مهاجرت به ایتالیا

اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج در سال 2020 موضوعی مهم برای افرادی است که به دنبال اخذ اقامت آسان اروپایی از این طریق می باشند. ما در این مقاله که توسط موسسه سفیران سروش سعادت نگارش شده است به سوالات متقاضیان در این زمینه پاسخ خواهیم داد که این سوالات عبارتنداز:

 • آیا از طریق ازدواج اقامت و تابیعت ایتالیا را می تواند اخذ کرد؟
 • آیا گرفتن تابعیت و اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشورهای حوزه شنگن و یا کشورهای گوناگون متفاوت است؟
 • اخذ تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در کشور ایتالیا و در قانون ایران به چه صورت است؟
 • آیا میتوان با ویزایی دیگر وارد ایتالیا شد و در آنجا تبدیل به ویزای ازدواج یا اخذ اقامت و تابعیت نمود؟

معرفی کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری زیبا و توریست خیز و یکی از کشورهای پر جمعیت اروپا و جهان است و یک کشور صنعتی در اروپا و جهان محسوب می گردد. کشور ایتالیا دارای آب و هوای خوب و معتدل و مدیترانه ای است. ایتالیا دارای جاذبه های توریستی فراوانی می باشد. مردم ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی به غذا اهمیت بیشتری می دهند و در آشپزی دارای نو آوری و سلیقه خاصی هستند. کشور ایران و ایتالیا به دلیل داشتن سابقه و عقبه غنی تاریخ و تمدن دیرینه دارای مشترکات دیپلماتیک تاریخی و فرهنکی بسیاری هستند که به رونق روابط اقتصادی نیز تاثیر گذاشته و معمولا ایرانیان زیادی در این کشور زندگی می کنند و سکونت دارند.

مدارک اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج در کنسولگری

در این مقاله بر آنیم تا در مورد اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج در ایتالیا صحبت کنیم و تحلیل داشته باشیم. بر اساس نظام حقوق بین الملل خصوصی در اکثر کشورهای جهان پذیرفته شده که در صورت ازدواج بین زوجین شخص می تواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند. کشور ایتالیا نیز از این این قائده مستثنی نمی باشد. لذا چنانچه یک نفر با یک ایتالیایی ازدواج کند می تواند جهت اخذ تابعیت اقدام نماید. هم چنین همسر خارجی یک شهروند ایتالیایی می تواند در صورت وجود شرایط زیر تابعیت ایتالیایی را دارا شود. اگر فرد در خارج از ایتالیا باشد از طریق کنسولگری محلی باید مدارک ذیل را ارائه دهد:

 • شناسنامه کامل (نام پدر و مادر، تاریخ تولد و محل تولد)
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از مقامات محل (تایید پلیس ایتالیا که 6 ماه قبل از درخواست مرتکب جرم در ایتالیا نشده)
 • فتوکپی کامل از کلیه صفحات پاسپورت متقاضی

اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

اگر یک ایرانی بخواهد با یک ایتالیایی ازدواج کند و در خارج از کشور باشد باید هم در کنسولگری کشور خود ثبت شود و هم در کنسولکری گشور ایتالیا به ثبت برسد و اگر هر 2 نفر خارج از کشور هستند. برای ازدواج باید به کنسولگری ایتالیا مراجعه نمایند. هر شخصی که با یک شهروند ایتالیایی ازدواج و عقد کند اگر در کشور ایتالیا باشد، 6 ماه پس از ازدواج می تواند درجه یک آنجا شود و اگر در خارج از کشور زندگی کند.

منظور کشور خارج از ایتالیا می باشد 3 سال پس از ازدواج فرد می تواند شهروند درجه یک ایتالیا شود و بعد از ازدواج در ایتالیا می تواند اجازه اقامت بگیرد. به این صورت که اجازه ماندن دارد و باید این امر در یک دفتر آمار به ثبت رسمی برسد. اگر شخص در خارج از ایتالیا باشد 2 سال بعد از ازدواج می تواند اقامت بگیرد و 3 سال بعد از ازدواج میتواند تابعیت بگیرد. و اگر هم در این مدت نیز صاحب فرزندی شوند و یا اینکه اگر فرزندی را به عنوان فرزندخواندگی قبول کنند، این مدت 3 ساله تا نصف و به 18 ماه کاهش می یابد.

اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

اخذ اقامت و تابعیت کشور ایتالیا

همان طور که بیان شد پس از ازدواج با فرد ایتالیایی افراد نیز می توانید 2 سال بعد اقامت بگیرید و 3 سال بعد از ازدواج نیز می توانند، تابعیت آن کشور را به دست آورید اما این نیازمند درخواست است. از تاریخ ماه آگوست 2015 مدارک لازم در سایت مرکزی ایتالیا موجود می باشد و شخص متقاضی این نوع ویزا می تواند مدارک لازم را تهیه کرده و برای کنسولگری و سفارت ارسال کند. تمام مدارک می بایست به زبان رسمی ایتالیای ترجمه شود و تحویل کنسولگری داده شود. هم چنین مبلغ 200€ (یورو) برای فرم درخواست می بایست پرداخت گردد. اما اکنون مطابق رنکینگ Passportindex به بررسی ارزش پاسپورت ایتالیا در سال 2020 می پردازیم:

پارامتر رتبه
رتبه بین المللی پاسپورت 4
مسافرت بدون ویزا 126 کشور جهان
اخذ ویزا حین سفر 43 کشور جهان
ویزای مورد نیاز 29 کشور جهان

البته در حال حاضر و به خاطر سختگیری های فراوان کشورها جهت صدور روادید ازدواج و نامزدی و حساسیت بیشتر در مورد کشور ایران که برخی از افراد از طریق ازدواج های صوری و غیر واقعی دست به مهاجرت زده اند که کشورهای مقصد را به این داشته تا قوانینی را وضع کنند تا سختگیری ها بیشتر شده باشد. از این روست که این روند ویزای ازدواج و نامزدی پروسه ای سخت و زمان بر شده است و همچنین معمولا افراد راه دیگری را جهت ورود به ایتالیا انتخاب می کنند و اقدام ازدواج را از آنجا رقم می زنند. مانند ویزای تحصیلی ایتالیا و یا کاری و…. که البته اکثر افراد به سمت ویزای تحصیلی تمایل دارند و این راه را انتخاب می کنند.

مدارک کلی اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت ایتالیا عبارتست از:

 • عدم وجود مانع امنیتی
 • رونوشت مصدق اجازه اقامت (به ضمیمه تمبر مالیاتی)
 • ارایه گواهی ازدواج معتبر و داشتن تداوم زندگی تا صدور اقامت
 • گواهی تاریخ اقامت قانونی در ایتالیا (به ضمیمه تمبر مالیاتی)
 • گواهی حقوقی شهروندی همسر ایتالیایی(به ضمیمه تمبر مالیاتی)
 • گواهی مبنی بر عدم وجود اتهام در دادگاه منطقه ای که متقاضی اقامت دارد توسط دادستانی
 • گواهی ازدواج صادره از شهرستان ایتالیایی که در آن ازدواج مربوطه به ثبت رسیده (یا کپی سند ازدواج)
 • عدم محکومیت به جرایمی که حداگثر مجازات آن بیش از 3 سال حبس باشد و در جرایم غیر سیاسی عدم وجود محکومیت بیش از 1 سال

اجازه کار و تحصیل در در کشور ایتالیا

یکی از بهترین مزایایی که ازدواج با شهروندان ایتالیایی برای متقاضیان فراهم می آورد، فرصت تحصیل در ایتالیا به صورت رایگان و دریافت اجازه کار در ایتالیا به صورت دائمی است. اگر چه افراد می توانند از خارج از کشور ایتالیا نیز فرصت تحصیل رایگان را بدست آورند،اما در این حالت نیازی به دریافت بورسیه تحصیلی نخواهد بود و فرد حتی امکان تحصیل در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت رایگان را نیز بدست خواهد آورد. در صورتی که فردی بتواند اقامت دائم ایتالیا را از این طریق بدست آورد، پاسپورت او به یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان تبدیل خواهد شد و سفر به کشورهای مختلف برای او امکان پذیر خواهد بود.

آثار حقوقی ازدواج در ایتالیا

بعداز ازدواج با یک تبعه ایتالیایی تابعیت فرد به رسمیت شناخته می شود و از آن می توان استفاده کرد و برای کشورهای مختلف ویزا اخذ نمود. برای ثبت ازدواج به صورت رسمی می توان از طریق کنسولگری اقدام نمود یا پس از رفتن به ایتالیا این امر را انجام داد. در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با مرد یا زن آن کشور متفاوت است. لیکن در مورد کشور ایتالیا، ازدواج با مرد یا زن قطعا منتهی به اخذ تابعیت می شود.

لازم به ذکر است در نظام حقوقی بعضی کشورها نظیر ایران ازدواج دارای آثار تحمیلی تابعیت می باشد برای مثال: در بند 6 ماده 976 قانون مدنی ایران اگر زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند از نظر قانون گذار خود به خود ایرانی محسوب می گردد. حال آنکه ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست. همچنین است در کشور ایتالیا که ازدواج با شخص ایتالیایی نیازمند در خواست برای اخذ تابعیت می باشد و تا شما در خواست و پرونده را ارائه نکنید تابعیت به شما ارائه نمی گرد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی اشخاص در خصوص مهاجرت به ایتالیا نیز می باشد.

12 دیدگاه برای “اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

 1. کیوان آدر گفت:

  اقامت دائمی از طریق ازدواج در هر جای اروپاوکار

 2. رضا گفت:

  سلام و عرض ادب؛
  بنده قصد ازدواج با یک خانم ایتالیایی رو دارم، میخواستم بپرسم اگر ایشون بیان ایران ما میتونیم اینجا ازدواج کنیم که بنده بعدش بتونم کارای ویزام رو انجام بدم؟ و این که این پروسه چقدر طول میکشه؟
  بسیار ممنونم.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب اول از طریق ازداج باید مخاجرت کنید سپس اجازه کار بگیرید و تقریبا ۸ الی ۱۲ ماه زمان میبرد

   1. رضا گفت:

    بسیار ممنونم از پاسختون،
    ببخشید میخواستم بدونم از زمان ازدواج تا اخذ ویزا (فارغ از زمان لازم جهت گرفتن اجازه کار) چقدر ممکنه طول بکشه؟

 3. سعيد گفت:

  با سلام و احترام؛
  من حدود ٦ ماه هست از طريق ويزاي دانشجويي ايتاليا هستم، با خانمي اشنا و قصد ازدواج دارم، ايشان اصالتا ايتاليايي هستند اما چند سالي هست مقيم انگلستلن هستند.
  مي خواستم بدونم ما چطور مي تونيم اقدام كنيم براي ازدواج و دريافت اقامت، حقيقتا دنبال ادامه تحصيل نيستم فعلا، چه مدت بعد از ازدواج و درخواست به سفارت ميتونم نوع ويزام رو از تحصيلي تغيير بدم و اجازه كار و ثبت شركت خواهم داشت.
  همچنين اقامت و ويزاي انگلستان به چه صورت خواهد شد با توجه به اقامت دوگانه ايشون، البته خانم هم به زودي در انگلستان در حال راه اندازي يك شركت هستند.
  با تشكر.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما چه کمکی از دست ما ساخته است؟

   1. سعيد گفت:

    با سلام مجدد)
    سوالاتم رو مطرح كردم، اگر پاسخ بدين ممنون ميشم يا بفرماييد چطور از خدمات شما در اين زمينه مي تونم استفاده كنم.
    با تشكر.

    1. ف.فرجی گفت:

     سلام و عرض ادب خدمت شما برای برای اطلاع از موارد با مجموعه تماس بگیرید

 4. Nazanin گفت:

  من دوست پسرم ایتالیایی هست
  و ما می خوایم ازدواج کنیم و دوسال اول زندگیمون رو تو ایران بمونیم
  حالا سوال من این هست که ما وقتی تو ایران زندگی می کنیم
  ایا باز هم من می تونماز طریق همسرم اقامت ایتالیا رو بگیرم؟؟یا این که باید بعد از ازدواج حتما تو ایتالیا باشیم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما حتما باید تعداد سالی در ایتالیا زندگی کنید

 5. مرتضی گفت:

  سلام
  دوست دختر من ایرانی هستش و دانشجو ایتالیاست سالها هم در ایتالیا بوده تقریبا نه سال و اقامت تحصیلی و ایدنتیتا داره میخوایم ازدواج کنیم خواستم بدونم به من اقامت همسر رو میدن لازم به ذکر هستش که منم مدرک زبان چیلز ب۱ دارم تاثیر داره و میتونم درس هم بخونم وقتی رفتم ایتالیا ؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما آیا ایشون pr دارند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *