقامت در بلغارستان

همان طور که گفته شد از طریق برنامه سرمایه گذاری در بلغارستان می توان به اقامت بلغارستان و تابعیت این کشور دست پیدا کرد. اما مبلغ تعیین شده ای برای این امر از سوی دولت وجود دارد که می بایست توسط فرد سرمایه گذار پرداخت گردد. این مبلغ معادل 180000€ (یورو) می باشد که قابلیت استرداد و برگشت ندارد. انجام این فرآیند به مدت 7 الی 9 ماه می باشد. مدت اعتبار اولیه کارت اقامت بلغارستان به صورت موقتی، یک ساله می باشد و قابلیت تمدید به مدت 5 سال را نیز دارد. اما شرایط خاصی برای تمدید این کارت وجود دارد که شامل موارد ذیل است: پرداخت به موقع مالیات های مربوطه در مدت مذکور. عدم ارتکاب جرم (عدم سابقه کیفری و سوء پیشینه).

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، برای مهاجرت به بلغارستان بایستی اقامت این کشور را به دست آورد. شرایط و مواردی که در این موضوع مورد نیاز است، در این مقاله ذکر گردید. اما سایر موارد و جزئیات کامل مانند نحوه مهاجرت و هزینه زندگی در بلغارستان را از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پرس و جو نموده و با آگاهی کامل نسبت به مهاجرت اقدام نمایید. دستیابی به مشاوره های تخصصی و حرفه ای از طریق تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری شما عزیزان امکان پذیر خواهد بود.

سوالات متداول در باب اقامت بلغارستان

در این بخش به مهم ترین سوالات شما پاسخ داده خواهد شد:

 • چالش های اساسی اقامت بلغارستان کدام اند؟ همانطور که می دانید، اقامت بلغارستان در کنار مزیت های متعددی که برای تمامی مهاجران به همراه دارد، دارای چالش های گوناگونی نیز در زمینه های مختلف می باشد. بنابراین تمامی افرادی که به دنبال اقامت بلغارستان هستند، باید در کنار بررسی مزیت های ای کشور، با چالش های محدود بلغارستان نیز در حوزه های مختلف آشنا شوند. در غیر این صورت با مشکلات گسترده ای در طول اقامت در بلغارستان مواجه خواهند شد. یکی از اصلی ترین چالش های اقامت بلغارستان، روند اخذ مجوز اقامت در این کشور می باشد. زیرا بر خلاف اغلب کشورهای مدرن اروپایی، روند درخواست مجوز اقامت در بلغارستان، بسیار زمان بر و طاقت فرسا می باشد که به همین جهت تعداد بالایی از متقاضیان، از درخواست مجوز اقامت این کشور پشیمان می شوند.
 • مزایای اخذ اقامت بلغارستان شامل چه مواردی است؟ سرعت پردازش و بررسی پرونده های دریافت اقامت کشور بلغارستان به سرعت انجام می گیرد و نهایتا به مدت 7 الی 9 ماه طول می کشد. افراد متقاضی اقامت در کشور بلغارستان برای دریافت اقامت نیازی به حضور فیزیکی در این کشور ندارند. فرد به راحتی می تواند جهت تحصیل، کار و یا زندگی به سایر کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا هستند، تردد داشته باشد. امکان تحصیل رایگان در کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد.
4.9/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *