مهاجرت تحصیلی آلمان

اقامت پس از تحصیل در آلمان

اقامت پس از تحصیل در آلمان

برای اقامت پس از تحصیل در آلمان را­ه های زیادی وجود دارد که در این مقاله به شرح این راه ها و شرایط لازم برای اخذ اقامت خواهیم پرداخت. آلمان از دیرباز دارای روابط حسنه ای با ایران بوده است و در سال های اخیرآلمان ویزاهای خوبی به ایرانیان داده است و اقامت این کشور در عرض 3 سال رقم میخورد. برای این که بتوان بهتر به نتیجه گیری در این رابطه رسید، به برخی از مهم ترین سوالاتی که مخاطبان مطرح می کنند اشاره خواهیم کرد.

 • راه های اخذ اقامت چیست؟
 • اخذ اقامت از طریق کار چگونه است؟
 • بهترین راه گرفتن اقامت آلمان پس از تحصیل چیست؟
 • آیا امکان اخذ بلوکارت اتحادیه اروپایی برای فارغ التحصیلان از آلمان وجود دارد؟

کشور آلمان در اروپا واقعا شده است و برخی از همسایگان مهم آن، کشورهای هلند، فرانسه، دانمارک، اتریش و سوئیس می­ باشند. نظام سیاسی آلمان، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی و شامل 16 ایالت مستقل می­ باشد. کشور آلمان با جمعیت حدود 82 میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور قاره اروپا و همچنین ثروتمندترین کشور در اروپا محسوب می­شود. واحد پول این کشور، یورو و زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی می­ باشد و شهرهای برلین، مونیخ و هامبورگ، شهرهای مهم آلمان می­ باشند. جمعیت کشور آلمان رو به پیری است و به همین دلیل مقصد بسیار خوبی برای مهاجرین میباشد.

راه­ های اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان

اصولا یکی از دلایل تحصیل در کشور آلمان و از انگیزه های مهم دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور، امکان کار حین تحصیل و پس از تحصیل در آلمان می باشد. در این باره و با توجه به نمودار زیر تعجب می کنید اگر بدانید که حدود 69.2% از دانشجویان خارجی علاقه مند اقامت پس از تحصیل در آلمان هستند. بر اساس قوانین آلمان، دانشجویان در آلمان بسته به برنامه تحصیلی و ملیت خود می توانند مطابق با قانون در آلمان کار کنند:

برنامه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در آلمان

در حال حاضر متقاضیان بسیاری به دلیل امکانات عالی و شرایط خوب زندگی در آلمان، این کشور را برای مهاجرت انتخاب می­ نمایند. امکان تحصیل، زندگی مطلوب، کار مناسب و سرانجام اخذ اقامت آلمان در این کشور وجود دارد. 6 روش مختلف اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان به شرح زیر می­ باشد:

 1. اخذ اقامت از طریق ازدواج
 2. اخذ اقامت از طریق تولد
 3. اخذ اقامت از طریق تحصیل
 4. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 5. اخذ اقامت از طریق کار
 6. اخذ اقامت از طریق پناهندگی

در ادامه به شرح هر کدام از این راه های موجود می پردازیم.

مجوز اقامت ضمن کاریابی در آلمان

متقاضیان می­ توانند در حین کاریابی بر اساس تخصص و مدرک تحصیلی، در دفتر ثبت اتباع خارجی درخواست مجوز اقامت 18 ماهه ارائه دهند. متقاضیان در مدت 18 ماه می­ توانند از هر نوع کاری، وضعیت مالی خود را بهبود بخشند و کار مورد نظر خود را پیدا نمایند. اگر قبل از اتمام تحصیل، کار مورد نظر خود را پیدا کرده ­اید، دیگر نیازی به گذراندن این مرحله ندارید. بعد از اینکه در امتحانات نهایی قبول شدید، قادر خواهید بود برای اخذ مجوز اقامت اقدام نمایید. مدارک مود نیاز برای اخذ مجوز اقامت شامل ارائه گذرنامه، ارائه آخرین مدرک تحصیلی با مهر رسمی، مدرکی که ثابت نماید شما دارای بیمه سلامت هستید و همچنین ارائه مدرک تمکن مالی لازم می باشد.

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

مجوز اقامت جهت اشتغال در آلمان

بعد از دریافت یک پیشنهاد کاری مناسب، می­ توانید درخواست مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا را ارائه نمایید. دو نوع اقامت فوق دارای شرایط خاصی هستند، با توجه به انتخاب هدف خود در آینده یکی از آنها را انتخاب نمایید. اگر هدف شما زندگی و کار در یکی از کشورهای اتحادیه است، اخذ کارت آبی گزینه مناسبی می ­باشد.

مجوز اقامت کشور آلمان یا کارت آبی، امکان اشتغال را برای شما مهیا می نماید که اعتبار زمانی محدودی دارد. اگر به کار خود به طور مداوم ادامه دهید، می­ توانید مجوز اقامت خود را بدون هیچ مشکلی تمدید نمایید. 2 سال بعد از صدور مجوز اقامت کارت آبی کشور آلمان، می ­توانید اخذ اقامت دائم اقدام نمایید. با کارت آبی اتحادیه قادر خواهید بود به مدت 12 ماه در خارج از خاک کشور آلمان زندگی نمایید. با اخذ مجوز اقامت آلمان، حداکثر به مدت شش ماه ­می­ توانید در خارج از خاک این کشور اقامت نمایید.

اقامت پس از تحصیل در آلمان از طریق ازدواج

اگر متقاضی خارجی با شهروند آلمانی ازدواج نماید، در این صورت متقاضی می­ تواند اقامت و تابعیت این کشور را کسب نماید. شرایط و مدارک اخذ اقامت کشور شامل موارد، داشتن تمکن مالی برای تأمین هزینه ­های زندگی، حداقل مدرک زبان آلمانی سطح B1 و ارائه مدارکی مبنی بر اثبات هدف واقعی ازدواج متقاضی می باشد. متقاضی با داشتن شرایط فوق می­ تواند به تحصیل رایگان بپردازد و مشغول به کار شود. پس از حدود سه سال زندگی مداوم در کشور آلمان می­ تواند اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان را دریافت نماید. اخذ اقامت این کشور از راه ازدواج به جنسیت فرد متقاضی ارتباطی ندارد. در صورت اخذ اقامت از این طریق، متقاضی قادر خواهد بود از تمامی امکانات افراد تبعه حوزه شنگن استفاده نماید.

اقامت پس از تحصیل در آلمان از طریق ازدواج

شرایط سرمایه گذاری در آلمان

یکی دیگر از راه­ های اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان، سرمایه گذاری یا ثبت شرکت در آلمان می­ باشد. بعد از اخذ اقامت از این طریق، متقاضی حتی می­تواند اقامت دائم کشور آلمان را نیز اخذ نماید. در این روش متقاضی باید یک طرح اقتصادی خوب معرفی نماید و بعد از اجرا کردن این طرح، به سوددهی خوبی دست یابد. برای ثبت شرکت در آلمان می­ توان به دو راه ذیل اشاره کرد:

 • ثبت شرکت با 25000€ (یورو) با مسئولیت محدود با تعداد اعضای حداقل یک نفر
 • ثبت شرکت با 50000€ (یورو) سرمایه اولیه

برخی از مدارک لازم برای اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت شامل موارد ارائه نامه رسمی از بانک کشور محل اقامت متقاضی، ارائه طرح و برنامه تجاری، صنعتی قابل قبول که در بازار کار و متناسب با آلمان باشد و میزان کارکرد حساب بانکی متقاضی از آغاز کار تا پایان سه سال 250000€ (یورو) باشد. مزایای ثبت شرکت در آلمان شامل امکان افتتاح حساب بانکی در سرتاسر قاره اروپا و معامله با تمامی کشورهای دنیا، متقاضی با ارائه نامه رسمی بانک و business plan، برای اخذ اقامت همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز اقدام نماید و استفاده از تحصیل رایگان و خدمات درمانی رایگان و در نهایت اقامت دائم کشور آلمان را اخذ نمایند.

اخذ اقامت آلمان از طریق کار

متقاضیان زیادی علاقه مند به اقامت پس از تحصیل در آلمان از طریق کار می­ باشند. متقاضی برای یافتن کار باید تخصص و رشته تحصیلی مناسب با کار را داشته باشد. دانشجویانی که در کشور آلمان تحصیل کرده ­اند، به راحتی قادر خواهند بود کار مورد نظر را پیدا نمایند. دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیل شدن در آلمان، فرصت 18 ماهه برای یافتن کار مناسب را دارند. پس از یافتن کار مورد نظر می­ توانند ویزای تحصیلی آلمان خود را به ویزای کاری تغییر دهند. متقاضیان از طریق کار می­توانند با پرداخت مالیات و پس از 2 سال اقامت دائم در کشور آلمان، تابعیت این کشور را اخذ نمایند. آشنایی و تسلط به زبان آلمانی یکی از موارد مهم برای موفقیت در کار در کشور آلمان می­ باشد.

یکی دیگر از راه ­های یافتن شغل مناسب، اخذ ویزای کار آلمان می ­باشد. متقاضی در این مدت باید به دنبال کار بگردد و بعد از منعقد نمودن قرارداد با کارفرما، اقامت آلمان را اخذ نماید. شرایط و مدارک لازم برای اخذ اقامت این کشور از طریق کار شامل ترجمه و تأیید مدرک تحصیلی، آشنایی و تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی، داشتن سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی، گواهی تمکن مالی و رزومه مناسب از تخصص و مهارت­ های متقاضی می باشد. بعضی از مشاغل پر تقاضا در کشور آلمان عبارتند از مهندسی، پزشکی، متخصصین علم، فناوری و فناوری اطلاعات می باشند.

شانس اخذ بلوکارت آلمان

دانشجویانی که به تازگی از دانشگاه های آلمان مخصوصا از دوره های کارشناسی ارشد و دکترا فارغ التحصیل شده اند از شانس بسیار بالایی برای اخذ بلوکارت آلمان برخوردارند تا فارغ التحصیلان خارج از دانشگاه های آلمانی. چراکه آنها می توانند با تمدید 18 ماهه ویزای اقامت خود در این کشور مانده و برای خود بدنبال پیشنهاد کار باشند. چراکه داشتن پیشنهاد کاری یا همان جاب آفرینگ از ملزومات درخواست بلوکارت آلمان می باشد. اما پیشنهاد کاری در صورتی می تواند منجربه اخذ بلوکارت آلمان گردد که:

الزامات اخذ بلوکارت از طریق پیشنهاد کاری

در خصوص اقامت پس از تحصیل در آلمان برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

سوالات کلیدی درباره اقامت پس از تحصیل در آلمان

آنچه درباره اقامت پس از تحصیل در آلمان باید مورد پرسش قرار گیرد عبارتند از:

 • آیا به دانشجویان خارجی در آلمان فرصت کاریابی داده خواهد شد؟ بله این فرصت در اختیار همه افرادی که قصد کار در آلمان را دارند قرار خواهد گرفت.
 • از چه طریق می توان اقامت آلمان بعد از تحصیل را بدست آورد؟ کاریابی، ازدواج، سرمایه گذاری و پناهندگی.
 • فرصت کاریابی در آلمان برای دانشجویان خارجی چه مدت است؟ در حدود 18 ماه.
 • شانس کاریابی کدام گروه از دانشجویان در آلمان پس از تحصیل بیشتر است؟ افرادی که به زبان آلمانی در این کشور تحصیل کرده اند.
5/5 - (1 امتیاز)

6 دیدگاه برای “اقامت پس از تحصیل در آلمان

 1. 136 گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتتون
  من مدیریت فرهنگی هنری خوندم از دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ (تهران) این رشته اصلا در آلمان هست که من بخوام ادامه بدم؟ یا کلا برای کسایی که علوم انسانی خوندن چنین فرصتی هست؟
  و اینکه اگر شغلی که بعد از تحصیل بهش مشغول میشیم به رشته تحصیلیمون مرتبط نباشه نمی‌تونیم اقامت دائم بگیریم؟ بهرحال کار میکنیم مالیات می‌دیم.
  من هم سنم کمه هم معدلم خوبه زبانم هم خوبه هم آلمانی هم انگلیسی

  1. داوری گفت:

   سلام
   در آلمان زمانی که قرارداد کاری داشته باشید میتونید اقامت کاری بگیرید اینکه در چه زمینه ای باشه مهم نیست اما خاطرتون باشه که باید برای یکی از گرایش هایی در ارشد اقدام کنید که به رشته تحصیلی شما بخوره
   برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 2. تحصیل در کانادا گفت:

  مرسی از وب سایت خوبتون

  1. داوری گفت:

   خواهش میکنم

 3. MohammadReza Salimi گفت:

  سلام. ممنون بابت مقاله. یک سوال در همین بحث داشتم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
  بعد از اتمام دوره تحصیلی (مثلا ارشد) در آلمان برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری باید به ایران برگردیم؟ یا از تو همون آلمان هم میشه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   در صورتی که در آلمان به کار برسید میتونید اقامتتون ور در همون آلمان تبدیل کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.