مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

انواع سرمایه گذاری در ترکیه

انواع سرمایه گذاری در ترکیه

همه ما می دانیم که برای سرمایه گذاری در هر کشوری از جمله ترکیه راه های مختلفی وجود دارد. انواع سرمایه گذاری در ترکیه از سوی سرمایه گذاران ایرانی استقبال شده و هر ساله افراد زیادی برای سرمایه گذاری، ترکیه را انتخاب می نمایند. کشور ترکیه از هر لحاظ با کشور ایران مطابقت دارد و همین موضوع موجب سرازیر شدن اتباع ایرانی به کشور ترکیه شده است.

شرایط اقتصادی این دو کشور به یکدیگر نزدیک است و هر دو از آداب و رسوم و فرهنگ مشابهی بهره مند هستند. برای آگاهی از جزئیات امر مهاجرت به ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور با مشاوران متخصص ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید. این مقاله نیز به همین موضوع اختصاص داشته و اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد. نهایتا، تلاش می شود تا پاسخ سوالات زیر ارائه شود:

 • روش های مختلف سرمایه گذاری در ترکیه کدامند؟
 • حداقل سرمایه لازم برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه چه مقدار است؟
 • امتیازات مهم سرمایه گذاری در کشور ترکیه چیست؟
 • آیا می توان در ترکیه ملک خریداری کرد؟
 • بیشترین روش سرمایه  گذاری در ترکیه برای ایرانیان کدام است؟

چرا سرمایه گذاری در ترکیه 2023

ترکیه یکی از مقاصد و اهداف مهم سرمایه گذاری در جهان محسوب می شود و همه ساله این کشور شاهد مهاجرت هزاران سرمایه گذار و تاجر بین المللی جهت سرمایه گذاری در انواع پروژه های اقتصادی این کشور می باشد. یکی از دلایل این امر محیط جذاب و سودآور کسب و کاری در این کشور است. به طوری که بنا به آخرین رتبه بندی سالیانه بانک جهانی، ترکیه به لحاظ آسانی انجام بیزینس در جهان از رتبه 43 سال 2018 به رتبه 33 سال 2019 دست یافته است و این نوید دهنده وجود یک بازار تجاری و بیزینسی فوق ا ز لعاده ایده آل در ترکیه است:

آخرین رتبه بندی سالیانه بانک جهانی

در باب اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه با بودجه مالی بین المللی در حال توسعه می باشد. سود این کشور از قیمت نفت کاهش پیدا کرده است و پول جاری این کشور تا 24٪ در مقابل دلار کاهش پیدا کرده است. سرمایه گذاری در این کشور فرصت است اما به کمی درایت و دور اندیشی نیاز دارد. پروژه های مهم سرمایه گذاری در اقتصاد ترکیه را می توان در صنایع مالی و بانکداری، صنایع ساختمانی، صنایع خودرو، پتروشیمی، IT و غیره خلاصه کرد. اقتصاد جمهوری ترکیه یک اقتصاد بازار آزاد و فوق العاده رقابتی با مزایا و امتیازات زیر است:

 • دومین اقتصاد دنیا با ضرب آهنگ سریع بعد از چین
 • اقتصاد جمهوری ترکیه
 • بازار نوظهور
 • جایگاه سیاسی برتر در جهان
 • عضویت در گروه G20
 • دارای امکانات و زیرساخت های عظیم طبیعی و انسانی
 • صنعت توریسم پویا

انواع روش‌ های سرمایه گذاری در ترکیه

برای مهاجرت به کشور اوراسیایی ترکیه و اقامت در این کشور راه های مختلفی وجود دارد. یکی از آنها سرمایه گذاری در ترکیه است که از طرق مختلفی انجام می گیرد. در این بخش از مقاله به فهرست انواع سرمایه گذاری در ترکیه می پردازیم که عبارتند از:‌

 • سرمایه ‌گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری از طریق خرید سهام
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه و دولتی
 • سرمایه گذاری در شرکت ‌های سرمایه گذار در املاک
 • سرمایه‌ گذاری از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت

در ادامه مقاله به بررسی برخی از این روش ها خواهیم پرداخت. اما قبل از پرداختن به موضوع، مرور روش های مختلف سرمایه گذاری در کشور ترکیه می تواند برای متقاضیان مفید باشد:

روش های گوناگونشرایط به دلار آمریکا
شیوه خرید املاک با حداقل 80000$ سرمایه ( همراه با دریافت اقامت)

با حداقل 400000$ سرمایه ( همراه با دریافت پاسپورت)

روش کارآفرینی یا Job Creationبا ایجاد 50 شغل
روش پس انداز در بانک ترکیهبا پس انداز حداقل 500000$
خرید اوراق قرضه یا خرید سهامبا سرمایه 500000$

کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه

از انواع سرمایه گذاری در ترکیه می توان ثبت شرکت در ترکیه را نام برد. ثبت شرکت مورد استقبال بسیاری از افراد سرمایه گذار به ویژه سرمایه گذاران ایرانی برای مهاجرت به ترکیه است. چراکه طبق آنچه که در ابتدای مقاله گفته شد کشور ترکیه در مجاورت ایران قرار داشته و شرایط تردد به این کشور به آسانی صورت می گیرد و نیازی به ویزا ندارد. همچنین اوضاع اقتصادی ترکیه تقریبا همانند ایران بوده و هر دو از فرهنگ و تمدن مشابهی برخوردار هستند. لذا سرمایه گذاری در این کشور با موفقیت رو به رو می شود. شرکت با مسئولیت محدود، معروف ترین و محبوب ترین نوع شرکت ثبتی در کشور ترکیه به شمار می رود.

فرد سرمایه گذار پس از این که شرکت را به ثبت رساند، برای راه اندازی کسب و کار، باید حداقل 50 شهروند ترکیه ای را استخدام نماید. کسب و کار یا همان طرح اقتصادی و تجاری (بیزینس پلان) شرکت وی باید از سوی وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه مورد تایید واقع شود. حداقل یک سهامدار در این نوع شرکت وجود دارد و دارای هیات مدیره می‌باشد. سرمایه اولیه ای که برای راه‌اندازی این شرکت مورد نیاز است، حداقل 10000TL (لیر ترکیه) معادل 2600$ (دلار آمریکا) خواهد بود.

انواع سرمایه گذاری و خرید مستغلات در ترکیه

خرید ملک و مستغلات در ترکیه یکی از روش ها و انواع سرمایه گذاری در ترکیه محسوب می گردد که طرفداران بسیاری دارد. اما شرایط خاصی در این نوع سرمایه گذاری حاکم است که به بررسی آن می پردازیم. در گذشته، مبلغ سرمایه اولیه برای خرید در ترکیه، 1000000$ (دلار) تعیین گردیده بود. اما در سپتامبر 2018 میلادی اتفاق خوشایندی به وقوع پیوست و به موجب آن مبلغ سرمایه اولیه برای خرید ملک در ترکیه، تنها برای ایرانیان، به 250000$ (دلار) کاهش یافت. اما طبق آخرین آپدیت 2023 خرید ملک در این کشور به مبلغ 400000$ افزایش یافت که منجر به دریافت پاسپورت میگردد.

در صورتی شخص متقاضی چنین سرمایه گذاری را با موفقیت به پایان برساند، می تواند از اقامت ترکیه و سپس تابعیت این کشور بهره مند گردد. چنانچه فرد خارجی ملک خود را به مدت 3 سال حفظ کند و یا سرمایه خود را برای 3 سال مستمر در ترکیه ادامه دهد، می تواند به اقامت بلندمدت ترکیه دست یابد. در مجموع 3 الی 6 ماه طول می کشد تا اقامت ترکیه برای فرد خارجی صادر گردد و هر 6 ماه یک بار می توان آن را تمدید نمود. البته این فرصت با خرید ملک با مبلغ حداقل 80000$ مویسر می شود.

شرایط بازار مسکن در ترکیه

در مقایسه با کشورهای اروپایی مثل دانمارک، پرتغال، سوئد، آلمان و غیره نمی توان بازار مسکن در ترکیه را مناسب دانست. منتهی باید توجه داشت نرخ تورم در ترکیه در مقایسه با غالب کشورهای در حال توسعه، ثبات بیشتری دارد. در جدول ذیل نرخ تورم در ترکیه طی چند سال بررسی شده است:

سالنرخ تورم در ترکیه
2015%7.6
2016%7.7
2017%11.1
2018%16.3
2019%12.1
2020%12.6
2021%14.2

این در حالی است که نرخ تورم در دانمارک در سال های 2022 و 2023 حدود 1% است. در نتیجه می توان نتیجه گرفت همانند سایر اقلام و خدمات در ترکیه، قیمت مسکن نیز با توجه به تورم بالا به مرور افزایش پیدا می کند. در جدول ذیل متوسط قیمت مسکن در ترکیه طی سال 2023 بیان شده است:

نوع مسکنقیمت به دلار آمریکا
1 متر مربع آپارتمان در شهرهای بزرگ ترکیه$956.43
1 متر مربع آپارتمان در شهرهای کوچک ترکیه$519.27

مزایای انواع سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید اوراق قرضه و سهام

از دیگر روش ها و انواع سرمایه گذاری در ترکیه، خرید اوراق قرضه و سهام در این کشور می باشد. دولت ترکیه به منظور رشد و پیشرفت اقتصاد کشور خود،‌ سرمایه گذاری به روش خرید اوراق قرضه و سهام را به تصویب رساند. سرمایه اولیه در این میان، مبلغ 500000$ (دلار) تعیین گردیده و فردی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه به این روش را دارد، باید این مبلغ را در حساب بانکی خود داشته باشد. این نوع سرمایه گذاری می تواند اخذ اقامت ترکیه را برای فرد سرمایه گذار به ارمغان آورد.

این امر تحت نظارت وزارت امور خارجه ترکیه انجام می گردد و از شروط اصلی و مهم این نوع سرمایه گذاری در جهت دریافت اقامت ترکیه، نگهداری اوراق قرضه خریداری شده به مدت حداقل 3 سال خواهد بود. در غیر این صورت اقامت ترکیه به فرد خارجی تعلق نمی گیرد. در واقع فرد سرمایه گذار برای به دست آوردن اقامت این کشور، به مدت 3 سال حق خرید و فروش سهام خود را ندارد و وزارت صنایع و فناوری ترکیه بر این گونه سرمایه گذاری نظارت دارد.

مزایای انواع سرمایه گذاری در ترکیه

به طور حتم سرمایه گذاری در هر کشوری با مزیت هایی همراه است. کشور ترکیه نیز از این قائله مستثنی نبوده و سرمایه گذاری در این کشور مزیت های بسیار خوبی را برای فرد سرمایه گذار و خانواده وی به دنبال دارد. برخی از آنها به شرح زیر بیان می گردد:

 • پاسپورت ترکیه در فهرست 20 پاسپورت برتر جهان قرار داشته و مدت اعتبار آن به صورت 10 ساله می باشد. تمدید آن نیز به صورت مدام العمر انجام می گردد.
 • حضور فرد سرمایه گذار در کشور ترکیه الزامی نیست.
 • فرد بدون دریافت ویزا امکان سفر به 148 کشور جهان و 26 کشور منطقه شنگن را خواهد داشت.
 • بهره مندی از خدمات درمانی و تحصیل در ترکیه به صورت رایگان برای اعضای خانواده امکان پذیر است.
 • دولت ترکیه به تبعیت از قانون مضاعف یا دو تابعیتی، الزامی برای ترک تابعیت قبلی افراد خارجی قائل نشده و افراد خارجی با حفظ تابعیت قبلی خود می توانند تابعیت ترکیه را نیز داشته باشند.
 • شرکت در دوره خدمت سربازی برای فردی که بدین طریق اقدام به دریافت تابعیت می نمایند، الزامی نیست.

دلایل سرمایه گذاری در کشور ترکیه

در زیر، ما به بررسی آخرین وضعیت اقتصادی ترکیه 2023 می پردازیم:

 • اقتصاد پیشرفته: در سال 2002 کشور ترکیه به ثبات اقتصادی رسید و رشد ثابت با یک نرخ واقعی 4.7% سالانه می باشد. اقتصاد این کشور با سریعترین رشد اقتصادی در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا با میانگین 3.8٪ صورت گرفت.
 • موقعیت مرکزی: بین شرق و غرب، جنوب و شمال یک پل ارتباطی میباشد که یک خروجی موثر به بازارهای اصلی را مهیا می کند و 1.6 میلیون نفر مشتری در اروپا، اوراسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی دارد.
 • نیروی کار با کیفیت و رقابت کننده: سرمایه گذاران این امکان را دارند برای کسب و کار نیرو کار با تجربه را استخدام کنند.
 • جمعیت: قشر جوان در این کشور زیادی می باشد. نزدیک به نیمی بیشتر از جمعیت ترکیه را جوانان می باشند.
 • زیرساختهای مدرن: کشور ترکیه از فناوری خوبی برخوردار است. هزینه ها برای نقل و انتقال بسیار پایین میباشد که این عامل بسیار مهم برای سرمایه گذاران خارجی بابت می باشد.
 • فضای سرمایه گذاری رقابتی: مسئولان ترکیه در سالهای گذشته محدودیت رابطه با توسعه سرمایه گذاری خارجی در کشور ترکیه از بین می برد و یک محیط تجاری دوستانه می باشد.
 • مالیات پایین و پاداش ها: مالیات بر شرکت حقوقی در سال های اخیر از 33% به 20% رسیده است و پاداش ها بابت سرمایه گذاری های استراتژیکی، بالا و منطقه ای صورت می گیرد.
 • بازار داخلی بزرگ: 73.6 میلیون نفر تلفن همراه، 6.48 میلیون نفر اینترنت، 181 میلیون نفر خطوط هوایی، 58 میلیون نفر کارت اعتباری و 35.6 میلیون نفر توریست بین المللی در سال 2015 دارا می باشد.
 • شاهراه انرژی منطقه: اتصال بسیار مهم و انرژی در اتصال اروپا به هم متصل می شود. در یک مجاورت تامین کننده های انرژی در جهان صورت گرفته است.

اقامت در ترکیه به روش سرمایه‌ گذاری

فرد خارجی که به قصد اقامت در ترکیه اقدام به انواع سرمایه گذاری در ترکیه می نماید، در صورتی که قصد ماندن در این کشور را داشته باشد، بایستی به میزان مبالغ مربوط به هزینه زندگی در ترکیه نیز توجه نماید. اگرچه فرد سرمایه گذار توانایی و بضاعت مالی جهت تامین مخارج زندگی خود و خانواده اش در ترکیه را دارد، اما در هر صورت موضوع مهمی است که بایستی به آن دقت شود. شرایط اخذ اقامت ترکیه توسط سرمایه گذاری عبارتند از:

آیتمشرح
نوع ویزای سرمایه گذارانمجوز اقامت یا Ikamat Tezkiresi
مدت اعتبار ویزا2 سال
امکان به همراه آوردن خانوادهوجود دارد (توسط ویزای خانواده)
امکان تبدیل به اقامت دائموجود دارد (پس از 8 سال اقامت پیوسته)

مزایای اخذ اقامت ترکیه

یکی از بزرگ ترین مزایای داشتن اقامت ترکیه این است که افراد می توانند از سفارت کشورهای دیگر در ترکیه استفاده کنند. به عنوان مثال آلمان در ایران سفارت دارد در نتیجه نمی توان تنها با سفر توریستی به ترکیه از سفارت آلمان در این کشور استفاده نمود. به همین دلیل افراد به راه های مختلف می توانند اقامت ترکیه را اخذ نمایند و سپس مجوز استفاده از سفارت کشورهای دیگر را پیدا کنند و به این ترتیب وقت سفارت را کاهش دهند. همچنین 5 سال اقامت متوالی در ترکیه منجر می شود فرد دارای صلاحیت باشد درخواست دهد و پاسپورت این کشور را به دست آورد. به این منظور علاوه بر سال های اقامت شروط دیگری نیز باید وجود داشته باشد که عبارت هستند از:

 • تسلط به زبان ترکی استانبولی
 • نداشتن خطر برای سلامت جامعه
 • عدم تهدید امنیت ملی
 • داشتن قدرت مالی برای تامین هزینه های زندگی خود و افراد تحت تکفل در ترکیه
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • حسن اخلاق و رفتار

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله اطلاعاتی در خصوص سرمایه گذاری کردن در کشور همسایه ایران یعنی ترکیه ارائه نموده است که امید است مطالعه آن مفید باشد. البته پیشنهاد می شود افراد برای آشنایی بهتر با شرایط ترکیه ابتدائا با پذیرش کالج زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی مدتی اقامت ترکیه را داشته باشند و سپس در خصوص خرید ملک یا ثبت شرکت و غیره تصمیم گیری کنند.

سوالات متداول درباب انواع سرمایه گذاری در ترکیه

متقاضیانی که در خصوص انواع روش های سرمایه گذاری در این کشور سوال دارند، به موارد زیر می پردازند:

 • انواع راه های مهاجرت به ترکیه جهت سرمایه گذاری کدام است؟ سرمایه ‌گذاری از طریق خرید ملک، از طریق سپرده بانکی، از طریق خرید سهام، خرید اوراق قرضه و دولتی، شرکت ‌های سرمایه گذار در املاک و از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت.
 • خرید ملک در ترکیه چه میزان هزینه دارد؟ خرید ملک در ترکیه با مبلغ 250000$ (دلار آمریکا) صورت می پذیرد.
 • با روش کارآفرینی در ترکیه چطور می توان اقامت گرفت؟ با ایجاد 50 شغل در ترکیه می توان اقامت ترکیه را اخذ نمود.
 • ملک خریداری شده در ترکیه چند سال اجازه فروش ندارد؟ چنانچه فرد خارجی ملک خود را به مدت 3 سال حفظ کند و یا سرمایه خود را برای 3 سال مستمر در ترکیه ادامه دهد، می تواند به اقامت بلندمدت ترکیه دست یابد.
 • اعتبار پاسپورت ترکیه چقدر است؟ پاسپورت ترکیه در فهرست 20 پاسپورت برتر جهان قرار داشته و مدت اعتبار آن به صورت 10 ساله می باشد.
4/5 - (2 امتیاز)

6 دیدگاه برای “انواع سرمایه گذاری در ترکیه

 1. مجتبی ملاکی گفت:

  سلام و عرض ادب من میخوام یک شعبه از طراحی گرافیک در ترکیه باز کنم، ممنون میشم راهنمای کنید. و این که امکان دریافت اقامت با تاسیس دفتر طراحی گرافیک در ترکیه وجود داره یا نع؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در ترکیه باید اول زبان این کشور رو بلد باشید که پیشنهاد میکنم در ابتدا یک دوره زبان ترکی رو در این کشور بگذرونید تا بتوونید در اونجاو در همین زمینه مشغول به کار بشید
   برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 2. ناشناس گفت:

  سلام و عرض ادب من توی مجموعه طراحی سایت وب دیزاینر مشغول به کار هستم و طراح سایتم، میخواستم بدونم چطوری میتونم ویزا برای کشور ترکیه بگیریم، برنامه نویسان و طراحان سایت به راحتی می تونند توی ترکیه شغل گیر بیارند؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در ترکیه مشکلی نخواهید دااشت چون در این کشور هم شرایط کار در این زمینه رو دارید

 3. فتحی وب گفت:

  با سلام و احترام اینجانب افشین فتحی مرام از مطالب خوبی که برای همگان قرار دادید تشکر میکنم با اجازه شما قسمتی از مطالب شما را جهت مجموعه کتابهایی که تحت عنوان پکیج جامع آموزش بورس برای معرفی و یادگیری خرید و فروش سهام در بورس و کسب درآمد از این طریق برای عموم تدارک دیده ام، استفاده کردم.

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض ارادت
   در صورتی که مطالب را با ذکر منبع عنوان نمایید مشکلی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *