مهاجرت تحصیلی فرانسه

اقامت پس از تحصیل در فرانسه

اقامت پس از تحصیل در فرانسه

این روزها دانشجویان به دنبال چگونگی اقامت پس از تحصیل در فرانسه می باشند. فرانسه دارای سیستم آموزشی فوق العاده و رایگان در دوره های مختلف تحصیلی می باشد. بیشترین طریق اخذ اقامت فرانسه و مهاجرت به فرانسه همچنان ویزای تحصیلی است. برای اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه باید از موارد زیر اطلاع یافت:

 • یافتن شغل مناسب پس از تحصیل در فرانسه به چه صورت است؟
 • اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل چگونه است؟
 • اخذ مجوز برای اقامت پس از تحصیل در فرانسه چگونه است؟

دوره های درسی در این کشور با مدرن ترین روش ها ارائه می شوند، کشور اروپایی فرانسه به دلیل داشتن شرایط اقتصادی مناسب، باعث شده تا بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور برای دریافت گواهی سکونت اقدام کنند، اقامت پس از تحصیل در فرانسه نیاز به اطلاعات لازم دارد. برای کسب آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

مزایا و دلایل مهاجرت به فرانسه

فرانسه کشوری به پایتختی پاریس در غرب اروپا میباشد که از نظر مساحتی جز پهناورترین کشورها در اروپا میباشد. میتوان گفت اولیت مزیت مهاجرت به فرانسه این است که فرانسه در زمینه آموزش و پرورش، تاریخ و هنر زبان زد میباشد، کشور فرانسه از اعضای موسس اتحادیه اروپا و همچنین سازمان ملل و از اعضای دائم شورای امنیت نیز میباشد. از دیگر مزایای مورد پسند انتخاب فرانسه آب و هوایی مطبوع همراه با چهار فصل را دارد و اتباع کشور فرانسه نسبت به دیگر کشورهای فرانسه بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند این کشور حمایت از حقوق بشر را در راس قوانین خود قرار داده است.

از اصلی ترین مزیت های انتخاب این کشور از سوی دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه را میتوان سیستم نظام آموزشی رایگان و همچنین مهاجرت بدون مدرک زبان و شرکت در کالج های زبان فرانسه دانست که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه

برای اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور فرانسه، متقاضیان می بایست دو ماه قبل از اتمام دوره تحصیلی اقدام کنند, لازم به ذکر است که اگر متقاضی بعد از اتمام دوره تحصیلی و مدت اعتبار روادید تحصیلی خود اقدام کند، می بایست صد و هشتاد دلار به عنوان جریمه پرداخت کند، با اخذ نامه مورد نیاز، پروسه تمدید گواهی مقیم شدن صادر خواهد، شد گواهی مقیم شدن در فرانسه نامه ای می باشد که 3 تا 6 ماه اعتبار دارد تا فرد بتواند کارهای اقامت خود را انجام دهد.

اخذ مجوز برای اقامت پس از تحصیل در فرانسه

اخذ مجوز از طریق OFII برای مجوز اقامت چندین ساله فرانسه امکان پذیر می باشد که موارد زیر باید رعایت شود:

 • نام نویسی در یک آموزشگاه سطح بالا
 • داشتن درآمد 620 دلاری ماهانه (حداقل)
 • اثبات یادگیری مطالب با ارائه مدارک

شایان ذکر است که متقاضیان می بایست پنج سال یا بیشتر در کشور فرانسه جهت کار یا درس ساکن باشند تا موفق به اخذ اقامت شوند، همچنین افرادی که در دانشگاه های فرانسه دوره های درسی خود را به پایان رسانده اند، در زمان کمتری موفق به اخذ اقامت این کشور خواهند شد. برای مثال دانشجویان فارغ التحصیل شده در دانشگاه های فرانسه می توانند پس از سپری کردن مدت دو سال، اقدام به اخذ اقامت کنند، لازم به ذکر است که برای سکونت در فرانسه بعد از اتمام دوره تحصیلی، دریافت روادید کاری برای مشغول به کار شدن ضروریست.

