مهاجرت به کشور کانادا

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

اخذ اقامت دائم کانادا فرصتی فوق العاده در باب زندگی در این کشور رتبه دار مهاجرتی می باشد که سالانه مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. این کشور از لحاظ وسعت رتبه دوم را بعد از روسیه در دنیا به خود اختصاص داده است. با این حال نسبت جمعیت به وسعت آن، بسیار پایین بوده که خود دلیلی است برای سیاست های جذب مهاجر این کشور. کانادا از شرق به غرب از استان های اتاوا، مونترال، آنتاریو، ساسکاچوان، نوااسکوشیا و بریتیش کلمبیا تشکیل شده می باشد. تمامی این استان ها دارای یک دولت مرکزی هستند که زیر نظر فدرال کانادا قوانین خود را اجرا می کنند. بنابراین ممکن است در برخی موارد قوانین از استانی به استان دیگر متفاوت باشد.

 • راحت ترین اقامت کانادا در کدام ایالت رقم میخورد؟
 • هزینه های زندگی در کانادا چقدر است؟
 • بهترین شهر جهت اقامت کدام است؟
 • آیا می توان از پروسه برنامه های استانی کانادا استفاده کرد؟
 • آیا کار تنها راه اخذ اقامت دائم کانادا است؟
 • مزیت اصلی اقامت دائم کانادا چیست؟

در حال حاضر با توجه به رتبه خوب این کشور در رتبه بندی جهانی از نقطه نظر کیفیت زندگی، طیف وسیعی از مهاجران علاقه مند به دریافت اقامت دائم کانادا شده اند و به همین دلیل موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را جهت راهنمایی شما عزیزان درمورد اقامت دائم این کشور گردآوری کرده است. امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید.

قوانین اقامت دائم کانادا

امروزه کانادا یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای دنیا می باشد و هر ساله شرایط را برای جذب مهاجرین بهتر از قبل می نماید. آنچه که به امتیاز این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش و هلند که تقریبا هم رده این کشور از نظر کیفیت زندگی می باشند، می افزاید روند کوتاه مدت اخذ اقامت دائم آن است. هنگامی که شخص کارت اقامت دائم این کشور را دریافت می کند از تمام حقوق یک شهروند کانادایی، به جز شرکت در امور سیاسی کشور، برخوردار می شود. همچنین افراد می بایست برای اخذ اقامت دائم کانادا از 5 سال، 4 سال را در خاک این کشور زندگی کنند. پس از سپری کردن این زمان مشخص، اشخاص نیز می توانند برای اخذ پاسپورت درخواست دهند و در صورتی که در آزمون شهروندی قبول شود می تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید.

مراحل اخذ اقامت دائم کشور کانادا عبارتند از:

 • اخذ اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری
 • اخذ اقامت از طریق ازدواج با شهروندان رسمی کانادا
 • اخذ اقامت موقت از طریق تحصیل
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • اخذ اقامت از طریق خود اشتغالی
 • اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت
 • اخذ اقامت از طریق پناهندگی
 • اخذ اقامت از طریق کار

بهترین روش برای اخذ اقامت دائم کانادا 2021

از آنجائی اکثرا متقاضیان مهاجرت به کانادا و اخذ PR این کشور را کارگران ماهر تشکیل می دهند، دولت کانادا نیز با احساس مسئولیت همیشگی و با معرفی سیستم اکسپرس اینترای اقدام به تسهیل روند مهاجرتی این دسته از متقاضیان شده است. فقط در صورتی می توان درخواست اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینترای را ارائه داد که حداقل 67 امتیاز کسب کرد. معیارهای امتیازبندی در این مرحله عبارتند از:

معیارهای امتیازبندی کانادا

مرحله بعدی کسب امتیاز از سامانه رنکینگ جامع یا CRS برای اخذ دعوت نامه ITA ویزای اقامت دائمی کانادا تحت برنامه مهاجرتی اکسپرس اینترای می باشد. CRS سیستم امتیاز محور شایستگی محور است که بر پایه معیارهای زیر اقدام به امتیازدهی به متقاضیان می کند. پس هر فردی که بالاترین امتیاز را از جدول امتیازی CRS کسب کند شایسه دریافت ITA می گردد:

معیارهای ارزیابی امتیاز حداکثری
فاکتورهای سرمایه انسانی و همسر قانونی با همسر: 460 امتیاز
بی همسر: 500 امتیاز
انتقال پذیری مهارت 100 امتیاز
تحصیلات 50 امتیاز
سابقه کار 50 امتیاز
مدرک کانادایی 50 امتیاز
امتیازات دیگر تا 600 امتیاز

امتیازات اخذ اقامت دائم کانادا

همان طوری که گفته شد، جهت درخواست اقامت دائمی کشور کانادا 3 راه شامل برنامه مهاجرت کارگر ماهر کبک، برنامه اکسپرس انتری و اقامت از طریق داوطلب استانی (PNP) وجود دارد. افراد از این طریق می توانند ضمن اخذ ویزای ورود مالتی پل 5 ساله در هر کجای از کانادا کار و زندگی بکنند. خانواده خود را به همراه بیاورند. فرزندان زیر 18 ساله آنها به صورت رایگان ادامه تحصیل دهند. خدمات درمانی رایگانی برای کل اعضای خانواده فراهم شود، همچنین از این طریق از مزایای بیکاری نیز بهره گیرید. در کل امتیازات PR کانادا عبارتند از:

امتیازات PR کانادا

ویزای کار کانادا

یکی از راه های دریافت اقامت دائم کانادا اخذ ویزای کاری کانادا است. به واسطه این ویزا متقاضیان می توانند اجازه اقامت کاری کانادا را کسب کند و وارد خاک این کشور شده و مشغول به کار شود. برای دریافت ویزای کار کانادا طبق قوانین این کشور تنها یک روش وجود دارد و آن هم داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در کانادا است. به عبارت دیگر فرد متقاضی ویزای کار کانادا برای داشتن شانس موفقیت در اخذ این ویزا می بایست از یک کارفرمایی در این کشور پیشنهاد شغلی یا اصطلاحا Job Offer دریافت نماید و با این نامه پیشنهاد شغلی به سفارت کانادا برای دریافت ویزای کار یا اصطلاحا Work Permit Visa مراجعه نماید.

پس از دریافت ویزا و ورود شخص به کشور کانادا، در صورتی که شخص به مدت 2 سال مشغول به کار باشد می تواند برای دریافت کارت اقامت دائم درخواست دهد. معمولا این درخواست را می توان از طریق سیستم های امتیاز بندی مانند اکسپرس انتری ارائه داد که در ادامه در مورد این روش نیز توضیح داده خواهد شد. نکته جالب در مورد روش اخذ اقامت دائم این است که کوتاه ترین پروسه زمانی را در میان کشورها، کانادا به خود اختصاص داده است، چراکه در کشورهایی مانند آلمان و اتریش، شخص پس از پنج سال اقامت کاری میتواند برای دریافت اقامت دائم درخواست دهد. راحت ترین ایالت جهت اقامت در سال گذشته ساسکاچوان بوده است.

اکسپرس انتری (Express Entry) کانادا

یکی از راه های رسیدن به اقامت دائم در کانادا، اقدام از طریق سیستم ورود آسان و سریع، اصطلاحا Express Entry می باشد. این پروسه یک سیستم امتیازبندی است که شخص متقاضی بر مبنای شرایطی که دارد، اعم از سن، مدرک تحصیلی، میزان سابقه کار، وضعیت تاهل، حضور یا عدم حضور در خاک کانادا، مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی، انطباق پذیری و برخی نکات دیگر امتیازی می گیرد که در صورتی که به حد مجاز رسیده باشد می تواند اپلیکیشن تشکیل داده و وارد مرحله Pool یا استخر مجازی شود. در این مرحله هرچه فرد امتیاز بالاتری داشته باشد سریعتر وارد کانادا شده و اگر با پرونده ایشان از سمت کنسولگری کانادا موافقت صورت پذیرد، ویزای 1 ساله اخذ گردیده و می تواند در طول این یکسال وارد خاک کانادا شده و کارت اقامت خود را دریافت نماید.

امتیازات اخذ اقامت دائم کانادا

نحوه عملکرد اکسپرس انتری کانادا 2021

نحوه محاسبه امتیاز متقاضیان برحسب فاکتورهای معین از طریق سامانه رتبه بندی جامع (CRS) عبارت است از:

فاکتور حداکثر امتیازات CRS به همراه همسر حداکثر امتیازات CRS بدون همسر
بخش A و B فاکتورهای سرمایه انسانی
سن و سال 100 100
سطح آکادمیک 150 150
مهارت زبان (انگلیسی یا فرانسه) 170 160
سابقه کار کانادایی 80 80
حداکثر امتیاز بخش A و B 500 500
بخش C فاکتورهای قابلیت انتقال مهارت
ترکیب تحصیلات و مهارت زبانی یا سابقه کاری در کانادا 50 50
ترکیب سابقه کار غیرکانادایی و مهارت زبان خارجه یا سابقه کار کانادایی 50 50
ترکیب مدرک حرفه ای و مهارت زبان 50 50
حداکثر امتیازات بخش C 100 100
بخش D امتیازات دیگر
داوطلب استانی 600 600
پیشنهاد کاری معتبر 200 200
توانمندی های زبن فرانسوی 30 30
خواهر و برادر در کانادا (مقیم دائم یا تبعه کانادایی) 15 15
حداکثر امتیاز بخش D 600 600
ماکسیمم امتیازات لازم در تمام بخش ها برای کسب صلاحیت اخذ دعوت نامه یا ITA 1200 1200

آخرین نکته ای که در مورد پروسه اکسپرس انتری لازم به ذکر است اینست که در ماه های اخیر دولت کانادا بیشترین میزان دعوتنامه ها را برای افرادی صادر کرده است که از امتیاز تطابق پذیری با محیط برخوردارند. یعنی کسانی که به واسطه کار و یا تحصیل وارد خاک کشور کانادا شده اند و برای مدت زمانی مشخص (بیش از یک سال) در این کشور حضور داشته اند، سریع تر دعوتنامه گرفته اند که این امر در مقایسه با افرادی است که با وجود دارا بودن امتیاز بالا از خارج از خاک کانادا برای دریافت دعوتنامه اقدام کرده و برای این پروسه اپلیکیشن تشکیل داده اند.

اقامت دائم کانادا از راه ویزای تحصیلی

روشی دیگر برای دریافت اقامت دائم این است که فرد به واسطه ویزای تحصیلی وارد خاک کانادا شده و پس از دریافت مدرک تحصیلی خود از سوی موسسات و یا دانشگاه های این کشور، برای دریافت اقامت دائم از یکی از 2 روش بالا اقدام نماید. مسلما مسیر ویزای تحصیلی به مراتب آسان تر و سریع تر از دو پروسه ویزای کاری و اکسپرس انتری به نتیجه می رسد. چرا که در گزینه اول دریافت پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرما در داخل خاک کانادا بسیار سخت و گاها غیرممکن خواهد بود.

به این دلیل که دولت کانادا بر طبق قانون حمایت از نیروی کار داخلی سعی بر آن دارد تا کارفرمایان مقیم کانادا را مجاب کند که از نیروی کار داخل خاک کانادا کمک گرفته و آن ها را استخدام نماید. پروسه اکسپرس انتری نیز اگر از خارج از خاک کانادا درخواست داده شود حداقل مدت زمان 9 ماه الی 1 سال زمان خواهد برد. اما برای پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی از سوی کنسولگری کانادا، شخص درخواست دهنده نهایتا 6 ماه زمان نیاز دارد. همچنین لازم به ذکر است افرادی که از طریق ویزای تحصیلی وارد کشور کانادا می شوند، پس از اتمام دوره تحصیلات بین 1 تا 3 سال تمدید ویزا خواهند داشت تا به جستجوی کار در کانادا بپردازند. راحت ترین ایالت جهت اقامت تحصیلی ایالت اتاوا بوده است.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه استانی

یکی دیگر از راه های بسیار مناسب برای رسیدن به اقامت دائم کشور کانادا، مهاجرت به این کشور از طریق برنامه های استانی است. برنامه های استانی در کشور کانادا به گونه ای است که فرد در بسیار ی از مواقع برای رسیدن به خواسته خود باید یک پیشنهاد کاری معتبر دریافت کند. در صورتی که فردی پیشنهاد کاری از کشور کانادا داشته باشد می تواند 600 امتیاز کامل را در پروسه امتیازی ورود به کانادا بدست آورد و این امتیاز را می توان برگ برنده ای دانست که کمتر کسی قادر به استفاده از آن است.

افرادی که از طریق برنامه های استانی وارد خاک کانادا می شوند برای مدت دو سال باید در استانی که آن ها را پذیرفته است اقامت داشته باشند و برای یک کارفرما کار کنند. پس از عبور از این بازه زمانی محدودیتی برای خروج از استان و زندگی در مکانی دیگر وجود ندارد. با این وجود در صورتی که فردی بتواند با استفاده از تخصص خود یک کارفرمای کانادایی را مجاب کند، بدون تردید شانس بسیار بالایی برای ورود به خاک کشور کانادا خواهد داشت.

اقامت دائم کانادا از طریق خرید ملک

یکی از راه هایی که می تواند منجر به اخذ اقامت دائم در بسیاری از کشورهای جهان شود، خرید ملک برای شهروندان خارجی است. در کشور کانادا نیز بر اساس قوانین دولت فدرال و دولت های استانی هیچ گونه محدودیت برای خرید ملک در کانادا برای شهروندان خارجی وجود ندارد ولی خرید ملک در کشور کانادا برای این افراد هرگز منجر به اخذ اقامت دائم و موقت نخواهد شد. با همه این تفاسیر خرید ملک در کشور کانادا می تواند مزایای بسیار زیادی را نیز به همراه داشته باشد.

یکی از بزرگ ترین مزایای خرید ملک در کشور کانادا آن است که فرد وابستگی خود به کشور کانادا را افزایش می دهد و در نتیجه شانس خود برای دریافت ویزاهای موقت و دائمی مهاجرت به کانادا را افزایش می دهد. از دیگر مزیت هایی که می توان از این طریق به دست آورد آن است که خرید ملک در کانادا می تواند منجر به حفظ ارزش پول فرد شود چرا که ثبات اقتصادی بسیار بالایی در کشور کانادا وجود دارد. بهترین شهرهای کانادا برای خرید ملک عبارتند از:

 • هلیفکس
 • میسیساگا
 • مونترئال
 • کبک
 • اتاوا
 • کلگری

تولد در کانادا راهی برای ضمانت اقامت در این کشور

در صورتی که زمان تولد در کشور کانادا والدین کودک متولد شده یکی از اعضای سیاسی دولت کشورهای دیگر که بنا بر ماموریت های دولتی در کشور کانادا حضور دارند، نباشد، کودک متولد شده در خاک کشور کانادا بدون توجه به ملیت پدر و مادر خود می تواند تابعیت کشور کانادا را بدست آورد و در نتیجه آن اقامت دائم او ضمانت می شود. دقت داشته باشید که کانادا شهروندی دوگانه را می پذیرد و می توان برای فرزند خود دو تابعیت دریافت کنید که یکی از آن ها تابعیت کشور کانادا است و دیگری تابعیتی که شما در اختیار دارید.

ازدواج در کانادا به منظور اخذ تابعیت

از دیگر راه هایی که می توانید به کمک آن اقامت و تابعیت کشور کاندا را بدست آورید، ازدواج با فردی است که تابعیت کشور کانادا را در اختیار دارد. در حقیقت زمانی که شما با یک نفر ازدواج می کنید، شرایط اقامت شما در کشور کانادا دقیقا مانند شرایط اقامت همسر شما خواهد بود. با همه این تفاسیر شما باید بتوانید دولت کشور کانادا را متقاعد کنید که ازدواج شما کاملا قانونی ثبت شده است و مورد تایید دولت کانادا نیز باشد. همچنین باید نشان دهید که ازدواج شما حقیقی است و صرفا برای بهره گیری از فرصت اقامتی در کشور کانادا صورت نپذیرفته است. یک وکیل مهاجرت کانادا می تواند پروسه مهاجرت شما را بهبود بخشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا

افرادی که برای تحصیل در کانادا اقدام می نمایند باید هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی را مورد ارزیابی قرار دهند. هزینه های تحصیل در هر کشوری از جمله کانادا بسته به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت می باشد. علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، اینترنت و غیره از هزینه هایی است که باید پیش از ورود به کشور کانادا برآورد گردد. معمولا متوسط شهریه سالانه دانشجویان بین المللی بسته به نوع دانشگاه و برنامه تحصیلی آنها از 3000$ تا 42000$ (دلار کانادا) متغیر است. همانگونه که در نمودار زیر هم آمده است، 3 دانشگاه تورنتو با متوسط شهریه 42870$، بریتیش کلمبیا با 25978$ و مک گیل با 16815$ (دلار کانادا) گرانترین و دانشگاه های براندون با 7203$، سنت بونیقیس با 7482$ و دانشگاه گوئلف با 9730$ (دلار کانادا) در زمره ارزانترین دانشگاه های کانادا قرار دارند:

میزان هزینه دانشگاه ها در کانادا

اما هزینه زندگی دانشجوئی در کانادا سالانه حدود 20000$ الی 30000$ (دلار کانادا) می باشد. حالا مدیریت این سطح هزینه ها با خود دانشجو و تا حد زیادی بستگی به سبک زندگی او دارد. عزیزان برای اطلاع از توزیع درصدی این هزینه ها می توانند به نمودار آماری زیر مراجعه نمایند:

توزیع مخارج زندگی در کانادا

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در زمینه اقامت دائم کانادا و روش های اخذ آن را کسب کرده باشید. اقدام از طریق ویزای کاری کانادا یا تحصیل در کانادا برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت بر اساس شرایط هر فرد متفاوت می باشد که پیش از انتخاب باید مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به کانادا از طریق روش مورد نظر خود می باشید می توانید با وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و با تجربه کافی، علم به روز و رزومه درخشان این موسسه گامی مطمئن در این امر بردارید.

سوالات متداول در خصوص اقامت دائم کانادا

افرادی که مایل به اخذ اقامت دائم کانادا می باشند با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • آیا دریافت اقامت دائم کانادا ساده است؟ بر خلاف باورهای عمومی، دریافت اقامت دائم کانادا ساده نیست و روش ها و شرایط متفاوتی در راه دستیابی به این هدف وجود دارد که متقاضی باید برای رسیدن به آن ها تلاش بسزایی داشته باشد.
 • چگونه می توان اقامت موقت کانادا را به اقامت دائم تبدیل کرد؟ تنها افرادی می توانند اقامت دائم کانادا را بدست آورد که از 5 سال قبل از تاریخ ثبت درخواست حداقل 1095 روز در کشور کانادا ساکن بوده باشند.
 • مهم ترین مزایای اقامت دائم کانادا چیست؟ امکان کار و تحصیل رایگان در این کشور و همچنین استفاده از خدمات بیمه درمانی رایگان از مهم ترین مزایای این پروسه مهاجرتی هستند.
 • آیا امکان لغو اجازه اقامت دائم در کانادا وجود دارد؟ بله، در صورتی که فرد در طول 5 سال گذشته کمتر از 730 روز در خاک کانادا اقامت داشته باشد، اقامت دائمی خود را از دست خواهد داد.
 • آیا می توان اقامت دائم کانادا ضامن دریافت پاسپورت این کشور است؟ خیر، دریافت شهروندی کانادا دارای شرایط خاص مربوط به خود است که هر فرد باید با توجه به شرایط خود نسبت به دریافت آن اقدام کند.
4.9/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

84  +    =  91