مهاجرت

اقامت قبرس

اقامت قبرس

متقاضیانی که قصد مهاجرت و اقامت قبرس را دارند باید بدانند که روش های قانونی و مجاز بسیاری برای ورود به این کشور و دریافت اقامت وجود دارد. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش در آمده است سعی بر آن شده که به بررسی مختصر روش های مهاجرت به این کشور در سال 2024 پرداخته شود، بسیاری از افراد می توانند با توجه به شرایط خود بهترین روش را برای مهاجرت به قبرس انتخاب نمایند و پس از گذشت مدت معین و رعایت قوانین و مقررات اقامت قبرس و سپس پاسپورت این کشور را دریافت نمایند.

 • شرایط دریافت اقامت کشور قبرس چیست؟
 • چگونه می توان به ساده ترین شکل اقامت قبرس را به دست آورد؟
 • مهاجرت به قبرس از چه راه هایی امکان پذیر است؟
 • آیا می توان از طریق تحصیل، اقامت قبرس را به دست آورد؟
 • مهم ترین راه های دریافت اقامت کشور قبرس چیست؟

افرادی که قصد مهاجرت و اقامت قبرس را دارند باید اطلاعات عمومی در رابطه با این کشور داشته باشند. قبرس کشوری است جزیره ای که در شرق دریای مدیترانه قرار دارد. مساحت قبرس 9251 کیلومتر مربع می باشد. کشور قبرس به دو بخش تقسیم شده است: بخش یونانی نشین و بخش ترک نشین. پایتخت این کشور شهر نیکوزیا بوده و جمعیت این کشور جزیره ای 1141166 نفر می باشد. مردم در هر دو بخش به زبان یونانی و زبان ترکی به مکالمه می پردازند. واحد پول رسمی در این کشور یورو می باشد. قبرس با کشورهای ترکیه، مصر، سوریه و یونان هم مرز و همسایه می باشد. شهرهای مهم این کشور نیکوزیا، لارناکا، لیماسول و پافوس می باشد.

روش های مهاجرت به قبرس

برای مهاجرت و اقامت قبرس راه های زیادی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل
 • مهاجرت و اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج
 • مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک
 • مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 • مهاجرت به قبرس از طریق کار
 • مهاجرت به قبرس از طریق پناهندگی

افرادی که مهاجرت به قبرس را از طریق پناهندگی انتخاب می کنند باید بدانند که این روش غیر قانونی و غیر مجاز می باشد و خطرهای جانی و مالی در این راه برای متقاضیان وجود دارد.

اخذ اقامت و پاسپورت کشور قبرس

کسب اقامت در کشور قبرس به دو صورت اقامت موقت و اقامت دائم امکان پذیر می باشد. برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم رعایت چه قوانینی الزامی می باشد؟ متقاضیانی که در کشور قبرس شرکت ثبت کرده اند، به شرط آن که شرکتشان در طول سه سال فعال باشد می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند، برای اعطای اقامت دائم به این کشور متقاضیان باید گواهی تمکن مالی خود را ارائه نمایند. این افراد باید اثبات نمایند که تخصص و سرمایه گذاری آن ها در طول اقامتشان در این کشور توسعه و پیشرفت داشته است. همچنین فرد باید در مصاحبه ای شرکت نماید و اثبات نماید که به فرهنگ و جامعه این کشور علاقه مند است.

افرادی که تابعیت کشور قبرس را دریافت نمایند می توانند پاسپورت این کشور را نیز دریافت نمایند. کشور قبرس یکی از کشورهایی می باشد که با سرمایه گذاری و ثبت شرکت افراد می تواند تابعیت و پاسپورت قبرس را دریافت نمایند. طبق قوانین وضع شده در اتحادیه اروپا افرادی که به مدت 7 سال در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی نمایند می توانند تابعیت و پاسپورت آن کشور را دریافت نمایند.

شرایط دریافت پاسپورت قبرس

متقاضیان بعد از اقامت قبرس و گذشت مدت معین می توانند پاسپورت این کشور را اخذ نمایند.برای دریافت پاسپورت این کشور افراد باید شرایطی را داشته باشند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. روند بررسی شرایط فرد و اعطا شهروندی و پاسپورت به متقاضی نود روز طول خواهد کشید، برای سرمایه گذاری در این کشور و اخذ پاسپورت قبرسی در سال 2024 دو روش زیر وجود دارد که متقاضیان بسته به شرایط خود می توانند یکی از اینها را انتخاب کنند:

روش های سرمایه گذاری و اخذ پاسپورت قبرس

بعد از گذشت 3 سال فرد می تواند از سرمایه ای که در بانک سپرده گذاری کرده است برداشت نماید. تمامی متقاضیان با هر ملیتی می توانند در این کشور سرمایه گذاری نمایند، طبق قوانین این کشور داشتن تابعیت دوگانه در این کشور مجاز می باشد، افرادی که در این کشور سرمایه گذاری کرده اند می توانند برای همسر و فرزندان خود که سن شان کمتر از 21 سال می باشد پاسپورت اروپایی دریافت نمایند.

اخذ اقامت قبرس از طریق تحصیل

متقاضیانی که قصد اخذ اقامت قبرس از طریق تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند باید از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت نمایند. سپس باید اقدامات لازم را برای دریافت ویزا تحصیل انجام دهند. برای دریافت ویزا متقاضیان باید به سفارت خانه کشور قبرس مراجعه نمایند. جهت دریافت ویزای تحصیلی متقاضی باید مدارکی را ارائه نماید که لیست مدارک به شرح زیر است:

 • ارائه پاسپورت معتبر با داشتن حداقل 12 ماه اعتبار
 • ارائه فتوکپی از گذرنامه
 • دریافت فرم مورد نظر و تکمیل آن
 • ارائه 4 قطعه عکس
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در طول اقامت
 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین و ریز نمرات
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه پذیرش دانشگاه یا کالج

معرفی دانشگاه های برتر قبرس

همان طور که پیش تر ذکر شد یکی از مهم ترین مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی قبرس به آن نیاز است نامه پذیرش قطعی دانشگاه یا کالجی در قبرس می باشد. باید توجه داشت که اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر قبرس علاوه بر این که شانس اخذ ویزا از این کشور را ارتقا می دهد، منجر می شود فرد پس از فارغ التحصیلی نیز سریع تر بتواند شغل مناسبی پیدا کند. برخی از بهترین دانشگاه های قبرس در سال 2024 عبارت هستند از:

رنکینگ ملیبرترین دانشگاه های کشور قبرسشهری که دانشگاه در آن واقع شده
1University of CyprusNicosia
2Uluslararasi Kibris ÜniversitesiLefkosía
3University of NicosiaNicosia
4Dogu Akdeniz ÜniversitesiFamagusta
5Yakin Dogu ÜniversitesiLefkosía
6Girne Amerikan ÜniversitesiKyrenia
7European University CyprusNicosia
8Cyprus University of TechnologyLimassol
9Lefke Avrupa ÜniversitesiLefke
10Frederick UniversityNicosia

شرایط خرید ملک و کار در قبرس

از روش های مهاجرت قانونی به این کشور می توان به خرید ملک در این کشور اشاره کرد. متقاضیان باید ملکی را خریداری نمایند که ارزش آن 300000€ (یورو) باشد. یکی از شرایط خرید ملک در این کشور ارائه گواهی تمکن مالی می باشد. متقاضی باید اثبات نماید که توانایی پرداخت هزینه های زندگی را در این کشور دارند.

افرادی که قصد دارند در کشور قبرس به عنوان فردی با تخصص و مهارت مشغول به کار شوند باید ویزای کار، مجوز اقامت قبرس و اجازه کار در این کشور را دریافت نمایند. همچنین متقاضیان اجازه کار در شرکت های بین المللی و خارجی را نیز دارند. حداقل حقوق در نظر گرفته شده برای مدیران اجرایی مبلغ 3830€ (یورو) می باشد. برای مطالعه بیشتر در رابطه با کار در این کشور مقاله مهاجرت کاری به قبرس را مطالعه نمایید.

اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج

متوسط درآمد ماهانه در قبرس

نرخ بیکاری در قبرس در سال 2024 حدود 5.8% است منتهی اخذ ویزای کاری مستقیم از این کشور دشوار است چرا که نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی دارد. اما کسانی که ابتدائا از طریق تحصیل یا خرید ملک اقامت قبرس را اخذ کنند به راحتی می توانند شغل مناسبی در قبرس پیدا کنند. سطح درآمد برخی از محبوب ترین مشاغل در قبرس در سال جاری به شرح ذیل است:

ردیفمحبوب ترین مشاغل در قبرسمتوسط درآمد ماهانه در قبرس به یورو
1حسابدار€1530
2مدیر حسابداری€3220
3طراح گرافیک€1310
4عکاس€1170
5مهندس هوافضا€2780
6مسئول کنترل ترافیک هوایی€2280
7خلبان€3790
8کمک خلبان€1400
9معمار€2470
10مکانیک€760
11معلم€1690
12مهندس برق و الکترونیک€1980
13مهندس مکانیک€2030
14دندانپزشک€5040
15پرستار€1650

اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج

طبق قوانین متقاضیان می توانند طی ازدواج با فردی با تابعیت کشور قبرس اقامت این کشور را به دست آورند. متقاضیان برای دریافت اقامت باید مدارکی را ارائه نمایند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • ارائه فتوکپی از سند ازدواج
 • متقاضیان باید گواهی تولد خود را ارائه نمایند.
 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

اگر از مدت اقامت فرد در این کشور 2 سال گذشته باشد فرد می تواند اقدامات لازم را جهت پیوستن خانواده اش به این کشور انجام دهد.

اخذ اقامت قبرس از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های مهاجرت مطمئن به کشور قبرس سرمایه گذاری در قبرس می باشد. متقاضیان برای سرمایه گذاری می توانند از طریق ثبت شرکت و خرید ملک اقدامات لازم را انجام دهند. با سرمایه گذاری در این کشور افراد از مزایایی بهره مند می شوند:

 • برای دریافت اقامت قبرس نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد.
 • متقاضیان اجازه کار، تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی را دارند.
 • اجازه خرید زمین در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • بدون نیاز به حضور فرد در این کشور متقاضی می تواند ملکی را خریداری نماید.
 • نرخ مالیات در این کشور بسیار کم می باشد.
 • متقاضیان با این روش می توانند به سرعت اقامت این کشور را اخذ نمایند.

موارد ترک تابعیت قبرس

کشور قبرس سرزمینی زیبا با آب و هوای معتدل است اما دلایل گوناگونی چون ناکارآمدی دولت این کشور و ابراز نارضایتی از سوی اتباع و مهاجرین درنهایت منجر به ترک تابعیت این کشور می گردد. میانگین دستمزد پایین از دیگر علل ترک تابعیت قبرس می باشد؛ اگرچه هزینه های زندگی در این کشور به اندازه کشورهایی چون سوئیس بالا نمی باشد و نرخ تورم نیز به 1.5- کاهش یافته است، همچنان متوسط حقوق اقشار گوناگون جامعه برای گذران زندگی در رفاه نسبی کفایت نمی کند.

از دیگر موارد ترک تابعیت قبرس می توان پیوستن افراد به تیم های ورزشی سایر کشورها را نام برد. همچنین عضو شدن در نیروی نظامی کشوری ثانویه می تواند منجر به ترک تابعیت قبرس گردد. گاها دیده شده که دولت این کشور به دلایلی نظیر عدم رعایت قوانین شهروندی تابعیت را از افراد واجد شرایط سلب نموده است. همچنین به علت محتمل بودن زلزله در قبرس و واقع بودن این کشور بر روی گسل، برخی از افراد اقدام به وداع با قبرس و ترک تابعیت این کشور می نمایند.

مقاله ای که مطالعه کردید از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده و طی آن سعی شد اطلاعات مختصری در باب مهاجرت و اقامت قبرس در اختیار متقاضیان قرار داده شود. قبرس، علی الخصوص قبرس جنوبی، کشور خوبی برای زندگی است منتهی باید توجه داشت کشورهای مناسب تری نیز در اروپا هستند که چه در خصوص هزینه ها و چه در خصوص امکانات زندگی، رتبه بهتری در مقایسه با قبرس دارند.

سوالات مهم درباره اقامت قبرس

مهم ترین سوالاتی که در خصوص اقامت قبرس پیش می آید عبارتند از:

 • راه های اخذ اقامت قبرس کدامند؟ سرمایه گذاری، تحصیل، کار و ازدواج
 • ساده ترین راه اخذ اقامت در قبرس چیست؟ سرمایه گذاری و خرید ملک.
 • سریع ترین روش برای دریافت پاسپورت قبرس چیست؟ خرید ملک در قبرس سبب می شود تا در یک بازه زمانی یک ساله به پاسپورت این کشور دست پیدا کرد.
 • کم هزینه ترین روش برای دریافت اقامت قبرس کدام است؟ تحصیل در قبرس ارزان قیمت ترین روش اقامتی این کشور است.
5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “اقامت قبرس

 1. حسین گفت:

  سلام. اطلاعات داده شده خوب بود . ای کاش در مورد هزینه زندگی در یکی از شهرهای قبرس هم مطلبی می گذاشتید.

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله هزینه زندگی در قبرس رو مطالعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *