ویزای تحصیلی

اقامت پس از تحصیل در دانمارک

اقامت پس از تحصیل در دانمارک

به منظور آشنایی با راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک و شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور و راه های آن، این مقاله نگارش شده است. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به اقامت پس از تحصیل در دانمارک به مواردی نظیر راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک، تمدید اقامت پس از تحصیل و شرایط لازم جهت اخذ اقامت بلند مدت اشاره می گردد.

 • شرایط تحصیل در دانمارک چیست؟
 • راه های اخذ اقامت بعد از تحصیل در دانمارک کدام راه ها است؟
 • درست است که در سال 2024 شرایط مهاجرت به دانمارک راحت تر می شود؟

اقامت موقت و دائم در دانمارک در 2024

واژه اقامت در حقیقت به معنای اجازه زندگی، کار و تحصیل برای افراد خارجی در کشور دانمارک می باشد. انواع اقامت یا Residence به شرح زیر می باشد:

 • موقت Temporary
 • دائم Permanent

اقامت دائم نیز به پاسپورت نیاز دارد. دارندگان اقامت دائم قادر به استفاده از بیشتر امکانات رفاهی می باشند اما این افراد مانند سایر کشورها مجوز رای دادن، کاندید شدن و غیره را ندارند. این حق متعلق به شهروندان یک کشور می باشد پس از گذشت زمان متقاضیان قادر به اخذ تابعیت یا شهروندی دانمارک می باشند. مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن به پاسپورت یک کشور در اروپا و حوزه شنگن معمولا 5 سال با کار و پرداخت مالیات است. در کل بهتر است بدانید همواره برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم راه های مختلفی وجود دارد. راه هایی از جمله سرمایه گذاری و ثبت شرکت، ازدواج، پناهندگی، کار، تحصیل و غیره در این مقاله صرفا به راه های اخذ اقامت دائم بعد از تحصیل پرداخته می شود. در سال 2024 بهترین روش برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت در دانمارک ویزای کاری میباشد.

اطلاعات بیشتر در باب فرق اقامت و تابعیت را در لینک فوق بخوانید.

مهلت تمدید اقامت پس از تحصیل در دانمارک

از ابتدایی ترین اصول تمدید اقامت، داشتن و حفظ شرایط اولیه اخذ اقامت می باشد. متقاضی باید 3 ماه پیش از منقضی شدن اقامت خود برای تمدید مجوز اقامتش اقدام نماید. متقاضی دانشجوی موسسه آموزشی با اعتبار سنجی دولتی، قادر به تقاضا از 4 ماه پیش از انقضا می باشد. حتما متقاضیان باید در نظر داشته باشند که پیش از منقضی شدن اقامت برای تمدید اقدام نمایند. در صورتی که پس از انقضا متقاضی اقدام نماید باید انتظار رد تقاضای خود را داشته باشد. در این صورت متقاضی ملزم به ترک دانمارک بوده و باید مجدد از خارج دانمارک، اقامت اخذ نماید. به این منظور مجدد باید متقاضی تقاضا نموده و منتظر بررسی تقاضایش باشد.

اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در دانمارک را در لینک فوق بخوانید.

متقاضی باید فایل Word مربوط به این تقاضا را تکمیل نموده و پرینت دستی آن را امضا نماید. همچنین متقاضی فایل Pdf آن را نیز پرینت نموده، تکمیل و امضا نماید. متقاضی برای بررسی تقاضای خود باید هزینه لازم برای بررسی را بپردازد. مبلغ این هزینه قابل پرداخت توسط متقاضی یا شخص دیگری که در دانمارک حضور دارد امکان پذیر می باشد. برای پناهندگان و متقاضیانی که با شرایط ویژه مجوز اقامت دانمارک را اخذ نمودند پرداخت هزینه الزامی نمی باشد. در زمان بررسی و تا اعلام نتیجه متقاضیان قادر به اقامت در دانمارک می باشند. برای خروج از دانمارک در این مدت باید نسبت به اخذ مجوز “ورود مجدد به دانمارک” اقدام نمود. حتی در صورت انقضاء اجازه اقامت، فرد با داشتن این مجوز قادر به ورود به دانمارک می باشد.

اطلاعات مهم در خصوص پاسپورت کشور دانمارک

معتبر بودن پاسپورت برای تمدید اقامت در دانمارک نکته حائز اهمیتی می باشد. چنانچه پاسپورت متقاضی اعتبار نداشته باشد، آژانس بین المللی استخدام و تجمیع قادر به رد تقاضای متقاضی می باشد. اقدام برای اخذ اقامت تا 3 ماه قبل از انقضا پاسپورت قابل بررسی می باشد. اقامت موقت برای کمتر از 6 ماه از سوی آژانس تمدید نمی گردد. در صورت تمایل به اخذ اقامت دائم دانمارک متقاضیان باید تقاضایی تنظیم نمایند. این تقاضا باید به اداره خدمات مهاجرت دانمارک ارائه گردد. با توجه به نوع تقاضا مدت زمان بررسی پرونده متفاوت و بین 1-3 ماه می باشد.

نوع پروندهحداکثر زمان بررسی
محققین1 ماه
PhDs1 ماه
کارت استقرار1 ماه
مربیان و ورزشکاران1 ماه
کارت سبز3 ماه
کارمندان1 ماه
دانشجویان2 ماه
Au Pairs3 ماه
انترن ها2 ماه
همراه ها2 ماه
داوطلبین3 ماه
کار در تعطیلات3 ماه
تمدید مهلت اقامت3 ماه

اطلاعات بیشتر: کشورهای لغو روادید با پاسپورت دانمارک

مهلت تمدید اقامت پس از تحصیل در دانمارک

اخذ پیشنهاد کاری Job Offer از دانمارک

اخذ پیشنهاد کاری که هزینه های زندگی و هزینه مالیات را پوشش دهد به موارد زیادی وابسته می باشد و شما از این طریق می توانید اقامت کشور را بعد از اتمام تحصیلات خود دریافت نمائید. به یاد داشته باشید اخذ پیشنهاد کاری باید از جانب یک کارفرما که ساکن دانمارک و شهروند این کشور است انجام پذیرد. از جمله موارد زیر می تواند به دریافت پیشنهاد شغلی شما کمک نماید:

 • مهارت های فردی
 • مدارک دانشگاهی
 • تسلط به زبان و قوانین
 • کمبود مشاغل در بازار کار کشورهای مختلف
 • قوانین ایالتی و دولتی
 • درصد بیکاران بومی کشور مقصد
 • شرایط اقتصادی کشور مقصد

تسهیل اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک

متقاضیان اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک که مایل به اخذ پیشنهاد کاری باشند توجه داشته باشند که سیاست ها و قوانین کار در تمام کشورها نیروی کار بومی به نیروی کار خارجی ترجیح می دهد و فقط در شرایط منحصر بودن مهارت فرد خارجی یا کمبود نیروی کار از نیروی کار خارجی استقبال می گردد. بررسی شرایط اقتصادی و بازار کار در کشور دانمارک، چنانچه متقاضی به این نتیجه رسید که در کاریابی به هر دلیلی دچار مشکل شود به فکر بهتری باشد، داشتن مهارت زبانی در کشور مقصد (دانمارک) کمک زیادی به اخذ پذیرش می نماید.

حتما توجه داشته باشید که دانستن زبان انگلیس حتی در سطح پیشرفته جای این نکته را نخواهد گرفت اما در کل بهتر است افراد همزمان به هر 2 زبان انگلیسی و دانمارکی کاملا مسلط باشند. برای کاریابی در بیشتر کشورها سامانه های دولتی برای کاریابی اتباع خارجی وجود دارد. امکان کاریابی با ارسال رزومه در سایت های کاریابی خصوصی دانمارک وجود دارد و معمولا رزومه های کسانی مورد استقبال کارفرماهای دانمارکی قرار می گیرد که دارای سابقه تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های دانمارک باشد.

برخی از این دانشگاه ها عبارت هستند از:

اقامت پس از تحصیل در دانمارک برای دانشجویان تحصیلکرده

روند اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک با توجه به مدرک تحصیلی دانشجویان در این کشور متفاوت خواهد بود. به طور کلی دانشجویان خارجی که به دنبال اقامت پس از تحصیل در دانمارک هستند، می توانند از طریق مشاغل تخصصی در این کشور اقامت دانمارک را دریافت کنند. همچنین مقامات دانمارکی تصمیم گرفته اند این امکان را برای صندوق های بیمه بیکاری که عضو کنفدراسیون اتحادیه های کارگری دانمارک هستند، فراهم کنند تا موقعیت های شغلی را به فهرست مثبت این کشور برای افراد دارای تحصیلات عالی اضافه کنند. علاوه بر این 40 حرفه تشکیل شده است که در دانمارک برای آنها کمبود نیروی کار واجد شرایط برای افراد تحصیلکرده وجود دارد. برای واجد شرایط بودن جهت اقامت پس از تحصیل در دانمارک از این روش، یک تبعه خارجی باید دارای پیشینه تحصیلی باشد که بتواند برای موقعیت خاصی درخواست دهد.

اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک از طریق ازداوج

از روش های معمول جهت اخذ اقامت در کشور دانمارک پس از تحصیل می توان به روش ازدواج قانونی اشاره نمود. چنانچه متقاضی پس از اتمام دوره تحصیلی خود با شهروند مقیم در کشور دانمارک ازدواج نماید، می تواند اقامت دائم کشور دانمارک را اخد نماید. البته جهت رسیدن به اقامت دائم کشور دانمارک از طریق ازدواج، بایستی از ازدواج رسمی متقاضی حدود 6 الی 8 سال گذشته باشد. در این صورت متقاضی می تواند به اقامت دائم دانمارک پس از تحصیل در این کشور دست یابد. در باب ازدواج در دانمارک لینک فوق را بخوانید.

اخذ اقامت پس از اتمام دوره دانشگاهی در دانمارک از طریق تولد

از دیگر راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور دانمارک، روش تولد فرزند در دانمارک است. به طور کلی، طبق قانون رسمی کشور دانمارک، چنانچه کودکی از سال 2014 به بعد در کشور دانمارک از طریق والدین دانمارکی متولد شود، تابعیت کشور دانمارک را کسب می نماید. بنابراین اگر متقاضی (پدر یا مادر) به عنوان دانشجو در کشور دانمارک مشغول به تحصیل باشد و در طول دوره تحصیلی خود فرزندی را به دنیا آورند، فرزند اقامت و تابعیت کشور دانمارک را کسب خواهد نمود. اما والدین بایستی از طریق سایر روش های قانونی اقامت کشور دانمارک را کسب نمایند. در باب اخذ تابعیت از طریق تولد در دانمارک لینک فوق را بخوانید.

اقامت پس از تحصیل در دانمارک از طریق استارت آپ

یکی از متداول ترین روش ها برای اقامت پس از تحصیل در دانمارک برای دانشجویان خارجی، راه اندازی استارت آپ در این کشور می باشد. راه اندازی استارت آپ دانمارکی طرحی برای اتباع کشورها ثالث است که قصد دارند با ایجاد کسب و کار در دانمارک مجوز اقامت پس از تحصیل در این کشور را دریافت کنند.  همچنین اصلاحات جدید قانون دانشجویان بیگانه این امکان را برای صاحبان شرکت هایی که در کشورهای ثالث مستقر هستند، می توانند تحت این عنوان در دانمارک شعبه باز کنند. تا بتوانند اقامت پس از تحصیل در دانمارک را به راحتی به دست بیاورند.

در نمودار زیر می توایند روند اخذ اقامت پس از تحصیل از طریق استارت آپ دانمارک مشاهده فرمایید:

اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک را از طریق استارت آپ

راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک

همانطور که گفته شد برای اخذ اقامت دانمارک راه های مختلفی وجود دارد. در این مقاله با عنوان اقامت پس از تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی دانمارک، کار به عنوان راه اخذ اقامت معرفی شد. البته به متقاضیان راه هایی نظیر ثبت شرکت نیز معرفی گردید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در 2 زمینه کار در دانمارک به مقاله مربوطه در همین سایت مراجعه نمائید. راه های دیگری نیز برای اخذ این اقامت وجود دارد که برای همگان کاربردی نیست ولی امکان پذیر است.

یکی از این راه ها ازدواج در دانمارک می باشد. در صورت تمایل برای اطلاع بیشتر در این زمینه به مقاله ازدواج در دانمارک مراجعه فرمایید. اخذ اقامت پس از تحصیل در دانمارک یک راه مهاجرتی می باشد. چنانچه ابهامی در ذهن دارید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید.

اقامت بعد از تحصیل در دانمارک

پس از اتمام تحصیلات در دانمارک، فرصت ‌های شغلی بسیار خوب و متنوعی برای فارغ‌ التحصیلان وجود دارد. دانمارک یک بازار کار پویا و پیشرفته دارد که به دلیل نیاز به نیروی کار متخصص و ماهر، فارغ‌ التحصیلان دکترا با تحصیلات عالی مورد تقدیر هستند. در صورت تمایل به اشتغال در دانمارک پس از تحصیل، می ‌توانید به عنوان پژوهشگر یا استاد دانشگاه در یکی از دانشگاه‌ های معتبر کشور فعالیت کنید. همچنین، شرکت‌ های بزرگ و نوآور در حوزه‌های فناوری، پزشکی، مهندسی و سایر صنایع نیز به دنبال تخصص‌ های دکترا هستند و امکان اشتغال در این شرکت ‌ها نیز وجود دارد.

علاوه بر این، فرصت ‌های شغلی در سازمان ‌ها و سازمان ‌های بین ‌المللی مستقر در دانمارک نیز برای فارغ ‌التحصیلان دکترا با تجربه مناسب وجود دارد. این سازمان ‌ها عموماً در زمینه ‌های محیط زیست، توسعه، حقوق بشر و سلامت فعالیت می ‌کنند. با توجه به اینکه دانمارک یک کشور پیشرو در حوزه نوآوری، پژوهش و توسعه است، فرصت‌ های شغلی در شرکت‌ ها و مؤسسات پژوهشی نیز بسیار متنوع و جذاب هستند. از آنجا که دانمارک به عنوان یک محور تحقیقاتی و نوآورانه شناخته می ‌شود، فعالیت در این حوزه ‌ها برای فارغ ‌التحصیلان دکترا بازده بالایی خواهد داشت. همچنین می توانید با ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری در دانمارک به اقامت خود ادامه دهید. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در جهت جمع بندی اطلاعات و راهنمایی گزینه مناسبی در امر مهاجرت می باشند.

سوالات پرتکرار درخصوص اقامت پس از تحصیل در دانمارک

متقاضیان برای اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور موارد زیر را مورد توجه قرار می دهند:

 1. مهلت تمدید اقامت پس از تحصیل در دانمارک چقدر است؟ متقاضی باید 3 ماه پیش از منقضی شدن اقامت خود برای تمدید مجوز اقامت اقدام کند و فرم های مربوطه را تکمیل نماید.
 2. میزان اقامت پس از تحصیل در دانمارک چقدر است؟ مدت اقامت پس از تحصیل در دانمارک به میزان 6 ماه الی 1 سال است.
 3. حداکثر زمان بررسی پرونده ها در خصوص اقامت پس از تحصیل چقدر است؟ حداکثر زمان بررسی پرونده ها متغیر است و به میزان 1 الی 3 ماه می باشد.
 4. شرایط اخذ پیشنهاد کاری از دانمارک چیست؟ مهارت های فردی، مدرک دانشگاهی، تسلط به زبان انگلیسی و دانمارکی، قوانین ایالتی و دولتی و مدنظر قراردهی شرایط اقتصادی.
 5. مزایایی مجوز تمدید اقامت در دانمارک چیست؟ اخذ مجوز اقامت و تحصیل، کار تمام وقت، برخورداری از سیستم آموزشی رایگان و برخورداری از مزایای عمومی.
4.8/5 - (11 امتیاز)

13 دیدگاه برای “اقامت پس از تحصیل در دانمارک

 1. مهراد گفت:

  ممنون از شما میشه در مورد کارهایی که در هنگام تحصیل بهتر میشه به کار رسید هم توضیح بدید؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما می تونید به عنوان نیروی کار در رستوران ها، هتل ها و غیره فغالیت کنید.
   توی محیط دانشگاه هم می تونید کار کنید

 2. صبا صابری گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب خوبتون

 3. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله خیلی خوبی بود.

 4. قراری گفت:

  How to get permenant residency from Denmark? Please help me

  1. امیر جلالی گفت:

   If you want to study, then you can find a job after your graduation.

 5. Rahim ghaderi گفت:

  سلام بازار کار در دانمارک به چه صورت است؟ آیا مهندسین می توانند براحتی کار کنند؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   دانمارک یکی از کشورهای اروپایی هست که کمترین مشکل بیکاری رو داره و این مسئله می تونه به شما کمک کنه تا سریع تر به کار برسید

 6. سهرابى گفت:

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون

 7. عبدالحسین مختاری گفت:

  اقامت پس از تحصیل در دانمارک به ما این فرصت رو میده که برای کار اقدام کنیم یا خیر

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   بله امکانپذیره

 8. ali ram گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد اقامت پس از تحصیل در دانمارک تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تحصیل در دانمارک هم مطلب بذارید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   مقاله تحصیل در دانمارک رو مشاهده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *