مهاجرت تحصیلی سوئیس

اقامت پس از تحصیل در سوئیس

اقامت دائم پس از تحصیل در سوئیس

همواره یکی از دغدغه ها و سوالات دانشجویان علاقه مند به تحصیل در سوئیس، شرایط و قوانین اقامت پس از تحصیل در سوئیس می باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور زیبا بایستی بدانند که آنها پس از فارغ التحصیلی می توانند در این کشور کار پیدا کرده و اقامت خود را از این کشور اخذ نمایند.

 1. شرایط اقامت سوئیس پس از تحصیل چگونه است؟

 2. بعد از اتمام تحصیل در سوئیس چقدر زمان داریم تا کار پیدا کنیم؟

 3. مدارک لازم جهت تبدیل ویزای تحصیلی به کاری سوئیس چیست؟

در واقع قانون مهاجرت سوئیس به فارغ التحصیلان خارجی از دانشگاه های سوئیس امکان اقامت 6 ماهه جهت جستجوی کار، دقیقا تحت شرایط مشابه با فارغ التحصیلان را اعطاء می کند. در طی این 6 ماه فرصت اقامتی سوئیس پس از تحصیل، متقاضیان می توانند در حین جستجوی کار از مجوز کار 15 ساعتی در هفته نیز برخوردار شوند. اما این مجوز تا زمان پیدا کردن کار در سوئیس وجه قانونی دارد و پس از اتمام دوره شش ماهه اعطاء شده امکان تمدید مجدد اقامت وجود ندارد. پس از کاریابی در سوئیس در مهلت قانونی، کارفرما از طرف متقاضی به ادارات مهاجرتی محلی ویزای کار را درخواست می دهد. همزمان متقاضی نیز با درخواست ویزای ورود از طریق سفارت سوئیس در کشور خود، مقدمات سفر و اخذ ویزای اقامت و کار سوئیس را پس از ورود به این کشور فراهم می نماید.

با اینکه اخذ ویزای کار سوئیس به واسطه محدودیت های اعمالی دولت سوئیس از سال 2015 کمی دشوار است اما، این امر مخصوصا برای فارغ التحصیلان دانشگاهی با وجود ارائه پیشنهاد کاری امری آسان و امکان پذیر است. تلاش کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمائی و مشاوره هموطنان عزیز در هر زمینه مهاجرتی و اقامتی از جمله شرایط مهاجرت به اروپا و کشور سوئیس می باشد.

اقامت 6 ماهه پس از تحصیل در سوئیس

یکی از امتیازات اصلی آموزش در کشور سوئیس، اعطای اقامت 6 ماهه به فارغ التحصیلان خارجی می باشد. هدف از این ویزای اقامت در واقع کمک به فارغ التحصیلان جهت یافتن کار و نیز دست یابی به اقامت پس از تحصیل در این کشور می باشد، اما دانشجویان باید توجه کنند که مجوز اقامت 6 ماهه فرصت نایاب و طلایی برای جستجوی کار و تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری سوئیس در بازه زمانی مشخص می باشد. در  صورت عدم موفقیت در یافتن پیشنهاد کاری (Job Offer) ویزای اقامت 6 ماهه به هیچ وجه تمدید شدنی نیست و متقاضی ملزم به ترک این کشور می باشد. برای بهره گیری از فرصت اقامت 6 ماهه سوئیس متقاضیان نیازمند ارائه مدارک زیر به ادارات مهاجرتی استانی هستند:

 • گواهی یا مدرک دیگر جهت اثبات اتمام دوره تحصیلی
 • مدرک اثبات تمکن مالی در طی دوره زمانی اقامت 6 ماهه در کشور سوئیس
 • مدرک سکونتی در کشور سوئیس

شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئیس

اما اگر چنانچه متقاضی موفق به کاریابی شد، قبل از شروع به کار کارفرما باید درخواست مجوز اقامتی و ویزای کار متقاضی را به ادارات ذی صلاح مهاجرتی در یکی از استان های سوئیس که متقاضی در آنجا کار خواهد کرد، تحویل دهد. به طور همزمان نیز متقاضی از کشور خود می تواند درخواست ویزای ورود (Entry Visa) خود را به سفارت این کشور ارائه دهد. پس از ورود امکان پیگیری درخواست اقامت پس از تحصیل در این کشور وجود دارد. در واقع، شرایط کار در سوئیس برای کلیه متقاضیان فارغ التحصیل از دانشگاه های سوئیسی یکسان است.

لازم به یادآوری است که ماکسیمم مدت اقامت از طریق این روش تا 2 سال می باشد و ویزای کار سوئیس به متقاضیان امکان کار و زندگی در سوئیس را  اعطاء می کند، بنابراین به طور خلاصه، پروسه اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور با دریافت اقامت 1 ساله اضافی پس از تحصیل با هدف کاریابی شروع و با یافتن کار و تقاضای ویزای کار از طرف کارفرمای سوئیسی ادامه یافته و در نهایت با ورود متقاضی به سوئیس و پیگیری روند اداری صدور ویزای کار و اقامت به اتمام می رسد.

اخذ ویزای کار سوئیس برای فارغ التحصیلان

اولین کاری که متقاضیان بایستی برای اقامت پس از تحصیل در این کشور انجام دهند، یافتن کار یا پیشنهاد کاری از طرف کارفرما می باشد. به محض یافتن کار مناسب در سوئیس، کارفرما درخواست ویزای کار را از طرف متقاضی به اداره خدمات کار محلی ارائه می دهد. این اداره پس از بررسی درخواست و آن را جهت تایید به اداره مهاجرت فدرال (FOM) ارسال می کند. به هنگام بررسی درخواست ها، FOM صلاحیت متقاضیان را بر مبنای فاکتورهایی مثل مهارت زبان، سن، مدرک تحصیلی و … مورد ارزیابی قرار می دهد. معمولا افراد زیر صلاحیت اخذ ویزای کار در سوئیس را دارند:

متقاضی مدیر، متخصص یا کارگر ماهر باشد، یعنی به عبارتی دارای مدرک دانشگاهی، مهارت خاص و سالها سابقه کار مفید باشد. متقاضی دارای سهمیه مشخصی باشد. هیچ شخص سوئیسی یا EU /EFTA مناسب برای پست شغلی مورد نظر وجود نداشته باشد.

شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئیس

شرایط و مدارک برای اخذ ویزای کار سوئیس

پس از ارائه پیشنهاد کاری و نیز اطلاع از شرایط و ضوابط اقامت پس از تحصیل در این کشور، متقاضیان بایستی مدارک لازم برای اخذ ویزای کار سوئیس را تهیه نمایند. اما باید توجه کرد که فرم های درخواست و شرایط خاص از استانی به استان دیگر متفاوت است. اما در کل، درخواست ویزای کار این کشور مشروط به تهیه مدارک توسط متقاضی و ارائه آن توسط کارفرما می باشد. مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در سوئیس به صورت زیر می باشد:

 • کپی از پاسپورت/ صفحه اطلاعات شخصی
 • کپی از آگهی شغلی (روزنامه ای/ آنلاین)
 • CV یا رزومه متقاضی
 • کپی مدارک تحصیلی یا حرفه ای (ترجمه شده به یکی از زبان های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی)
 • جزئیاتی در خصوص دانشگاه/ محل تحصیلات عالی، همانند تاریخ ها، موضوعات و نمرات

در این اثنا، متقاضی هم باید از طریق سفارت یا کنسولگری سوئیس درخواست ویزای ورود دهد تا بدین وسیله بتواند قانونا تا زمان دریافت ویزای کار و اقامت سوئیس در این کشور بماند. FOM نتیجه تصمیم خود را درباره درخواست متقاضی به کارفرمای مربوطه ارسال می نماید. در صورت تایید، اداره مهاجرت استانی به سفارت سوئیس اطلاع داده تا ویزای کار برای متقاضی صادر شود.

به هنگام ورود به سوئیس، متقاضی 14 روز فرصت دارد تا در اداره ثبت مقیم های سوئیس ثبت نام نماید و ویزای اقامت خود را نیز دریافت نماید. پس از این مرحله امکان اقامت فراهم شده و متقاضیان می توانند در این کشور به کار مشغول شوند. اقامت پس از تحصیل در این کشور برای فارغ التحصیلان دانشگاهی با یافتن پیشنهاد کاری امکان پذیر است. در این رابطه نیز کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند هموطنان عزیز را با راهنمائی ها و مشاوره های به روز و تخصصی خود تا دست یابی به ویزای کار سوئیس یاری نمایند.

8 دیدگاه برای “اقامت پس از تحصیل در سوئیس

 1. امیرحسین گفت:

  مقاله مفیدی بود.
  با تشکر

 2. حسین گفت:

  ممنون از اطلاعاتتون

 3. سحر گفت:

  ممنون از سایت به روزتون

 4. هزاره گفت:

  آیا پس از اتمام تحصیلات در سوئیس میتوان برای اعضای خانواده نیز اقامت این کشور را اخذ نمود؟

 5. کسرا داوری گفت:

  با اقامت پس از تحصیل در سوئیس میتونیم تابعیت این کشور رو اخذ کنیم؟

 6. Deniz گفت:

  آیا پس از فارغ التحصیلی تا یافتن کار ، ویزای تحصیلی امکان اقامت میده به دانشجو

 7. حسنا کریمی گفت:

  برای اقامت پس از تحصیل در سوئیس آیا محدودیت سنی هم وجود داره ؟

 8. منوچهر گفت:

  خیلی از افرادی که اونجان میگن کار تو رشته های مدیریتی و بیزینس خوبه اما چجوری میشه از دانشگاهاش پذیرش شد؟ من آیلتسم 6 آکادمیک هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *