مهاجرت به کشور سوئد

اقامت دائم سوئد

وضعیت اقامت دائم در سوئد

اقامت دائم سوئد در حکم برخورداری شما از حقوقی مشابه یک شهروند اتحادیه اروپایی (EU) نظیر حق کار، تحصیل یا شروع بیزینس در دیگر کشورها میباشد. پس شما با اخذ ویزای اقامت دائمی کشور سوئد به عنوان شهروند اتحادیه اروپایی (EU) شناخته می شوید. امتیاز دیگر این نوع اقامت، آزادی سفر به 26 کشور عضو ناحیه شنگن (Schengen Area) می باشد. اما باید بدانید که فرآیند اخذ اقامت دائمی کشور سوئد پیچیدگی های خاص خود را دارد و شما در این مسیر نیازمند صبر و بردباری تا دست یابی به موفقیت هستید.

در واقع، بهترین و سریعترین مسیر برای اخذ اقامت دائمی (PR) سوئد از طریق دریافت ویزای کار سوئد می باشد. ویزای کار سوئد از نوع اقامت موقتی بوده و شرط اخذ ویزای مذکور نیز همانند سایر کشورهای اروپایی تنها از طریق پیشنهاد کاری یا Job Offer می باشد. مدت اعتبار این نوع ویزا نیز 2 سال بوده و امکان تمدید این نوع ویزا برای متقاضیان وجود دارد. این ویزا بر عکس ویزاهای تحصیلی و توریستی سوئد امکان تبدیل به اقامت دائمی را پس از گذشت 5 سال را دارد. لازم به ذکر است که مدت اعتبار ویزای اقامت دائمی کشور سوئد نامحدود می باشد اما، امکان ابطال ویزا پس از 6 سال اقامت دور از سوئد نیز امکان پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به سوئد و نیز انجام مشاوره های تخصصی با کارشناسان و وکلای زبده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید.

معرفی ویزای اقامت سوئد و انواع آن

بر طبق فانون مهاجرتی کشور سوئد، مهاجران خارجی که قصد کار و زندگی در سوئد به مدت بیش از 3 ماه را دارند، باید نسبت به روشن شدن وضعیت اقامت خود در این کشور اروپایی اقدام نمایند. بنابراین، این دسته از متقاضیان قبل از مهاجرت به کشور سوئد نیازمند اخذ ویزای اقامت (Resident Permit) کشور سوئد می باشند. لازم به ذکر است که ویزای اقامت سوئد را می توان بر حسب هدف مهاجرتی و نیز مدت اقامت به انواع مختلفی دسته بندی کرد. متقاضیان با توجه به هدف مهاجرتی خود می توانند متقاضی یکی از ویزاهای اقامت کاری، تحصیلی سرمایه گذاری، توریستی و اخذ اقامت سوئد از طریق ازدواج باشند و از نظر مدت اقامت می توانند متقاضی اقامت موقت یا دائمی سوئد باشند.

اقامت موقتی سوئد با اعتبار بیش از 3 ماه تا 2 سال
اقامت دائمی سوئد با مدت اعتبار نامحدود

هر کدامیک از ویزاهای اقامت سوئد دارای شرایط خاص خود می باشد که متقاضیان قبل از درخواست باید به آن توجه نمایند. اما از شرایط اصلی برای درخواست ویزای اقامت می توان به ارائه پاسپورت معتبر بین المللی و نیز مدرک تمکن مالی جهت اقامت در کشور سوئد اشاره کرد که جزو الزامات اصلی کلیه ویزاهای اقامت سوئیس می باشد. ناگفته نماند که حداکثر زمان اعتبار ویزاهای اقامت موقتی سوئد بسته به مدت قرارداد کاری یا مدت تحصیل در سوئد حداکثر تا 2 سال می باشد و متقاضیان پس از گذشت 5 سال از اقامت پیوسته سوئد می توانند خود را برای درخواست اقامت دائم سوئد آماده نمایند.

وضعیت اقامت دائم در سوئد

سوئد کشوری ثروتمند با اقتصادی پویا و صنعتی در قلب اتحادیه اروپایی (EU) می باشد که همه ساله به خاطر استاندارد بالای زندگی در این کشور، مهاجران خارجی زیادی با رویای زندگی در این آرمان شهر اروپایی روانه قاره سبز می شوند. همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، سوئد دارای قوانین مهاجرتی خاص خود می باشد که اقامت این کشور را به 2 نوع اقامت موقتی و اقامت دائمی دسته بندی می کند. بنابراین، متقاضیان مهاجرت به سوئد با هر قصد و نیت مهاجرتی بایستی به شرایط و الزامات هر کدامیک از این نوع ویزاها توجه نمایند.

در صورتی متقاضیان خارجی می توانند وضعیت اقامت دائم (long-term resident status) سوئد را دریافت نمایند که به مدت 5 سال در سوئد زندگی کرده باشند. دریافت این وضعیت اقامت مساوی با حق کار و زندگی در کلیه کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) می باشد. ویزای اقامت دائمی سوئد را از طرق مختلف همانند کار در سوئد، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئد، ازدواج در  سوئد و تجدید دیدار با خانواده می توان دریافت کرد.

از آنجائی که سوئد نیز یکی از اعضای 26 گانه کشورهای ناحیه شنگن و اتحادیه اروپایی (EU) می باشد، پس یکی از امتیازات مهم اقامت دائمی سوئد امکان تردد آزاد و کسب و کار در کلیه کشورهای عضو شنگن و نیز برخورداری از حقوق شهروندی مشابه شهروندان سوئدی شامل حق دادن رای، حق بهره مندی از آموزش و بهداشت رایگان، امکان افتتاح حساب بانکی در کلیه بانک های اتحادیه اروپایی (EU) می باشد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم کشور سوئد

شرایط اخذ اقامت دائم سوئد

ابتداء باید به این نکته توجه کرد که اقامت دانشجوئی یا توریستی سوئد منجر به اقامت دائم این کشور نمی شود، چراکه این نوع اقامت ها برای یک دوره زمانی محدودی اعطاء می شود. اما اقامت کاری یا سرمایه گذاری قابلیت تبدیل به اقامت دائم سوئد را دارد. همچنین بنا بر قوانین مهاجرتی سوئد به پناهجویان دارای وضعیت حفاظت بین المللی نیز وضعیت اقامت دائمی سوئد اعطاء نمی شود. به منظور دریافت وضعیت اقامت دائم سوئد، متقاضیان بایستی حائز صلاحیت های لازم باشند. متقاضیان جهت احراز صلاحیت خود برای اخذ اقامت دائم سوئد بایستی دارای شرایط زیر باشند:

اقامت پیوسته سوئد به مدت 5 سال برخورداری از ویزای اقامت سوئد برای 5 سال اخیر داشتن تمکن مالی برای مدت بیش از 5 سال در سوئد

مسئول رسیدگی به درخواست ها و صدور ویزای اقامت سوئد، اداره مهاجرت سوئد (Migrationsverket) می باشد. اما فرآیند رسیدگی به درخواست های متقاضیان ممکن است 14 الی 18 ماه طول بکشد. پس متقاضیان تا اخذ پاسخ از اداره مذکور باید کمی صبور باشند. در این رابطه، مسلما انجام آنلاین درخواست ها می تواند تاثیر زیادی در تسریع فرآیند رسیدگی داشته باشد. لازم به ذکر است که امکان مشاهده زمانهای انتظار برای رسیدگی به پرونده متقاضیان از طریق وب سایت اداره مهاجرت سوئد Migrationsverkets website برای افراد متقاضی فراهم می باشد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم کشور سوئد

در صورت تهیه مدارک لازم و نیز پرداخت هزینه های مربوطه، مراحل درخواست اقامت دائم سوئد برای متقاضیان خارجی ساده و آسان می باشد. بر این اساس، فرآیند درخواست اقامت دائم کشور سوئد را می توان با استفاده از 3 روش انجام داد. متقاضیان می توانند درخواست اقامت خود را به همراه مدارک لازم به سفارت سوئد تحویل دهند یا درخواست خود را به سفارت کشور شنگن دیگری تحویل دهند و یا مستقیما آن را به اداره مهاجرت سوئد (Migrationsverket) تحویل دهند. متقاضیان پس از اطلاع درباره صلاحیت خود جهت اخذ اقامت دائمی کشور سوئد، بایستی مدارک زیر را تحویل سفارت سوئد یا اداره مهاجرت سوئد دهند:

  • کپی پاسپورت یا مدرک مسافرتی معتبر
  • تکمیل فرم درخواست اقامت دائمی سوئد با عنوان Ansökan om status som varaktigt bosat
  • مدرک تمکن مالی جهت تامین مالی خود و خانواده همراه برای مدت بیش از 5 سال در کشور سوئد (مثلا با ارائه صورت حساب بانکی یا گواهی استخدام، فیش حقوقی و …)
  • گواهی سوء پیشینه
  • بیمه سلامت
  • عکس پاسپورتی متقاضی
  • رسید پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست

موسسه حقوقی سفیران سروش به عنوان یکی از بزرگترین و پر افتخارترین موسسه مهاجرتی ایران، آماده پاسخگوئی به سوالات شما هموطنان عزیز و ارائه مشاوره های حرفه ای و به روز در هر زمینه مهاجرتی و اقامتی به کشور سوئد و سایر کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 11 =