مهاجرت به رومانی

اقامت رومانی

5 (100%) 13 vote[s]

رومانی کشوری کهن در جنوب شرق اروپا است که امروزه چهره مدرنی به خود گرفته است و اقامت رومانی مورد توجه بسیاری از افراد می باشد. این کشور که سال های طولانی تحت حاکمیت ترکان عثمانی و بعد از آن سلطه شوروی بود، سرانجام توانسته در دهه های اخیر نقش مستقل خود را به دست آورد و خصوصا در یک دهه گذشته، روند صعودی و رو به رشدی را در پیش بگیرد.

رومانی حدود ده سال است که به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است و از این رو، موقعیت ارزنده ای را به دست آورده است. داشتن اقامت رومانی یعنی داشتن اقامت اتحادیه اروپا و گشوده شدن افق گسترده اروپاییی در پیش رو. شهروندان رومانی و افرادی که اقامت آن را به دست آورده اند، این امکان را دارند که به امکانات تراز اول اروپا دسترسی داشته باشند و بتوانند به راحتی از آن ها بهره مند گردند.

تابعیت و اقامت کشور رومانی مانند سایر کشورهای دنیا، از طرق مختلفی مانند تحصیل در رومانی، کار در رومانی، سرمایه گذاری در رومانی، ازدواج با یکی از اتباع رومانی و پناهندگی در رومانی قابل اکتساب است. هر یک از این طرق، راهکارهای خاص خود را دارند که برای موفقیت لازم است که با مشاوره و زیر نظر کارشناسانی خبره و کارآزموده نسبت بدان اقدام نمود.

کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تسلط بر جزئیات امور مهاجرت می توانند بهترین مشاور شما در امر مهاجرت و توفیق در روند آن باشند.

 کشور رومانی

کشور رومانی در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است و پایتخت آن بخارست است. رومانی همانند سایر کشورهای اروپای شرقی و جنوب شرقی، پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945 میلادی به حوزه نفوذ ایدئولوژیک اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی که اصطلاحا بلوک شرق نامیده می شد درآمد و در تمام آن سال ها بر اساس سیستم بسته سیاسی و اقتصادی کمونیستی اداره می شد. در آخرین سال حیات حکومت شوروی، دیکتاتور چپ گرای رومانی بطور غافلگیرانه ای به دست مردم به قتل رسید و چیزی شبیه انقلاب در این کشور اتفاق افتاد.

فروپاشی رژیم شوروی، رویدادی بود که این تغییر را تشدید کرد. احزاب مختلف در این کشور به وجود آمدند و دموکراسی شروع به پا گرفتن در آن کرد. درهای کشور رو به دنیای آزاد گشوده شد و اقتصاد به سمت بازار آزاد رفت. این کشور از ابتدای سال 2007 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و این گام بلند، نوید بخش چشم انداز روشن و آینده ای امیدوار کننده برای این کشور بود.

بر اساس آمارهای جهانی، رومانی در سال 2010 میلادی کشوری با درآمد رو به بالا بود که شاخصهای توسعه انسانی آن نیز بالا بود و روندی افزایشی داشت. به نظر می رسد آن چه که هم اکنون بیش از هر عامل دیگری رومانی را مورد توجه قرار داده است، عضویت آن در اتحادیه اروپایی است که می توان از آن به مثابه پلی برای ورود به قاره سبز استفاده کرد.

درباره اقامت کشور رومانی

اقامت یک کشور، عبارت است از مجوزی که دولت آن کشور برای اتباع خارجی صادر می کند و به موجب آن به خارجیان اجازه سکونت در خاک خود را به منظور خاصی و برای مدت زمان مخصوصی می دهد. این مجوز می تواند موقت باشد یعنی با سر رسیدن زمان آن، به پایان برسد و یا آن که دائمی باشد یعنی دارنده آن مجاز است که بدون محدودیت زمانی به زندگی در خاک آن کشور بپردازد. مطابق روند حقوقی، اقامت موقت می تواند به اقامت دائم منجر شود و اقامت دائم نیز مقدمه کسب تابعیت کشور دیگر است.

بر این اساس، ساده ترین راه برای افراد خارجی که به دنبال اکتساب اقامت رومانی هستند این است که طی یکی از امور تحصیل در رومانی، کار در رومانی، سرمایه گذاری در رومانی، ازدواج در رومانی، پناهندگی در رومانی، نخست اقامت موقت آن را و سپس اقامت دائم و نهایتا تابعیت آن را از آن خود کنند. امور اقامتی و مهاجرتی در رومانی زیر نظر سازمانی دولتی موسوم به بازرسی کل مهاجرت (GII) است.

اقامت رومانی از طریق تحصیل

مطابق استاندارد جهانی، نظام آموزشی در رومانی شامل دو سطح عمومی و دانشگاهی است. تحصیلات دانشگاهی در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد. تدریس در دوره لیسانس به زبان بومی آن کشور یعنی رومانیایی است ولی در مقاطع بالاتر، دوره هایی به زبان بین المللی انگلیسی نیز وجود دارد. پروسه پذیرش در دانشگاه های این کشور نیز مانند سایر کشورها است یعنی باید طی نامه ای رسمی به دانشگاه مورد نظر به همراه ارائه مدارک مورد نیاز، درخواست پذیرش تحصیلی کرد.

آن ها بررسی کرده و در صورت موافقت، پاسخ را به صورت مکتوب ارسال می دارند. اکنون متقاضی می تواند با در دست داشتن نامه پذیرش و همچنین سایر مدارک مورد نیازبه سفارت رومانی مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی کند و با آن ویزا وارد رومانی شده و به تحصیل و زندگی در آن جا

بپردازد. این ویزا، قابل تمدید است و دارنده آن اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل و کار تمام وقت پس از تحصیل خواهد داشت.

اقامت رومانی از طریق کار

کار در رومانی برای خارجی ها نیازمند دعوت نامه کاری از سوی کارفرمای رومانیایی است که صدور آن دعوت نامه نیز بر طبق قوانین جامع اروپا و به منظور حمایت از نیروی کار داخلی، نیازمند پیش شرط آگهی دادن دو مرحله ای به مدت سه ماه در داخل رومانی و در سطح حوزه اتحادیه اروپایی است. نرخ بیکاری در این کشور عدد قابل قبول %4.3 است و بخش های صنعت و کشاورزی در این کشور پر رونق ترین ها است.

اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به رومانی بر پایه سرمایه گذاری و کسب اقامت آن پر رنگ ترین بخش مهاجرت به آن کشور است. سرمایه گذاری در رومانی اغلب در قالب ثبت شرکت می باشد. با توجه به عضویت رومانی در اتحادیه اروپایی، راه اندازی کسب و کار در این کشور به معنای دسترسی راحت و سریع به بازار بزرگ اروپا است.

از سوی دیگر، هزینه های تولید و نیروی کار در این کشور نیز بسیار مقرون به صرفه است. مجموع این دو عامل، انگیزه بزرگی را برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده است. بر طبق گزارش ها، سرمایه داران زیادی از کشورهای خاور نزدیک مخصوصا روسیه و نیز چین بدین جهات اقدام به سرمایه گذاری در رومانی کرده اند. سرمایه گذاری بخش خصوصی خارجی در کشور رومانی مشروط بر آورده دست کم یکصد هزار یورو و ایجاد ده موقعیت شغلی برای دست کم پنج سال، می تواند ضامن اخذ اقامت دائم رومانی باشد.

اقامت رومانی از طریق ازدواج و پناهندگی

اقامت رومانی از طریق ازدواج نیز نیازمند تحقق عقد ازدواج رسمی با یکی از اتباع کشور رومانی است که پس از طی زمان قانونی و گذراندن مراحل قانونی آن می توان به تابعیت آن کشور رسید. پناهندگی نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود و بلکه شدیدا هم پرهیز داده می شود، خصوصا در کشورهایی که قدرت اقتصادی چندانی ندارند. این روش، همواره پر خطر ترین و پر هزینه ترین روش مهاجرت است.

Related Posts

8 دیدگاه برای “اقامت رومانی

 1. صبا صابری گفت:

  با سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون. یک سوالی برام پیش اومده
  آیا با ویزای تحصیلی امکان کار کردن در این کشور وجود دارد؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 2. عادل گفت:

  رومانی شرایط خوب زیادی داره ولی به نظرم فقط واس تحصیل خوبه. چون دست مزدا خیلی پایینه از طرفی هم کلی درد سر برا دعوت نامه کاری و ازین حرفا وجود داره

 3. پیام گفت:

  رومانی فقط برای تحصیل خوبه برای اقامت پس از تحصیل کشور قوی در خصوص کار نیست.ومهم تر اینکه جزء شنگن نیست

 4. فهیمه گفت:

  سلام خدمت شما مرسی از طالاعات خوبی که در مورد رومانی در این مقاله آوردین اما به نظرم با توجه به هزینه من مقاله ایتالیا و مجارستان خوندم این دو کشور بهتر باشند چون شنگن هم هستند

 5. مهسا گفت:

  کدوم یکی از روش های ورود به کشور رومانی مناسب تر است؟

 6. sohrab گفت:

  من به دنبال تحصیل تو این کشور بودم اما ظاهرا شرایط به کار رسیدن تو این کشور بعد از تحصیل به خاطر شرایط نه چندان خوب اقتصادی این کشور خیلی آسون نیست

 7. هما گفت:

  وقتى شرايط كاريش بد باشه قطعا فايده اى نداره هزينه كنيم بابت تحصيل در اين كشور… مجارستان بهتره كه راه رسيدن به اتريش و آلمانه

 8. لیدا بهرامی گفت:

  اقتصاد ضعیفی داره نمی ارزه وقت و هزینه بزاری تو این کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 18 =