پیدا کردن کار پس از تحصیل در فرانسه

افرادی که بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در فرانسه می خواهند مشغول به کار شوند، می بایست پیشنهاد کاری داشته باشند که به صورت ماهیانه حداقل دو هزار و سیصد یورو حقوق بگیرند، متقاضیان بین المللی اگر پیشنهاد کاری نداشته باشند، می بایست با مجوز موقتی که دوازده ماه اعتبار دارد، شغل مورد نظر خود را بیابند، فارغ التحصیلان دانشگاه های فرانسه برای یافتن شغل می بایست حداقل مدرک لیسانس یا فوق لیسانس و یا بالاتر داشته باشند. متقاضیان بین المللی می توانند برای پیدا کردن شغل مناسب از سازمان هایی چون انجمن های فارغ التحصیلان و استخدام ها تقاضای کمک کنند.

APEC متقاضیانی که دوره دبیرستان خود را به پایان می رسانند، با کمک این سازمان می توانند کار پیدا کنند.
Pole Emploi این سازمان به همه متقاضیان کمک می کند تا شغل مناسب پیدا کنند. فرد می تواند با در میان گذاشتن مهارت ها و تخصص خود با دیگران، از آن ها کمک بخواهد تا شغل مناسب بیابد.

اقامت دائم پس از تحصیل در فرانسه

یکی از روش قانونی مهاجرت که این روزها مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته، اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل می باشد، در این روش از مهاجرت دانشجوی متقاضی تحصیل در فرانسه باید از کالج، دانشگاه ها و یا موسسات آموزش عالی کشور فرانسه پذیرش گرفته باشد و برای اخذ ویزای تحصیلی با آماده سازی مدارک به سفارت فرانسه از کشور خود برای مجوز ورود، مراجعه نماید.

مدت اعتبار این مجوز حدود یک سال می باشد و تا پایان دوره تحصیل قابل تمدید و تغییر است و پس از اتمام تحصیل، متقاضی قادر است در صورت تمایل بر اساس مهارتی که از گذشته داشته و یا مهارتی که اکنون کسب کرده، مشغول به کار شود و جهت دریافت ویزای کار کشور فرانسه به مدت یک سال و با کار کردن به مدت سه سال و پرداخت بیمه مالیات، مجوز اقامت موقت خود را بین سه الی پنج سال به اقامت دائم تبدیل نماید.

تبدیل ویزای دانشجویی فرانسه به اقامت

متقاضیانی که 5 سال در فرانسه با اهداف مختلفی مانند کار یا درس سکونت داشته باشند، می توانند با داشتن شرایط مناسب اقدام به تابع شدن یا مقیم شدن در فرانسه کنند. لازم به ذکر است که عواملی مانند داشتن والدین فرانسوی یعنی، اخذ تابعیت فرانسه از طرق تولد یا ازدواج با فرد تابع فرانسه یعنی اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج باعث کم شدن این مدت زمان خواهد شد،مقیم فرانسه شدن یا تابع فرانسه شدن از راه های سکونت بلند مدت در این کشور می باشند.

دریافت اقامت همیشگی پس از تحصیل در فرانسه

دریافت اقامت همیشگی فرانسه به متقاضیان مجوز سکونت 10 ساله در این کشور می دهد، شایان ذکر است که متقاضیان می توانند این مجوز را تمدید کنند. دریافت اقامت همیشگی کشور فرانسه باعث بهره مندی متقاضی از اکثر حقوق شهروندی مانند کار، بیمه و غیره می شود اما مواردی چون کاندید شدن یا رای دادن ممکن نمی باشد. متقاضیانی که می خواهند تابع کشور اروپایی فرانسه شوند، باید شرایط لازم را داشته باشند، اتباع فرانسوی قادرند به تمام کشورهای حوزه اتحادیه اروپا سفر کنند و از سایر مزایا نیز برخوردار شوند، برای دریافت تابعیت فرانسه، متقاضیان خارجی می بایست پنج سال در این کشور زندگی کنند. در غیر این صورت موفق به دریافت آن نخواهند شد.

اخذ کارت اقامت پس از تحصیل در فرانسه

نکات لازم درباره کارت اقامت فرانسه بعد از تحصیل در فرانسه به چند بخش تقسیم می شوند. جهت اخذ این کارت باید بیشتر از 5 سال در فرانسه زندگی کنید. مدت اعتبار این کارت قابل تمدید 10 سال می باشد. عواملی مانند توان مالی، کار و غیره در اخذ این کار موثر می باشند. اگر متقاضی بعد از اخذ این کارت به مدت 2 سال خارج از فرانسه باشد، اقامت خود را از دست می دهد.

راه های اخذ اقامت همیشگی فرانسه به صورت زیر می باشند:

اگر شخصی در فرانسه به دنیا بیاید، پس از رسیدن به سن قانونی می تواند ملیت این کشور را کسب کند و شخصی که دارای والدین فرانسوی می باشد با ثابت کردن زدگی به مدت 5 سال در فرانسه با ارائه مدارک لازم و همچنین اگر شخصی با فرد فرانسوی ازدواج کند، بعد از 4 سال قادر به تقاضای ملیت این کشور خواهد بود، لازم به ذکر است که در سال های اخیر به دلیل افزایش مهاجران مختلف از سراسر جهان به فرانسه، زمان تقاضای اقامت به 10 سال تغییر کرده است، دانشجویان مهندسی و دکترا با پیدا کردن شغل مناسب می توانند به راحتی برای اخذ اقامت اقدام کنند، همچنین خرید خانه و مسکن در فرانسه می تواند مسیر دریافت اقامت این کشور را کوتاه تر کند.

اخذ کارت اقامت پس از تحصیل در فرانسه

کار در فرانسه بعد از تحصیل

محصلان اروپایی و محصلان بین المللی پس از اتمام دوره های تحصیلی خود در فرانسه، می توانند با داشتن، شرایط کار ضمن تحصیل در فرانسه،  مشغول به کار شوند و به اقامت فرانسه دست پیدا کنند.

Sejour Provisoire de: این مجوز به دانشجویان دوره فوق لیسانس اجازه یافتن شغل مناسب را می دهد تا با به پایان رساندن دوره تحصیلی، مشغول به کار شوند و بتوانند اقامت کشور اروپایی فرانسه را دریافت کنند. این مجوز به دانشجویان اجازه سکونت بعد از اتمام تحصیل را می دهد اما در نظر داشته باشید که موقتی می باشد، دانشجویان می توانند در این مدت زمان، هفته ای بیست ساعت کار کنند.

واجدین شرایط جهت دریافت APS فرانسه

اشخاصی زیر می توانند APS دریافت کنند:

 • دانشجویان فارغ التحصیل شده حداقل در دوره فوق لیسانس
 • دانشجویان رشته های مانند مهندسی،پزشکی و غیره
 • افرادی که دکترا دارند یا مدرک فنی کسب کردند

متقاضیان این مجوز می بایست فرم خود را چهار ماه قبل تکمیل کرده و تحویل دهند، لازم به ذکر است که در پاریس متقاضیان زیادی برای این گواهی وجود دارد، پس بهتر است شش ماه زودتر مدارک خود را ارائه دهید.

مدارک لازم جهت دریافت APS فرانسه

برای اخذ این مجوز تحویل موارد زیر الزامیست:

 1. سه عکس برای پاسپورت
 2. داشتن کارت دانشجویی معتبر (4 تا 6 ماه)
 3. مدرک فوق لیسانس و یا اثبات مشغول بودن به تحصیل با ارائه مدرک از آموزشگاه
 4. بعد از اخذ مجوز اقامت موقت، متقاضی می تواند به دنبال یافتن شغل باشد

شرایط کاری مورد نظر به صورت زیر می باشد:

یافتن کار فول تایم یا پارت تایم، کسب درآمد 1.5 برابر درآمد سرانه فرانسه، شغل مورد نظر باید با رشته تحصیلی و مدرک مطابقت داشته باشد، حقوق شما با حقوق کارکنان کمپانی مورد نظر یکسان باشد، دانشجویانی که اقامت موقتی در کشور فرانسه را دارند، می توانند به طور رایگان وضعیت خود را تغییر دهند.

تقاضای تغییر و تبدیل وضعیت به چند بخش تقسیم می شود:

 • دانشجو به کارمند
 • (اقامت پس از تحصیل در فرانسه)
 • دانشجو به خود کارآفرین
 • (تاسیس کمپانی در فرانسه مرتبط با رشته تحصیلی)

پیشنهاد کاری از شرکت فرانسوی

افرادی که از کمپانی های معتبر پیشنهاد کاری دارند، باید شغل آن ها در چارچوب شغل های زیر باشد:

 • حسابداری و مدیریت مالی
 • اپراتور ابزار تولید مبلمان و تولیدات چوبی
 • برنامه ریز
 • طراح کالای مکانیکی
 • بازرسی کیفیت
 • مهندس ساخت و ساز و طراحی
 • مهندسی تولید
 • سیستم های امنیتی
 • اپراتور شناسایی مواد شیمیایی دارو
 • فروش و دورکاری. (سرویس)
 • طراحی برق
 • طراح الکترونیک
 • اپراتور ابزار تولید مواد شیمیایی و دارو
 • مهندس ارزیابی کالا های چوبی و مبلمان

درخواست کننده های اقامت پس از تحصیل در فرانسه جهت استخدام در کمپانی های فرانسوی می بایست قرارداد کاری داشته باشند. مقامات دولتی با ارزیابی چندین مورد مجوز کار درخواست کننده در کمپانی مورد نظر را صادر می کنند.

Passport of talent Family) Passport Talent)

پاسپورت استعدادهای طلایی به افرادی ارائه می شود که مانند نخبه های تحصیلی و ورزشکاران حرفه ای که در یک کار خاص، تخصص داشته باشند، این پاسپورت به مدت چند سال برای فرد و خانواده اش اعتبار خواهد داشت و افراد  می توانند با اخذ آن، در کشور فرانسه کار کنند. جهت یافتن شغل مورد نظر بر اساس مهارت و رشته تحصیلی به مدارک زیر لازم است:

 • اخذ مدرک فوق لیسانس
 • (دوره 5 ساله) CGE تایید شدن مدرک توسط
 • اخذ مجوز حرفه ای

قوانین کلی اخذ اقامت پس از تحصیل

از بهترین کشورهایی که بین 6 تا 1سال به دانشجویان اقامت بعد از تحصیل به منظور پیدا کردن کار می دهند میتوان کشورهایی همچون آمریکا ، کانادا، استرالیا، هلند، نروژ، دانمارک، سوئد، آلمان، اتریش و سوئیس را نام برد. به دلیل اینکه افراد با کار کردن و همچنین پرداخت بیمه مالیات بین سه الی پنج سال می توانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند در نتیجه فرصت به دست آمده اقامت بعد از تحصیل وقتی طلایی برای کار پیدا کردن افراد خواهد بود.

در بین این کشورها کانادا و هلند در اقامت بعد از تحصیل از شرایط بسیار بهتری برخوردار هستند زیرا که بین یک تا دو سال این اقامت را ارائه می دهند. به صورت کلی متخصصان و کارشناسان بین المللی مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات به هموطنان گرامی در مورد اقامت پس از تحصیل در فرانسه و همچنین انواع راه های قانونی مهاجرت به فرانسه و دیگر کشورها می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *