مهاجرت به کشور پرتغال

اقامت پرتغال

اقامت پرتغال

اخذ اقامت پرتغال در سال 2021 مورد توجه بوده است زیرا علاوه بر این که یک کشور اروپایی است، هزینه های زندگی در آن پایین تر است. کشور پرتغال که به طور رسمی جمهوری پرتغال نامیده می شود٬ کشوری در جنوب غربی قاره اروپاست، پایتخت این کشور لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است که تا حدودی شبیه به زبان اسپانیایی می باشد. جمعیت پرتغال حدود 10 میلیون نفر می باشد و بیش تر آن ها کاتولیک هستند، در مقاله ای که پیش روی شما است تیم ترجمه موسسه سفیران سروش سعادت که آشنا به حقوق بین الملل و مسائل مهاجرتی هستند سعی کرده اند تا اطلاعات به روزی در خصوص اقامت پرتغال در اختیار شما بزرگواران قرار دهند.

 • راه های اخذ اقامت پرتغال چیست؟
 • بهترین مسیر برای زندگی در پرتغال چگونه هموار می شود؟
 • آیا می توان از طریق تحصیل اقامت پرتغال را بدست آورد؟
 • شرایط اخذ تابعیت پرتغال از طریق تولد چگونه است؟
 • ازدواج در پرتغال مسیر مناسبی برای اخذ اقامت این کشور است؟
 • چگونه می توان در پرتغال درخواست پناهندگی داد؟

اخذ اقامت پرتغال

کشور پرتغال عضو توافقنامه سال 1995 شنگن می باشد و نتیجتا تابعیت کشورهای ذیل به این منظور که تا 90 روز در پرتغال حضور داشته باشند نیازی به اخذ ویزا ندارند: از جمله کشورهای حوزه شنگن، ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین، سوئیس، اسلوونی، ایالات متحده آمریکا، اروگوئه، واتیکان، ونزوئلا، نیوزیلند، نروژ، لهستان، سن مارینو، سنگاپور، اسلواکی، قبرس، جمهوری چک، اکوادور، مجارستان، جمهوری کره جنوبی، لیتوانی، مکزیک، آرژانتین، برزیل، کانادا، شیلی و کرواسی. انواع ویزای اقامت پرتغال 2021 عبارتند از:

انواع ویزای اقامت پرتغال

ویزاهای اقامتی کوتاه مدت پرتغال

ویزای شنگن 90 روزه این اجازه را به مللی که در لیست مذکور در بالا نیستند می دهد که برای اهداف سیاسی، مذهبی، ورزشی، فرهنگی، تخصصی، توریستی یا دیدار با خانواده به پرتغال سفر کنند و می بایست حداقل یک ماه پیش از زمان پروازشان به این کشور٬ از طریق سفارت پرتغال در کشور خود درخواست خود را اعلام دارند. مدارک متنوعی وجود دارد که همراه این درخواست می بایست ارائه شود و برای آگاهی از ریز مدارک٬ با توجه به این که چند وقت یک بار بعضی موارد آن تغییر می کند، باید به سفارت پرتغال در کشور خود مراجعه کنید، منتهی نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که در صورتی که فرد متقاضی صغیر (زیر 18 سال) میباشد٬ نیازمند رضایت نامه امضا شده از جانب قیم یا والدین خود می باشد. هزینه این پروسه مبلغ 60€ (یورو) است.

کسانی که تبعه کشورهایی خارج از حوزه شنگن هستند برای عبور و مرور در محدوده فرودگاه و انتقال از یک پرواز به پرواز دیگر نیاز به داشتن ویزای ترنزیتی نوع یک دارند. ویزای ورود و حضور کوتاه مدت نوع سوم مختص کسانی است که تبعه کشوری بجز کشورهای حوزه اتحادیه اروپا یا حوزه اقتصادی اروپا هستند. ویزای ورود و حضور کوتاه مدت نوع سوم این اجازه را به این افراد می دهد که برای عوض کردن پروازشان در محدوده فرودگاه عبور و مرور داشته باشند و حتی حوزه فرودگاه را نیز ترک کنند، هزینه بررسی مدارک برای این نوع ویزا نیز مبلغ 60€ (یورو) می باشد.

افراد چه خارج از حوزه اتحادیه اروپا باشند چه داخل اتحادیه در صورتی که بخواهند برای اهداف تجاری اما در مدت زمان کمتر از 90 روز به پرتغال بروند٬ نیاز به اخذ ویزای تجاری پرتغال را دارند. برای اخذ چنین ویزایی نیاز به داشتن ضمیمه نامه ای از کارفرمای خود دارید.

ویزای اقامت موقت پرتغال

این ویزا اجازه می دهد ملیت های خارج از حوزه اتحادیه اروپا بتوانند به طور موقت و به موجب قرارداد کوتاه مدت در پرتغال حضور داشته باشند، این ویزا از 90 روز تا یک سال اعتبار دارد و می توان آن را برای مدت 2 سال تمدید نمود. هر چند می بایست توجه داشته باشید که حداقل 30 روز پیش از منقضی شدن ویزا می بایست تمدید شده آن را دریافت کنید و در نتیجه از زمان جلوتری باید درخواست آن را اعلام دارید. نوع یک این ویزا مخصوص کسانی است که به طور مستقل اقدام می کنند، یعنی یک تاجر یا فرد متخصص مستقل هستند و نوع دوم این ویزا برای افرادی است که از اقوام یک فرد پرتغالی هستند یا اقوام کسانی هستند که اقامت پرتغال را دارند.

در ادامه به مراحل دریافت کارت آبی پرتغال میپردازیم.

ویزای اقامت موقت پرتغال

ویزای اقامت بلند مدت پرتغال (90 روز به بالا)

دلایل اخذ این نوع ویزا عبارتند از آموزش های دینی، دریافت درمان، ایجاد تجارت، کار، تحقیق، آموزش، تحصیل و کار. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون ویزا نیز می توانند به مدت 6 ماه به کار در پرتغال مشغول باشند. دارنده ویزای کار پرتغال می تواند به مدت 3 سال در این کشور به کار و فعالیت بپردازد و شهروندان کشورهایی به جز کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در صورتی که یک قرارداد کاری از کارفرمای اصیل داشته باشند می توانند بر مبنای آن درخواست ویزای کاری نمایند.

هر چند در دست داشتن قرارداد کاری برای افرادی خارج از اتحادیه بسیار دشوار می باشد چرا که کارفرمای پرتغالی اگر بخواهد فردی را خارج از اتحادیه اروپا استخدام کند می بایست به مدت 3 ماه کار مربوطه را در کشور پرتغال و 3 ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی کند و اگر در این مدت 6 ماهه فردی با شرایط مورد نیاز کارفرما پیدا نشد٬ می تواند خارجی های خارج از اروپا را استخدام نماید.

دریافت کارت آبی: این کارت به افرادی داده می شود که حداقل 3 سال تحصیل کرده اند و پس از تحصیل مرتبط با رشته تخصصی 5 سال کار کرده اند و به علاوه موارد مذکور آن ها می بایست یک قرارداد کاری با حقوق سالانه 1/5 برابر کارمندانی که تبعه پرتغال هستند را نیز داشته باشند.

ویزای دانشجویی پرتغال

دانشجویان حوزه اتحادیه اروپا نیازی به داشتن ویزا برای دوره های کمتر از 90 روز در پرتغال ندارند, هر چند می بایست اثبات نمایند توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود را در مدت زمان حضور در پرتغال دارند، کسانی که تبعه کشوری به جز کشورهای اتحادیه اروپا هستند، می بایست اثبات کنند از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در کشور پرتغال پذیرش دارند و در نهایت اقدام به درخواست و سرانجام دریافت ویزا کنند. معمولا مدارکی که سفارت پرتغال از متقاضیان صدور ویزای تحصیلی این کشور درخواست می کند عبارتند از:

 • پاسپورت ملی معتبر با اعتبار 3 ماهه
 • تاییدیه پذیرش از دانشگاه پرتغالی
 • فرم درخواست تکمیلی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریزنمرات تحصیلی
 • فوتوکپی از صفحات اصلی پاسپورت
 • 3 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی تمکن مالی مناسب
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه سلامت دانشجوئی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی پرتغال

لازم است بدانید که متوسط هزینه های تحصیلی در پرتغال از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. اما در مجموع، میانگین شهریه های دانشگاهی از 650€ تا 6600€ (یورو) و متوسط هزینه زندگی نیز از 500€ الی 800€ (یورو) متغیر است. معمولا اخذ پذیرش از دانشگاه های پرتغالی نیز به صورت آنلاین و از طریق یک سامانه متمرکز می باشد. برترین دانشگاه های حال حاضر پرتغال نیز بدین قرار است:

مقایسه برترین دانشگاه های پرتغال

شرایط خانوادگی و اقامت در کشور پرتغال

یکی از مواردی که می تواند به شما کمک کند تا اقامت پرتغال را بدست آورید، شرایط خانواده شما است. در حقیقت با ازدواج کردن با یکی از شهروندانی که در کشور اقامت در اختیار دارند، شما نیز می توانید اقامت این کشور را بدست آورید خواه این اقامت کوتاه مدت باشد یا بلند مدت. در رابطه با تولد در این کشور نیز باید چنین گفت که تولد فرزند در این کشور نمی تواند منجز به اخذ تابعیت شود اما در صورتی که یکی از والدین کودک اقامت کشور پرتغال را در اختیار داشته باشد، کودک نیز می تواند از این امکان استفاده کرده و همراه خانواده خود در کشور پرتغال بماند اما به او ویزای پرتغالی تعلق نمی گیرد مگر آنکه پدر یا مادر او پرتغالی باشد.

ویزای طلایی پرتغال

اقامت پرتغال به این دلیل به مذاق اکثر سرمایه گذاران خارجی خوش می آید که این کشور یک فرصت استثنائی برای دریافت اقامت اروپایی در اختیار آنها قرار می دهد و آن هم ویزای طلایی یا Golden Visa می باشد. در قالب این برنامه اقامتی، متقاضیان فقط با سرمایه گذاری حداقل 350000€ (یورو) برای خرید ملک در پرتغال می توانند به اقامت دائمی پرتغال و زندگی دائم در این کشور اروپایی همراه با اعضای خانواده برسند.

اما چرا با وجود اینکه حداقل سرمایه لازم در برنامه اقامت سرمایه گذار یونان پایین تر از پرتغال است اما بازهم اقامت پرتغال متقاضیان زیادی دارد. این امر دلایل بسیاری دارد. شاید یکی از دلایل آن وضعیت اقتصادی نامناسب یونان نسبت به پرتغال در طی سال های اخیر باشد. دلایل دیگر آن را می توان شرایط اقامتی و تابعیتی آسان پرتغال دانست. همان طوری که در جدول زیر هم مشخص است، برای اخذ اقامت سرمایه گذار پرتغال اقامت 7 روز در سال کافی است ولی در یونان متقاضیان بایستی 183 روز در سال اقامت داشته باشند:

کشور حداقل سرمایه گذاری لازم به یورو شرط اقامتی لازم شرط اخذ شهروندی
خرید ملک در پرتغال 350000€ 7 روز درسال 5 سال اقامت دائم
خرید ملک در یونان 250000€ 183 روز در سال 7 سال اقامت دائم

در مقاله ای که از نظر گذراندید سعی شد تا به ارائه توضیحاتی در خصوص اقامت پرتغال و مهاجرت به پرتغال پرداخته شود. در صورتی که تمایل دارید شرایط و رزومه شما بررسی گردد و در عین حال از ویژگی ها و شرایط سایر کشورها نیز اطلاع پیدا کنید می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

سوالات پرتکرار در خصوص اقامت پرتغال

متقاضیان طالب اخذ اقامت پرتغال با سوالات زیر مواجه می شوند:

 • بهترین روش برای دریافت اقامت پرتغال چیست؟ بهترین روش اخذ اقامت پرتغال را می توان خرید ملک به ارزش 350000€ (یورو) دانست.
 • آیا می توان از طریق تحصیل در پرتغال اقامت این کشور را بدست آورد؟ اقامت تحصیلی در پرتغال تنها یک اقامت کوتاه مدت است و دانشجویان خارجی در پرتغال باید پس از پایان تحصیل این کشور را ترک کنند مگر آنکه موفق به کاریابی در این کشور شوند.
 • آیا می توان از طریق اقامت پرتغال، پاسپورت این کشور را بدست آورد؟ بسته به شیوه ورود به خاک این کشور، پس از یک دوره 5 تا 10 ساله، فرد مهاجر می تواند پاسپورت پرتغال را در اختیار داشته باشد.
 • ساده ترین راه اخذ اقامت پرتغال چیست؟ اخذ ویزای دانشجویی پرتغال به منظور تحصیل در این کشور و به تبع آن سهولت دریافت ویزای کاری، ساده راه اخذ اقامت پرتغال است.
4.7/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

29  +    =  34