مهاجرت

اقامت روسیه

اقامت روسیه

مجوز اقامت روسیه سندی دال بر تایید این کشور می باشد که طبق این مجوز به متقاضیان اجازه داده میشود که جهت دریافت شهروندی روسیه اقدام نمایند. اخذ مجوز اقامت دائم روسیه به طور قابل ملاحظه ای حقوق یک شخص خارجی را در روسیه گسترش می دهد و اجازه می دهد که دارنده مجوز برای کار در هر نقطه از روسیه بدون نیاز به هیچ مجوز اضافی حق مالکیت را نیز داشته باشد. این نوشتار توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است که راه های مهاجرت و اخذ اقامت روسیه را برای متقاضیان تشریح می نماید.

کشور روسیه یکی از پهناورترین کشورهای جهان می باشد که در شمال آسیا قرار دارد، این کشور با ایران از سمت دریای خزر دارای مرز آبی هست و از نظر آب و هوایی دارای مناطق بسیار سردسیر می باشد. پایتخت این کشور مسکو و دارای زبان رسمی روسی می باشد. متقاضیانی که تمایل به اخذ اقامت روسیه را نیز دارند می توانند از طرق زیر(5 راه اصلی) نسبت به این امر اقدام نمایند:

 1. اخذ اقامت از طریق تحصیل
 2. اخذ اقامت از طریق کار
 3. اخذ اقامت از طریق ازدواج
 4. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری
 5. اخذ اقامت از طریق تولد و سهمیه

اقامت روسیه از طریق تحصیل

این روزها کشور روسیه برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مرسوم می باشد به دلیل اینکه افراد به راحتی بدون نیاز به کنکور قادر هستند که وارد دانشکده های پزشکی شوند. شرط ورود به دانشگاه های روسیه، گذراندن دوره های پادفک به مدت یک سال می باشد و بر اساس رشته ای که فرد قصد تحصیل در آن را دارد، دوره پادفک مخصوص به همان رشته را فرد پشت سر می گذارد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در روسیه نیز عبارتند از:

 • دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات در هر رشته ای، ترجمه شده به زبان روسی
 • اصل پاسپورت و ترجمه شناسنامه به زبان روسی
 • گواهی عدم HIV
 • 2 قطعه عکس رنگی

یکی از موضوعات مهم در زمینه مهاجرت تحصیلی به روسیه، هزینه تحصیل در این کشور می باشد. هزینه ای که در قیاس با اغلب کشورهای غربی بسیار پایین بوده و معمولا هم بسته به مقطع و برنامه تحصیلی دانشجویان متغیر است. ولی بطور متوسط شهریه سالیانه هر دانشجوی خارجی در این کشور حدود $ 4150 (دلار) می باشد. در نمودار زیر می توان با جزییات کامل شهریه های دانشجویی در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور روسیه آشنا شد:

جزییات کامل شهریه های دانشجویی در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور روسیه

 

اقامت کشور روسیه از طریق کار

شرایط کار در روسیه با نرخ بیکاری 4.5% حتی از خیلی از کشورهای اروپایی هم بسیار بهتر است. منتهای مراتب متوسط درآمدی کارگران در این کشور دوست داشتنی کمی پایین است. میانگین درآمد خالص یک کارگر ساده در روسیه حدود USD 1204(دلار) می باشد که در مقایسه با درآمد متوسط در کشوری مثل آلمان با متوسط 3097USD  (دلار) حقیقتا رقم ناچیزی و کمی است.

اما نباید فراموش کرد که هزینه زندگی در روسیه به مراتب پایین تر از آلمان می باشد و این امر تا حدودی کسری درآمد روس ها را جبران می کند:

مقایسه متوسط درآمد خالص ماهیانه در روسیه و آلمان

 

افرادی که اقامت روسیه از طریق کار را کسب می کنند، قادر هستند سال های سال بدون نیاز به خروج از کشور، همراه با همسر و فرزندان خود در روسیه سکونت دهند. ویزای کار روسیه به صورت مولتی صادر می گردد و افراد نیز می توانند به تعدد رفت و آمد داشته باشند. اخذ ویزای کاری روسیه با دعوت نامه کاری یا پیشنهاد کاری برای افراد نیز ممکن می باشد. دو نوع ویزای کار به صورت یکساله و 3 ساله در روسیه وجود دارد که هر کدام امتیاز مختص به خود دارد.

ویزای کار یکساله روسیه

ویزای کار یکساله روسیه زیر مجموعه اقامت های کاری روسیه محسوب می گردد که از شرایط مختص به خود نیز برخوردار می باشد که در این نوشتار به شرایط این ویزا نیز پرداخته شده است که عبارتنداز:

 • قابل تمدید به دفعات بدون نیاز به خروج از روسیه
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • روند انجام پروسه به مدت 3 ماه
 • آزمون زبان روسی فقط برای شخص اصلی
 • عدم قابلیت تبدیل ویزای کار یکساله به پاسپورت روسی
 • ارائه joboffer روسی

ویزای کار 3 ساله روسیه

ویزای کار 3 ساله روسیه زیر مجموعه اقامت های کاری روسیه محسوب می گردد که از شرایط مختص به خود نیز برخوردار می باشد که در این نوشتار به شرایط این ویزا نیز پرداخته شده است که عبارتند از:

 • قابل تمدید به دفعات بدون نیاز به خروج از روسیه
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال و همچنین پدر و مادر
 • روند انجام پروسه به مدت 1 ماه
 • بدون نیاز به آزمون زبان روسی
 • قابلیت تبدیل ویزای کار 3 ساله به پاسپورت روسی
 • ارائه job offer روسی

اقامت کشور روسیه از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت و رسیدن به اقامت دائم و شهروندی روسیه از طریق ازدواج با شهروند روسی می باشد. افراد در صورت اقدام و تسلیم مدارک مورد نیاز، پس از 9 ماه به فرد اقامت موقت (RVP) اعطا میگردد که به مدت 3 سال مهر اعتبار دارد. پس از گذشت یک سال از اخذ اقامت موقت (RVP) متقاضی ظرف مدت 3 تا 6 ماه قادر است درخواست اقامت دائم (VNZh) را بدهد. پس از گذشت یک سال از اخذ اقامت دائم (VNZh) فرد در صورت مسلط بودن به زبان روسی، می تواند درخواست تابعیت و شهروندی (پراپیسکا) را از کشور روسیه خواستار باشد و متقاضی هر سال باید به مدت 6 ماه در روسیه بماند. طول مدت اعطای تابعیت روسی به مدت 4 سال زمان می برد و تولد فرزند در این حین نیز انجام پروسه را آسان خواهد کرد.

اقامت کشور روسیه از طریق ازدواج

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

پیش از هر عملی برای سرمایه گذاری در روسیه و کسب اقامت این کشور باید توجه کنید که روسیه نیز همانند سایر کشورهای جهان شرایط خاص خود را برای انواع روش های سرمایه گذاری دارد. مثلا در زمینه برخی معیارها دارای نقاط قوت ولی در زمینه های دیگر نقاط ضعفی دارد. برای اطلاع از شرایط و جزئیات محیط سزمایه گذاری در روسیه، توصیه می شود که به شاخص های آماری دقیق زیر که توسط بانک جهانی در سال گذشته تهیه شده دقت نمائید تا در اینباره به یک جمع بندی کلی و خوبی دست یابید. نمودار زیر نشانگر رتبه های بین المللی کشور روسیه می باشد:

رتبه های بین المللی کشور روسیه جهت سرمایه گذاری

یکی از روش های مرسوم و رایج برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت روسیه 2023 از طریق خرید ملک در این کشور است. با استفاده از این روش ضمن دریافت یک اقامت خانوادگی همچنین در آینده نیز می توان نسبت به اخذ اقامت دائمی و همچنین تابعیت روسی اقدام کرد. در این زمینه نیز اصلی ترین شرایط از قرار ذیل است:

انواع روش های مرسوم و رایج برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت روسیه

شرایط اقامت دائم روسیه با ثبت‌ شرکت

از دیگر روش هایی که برای دریافت اقامت دائم روسیه برای متقاضیان وجود دارد، روش ثبت شرکت در روسیه است. در این روش، فرد سرمایه گذار باید شرکت سهامی خاص را به ثبت برساند و یا نمایندگی یا شعبه ای از شرکت مادر را در روسیه راه اندازی و افتتاح نماید. بدین ترتیب شرایط اقامت دائم روسیه را دارا بوده و اقامت دائم این کشور به او تعلق می گیرد.

سرمایه اولیه ای که برای ثبت شرکت در روسیه مورد نیاز است، تقریبا 10000RUB (روبل روسیه) می باشد که نیمی از آن باید در زمان تاسیس، به حساب بانکی فرد در روسیه واریز گردد. موارد و اطلاعاتی که در ثبت شرکت مهم و ضروری است شامل نام شرکت به زبان انگلیسی و روسی، نوع شرکت، زمینه فعالیت و آدرس دقیق شرکت می گردد. امر کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار از روش های بسیار ایده آل جهت اقامت و زندگی در روسیه است.

شرایط اقامت دائم روسیه با ثبت‌ شرکت

مهاجرت به روسیه از طریق تولد

سیستم تولد کشور روسیه از طریق سیستم خون می باشد یعنی کسی که قصد اخذ اقامت روسیه از طریق تولد را دارد باید حتما یکی از والدین او شهروندی روسیه را داشته باشند. اگر فرزندی در خاک روسیه از مادر و پدری نامشخص به دنیا آمده باشد و به مدت 6 ماه بصورت بلاتکلیف در کشور روسیه باشد، این امکان برای او وجود خواهد داشت که اقامت و شهروندی روسیه را کسب نماید. سیستم تولد در روسیه بیشتر بر روی اعطای تابعیت تمرکز دارد. کشور روسیه مانند لاتاری کشور آمریکا، کارت یا سهمیه ای معروف به (Kvota) دارد که البته این روش برای ایرانیان غیر ممکن می باشد.

هزینه زندگی در روسیه 2023 مطلوب دانشجویان

بررسی هزینه زندگی در روسیه یکی از عوامل اصلی در خصوص مهاجرت به این کشور پهناور می باشد که اشخاص متقاضی می بایست در این خصوص به مقاله مربوطه در سایت موسسه ما مراجعه نموده و از ریز هزینه زندگی در روسیه مطلع شوند. اما نکته جالب اینکه هزینه زندگی در روسیه برای هر دانشجوی خارجی بین 15000 الی RUB20000 (روبل) معادل رقم باورنکردنی $201 تا $268 (دلار) است که به مراتب از هزینه زندگی دانشجویی در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا پایین تر است و همین امر باعث جلب توجه بیشتر دانشجویان خارجی به کشور روسیه می شود:

هزینه زندگی در روسیه 2023 مطلوب دانشجویان

 

برای اقامت بیشتر از 3 ماه در روسیه، ارائه گواهی سلامت پزشکی از جمله HIV الزامی است. مراحل دریافت ویزا از طریق وزارت امور خارجه روسیه انجام پذیر است. اخذ اقامت دائمی در این کشور از مزایایی برخودار می باشد که در این بخش به این موارد پرداخته میشود:

 • اشتغال به کار
 • راه اندازی کسب و کار
 • حق رای در انتخابات
 • برخورداری ازخدمات اجتماعی

لازم به ذکر می باشد که مسکو پایتحت روسیه یکی از شهرهای گران روسیه می باشد. مقاله اقامت روسیه نیز توسط تیم موسسه سفیران سروش سعادت نیز نگارش شده است که در راستاری مهاجرت به روسیه و اخذ اقامت نگارش شده است. (5 راه اصلی) را در این مقاله بررسی کردیم. امید بر این است که با به اتمام رسیدن این مقاله توانسته باشیم اطلاعات تکمیلی را در اختیار متقاضیان قرار دهیم. در نهایت به شما عزیزان پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر و جزئیات دقیق هر یک از راه های اقامت روسیه به سایت رسمی ما مراجعه نموده و یا با مشاورین ما مشاوره رایگان انجام دهید.

سوالات مخاطبان کسب اقامت روسیه

آنچه مشخص است، سوالات پرتکرار متقاضیان در خصوص اقامت روسیه است که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم؛

 • ساده ترین راه اقامت کشور روسیه چیست؟ تحصیل در کشور روسیه ساده ترین راه اخذ اقامت موقت روسیه است.
 • آیا می توان با خرید ملک در روسیه، اقامت این کشور را بدست آورد؟ خرید ملک در روسیه منجر به اقامت نمی شود.
 • آیا می توان با تولد فرزند، اقامت روسیه را بدست آورد؟ روسیه تابع اصل خون است و از همین رو امکان اخذ اقامت این کشور از این طریق وجود ندارد.
 • آیا تحصیل در روسیه منجر به اخذ اقامت این کشور می شود؟ تحصیل در روسیه تنها منجر به اقامت کوتاه مدت می شود.
 • روسیه چند نوع اقامت کاری دارد؟ دو نوع شامل اقامت کاری 1 ساله و اقامت کاری 3 ساله
 • حداقل سرمایه لازم برای اخذ اقامت روسیه از طریق خرید ملک چقدر است؟ در حدود USD 480000 (دلار)
 • متداولترین و راحتترین نوع شرکت برای راه اندازی در روسیه چیست؟ شرکت با مسئولیت محدود (LLC) که متقاضیان برای راه اندازی آن به سرمایه اولیه در حدود RUB 10000 (روبل) نیاز دارند.
 • شرایط اخذ اقامت دائمی و تابعیت روسی برای سرمایه گذاران خارجی چیست؟ سرمایه گذاران خارجی پس از 5 سال می توانند به اقامت دائمی و پس از 5 سال اقامت نیز به تابعیت روسی برسند.
 • متوسط هزینه زندگی دانشجویی در روسیه 2023 چقدر است؟ برای هر دانشجوی خارجی بین 15000 الی RUB 20000 (روبل) معادل رقم باورنکردنی 201 تا USD 268 (دلار)
3/5 - (2 امتیاز)

8 دیدگاه برای “اقامت روسیه

 1. صدرا گفت:

  ببخشید برای اقامت از طریق ازدواج حتما باید زبان روسی بلد باشیم ؟
  یا انگلیسی هم کفایت میکنه
  و اینکه چطور کیس ازدواج پیدا کنیم
  چون من شنیدم که دختران روسیه خیلی دوست دارند ازدواج کنند
  و تعداد دختران خیلی بیشتر از پسران میباشد

  1. داوری گفت:

   سلام
   البته این مواد که میفرمائید به شکلی که فکر میکنید نیست اما باید کیسی یرای ازدواج داشته باشید تا بتونید به ابن کشور از طریق ازدواج مهاجرت کنید

 2. مهرداد گفت:

  سلام
  کسی که بیماری hiv دارد به چه طریق میتواند اقامت روسیه را اخذ کند ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 3. hasan6617 گفت:

  سلام خسته نباشین . ببخشین من مدرک اتشنشانی و مدرک hse دارم خواستم بدونم میشه به روسیه رفت واسه کار و اقامت.
  مدرک دانشگاهی لیسانس هم دارم. ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   با مدرک HSE و سابقه کاری که دارید باید دعوتنامه کاری هم دریافت کنید

 4. همایون نورزی گفت:

  اسم من همایون نورزی است
  از افغانستان هستم
  از ولایت فراه هستم در ولایت هرات زندگی میکنم
  فارغ ۱۲ هستم
  سن ۲۸ ساله هستم
  من میخوام با یک دختر روسی ازدواج کنم،

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   باید کیس ازداوج داشته باشید دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *