مهاجرت به کشور ترکیه

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه 2021 مجوزی است که به منظور ورود و اقامت در کشور ترکیه به مدت بیش از 3 ماه برای شهروندان بین المللی صادر می شود و انواع مختلفی مثل توریستی، تحصیلی، کاری و غیره دارد. از طریق اخذ این نوع اقامت می توان به مزایا و امتیازات مختلفی همچون حق کار، ازدواج، زندگی، تحصیل، اخذ شماره مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، درخواست تابعیت ترکیه و غیره دست یافت. اما برای دریافت اقامت کشور ترکیه شرایطی لازم است که ما در این مقاله علاوه بر تشریح این شرایط به سوالات زیر نیز پاسخ می دهیم:

 • آیا اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت در این کشور امکانپذیر است؟
 • آیا دریافت پاسپورت دوم در ترکیه برای ایرانیان شدنی است؟
 • شرایط اقامت تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ایرانی چگونه است؟
 • آیا از طریق کار می توان به اقامت کشور ترکیه دست یافت؟
 • شرایط اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه 2021 چگونه است؟
 • مدارک ضروری برای درخواست اقامت ترکیه کدامند؟

ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه مشاوره های دقیق و تخصصی در کلیه روش های مهاجرتی به کشور ترکیه همراه شما می باشیم.

 

فواید اقامت ترکیه

شهروندان غیر ترک دارنده کارت اقامت توریستی کوتاه مدت ممکن است به صورت فردی یا با خانواده مجاز به زندگی در ترکیه باشند، برای مدت طولانی تر در این کشور مانده، یا تبعه ترکیه ازدواج کنند، در مورد موضوعات آتی با اتباع ترک در ارتباط باشند، در سطح شرکت بین المللی کار بکنند، حقوقی بالاتر از متوسط درآمد ملی دریافت کرده، حساب بانکی افتتاح و گواهینامه رانندگی ترکیه اخذ کنند. شهروندان خارجی همچنین می توانند با اقامت ترکیه در این کشور ملک خریداری و یا شرکتی راه اندازی کنند.

فواید اقامت ترکیه

همچنین از امتیازات مهم دیگر دریافت اقامت در کشور ترکیه این است که شهروندان خارجی که نیازمند شهروندی ترکیه نیستند می توانند با ویزای کار نامحدود مستقیما به ویزای اقامت بلندمدت ترکیه دست یابند که دیگر نیازی به تمدید ندارد. شهروندانی هم که شرایط شهروندی ترکیه را دارند می توانند از طریق درخواست تابعیت ترک به پاسپورت دوم خود در این کشور دست یافته و از مزایای آن برخوردار شوند.

انواع ویزای اقامت ترکیه

ویزای اقامت این کشور یا Tϋrkiye Ikamat Izini مجوزی برای ماندن در این کشور می باشد. حالا این مدت اقامت ممکن است تحت اهدافی مثل کار یا تحصیل طولانی بوده و بیش از 3 ماه نیز طول بکشد. اما اخذ این اقامت فواید و امتیازاتی مثل موارد فوق را درپی دارد. پس نتیجه می گیریم که هر کسی که قصد مسافرت به کشور ترکیه به مدت بیش از 3 ماه را داشته باشد نیازمند اخذ اقامت ترکیه است. لازم به ذکر است که ویزای اقامت توسط اداره مهاجرت این کشور با نام Gӧç Idaresi برای شهروندان خارجی در انواع زیر صادر می شود:

 • ویزای اقامت توریسم
 • ویزای اقامت خانوادگی
 • ویزای اقامت دانشجوئی
 • ویزای اقامت کاری
 • ویزای اقامت سرمایه گذاری

ویزای اقامت توریستی ترکیه

کشور ترکیه از معروفترین مقاصد گردشگری جهانی و از محبوب ترین نقاط برای ایرانی ها است. درخواست ویزای توریستی ترکیه جهت گردش، انجام بیزینس، شرکت در همایش ها، انجام فعالیت های ورزشی، بازدید نمایشگاه ها و … در این کشور الزامی است. این نوع ویزا به دو صورت ویزای الکترونیکی E-visa و ویزای مهری بر روی پاسپورت متقاضیان صادر می شود. اما آیا شهروندان ایرانی برای ورود به ترکیه با اهداف توریستی نیازمند اخذ این نوع ویزا هستند؟ در جواب بایستی گفت که مطابق مفاد قاونی قرارداد لغو محدودیت ویزایی بین دولت های ترکیه و ایران، شهروندان ایرانی می توانند با پاسپورت ایرانی و بدون اخذ ویزای توریستی کشور ترکیه تا ماکسیمم 3 ماه در این کشور بمانند.

ویزای کاری ترکیه

ویزای کار ترکیه مجوزی برای ورود به کشور ترکیه با اهداف استخدامی است. در واقع ویزای کار ترکیه همراه با مجوز کاری این کشور اخذ شده و بدون هر یک از آنها، اتباع خارجی امکان کار در ترکیه را نخواهند داشت. فرآیند اخذ این نوع ویزای ترکیه دو بخشی است. بخشی مربوط به کارفرما و بخشی مربوط به کارگر می باشد و پیش شرط اصلی برای درخواست نیز داشتن پیشنهاد کاری یا قرارداد کار است. لازم به ذکر است که به هنگام درخواست ویزا داشتن کلیه مدارک ضروری از جمله مدارک هویتی الزامی است. در زیر می توان با وظایف کارفرما و کارگر متقاضی جهت اخذ ویزای کاری ترکیه آشنا شد:

وظایف کارفرما و کارگر متقاضی ویزای کاری ترکیه

ویزای اقامت دانشجویی ترکیه

یکی از دلایل اصلی مهاجرت هموطنان ایرانی به کشور ترکیه، تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور می باشد. برای تحصیل در ترکیه نیز متقاضیان نیازمند اخذ ویزای دانشجوئی ترکیه هستند. این ویزا در داخل ترکیه صادر نمی شود بلکه متقاضی پس از دریافت نامه پذیرش خود از دانشگاه کشور ترکیه و تکمیل فرم درخواست ویزا بایستی به سفارت ترکیه مراجعت نموده و برای درخواست خود اقدام نماید. لازم است بدانید که کل فرآیند رسیدگی به درخواست ویزا حدود 8 هفته ای طول می کشد و ویزای دانشجوئی داخل پاسپورت متقاضی مهر می شود. اما مدارک لازم برای درخواست این ویزای کشور ترکیه عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای دانشجوئی
 • پاسپورت معتبر
 • 4 قطعه عکس بیومتریک
 • بلیط های مسافرتی رزرو شده
 • بیمه مسافرتی
 • نامه پذیرش دانشگاهی
 • رسید پرداخت شهریه
 • مدارک تحصیلی قبلی
 • مدرک تمکن مالی
 • مدرک سکونتی در ترکیه

لازم به ذکر است که متقاضیان پس از اخذ ویزای دانشجوئی و ورود به کشور ترکیه، یک ماه مهلت خواهند داشت تا با معرفی و ثبت نام در اداره پلیس محلی نسبت به اخذ مجوز اقامت خود اقدام نمایند.

ویزای اقامت دانشجویی ترکیه

ویزای اقامت خانوادگی ترکیه

این نوع ویزا در واقع ویزایی است که به همسر خارجی تبعه ترک، فرزندان کوچک و فرزند خارجی وابسته او اعطاء می شود. برای اخذ این نوع ویزا اسپانسر یا همان تبعه کشور ترکیه بایستی حتما تمکن مالی خوب و کافی داشته باشد تا بتواند از وابستگان خود برای درخواست اقامت خانوادگی ترکیه حمایت کند. متقاضیان از این طریق نیز می توانند به آسانی هم به اقامت و هم بعدها به تابعیت ترکیه هم دست یابند.

ویزای سرمایه گذاری ترکیه

بی گمان یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت کشور ترکیه و بهترین جا برای سرمایه گذاری در اروپا و حتی جهان کشور ترکیه است. مطابق قانون ترکیه، متقاضیان با خرید ملک در ترکیه به راحتی می توانند به اقامت این کشور دست یابند. این نوع اقامت از نوع دائمی و تا 1 سال هم معتبر و قابل تمدید است. از این طریق و پس از گذشت 5 سال می توان به تابعیت کشور ترکیه هم دست یافت. از مهمترین امتیازات این برنامه مهاجرتی عدم وجود شرط حداقل سرمایه گذاری برای خرید ملک می باشد که در بین کشورهای اروپایی بی نظیر است. همانطوری که در شکل زیر نیز مشاهده می کنید، اغلب کشورهای اروپایی شرط سرمایه گذاری جهت خرید ملک و صدور اقامت برای سرمایه گذاران خارجی دارند به جز کشور ترکیه:

شرایط سرمایه گذاری جهت خرید ملک و صدور اقامت ترکیه

پس شما بدون هیچ محدودیت قیمت ملک در ترکیه می توانید به ویزای اقامت این کشور دست یابید. اما در این بین اصلی ترین مدرک برای درخواست اقامت دائم ترکیه، تاپو یا سند ملک می باشد. مابقی مدارک از این قرار است:

 • پاسپورت و کپی آن
 • عکس های رنگی (3,5 x4,5)
 • فرم درخواست تکمیلی
 • مدرک تمکنی به مبلغ 500$ (دلار) در ماه
 • اصل و کپی سند مالکیت خانه (تاپو)

دریافت تابعیت از طریق اقامت ترکیه

در حالت عادی افراد می توانند پس از اقامت 5 ساله در کشور ترکیه و با لحاظ شرایطی از جمله نداشتن عدم سوء پیشینه و نیز آشنایی با زبان و فرهنگ ترک تابعیت ترکیه را درخواست دهند. اما این مدت اقامت اجباری را می توان با روشی کاهش داد و آن هم از طریق ازدواج با تبعه ترکیه است. در این روش، هموطنان ایرانی از طریق ازدواج با اتباع ترکیه می توانند پس از 3 سال اقامت برای درخواست تابعیت ترکیه آنهم با شرایط زیر اقدام نمایند:

 • اقامت به همراه همسر ترک
 • عدم ارتکاب اعمال به خطر اندازنده ازدواج
 • عدم تهدید امنیت ملی و نظم عمومی

اما علاوه بر روش های فوق، جالب است بدانید که از طریق سرمایه گذاری در ترکیه و بدون شرط می توان به تابعیت ترکیه دست یافت. برای این منظور کافی است که متقاضیان به مدت حداقل 3 سال سرمایه خود را در ترکیه حفظ کنند. در این روش مهاجرتی متقاضیان با سرمایه گذاری در بخش املاک تا 250000$ (دلار)، یا به صورت پس انداز بانکی تا 50000$ (دلار) و خرید سهام شرکت یا خرید اوراق قرضه دولتی تا 500000$ (دلار) می توانند اقدام کرده و از مزایای زیر برخوردار شوند:

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

نکته آخر اینکه بر اساس قانون کشور ترکیه تابعیت مضاعف یا همان اخذ پاسپورت دوم ترکیه برای هموطنان ایرانی امری امکان پذیر است. با ارائه پرونده مهاجرتی خود به تیم کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و دریافت مشاوره های حرفه ای موفقیت خود در اخذ ویزا را تضمین کنید.

سوالات پرتکرار متقاضیان حضور در ترکیه

سوالاتی که به طور معمول در باب ترکیه مطرح میشود عبارتند از:

 • ساده ترین راه اخذ اقامت ترکیه چیست؟ اجاره یا خرید ملک در ترکیه، امکان اقامت آسان در این کشور را برای متقاضی فراهم می آورد.
 • آیا از طریق تحصیل میتوان به اقامت این کشور دست پیدا کرد؟ تحصیل در ترکیه تنها فرصت اقامت موقت در این کشور را فراهم می آورد اما در صورت کار پس از تحصیل امکان دریافت اقامت دائم نیز فراهم می شود.
 • آیا اقامت به دریافت پاسپورت نیز می انجامد؟ افرادی که در این کشور ملک خریداری کرده باشند به طوری که ارزش ملک آن ها از مبلغ مشخصی بالاتر باشد، می توانند پاسپورت نیز بدست آورند.
 • آیا اعضای خانواده می توانند از طریق اقامت سرپرست، اقامت بدست آورند؟ اقامت ترکیه از طریق سرپرست به سایر اعضای خانواده قابل انتقال است.
 • آیا اقامت این کشور از طریق پناهندگی به سادگی بدست می آید؟ اگرچه ترکیه بیشترین تعداد پناهندگان در جهان را می پذیرد اما باید اعلام داشت که پروسه دریافت پناهندگی در ترکیه بسیار دشوار و زمانبر است.
4.8/5 - (23 امتیاز)

3 دیدگاه برای “اقامت ترکیه

 1. نوشاد مهدوی گفت:

  سلام ، هنوزم ترکیه بدون محدودیت مالی و با خرید هر نوع ملک اقامت میده؟؟؟؟ حتی خونه ای که مثلا به پول ما 600،700 میلیون میشه؟؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   خرید ملکی که 250 هزار دلار ارزش داشته باشه به شما اقامت و پاسپورت اعطا میشه
   به همین منظور مقاله حداقل قیمت خرید ملک در ترکیهرو مطالعه نمایید

 2. عادل گفت:

  ترکیه کشور خوبیه من قصد دارم اقدام کنم خیلی هم نزدیکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :