ویزای تحصیلی

اقامت پس از تحصیل در استرالیا

اقامت پس از تحصیل در استرالیا

شاید برای شما جای سوال باشد که آیا امکانی برای اخذ اقامت پس از تحصیل در استرالیا وجود دارد تا بتوان زندگی خود را در این کشور ادامه داد؟ در این مقاله سعی داریم به این سوال شما و دیگر سوالات شما در خصوص چگونگی اخذ اقامت پس از تحصیل در استرالیا پاسخ دهیم.

 • آیا بعد از اتمام تحصیل می توان ویزای تحصیلی استرالیا را به انوع اقامت تبدیل نمود؟
 • با انجام کار دانشجویی حین تحصیل چه میزان از هزینه ها را می توان پوشش داد؟
 • شرایط تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری استرالیا چیست؟
 • انواع ویزای کاری استرالیا جهت اقامت پس از تحصیل کدامند؟

شما می توانید در این نوشتار مطالب بسیار مهمی را در این زمینه مطالعه فرمائید تا آگاهی خود را در مورد اقامت پس از تحصیل در این کشور بالا ببرید. در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتر و تکمیل تری کسب کنید همواره می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و مشاورین زبده آن در ارتباط باشید.

کیفیت بالای زندگی دلیل اقامت پس از تحصیل در استرالیا

استرالیا Australia یکی از بهترین کشورهای جهان هم برای تحصیل و هم برای کار محسوب می شود. و همین امر سبب شده تا دانشجویان بین المللی بعد از اتمام تحصیلاتشان به فکر اقامت پس از تحصیل در استرالیا باشند. کشوری فوق صنعتی با اقتصاد درآمد بالا که مطابق سایت اداره کار و مهارت های استرالیا، نرخ بیکاری آن تا ژانویه سال 2024 در حدود %4.1 است. نرخی که پایین تر از اغلب کشورهای اروپایی است:

نرخ بیکاری استرالیا نسبت به سایر کشورها

از سوی دیگر بر طبق گزارش سایت Salary Explorer، متوسط درآمد ناخالص ماهیانه در همین کشور حدود AU$ 7600 (دلار استرالیا) می باشد که یک سطح درآمدی خیلی عالی محسوب می شود. عالی از این جهت که کارگران با استفاده از درآمدشان هم می توانند از عهده خرج و مخارج بالای زندگی در استرالیا برآیند و هم اینکه برای آینده خودشان نیز پس اندازی داشته باشند. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، متوسط هزینه زندگی ماهیانه در کشور استرالیا مطابق سایت numbeo برای هر نفر در حدود AU$4097 (دلار استرالیا) می باشد.

با این حال کارگران در این کشور توانایی پس انداز در حدود را نیز دارند:

بررسی سطح هزینه ها و مبلغ احتمالی پس انداز یک نفر در استرالیا

همین عوامل هستند که سبب شده تا قدرت خرید مردم در استرالیا بالا رفته و استرالیا از نظر کیفیت زندگی یا Quality of life در سال 2024 به عنوان 22- مین کشور برتر جهان شناخته شود:

رتبهکشورشاخص کیفیت زندگی
1لوکزامبورگ207.3
2هلند198.5
3ایسلند194.9
4دانمارک193.6
5فنلاند190.4
6عمان187.0
7سوئیس186.7
8نروژ184.2
9اتریش181.5
22استرالیا163.8

شرایط اقامت پس از تحصیل در استرالیا در 2024

هنگامی که تحصیلتان در استرالیا به پایان می رسد، شما طیف وسیعی از گزینه ها را برای انتخاب خواهید داشت. اکثر مؤسسات کاریابی در استرالیا پس از فارغ التحصیلی و همچنین مشاوره در مورد بازگشت به خانه، مهاجرت و استخدام، اطلاعاتی در مورد گزینه های شما ارائه می دهند. شما ممکن است انتخاب کنید که یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید که ما به بررسی هر کدام به عنوان یک هدف برای اقامت پس از تحصیل در استرالیا در سال 2024 می پردازیم:

 • ادامه تحصیل
 • ادامه اقامت در استرالیا
 • درخواست اقامت دائم

تمدید اقامت در استرالیا

بسیاری از دانشجویان بین المللی در استرالیا جهت ادامه تحصیلات تکمیلی یا برای کسب مدرک بالاتر (به عنوان مثال پیشرفت تحصیلی از مدرک کارشناسی به سال تحصیلی بعد یا مدرک کارشناسی ارشد) اقدام می کنند. ادامه تحصیلات شما را قادر می سازد که زمان خود را در استرالیا به حداکثر برسانید و بتوانید مهارت های پیشرفته ای را کسب کنید که به شما در استخدام در شرکت های این کشور برای اشتغال به کار کمک می کند. شما می توانید تحصیل در موسسه فعلی خود را ادامه دهید یا به یک موسسه دیگر (یا حتی یک شهر متفاوت) بروید تا یک تجربه جدید را امتحان کنید. اگر می خواهید تحصیلات خود را در استرالیا ادامه دهید، باید:

 • قبل از اینکه ویزای فعلی شما به پایان برسد، یک درخواست برای یک ویزای دانشجویی جدید از وزارت مهاجرت و حفاظت از مرز درخواست کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که پول کافی برای ادامه تحصیل و هزینه های زندگی خود دارید.
 • پوشش بیمه دانشجویی در خارج از کشور را تمدید نمایید.
 • برای دوره انتخابی خود را با مهلت درخواست کنید.

فقط علاقمندان به ادامه تحصیل در استرالیا توجه داشته باشند باید تمکن مالی خوبی ارائه دهند. شهریه سالانه برخی از دانشگاه های استرالیا در سال 2024 به شرح نمودار ذیل است:

شهریه سالانه برخی از دانشگاه های محبوب استرالیا

اقامت پس از تحصیل در استرالیا بصورت موقت

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است دانشجویان خارجی پس از تکمیل تحصیلات خود در استرالیا اقامت داشته باشند. اگر قصد نداشتید ادامه تحصیل در این کشور را انتخاب کنید ممکن است بخواهید وقت خود را در استرالیا برای کار یا مسافرت بگذرانید. در حالی که شما دیگر نیازی به دریافت ویزای تحصیلی استرالیا ندارید، تعدادی از گزینه های دیگر برای اقامت موقت وجود دارد.

 • سفر: بسیاری از دانش آموزان تصمیم می گیرند تا قبل از اینکه به خانه بروند و یا به دنبال یک کار تمام وقت باشند، تحصیلات خود را تمام کنند. استرالیا یک کشور بزرگ، زیبا و گوناگون است، اگر بخواهید وقت کمتری برای کاوش در این کشور داشته باشید، یک ویزای توریستی گزینه خوبی است که به شما اجازه خواهد داد تا در مدت 3، 6 یا 12 ماه اقامت داشته باشید. اگر مایل هستید که برای جبران سفر خود هزینه کنید، باید برای یک ویزای کار تعطیلات اقدام کنید.
 • شرکت کنندگان در مراسم فارغ التحصیلی خود: کسانی که مایل به اقامت در استرالیا برای شرکت در مراسم فارغ التحصیلی استرالیا هستند، می توانند برای دریافت ویزای توریستی از وزارت مهاجرت و حفاظت از مرز، اقامت خود را درخواست کنند. بسیاری از موسسات استرالیایی همچنین مراسم فارغ التحصیلی در خارج از کشور را برگزار می کنند.

تمدید اقامت پس از تحصیل در استرالیا

دلایل گوناگونی وجود دارد که دانشجویان بین المللی پس از تحصیل در استرالیا بخواهند اقامت خود را در این کشور تمدید کنند. البته لازم به ذکر است که، پس از سال ها زندگی و تحصیل در استرالیا جمع کردن وسایل و جابجایی ممکن است بسیار دشوار باشد. به همین جهت اغلب افراد پس از فارغ التحصیلی در استرالیا به دنبال تمدید مجوز اقامت در استرالیا هستند. به طور مثال اگر قصد ندارید تحصیلات بیشتری را در استرالیا تکمیل کنید، ممکن است بخواهید زمان خود را در استرالیا برای کار یا مسافرت تمدید کنید.

در نمودار زیر می توانید روند تمدید اقامت پس از تحصیل در استرالیا را طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند تمدید اقامت پس از تحصیل در استرالیا

در جدول زیر می توانید دلایل مختلف برای تمدید اقامت در استرالیا را مشاهده فرمایید:

دلایل مختلف برای تمدید اقامت در استرالیاتوضیحات
سفرتعداد زیادی از دانشجویان تصمیم می گیرند قبل از بازگشت به خانه یا شروع به جستجوی شغل تمام وقت پس از پایان تحصیل خود استراحت کنند. زیرا استرالیا کشوری بزرگ زیبا و متنوع است.
تعطیلات کاریافراد بین 18 تا 32 سال از کشورهای مورد تایید می توانند برای ویزای کار و تعطیلات از وزارت مهاجرت و حافظت از مرزهای استرالیا درخواست دهند.
شرکت در مراسم فارغ التحصیلیافرادی که مایل به اقامت در استرالیا برای شرکت در مراسم فارغ التحصیلی هستند، می توانند برای تمدید اقامت خود از وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی درخواست ویزای توریستی کنند.

اقامت پس از تحصیل در استرالیا از طریق کار

افراد بین 18 تا 30 ساله از کشورهای تایید شده قادر به درخواست ویزای کار تعطیلات یا یک ویزای کار و تعطیلات از وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی می باشند که هر دو به شما اجازه می دهند در استرالیا تا 12 ماه کار کنید و سفر کنید. اگر می خواهید با کارفرمای فعلی خود مشغول شوید و آنها تمایل دارند به طور موقت یا دائمی از طریق برنامه نامزد کارفرما وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی حمایت مالی کنند، می توانید در استرالیا زندگی و کار کنید تا زمانی که برای آن کارفرما کار کنید.

اطلاعات بیشتر: کار در استرالیا

اقامت پس از تحصیل در استرالیا از طریق کار

تاثیر اقتصاد بر شرایط کار پس از تحصیل در استرالیا

استرالیا کشور فوق العاده پیشرفته و توسعه یافته است که با توجه به تولید ناخالص داخلی و شاخص توسعه انسانی بالا، صاحب چهاردهمین اقتصاد قدرتمند دنیا می باشد. این کشور همچنین با توجه به شرایط ایده آلی که برای زندگی دارد، هشتمین کشور دنیا به لحاظ جمعیت مهاجرین است و در واقع 29% جمعیت آن را مهاجران تشکیل می دهند. از دلایل این امر، علاوه بر شرایط اقتصادی خوب می توان به رسمی بودن زبان انگلیسی در استرالیا نیز اشاره کرد که موجب شده خارجی ها دیگر درگیر زبان سوم نشوند. همان طور که پیش تر ذکر شد در حال حاضر بهترین و پرطرفدارترین راه اخذ اقامت استرالیا تحصیل در این کشور است منتهی این سوال پیش می آید که شرایط کار پس از تحصیل در استرالیا به چه صورت است.

در واقع آمار بیکاری استرالیا در ژانویه سال 2024 تنها %4.1 است یعنی شرایط حاکم بر بازار کار امیدوار کننده و شانس استخدام شدن بالا است. علاوه بر این بسیاری از دانشگاه های استرالیایی از جمله دانشگاه ملبورن و دانشگاه سیدنی، طی دوران تحصیل دوره های کارآموزی خاصی را برگزار می کنند که موجب می شود فارغ التحصیلان علی رغم این که سابقه کار ندارند، با محیط های شغلی آشنا باشند و علاوه بر دانش تئوری، مهارت های عملی نیز داشته باشند. لازم به ذکر است شرایط کار پس از تحصیل در استرالیا و سایر کشورها اهمیت به سزایی دارد و دانشجویان پیش از انتخاب مقصد باید از وضعیت نسبی آن اطمینان حاصل کنند چرا که اگر نتوانند پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوند، ویزای آن ها تمدید نخواهد شد و باید کشور را ترک نمایند.

کار پس از تحصیل در استرالیا برای رشته های فنی

همچنین فارغ التحصیلان مهندسی، حسابداری و علوم رایانه قادر به تکمیل یک برنامه سالیانه حرفه ای می باشند که یک برنامه 12 ماهه به منظور کمک به توسعه مهارت های خاص صنعتی از طریق تحصیل و تجربه کاری، طراحی شده است. این برنامه برای دانش آموزانی که مایل به اقامت دائم در استرالیا می باشند، ایده آل است، کسانی که برنامه را کامل می کنند 5 امتیاز اضافی را در آزمون ویزای مهاجرت ماهر کسب می کنند.

از جمله مشاغل مورد نیاز استرالیا در سال 2024 می توان به مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و الکترونیک و معماری اشاره نمود. این افراد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه شانس زیادی برای کاریابی و تبدیل ویزای تحصیلی استرالیا خواهند داشت. در جدول ذیل متوسط درآمد مشاغل مذکور بیان شده است:

عنوان شغلیسطح درآمد سالانه در استرالیا به دلار استرالیا
معمار$109000
مهندس عمران$83700
مهندس برق و الکترونیک$92800
مهندس مکانیک$91800

لازم به ذکر است کسی که ضمن تحصیل در استرالیا مشغول به کار پاره وقت باشد، شانسش برای کاریابی پس از فارغ التحصیلی نیز بیشتر است. حداکثر ساعات کار مجاز دانشجویی در استرالیا در نمودار ذیل بررسی شده است:

حداکثر ساعات کار مجاز دانشجویی در استرالیا

ویزای تحصیلات تکمیلی استرالیا

ویزای تحصیلات تکمیلی (Temporary graduate visa) از سوی مهاجرت و پاسپورت مرزی به دانش آموزان بین المللی اجازه می دهد تا در 18 ماه پس از تحصیلات خود به منظور مسافرت، تجربه کار یا بهبود مهارت های زبان انگلیسی خود در استرالیا بمانند. این یک گزینه مناسب برای دانش آموزانی است که مایل به اقامت خود برای مدت زمان زیادی هستند و برای رسیدن به اقامت دائم تلاش می کنند. جریان کار پس از مطالعه این ویزا به دانش آموزان بین المللی کمک می کند.

ویزای فارغ التحصیلی موقت استرالیا

ویزای تحصیلات تکمیلی (Temporary graduate visa) یا ویزای سابکلس 485 از سوی اداره مهاجرت و تابعیت استرالیا (immi.homeaffairs.gov.au) به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا در 18 ماه پس از تحصیلات خود به منظور مسافرت، تجربه کار یا بهبود مهارت های زبان انگلیسی خود در استرالیا بمانند. این یک گزینه مناسب برای دانشجویان است که مایل به اقامت خود برای مدت زمان زیادی هستند و برای رسیدن به اقامت دائم تلاش می کنند. پس برنامه کار پس از تحصیل این ویزا به دانشجویان بین المللی جهت اقامت کاری در استرالیا کمک می کند. در مورد بورسیه تحصیلی در استرالیا در نوشتار فوق اطلاعات خود را تکمیل فرمائید. اهم شرایط درخواست این ویزای استرالیا نیز از قرار زیر است:

 • فرد متقاضی بایستی زیر 50 سال باشد.
 • دارای ویزای دانشجویی استرالیا باشد.
 • دارای مدرک دانشگاهی معتبر از یکی از موسسات آموزش عالی استرالیا باشد.
 • دارای بیمه سلامت باشد.
 • دارای تمکن مالی کافی برای زندگی در استرالیا باشد.
 • دارای تسلط کافی به زبان انگلیسی باشد.

نکته پایانی هم اینکه هزینه درخواست ویزای فارغ التحصیل موقت (سابکلس 485) استرالیا نیز در حدود AUD 1895 (دلار استرالیا) است. که هزینه برگشت ناپذیر بوده و امکان پرداخت آنلاین آن نیز به حساب اداره مهاجرت استرالیا فراهم می باشد.

شرایط کاریابی پس از تحصیل در استرالیا

همواره یکی از دغدغه های دانشجویان برای اقامت پس از تحصیل در استرالیا مسئله کاریابی در این کشور است. آنها برای کاریابی موفق در کشور استرالیا فقط لازم است چند مورد مهم را به خاطر داشته باشند. اولا رزومه کاری یا CV خودشان را از قبل تهیه کنند. دوما برای جستجوی کار در کشور استرالیا از روش های آسان و کاربردی مل وب سایت های کاریابی یا موسسات معتبر کاریابی بهره گیرند. سوما پس از یافتن کار نیز بایستی با تسلط کافی برای انجام محاسبه شغلی آماده شوند.

در لیست زیر می توان با برترین وب سایت های کاریابی در کشور استرالیا آشنا شد:

 • Adzuna
 • CareerJet
 • CareerOne
 • Gumtree
 • Indeed Australia
 • ArtsHub
 • Linkedin
 • Indeed
 • APS

درخواست اقامت دائم در استرالیا

بسیاری از دانشجویان بین المللی از وقت خود در استرالیا بسیار لذت می برند که برای اقامت دائم درخواست می کنند تا بتوانند در استرالیا زندگی و کار کنند. شما می توانید درخواست خود را برای اقامت دائم از طریق برنامه مهاجرت و حفاظت مرزی که می تواند منجر به اقامت دائم از طرق زیر می شود را ارسال کنید.

نام ویزا به فارسینام ویزا به انگلیسی
ویزای مستقل ماهرSkilled Independent Visa
طرح نامزد کارفرمایانEmployer Nomination Scheme
طرح مهاجرت منطقه ایthe Regional Sponsored Migration Scheme

بعد از اینکه مهارت های خود را با استفاده از یک آزمون امتیازبندی ارزیابی نمودید، سپس می توانید برای درخواست ویزا دعوت شوید. دانش آموزانی که امتیاز حد نصاب را کسب نمی کنند می بایست برای یکی از انواع ویزاهای بالا اقدام کنند تا بتوانند مهارت های خود را تکمیل و یا بالا ببرند. در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با شرایط متفاوت جهت اقامت پس از تحصیل در استرالیا آشنا سازیم. شرایط تحصیل دندانپزشکی در استرالیا را در لینک فوق مطالعه کنید. امید است با خواندن این مقاله اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورده باشید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره در خدمت شما برای ارائه مشاوره در زمینه های مهاجرتی می باشد. شما عزیزان می توانید برای مهاجرت به استرالیا با مشاورین موسسه در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباب اقامت پس از تحصیل در استرالیا

متقاضیان اقامت پس از تحصیل در استرالیا سوالات زیر را مورد نظر قرار می دهند:

 • ادامه تحصیل در استرالیا در مقاطع تحصیلات تکمیلی چه مزیتی دارد؟ ادامه تحصیل شما را قادر می سازد که زمان خود را در استرالیا به حداکثر برسانید و بتوانید مهارت های پیشرفته ای را کسب کنید که به شما در استخدام در شرکت های این کشور کمک می کند.
 • اقامت پس از تحصیل در استرالیا به صورت موقت چه شرایطی دارد؟ اگر قصد نداشتید ادامه تحصیل در این کشور را انتخاب کنید ممکن است بخواهید وقت خود را در استرالیا برای کار یا مسافرت بگذرانید، در حالی که شما دیگر نیازی به دریافت ویزای دانشجویی ندارید.
 • درخواست اقامت دائم در استرالیا پس از تحصیل، چه شرایطی دارد؟ بسیاری از دانشجویان بین المللی از حضور خود در استرالیا بسیار لذت می برند که برای اقامت دائم درخواست می کنند تا بتوانند در استرالیا زندگی و کار کنند.
 • اقامت دائم در استرالیا پس از تحصیل در چه قالب هایی انجام می پذیرد؟ ویزای مستقل ماهر Skilled Independent Visa، طرح نامزد کارفرمایان Employer Nomination Scheme، طرح مهاجرت منطقه ای the Regional Sponsored Migration Scheme.
 • اقامت پس از تحصیل در استرالیا در قالب تعطیلات کار چه شرایطی دارد؟ افراد بین 18 تا 30 ساله از کشورهای تایید شده قادر به درخواست ویزای کار تعطیلات یا یک ویزای کار و تعطیلات از وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی می باشند که هر دو به شما اجازه می دهند در استرالیا تا 12 ماه کار و سفر کنید.
5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *