مهاجرت به ایتالیا

اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

اقامت و تابعیت کشور ایتالیا از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج در سال 2019 از جمله موضوعاتی می باشد که افکار زوجین را به خود نیز سوق می دهد. ما در این مقاله که توسط موسسه سفیران سروش سعادت نگارش شده است به سوالات متقاضیان در این زمینه پاسخ خواهیم داد که این سوالات عبارتنداز: آیا از طریق ازدواج اقامت و تابیعت ایتالیا را می تواند اخذ کرد؟ آیا گرفتن تابعیت و اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشورهای حوزه شنگن و یا کشورهای گوناگون متفاوت است؟ اخذ تابعیت و اقامت از طریق  ازدواج در کشور ایتالیا و در قانون ایران به چه صورت است؟ آیا میتوان با ویزایی دیگر وارد ایتالیا شد و در آنجا تبدیل به ویزای  ازدواج یا اخذ اقامت و تابعیت نمود؟

آشنایی با کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری زیبا و توریست خیز و یکی از کشورهای پر جمعیت اروپا و جهان است و یک کشور صنعتی در اروپا و جهان  محسوب می گردد. کشور ایتالیا دارای آب و هوای خوب و معتدل و مدیترانه ای است. ایتالیا دارای جاذبه های توریستی فراوانی می باشد. مردم ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی به غذا اهمیت بیشتری می دهند و در آشپزی دارای نو آوری و سلیقه خاصی هستند. کشور ایران و ایتالیا به دلیل داشتن سابقه و عقبه غنی تاریخ و تمدن دیرینه دارای مشترکات دیپلماتیک تاریخی و فرهنکی بسیاری هستند که به رونق روابط اقتصادی نیز تاثیر گذاشته و معمولا ایرانیان زیادی در این کشور زندگی می کنند و سکونت دارند.

ازدواج در ایتالیا و مدارک آن

در این مقاله بر آنیم تا در مورد اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج در ایتالیا صحبت کنیم و تحلیل داشته باشیم. بر اساس نظام حقوق بین الملل خصوصی در اکثر کشور های جهان پذیرفته شده که در صورت ازدواج بین زوجین شخص می تواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند. کشور ایتالیا نیز از این این قائده مستثنی نمی باشد. لذا چنانچه یک نفر با یک ایتالیایی ازدواج کند می تواند جهت اخذ تابعیت اقدام نماید. هم چنین همسر خارجی یک شهروند ایتالیایی می تواند در صورت وجود شرایط زیر تابعیت ایتالیایی را دارا شود. اگر فرد در خارج از ایتالیا باشد از طریق کنسولگری محلی باید مدارک ذیل را ارائه دهد:

 • شناسنامه کامل (نام پدر و مادر، تاریخ تولد و محل تولد)
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از مقامات محل (تایید پلیس ایتالیا که 6 ماه قبل از درخواست مرتکب جرم در ایتالیا نشده)
 • فتوکپی کامل از پاسپورت متقاضی از کلیه صفحات

اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

اگر یک ایرانی بخواهد با یک ایتالیایی ازدواج کند و در خارج از کشور باشد باید هم در کنسولگری کشور خود ثبت شود و هم در  کنسولکری گشور ایتالیا به ثبت برسد و اگر هر 2 نفر خارج از کشور هستند. برای ازدواج باید به کنسولگری ایتالیا مراجعه نمایند. هر شخصی که با یک شهروند ایتالیایی ازدواج و عقد کند اگر در کشور ایتالیا باشد، 6 ماه پس از ازدواج می تواند درجه یک آنجا شود و اگر در خارج از کشور زندگی کند.

منظور کشور خارج از ایتالیا می باشد 3 سال پس از ازدواج فرد می تواند شهروند درجه یک ایتالیا شود و بعد از ازدواج در ایتالیا می تواند اجازه اقامت بگیرد. به این صورت که اجازه ماندن دارد و باید این امر در یک دفتر آمار به ثبت رسمی برسد. اگر شخص در خارج از ایتالیا باشد 2 سال بعد از ازدواج می تواند اقامت بگیرد و 3 سال بعد از ازدواج  میتواند تابعیت بگیرد. و اگر هم در این مدت نیز صاحب فرزندی شوند و یا اینکه اگر فرزندی را به عنوان فرزندخواندگی قبول کنند، این مدت 3 ساله تا نصف و به 18 ماه کاهش می یابد.

اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا

همان طور که بیان شد پس از ازدواج با فرد ایتالیایی افراد نیز می توانید 2 سال بعد اقامت بگیرید و 3 سال بعد از  ازدواج نیز می توانند، تابعیت آن کشور را به دست آورید اما این نیازمند درخواست است. از تاریخ ماه آگوست 2015 مدارک لازم در سایت مرکزی ایتالیا موجود می باشد و شخص متقاضی این نوع ویزا می تواند مدارک لازم را تهیه کرده و برای کنسولگری و سفارت ارسال کند. تمام مدارک می بایست به زبان رسمی ایتالیای ترجمه شود و تحویل کنسولگری داده شود. هم چنین مبلغ 200 € برای فرم درخواست می بایست پرداخت گردد.

البته در حال حاضر و به خاطر سختگیری های فراوان کشور ها جهت صدور روادید ازدواج و نامزدی و حساسیت بیشتر در مورد  کشور ایران که برخی از افراد از طریق ازدواج های صوری و غیر واقعی دست به مهاجرت زده اند که کشورهای مقصد را به این داشته تا قوانینی را وضع کنند تا سختگیری ها بیشنر شده باشد. از این روست که این روند ویزای ازدواج و نامزدی پروسه ای سخت و زمان بر شده است و همچنین معمولا افراد راه دیگری را جهت ورود به ایتالیا انتخاب می کنند و اقدام ازدواج را از آنجا رقم می زنند. مانند ویزای تحصیلی ایتالیا و یا کاری و…. که البته اکثر افراد به سمت ویزای تحصیلی تمایل دارند و این راه را انتخاب می کنند.

اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

مدارک لازم جهت اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت ایتالیا عبارتست از:

 • عدم وجود مانع امنیتی
 • رونوشت مصدق اجازه اقامت (به ضمیمه تمبر مالیاتی)
 • ارایه گواهی ازدواج معتبر و داشتن تداوم زندگی تا صدور اقامت
 • گواهی تاریخ اقامت قانونی در ایتالیا (به ضمیمه تمبر مالیاتی)
 • گواهی حقوقی شهروندی همسر ایتالیایی(به ضمیمه تمبر مالیاتی)
 • گواهی مبنی بر عدم وجود اتهام در دادگاه منطقه ای که متقاضی اقامت دارد توسط دادستانی
 • گواهی ازدواج صادره از شهرستان ایتالیایی که در آن ازدواج مربوطه به ثبت رسیده (یا کپی سند ازدواج)
 • عدم محکومیت به جرایمی که حداگثر مجازات آن بیش از ۳ سال حبس باشد و در جرایم غیر سیاسی عدم وجود محکومیت بیش از ۱ سال

آثار حقوقی ازدواج در ایتالیا

بعداز ازدواج با یک تبعه ایتالیایی تابعیت فرد به رسمیت شناخته می شود و از آن می توان استفاده کرد و برای کشورهای مختلف ویزا اخذ نمود. برای ثبت ازدواج به صورت رسمی می توان از طریق کنسولگری اقدام نمود یا پس از رفتن به ایتالیا این امر را انجام داد. در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با مرد یا زن آن کشور متفاوت است. لیکن در مورد کشور ایتالیا، ازدواج با مرد یا زن قطعا منتهی به اخذ تابعیت می شود.

لازم به ذکر است در نظام حقوقی بعضی کشورها نظیر ایران ازدواج دارای آثار تحمیلی تابعیت می باشد برای مثال: در بند 6 ماده 976 قانون مدنی ایران اگر زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند از نظر قانون گذار خود به خود ایرانی محسوب می گردد. حال آنکه ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست. همچنین است در کشور ایتالیا که ازدواج با شخص ایتالیایی نیازمند در خواست برای اخذ تابعیت می باشد و تا شما در خواست و پرونده را ارائه نکنید تابعیت به شما ارائه نمی گرد. موسسه سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی اشخاص در خصوص مهاجرت به ایتالیا نیز می باشد.

یک دیدگاه برای “اقامت و تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

 1. کیوان آدر گفت:

  اقامت دائمی از طریق ازدواج در هر جای اروپاوکار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − ده =