مهاجرت به لیتوانی

اقامت لیتوانی

به طور کلی در یک تعریف اولیه می توان گفت جهت اخذ اقامت لیتوانی برای اتباع خارجی در این کشور 2 نوع اقامت موقت و اقامت دائم وجود دارد. برای دستیابی به اقامت دائم این کشور که هدف غائی هر مهاجری می باشد راه های متفاوتی تعریف شده است. ابتدا متقاضی می بایست با یکی از انواع اقامت های موقت برای ورود به این کشور اقدام نماید. این نوشته توسط تیم تحقیقاتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و جهت راهنمائی شما عزیزان نگارش شده است.

انواع اقامت لیتوانی

اقامت در لیتوانی معمولا برای 1 سال به طور اولیه و در دفعات بعدی برای 2 سال و در برخی موارد حتی برای 3 سال قابل تمدید در خاک همین کشور می باشد. 2 نوع مجوز جهت اخذ اقامت در لیتوانی وجود دارد:

  • مجوز اقامت موقت
  • مجوز اقامت دائمی

اجازه اقامت موقت این کشور برای مدت محدود و تجدید پذیر بوده که همان کارت (TRP) نامیده می شود. همچنین فرد مهاجر می تواند پس از مدت 5 سال برای کارت دائمی یا همان اقامت دائم درخواست نماید. برای به دست آوردن اقامت دائم، باید در لیتوانی برای مدت 5 سال با اجازه اقامت موقت زندگی کنند. پس از این دوره، افراد حق درخواست اقامت دائمی را تحت شرایطی با رعایت اصول مهاجرتی خواهید داشت.

افراد نیز می توانند به طور سالیانه به مدت 5، 10، 15 یا 20 سال، مجوز اقامت موقت خود را ادامه دهند. اما اگر می خواهند مجوز اقامت دائمی بگیرند، باید آماده پذیرش آزمون لیتوانیایی و قانون اساسی باشند. تمام امتحانات توسط مرکز توسعه آموزش و پرورش سازمان یافته و نظارت می شود. پس از 10 سال زندگی در لیتوانی، خارجی ممکن است برای شهروندی در جمهوری لیتوانی نیز درخواست کند.

تشخیص و اتخاذ راه مناسب

اگر هدف شما دستیابی به اقامت دائم این کشور است ابتدا باید راه مهاجرتی خود را مشخص نمائید. شما می توانید جهت کار، سرمایه گذاری، تحصیل، الحاق به خانواده و سایر موارد به این کشور مهاجرت نمائید. اگر هدف شما ورود به این کشور به عنوان یک توریست است باید برای یک ویزای کوتاه مدت درخواست دهید.

ویزای توریستی یا ویزای ملی لیتوانی

ویزای توریستی شنگن یا ویزای ملی لیتوانی عبارتست از:

  • ویزای شنگن:

این نوع ویزا اجازه ورود و اقامت کوتاه مدت به لیتوانی یا دیگر کشورهای شنگن را به شخص می دهد. مدت این نوع ویزا تا نهایت 3 ماه صادر شده و در خاک این کشور تا 3 ماه دیگر (6 ماه جمعا) قابل تمدید می باشد. البته میزان زمان اقامت با درخواست اشخاص متقاضی و موافقت کنسولگری بستگی خواهد داشت، شاید کمتر از 3 ماه ویزا بدهند.

  • ویزای ملی:

با این نوع ویزا اجازه ورود به لیتوانی و ماندن در کشور برای مدت زمان مشخص شده در ویزا وجود دارد. معمولا جهت مأموریت های دیپلماتیک یا پست های کار کنسولی جمهوری لیتوانی ویزای ملی را درخواست می کنند. ویزای شنگن را با تایپ ویزای C صادر کرده اما ویزای ملی را به عنوان ویزای بلند مدت تایپ D صادر می کنند. این نوع ویزا قابلیت تبدیل به اقامت را نداشته و همچنین با این ویزا حق کار یا تحصیل و زندگی در لیتوانی را ندارد.

ویزای کار و اقامت لیتوانی

افرادی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند جهت وارد شدن با ویزای کار باید از طریق روشهای خاصی پیروی کنند. این نوع اقامت در این کشور با توجه به اینکه به تازگی استقلال پیدا کرده است و اقتصاد ضعیفی دارد، سخت رقم می خورد. مهم ترین قسمت این اتفاق دارا بودن پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما و اخذ مجوز کار می باشد.

البته این درخواست از سوی کارفرما ساده نبوده و به تصمیم مربوط به رعایت نیازهای بازار کار این کشور بستگی دارد. این نوع ویزا برای اتباع ایرانی سخت اتفاق می افتد (مگر اینکه خارجی طبق قوانین لیتوانی تعهدات را دارا باشد، که همانطور که گفته شد ابتدا نیاز به داشتن مجوز کار می باشد.) پس از آن داشتن این مجوز کاری سپس یک خارجی می تواند برای ویزای کار یا اجازه اقامت درخواست کند.

ویزای سرمایه گذاری لیتوانی 

امکان سرمایه گذاری در شرکت یا کسب و کار در حال اجرا وجود دارد که اجازه اقامت در لیتوانی را بدست آورند. افرادی که می خواهند وقت و پول خود را در یک کسب و کار در لیتوانی وارد نمائید، می توانند به عنوان یک خارجی اقدام نمائند. بهترین گزینه جهت سرمایه گذاری خرید کل یا یک سوم بخشی از کسب و کار در این کشور است. همچنین چنین شرکتی نیازی به سپرده شدن پول زیادی برای حفظ فعالیت های آن ندارد.

اما نیاز به دانش آن شخص از اوضاع اقتصادی این کشور و توجیه اقتصادی نوع بیزینس آن سرمایه گذار خواهد داشت. این نوع ویزا را می توان در راستای برنامه های سرمایه گذاری متفاوت که منجر به اقامت لیتوانی می گردد، درخواست نمود. شاید مرسوم ترین راهی که اتباع خارجی اتهاذ می نمایند ایجاد یک شرکت یا بیزینس جدید در این کشور است. این نوع اقامت را می توان با حداقل سرمایه 15.000 تا 50.000 € (یورو) شروع کرد که شرط حضور کمتری از مهاجر نیز می خواهد.

ویزای الحاق به خانواده در لیتوانی

به متقاضیانی که در لیتوانی اجازه اقامت داده شده است می توانند با اعضای خانواده خود در این کشور زندگی کرده و مشغول به تحصیل در لیتوانی بشوند. این بدان معنی است که یک نفر می تواند همسر یا همه بچه های زیر 18 سال را برای زندگی با او به ارمغان بیاورد. اجازه اقامت برای این افراد نیز متناسب با نوع و زمان اقامت شخص صادر شده و قابل تمدید می باشد.

residency-lithuania

اعضای خانواده نیازی به پرداخت مالیات اضافی نداشته و می توانند با دریافت مجوز مشغول به کار شوند. همچنین یک تبعه خارجی می تواند با ازدواج با یک تبعه لیتوانی چه زن یا مرد به اقامت این کشور دست یابد. جهت اخذ اقامت لیتوانی از این طریق ابتدا باید آن شخص به مدت سه سال حداقل با همسرش زندگی مشترک داشته باشد.

اقامت دائم لیتوانی

اجازه اقامت دائم یک سند است که اجازه اقامت یک خارجی را در جمهوری لیتوانی می دهد. مجوز اقامت دائم برای مدت 5 سال صادر می گردد و پس از گذراندن این دوره، ممکن است تمدید یا تبدیل شود. یک خارجی که به طور قانونی اقامت در جمهوری لیتوانی دارد درخواست خود را مستقیما به اداره مهاجرت می دهد. قبل از درخواست برای صدور مجوز اقامت دائم، باید به دولت هزینه زندگی در لیتوانی درخواست را پرداخت نماید. برای این درخواست بایستی فرد دارای تمکن مالی باشد، اندازه کافی برای زندگی در این کشور را برای حداقل 1 سال داراست.

هزینه زندگی در لیتوانی

هزینه زندگی در لیتوانی برای دانشجویان خارجی بسیار زیاد نیست، گرچه به سبک زندگی آن ها بستگی دارد. بر اساس محاسبات، متوسط ​​هزینه های زندگی ماهانه یک دانشجو به 380 € (یورو) از جمله محل اقامت است. سایر هزینه های زندگی در لیتوانی بدین صورت است:

غذا، رستوران ارزان قیمت 7.00 € (یورو)
کاپوچینو (به طور منظم) 2.01 € (یورو)
برنج (سفید)، (1 کیلوگرم) 1.38 € (یورو)
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 1.32 € (یورو)
کاهو (1 سر) 0.95 € (یورو)
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 1.00 € (یورو)
شروع تاکسی (تعرفه عادی) 1.00 € (یورو)
باشگاه تناسب اندام، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسالان 30.35 € (یورو)
آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 387.12 € (یورو)
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 655.56 € (یورو)

همانطور که در این نوشتار خواندید طرق متفاوتی برای دریافت اقامت این کشور معرفی شده است. شما می توانید در همین وبسایت اطلاعات مربوط به انواع راه های مهاجرت به این کشور را مطالعه فرمائید. شما عزیزان جهت انجام هر پروسه مهاجرتی نیز می توانید با وکلا و مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از طریق راه های ارتباطی مختلف و مخصوصا تماس تلفنی رایگان مشاوره دریافت نمائید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =