مهاجرت به کشور بلژیک

اقامت بلژیک

با رشد روز افزون کشورهای اروپایی در چند سال اخیر مخصوصا از سال 2019 به بعد دریافت اخذ اقامت کشورهای سطح اول جهان بخصوص کشورهای اروپایی مثل اقامت بلژیک در سال ۲۰۱۹ بین مردم پر طرفدار شده است. البته کشور بلژیک بدلیل عضو اتحادیه اروپا و شینگن بودن از این قاعده مستثنی نیست. البته دلایلی نظیر وضعیت زندگی فوق العاده، صنعت، اقتصاد و تحصیل بلژیک را جزو کشورهای تراز اول قرار داده است. در صورت دریافت اقامت این کشور شما میتوانید به کشورهای عضو شینگن بدون ویزا سفر کنید. از این رو در این مقاله سعی داریم در مورد اقامت بلژیک در سال ۲۰۱۹ شرایط لازم را خدمت شما عزیزان توضیح دهیم. البته برای دریافت اقامت بلژیک در سال ۲۰۱۹ باید اطلاعات مهاجرتی و حقوقی داشته باشید که مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را راهنمایی خواهند کرد.

کشور بلژیک

این کشور از نظر آب و هوایی مطلوب بهمراه بارندگی های خوبی دارد. زمستان های آن سرد و دارای تابستان های خنک و معتدل است. مردم کشور بلژیک به زبان های هلندی، آلمانی و فرانسوی صحبت می کنند. البته مردم این کشور عمدتا به زبان هلندی و فرانسوی صحبت میکنند که بستگی به مناطق این کشور دارد. پایتخت آن بروکسل و واحد رسمی پول این کشور یورو است. بلژیک واقع در شمال اروپا دارای حکومت مشروطه سلطنتی و دموکراسی می باشد. بلژیک از نظر اقتصادی دارای جایگاه خوب و قابل قبولی در جهان می باشد. بیشترین نیروی کار در قسمت های خدمات، کشاورزی و صنعت کار میکنند.

شرایط اخذ اقامت در کشور بلژیک

از آنجایی که مهاجرت به کشورهای اروپایی زیاد شده است داشتن اطلاعات در مورد قوانین حقوقی و مهاجرتی مهم میباشد. جهت اخذ اقامت بلژیک راه های متفاوتی وجود دارد. در تمامی این راه ها مثل دیگر کشورها اقامت دائم، همان اول به متقاضی تعلق نمی گیرد. یعنی متقاضی به هر روشی برای اقامت اقدام کند ابتدا اقامت یک ساله به او داده می شود. بعداز اقامت یک ساله هر سال به مدت ۵ سال اقامت خود را تمدید میکند و پس از ۵ سال میتواند به اقامت دائم برسد.
اما اقامت موقت در بلژیک با شرایط خاص متقاضی و روش اقدام آن مربوط است. یعنی در اخذ اقامت این کشور تبدیل اقامت موقت به دائم به روش انتخابی متقاضی ربط دارد. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات در باب مهاجرت به بلژیک به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

مزایای اخذ اقامت بلژیک

دریافت اقامت هر کشوری برای مهاجران دارای منافع و مزایای خاصی است. پس اخذ اقامت برای مهاجران بی جهت نمی باشد و هر شخص بسته به نیازهای خود به کشور مورد نظر مهاجرت میکند. از این رو کشور بلژیک نیز جهت اقامت، مزایای زیادی برای مهاجران خواهد داشت. بخاطر همین است که این کشور زیبا همه ساله متقاضیان بسیاری جهت اخذ اقامت به خود می بیند.  اما با اخذ اقامت بلژیک می توان:

 • شغل مورد نظر را در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیدا کرد.
 • با داشتن هر سن و شرایطی میتوان آینده خانواده خود را تضمین کرد.
 • حساب شرکتی و دفتری در بلژیک ایجاد کرد.
 • در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بصورت رایگان تحصیل کرد.
 • سفر آسان به کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن.
 • بدون محدودیت در کشورهای اتحادیه اروپا تجارت کرد.
 • از امکانات رفاهی و پزشکی بصورت رایگان بهره مند شد.
 • افتتاح حساب و از مزایای بانکی در کشورهای اتحادیه عضو شینگن و اروپا بهره مند شد.
 • ویزای شینگن را اخذ کرده و به ۱۴۵ کشور دنیا با ویزای شینگن سفر کرد.
 • به راحتی به کشورهای قاره آمریکا و کانادا سفر کرده و حتی اقامت آنها را اخذ نمود.
 • از برند تجاری اروپایی و غیره میتوان به کسب و کار خود رونق داد.

در کل در صورت اخذ اقامت این کشور شما میتوانید یک شهروند اروپایی بشمار بیایید. و یک شهروند اروپایی میتواند از مزایای ایجاد کسب و کار، خرید ملک و ماشین بهره مند گردد. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات در باب تحصیل در بلژیک به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

روش های اخذ اقامت بلژیک

چندین روش برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد که ما در این مقاله به ۳ مورد آن اشاره میکنیم.

 • ازدواج با فرد تبعه بلژیک
 • اخذ اقامت از طریق تحصیل
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

ازدواج با فرد تبعه بلژیکی

این روش در تمامی دنیا رواج داشته و تا کنون ادامه دارد و حتی روشی محبوب می باشد. البته خیلی از افراد تصورشان این است که این روش ساده است در صورتی که اینطور نیست. برای تبدیل اقامت این روش به اقامت دائم و در نهایت تابعیت کامل این کشور بصورت اصولی باید اقدام کرد. در این روش متقاضی حتما باید به مدت پنج سال در کشور بلژیک زندگی کرده باشد. از این پنج سال باید مدت سه سال را با همسر بلژیکی خود زندگی مشترک داشته باشد. البته ناگفته نماند که غیر از این موارد باید دو شرط دیگر را رعایت نمود. اول تسلط کامل به یکی از سه زبان آلمانی، هلندی و فرانسوی می باشد. دوم داشتن روابط اجتماعی بالا و حضور مثبت در اجتماع از دیگر شروط لازم است. بطور مثال حضور مثبت در اجتماع یعنی شما در یک موسسه خیریه فعالیت داشته باشید. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات در باب کار در بلژیک به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

اخذ اقامت بلژیک از طریق تحصیل

برای اخذ این نوع اقامت باید شرایط و قواعد خاص را جهت پذیرش در دانشگاه های بلژیک داشته باشید. به عبارتی در یک موسسه عالی آموزشی یا دانشگاه بلژیکی پذیرفته شوید. البته پذیرفته شدن در دانشگاه های این کشور با توجه به تواناییهای فرد، توسط اساتید صورت میپذیرد.پس از پذیرفته شدن متقاضی ویزای تحصیلی این کشو را دریافت میکند.
پس از تحصیل حتی میتواند برای اخذ اقامت دائم خود اقدام نماید. متقاضیانی که تابعیت غیر اروپایی دارند ویزای نوع دی از طرف سفارت به آنها تعلق می گیرد. البته بعضا متقاضیانی وجود دارند که برای مهاجرت به بلژیک به عنوان کارآموز اقدام می کنند. این روش برای مختص افراد بین ۱۸ سال تا ۳۰ سال می باشد. حداقل حقوق دریافتی در کارآموزی طبق قانون وزارت کار این کشور دریافت می شود. ناگفته نماند که در این نوع مهاجرت متقاصی باید بیشتر از یک سال کار کند. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات در هزینه زندگی در بلژیک به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

اولین شرط داشتن تمکن مالی متقاضی در حین و ادامه تحصیل می باشد. دومین شرط این است که فرد متقاضی دارای گواهی بیمه سلامت باشد. سومین شرط این است که متقاضی کاری که حین تحصیل انتخاب میکند متناسب با رشته تحصیلی اش باشد.

اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

بلژیک از نظر استقلال اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و کاری دارای جایگاه خوبی در جهان است. به عبارتی این کشور مرکز تجارت های بین المللی اروپائیان است. به همین جهت سرمایه داران بسیاری برای سرمایه گذاری در بلژیک تمایل خوبی نشان می دهند. کسانی که در این کشور سرمایه گذاری میکنند میتوانند به مدت سه سال اقامت دائم داشته باشند. با اخذ اقامت دائم سرمایه گذاران می توانند به صد کشور دیگر سفر و مهاجرت کنند. مسئولین دولتی تابعیت بلژیک را بعد از مدت هفت سال به سرمایه گذاران خارجی می دهد. متقاضیان این روش اگر در مدت سه سال بصورت پیوسته اقامت داشته باشند میتوانند تابعیت بلژیک را دریافت کنند. جهت سرمایه گذاری و مهاجرت به بلژیک شرایطی وجود دارد که عبارتند از:

 • تاسیس و ثبت شرکت در بلژیک
  (این روش وابستگی سرمایه گذار به کشور بلژیک را ثابت میکند)
 • داشتن شرایط مالی و زمینه تجاری خوب
 • دارای گواهی عدم سوء پیشینه
  (چه از لحاظ کیفری و چه از لحاظ جرم و جنایی)

انواع ویزاهای قابل اخذ در کشور بلژیک

در این روش جهت مهاجرت به این کشور سه نوع ویزا وجود دارد که عبارتند از:

 • ویزای نوع C
 • ویزای نوع D
 • کارت آبی اروپایی

ویزای نوع C

این نوع ویزا کوتاه مدت می باشد. ویزایی است که در مدت شش ماه می توان اقامت سه ماهه داشت. البته از این نوع ویزا بیشتر جهت گردشگری و توریستی استفاده می شود.

ویزای نوع D

این نوع ویزا نیز از جمله ویزاهای کوتاه مدت به شمار می آید. این نوع ویزا نسبت به ویزای نوع سی مدت زمان بیشتری دارد. از این ویزا بیشتر جهت کار، تحصیل و یا تجارت استفاده می شود. کسانی که قصد اخذ این نوع ویزا را دارند حتما باید اجازه تحصیل یا کار و تجارت داشته باشند.

کارت آبی اروپایی برای اقامت بلژیک

مدت زمان این ویزا بیشتر از نود روز می باشد. برای اخذ این نوع ویزا متقاضی حتما باید حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی باشد. زیرا نوع ویزا به اشخاص کارشناس و متخصص جهت کارهایی با مهارت خاص اعطا می گردد. البته فرد متقاضی حتما باید دارای یک قرداد به مبلغ ۶۰۰۰۰ یورویی با یک شرکت معتبر باشد.

انواع مختلف مجوز کاری در کشور بلژیک

مجوز های کاری در کشور بلژیک ۴ نوع می باشند که عبارتند از:

 • مجوز کاری نوع A
 • مجوز کاری نوع B
 • مجوز کاری نوع C
 • مجوز کار حرفه ای

مجوز کاری نوع A

برای دریافت این نوع مجوز ابتدا باید مجوز نوعB  اخذ شود که آن را در ادامه توضیح می دهیم. به عبارتی با مجوز نوعB  باید به مدت ۴ سال در طی ۱۰ سال در بلژیک فعالیت کاری داشته باشید. مجوز کاری نوعA  به صاحبان مشاغل در این کشور تعلق میگیرد. این نوع مجوز دارای مدت زمان نا محدود می باشد.

مجوز کاری نوع B

مجوز کاری نوعB  به مدت یک سال معتبر بوده و قابل تمدید می باشد. این مجوز برای مشاغل خاص و همچنین به متخصصها، کارمندان و محققین اعطا میگردد. نحوه اخذ این مجوز بدین صورت است که یک کارفرما در بلژیک درخواست نیرو دهد. پس به استخدام درآمدن در شرکت کارفرما مجوز نوعB  برای شما صادر می گردد. توجه داشته باشید که شما فقط در این شرکت می توانید مشغول کار شوید. بعداز دریافت این نوع مجوز شما می توانید برای اخذ ویزا و اقامت بلژیک از طریق سفارت این کشور اقدام کنید. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات در باب ویزای تحصیلی بلژیک به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

مجوز کاری نوع C

مدت زمان اعتبار مجوز کاری نوع C یک ساله و قابل تمدید می باشد. متقاضیان این نوع مجوز کسانی هستند که قصد اقامت موقت در این کشور را دارند. این نوع مجوز بیشتر به پناهندگان، افراد کنسولگری، سفیران و دانش آموزان تعلق می گیرد.

مجوز کار حرفه ای

مجوزی کار حرفه ای مختص افراد متخصص و کارشناسی که در زمینه تجاری فعالیت دارند تعلق میگیرد. این نوع مجوز مختص کسانی است که ملیتی غیر از ملیت اروپایی دارند. در این مقاله در خصوص شرایط و نحوه اخذ اقامت بلژیک توضیح دادیم. از این رو این کشور متقاضیان زیادی برای مهاجرت چه از ایران و چه از دیگر کشورها دارد. بدلیل اینکه با اخذ اقامت این کشور میتوان ویزای شینگن اروپا را نیز اخذ نمود. البته در این مورد متقاضیان باید اطلاعات حقوقی و مهاجرتی کافی داشته باشند. لذا با وجود مشاوران خبره و با تخصص در این زمینه در موسسه سفیران سروش سعادت بهترین راه را انتخاب کنید. پس با ما در ارتباط باشید و با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

Related Posts

9 دیدگاه برای “اقامت بلژیک

 1. diana گفت:

  بسیار از مطالب خوبتون ممنونم
  اقامت در بلژیک ایا نیازمند ضامن معتبر برای اجاره خانه و یا باز کردن حساب بانکی هم میشود؟

 2. حسن خسروشاهی گفت:

  چند سال باید در این کشور باشیم تا اقامت بلژیک رو بدست بیاریم؟

 3. امیرحسین گفت:

  مقاله مفیدی بود.
  ممنون

 4. ناصر زارعی گفت:

  سلام
  بلژیک و نروژکدومشون راحتتر میشه ویزا گرفت؟

 5. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد اقامت بلژیک تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد مهاجرت به بلژیک هم مطلب بذارید

 6. ساسان گفت:

  اخذ اقامت بلژیک به چه صورت است؟

 7. ستاره گفت:

  این کشور برای اتباع خارجی هم حقوق بیمه بیکاری میده ؟ اگر میشه تحت شرایط کدوم ویزا این اتفاق می افته ؟

 8. صبا صابری گفت:

  سلام

  ممنون از سایت به روزتون

 9. هزاره گفت:

  پس از چند سال زندگی در بلژیک میتوان اقامت دائم این کشور را اخذ کرد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =