مهاجرت کاری ایسلند

بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند

بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند

یکی از بازارهای کاری پر رونق و با درآمد بالا در ایسلند، بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند می باشد که متقاضیان خاص خود را دارد. اشتغال در ایسلند به عنوان مهندس الکترونیک می تواند علاوه بر دست یابی به درآمد بالا در این کشور، همچنین به شما شانس دریافت اقامت اروپایی را اعطا نماید تا شما بتوانید از امتیازات خاص این نوع اقامت برخوردار شوید. مهندسین الترونیک در بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند به طور متوسط درآمد ماهیانه ای در حدود 627,725 ISK (کرونا) دریافت می کنند که تقریبا دو برابر میانگین درآمد ملی حدود ISK 393,000 (کرونا) می باشد. همچنین مهندسین الکترونیک در ایسلند از مزایایی همچون تامین اجتماعی دولتی، حقوق و مزایای بازنشستگی و خدمات درمانی رایگان بهره مند هستند.

ایسلند کشور جزیره ای در اقیانوس اطلس با جمعیتی برابر 360390 نفر و مساحتی بالغ بر 103000 کیلومتر مربع می باشد. این کشور کم جمعیت به پایتختی ریکیاویک از چشم اندازها و مناظر بکر و زیبای طبیعی برخوردار است و به همین دلیل همه ساله  میزبان توریست های زیادی از سراسر دنیا است. بازار کار ایسلند به خاطر نرخ پایین رشد جمعیتی و کمبود نیروی کار ماهر، نیازمند تزریق نیروهای خارجی است و به همین دلیل شانس مهاجران خارجی در کشور ایسلند برای کاریابی و اخذ ویزای کاری بالا است. همچنین، کاربرد فراوان انرژی هیدروالکتریک و ژئوترمال باعث شده است که ایسلند به بزرگترین تولید کننده برق در جهان تبدیل شود و بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند برای مهندسان همواره سکه باشد. جهت بررسی شرایط مهاجرتی خود به هر کشور اروپایی از جمله کشور ایسلند با مشاورین مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

شرایط کار در ایسلند

با وجود اینکه اقتصاد کشور ایسلند به واسطه بحران بانکی در سال 2008 دچار آسیب جدی شده و ایسلند زیان های مالی فراوانی به خود تجربه کرد اما اقتصاد این کشور عمدتا با توسل به بخش گردشگری و توریسم توانست دوباره و این بار به صورت قوی احیا شود. بر اساس آمارهای موجود، ایسلند فقط در سال 2017 تقریبا میزبان 2.2 میلیون نفر جمعیت بود که این دقیقا 6 برابر جمعیت خودش فقط 330000 نفر است. اکنون بازار کار ایسلند یک بازار پویا و پر رونق است و شما می توانید در بخش های مختلف شامل مهندسی، صنایع انرژی زمین گرمایی، پزشکی و داروسازی، توریسم و گردشگری کاریابی کنید.

هفته کاری در کشور ایسلند در حدود 40 ساعت می باشد و همچنین کارگران ایسلندی از حق 24 ساعت مرخصی با حقوق برخوردار هستند. میانگین درآمد ماهانه ناخالص در ایسلند حدود ISK 393,000 است. در کشور ایسلند، سن بازنشستگی در حدود 67 سالگی می باشد و افراد فقط در این سن می توانند از  حقوق و مزایای بازنشستگی خود بهره مند شوند. قرارداد کاری در ایسلند بنا به قانون کار ایسلند تعریف می شود و توافقات جمعی و مذاکرات فردی مکمل آن است. اما نحوه پرداخت اعانات تامین اجتماعی به صورت 6% سهم کارفرما و 4% سهم کارگر است و مابقی هزینه ها بر عهده دولت می باشد.

وضعیت بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند

کشور ایسلند، کشوری است توسعه یافته در شمال اروپا که به خاطر سرعت شتابان به سمت رشد و توسعه هر چه تمامتر و نیز به واسطه کمبود نیروی کار ماهر در بخش های مختلف اقتصادی نیازمند نیروهای کار ماهر خارجی است. در این میان، مهندسی الکترونیک جزء آن دسته از مشاغلی است که در زمره فهرست مشاغل مورد نیاز ایسلند قرار دارد و بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند جزء بازارهای پر رونق این کشور محسوب می شود. شما به عنوان مهندس برق در بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند می توانید درآمد ماهیانه در حدود 627,725 ISK (کرونا) کسب کنید.

اما از فاکتورهای مهم ورود مهندسین زبده به بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند می توان به برخورداری از استعداد، خلاقیت، مهارت و انگیزه می باشد. شما برای کار مهندسی الکترونیک در ایسلند دو راه پیش رو دارید. اگر شما مدرک تحصیلی تان را از کشور ایسلند یا یکی از کشورهای اروپایی دریافت کرده باشید، کاریابی و اشتغال شما در ایسلند راحت تر است. اما اگر مدرک تحصیلی شما در رشته مهندسی الکترونیک مدرک خارجی است، بر اساس، قانون معادل سازی مدرک برای کار در ایسلند به شماره 2011/ 585، شما برای اخذ مجوز کار در ایسلند نیازمند معادل سازی مدرکتان از طریق شورای مهندسین ایسلند هستید

کاریابی در بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند

با وجود شرایط سخت کار و کاریابی در ایسلند برای خارجی ها، کاریابی در ایسلند برای مهندسین الکترونیک با سابقه کار دشواری نیست و شما به راحتی می توانید با مراجعه به روزنامه های محلی و اتحادیه های کار و یا مراجعه به موسسات کاریابی معتبر در کشور ایسلند کار باب میلتان را پیدا کنید. اما کاریابی از طریق وب سایت های معروف کاریابی اروپایی همچنین به عنوان  سریعترین و آسان ترین روش های کاریابی محسوب می شود و شما می توانید از طریق وب سایت های زیر در ایسلند به جستجوی کار بپردازید:

 • EURES- The European Job Mobility Portal
 • com
 • is
 • indeed.com
 • glassdoor.com
 • eurpeanengineerjobs.com

اکثر شرکت ها در کشور ایسلند، درخواست های کار را از طریق ایمیل می پذیرند، که در قالب این ایمیل شما باید یک متن کوتاهی را به همراه CV (رزومه) و نامه همراه ارسال نمایید. تجربه نشان داده است که کارفرماهای ایسلندی معمولا به دنبال بررسی اجمالی و خلاصه ای از موفقیت ها و مهارت های کاری تان هستند. پس رزومه یا نامه همراه شما نباید بیش از یک صفحه باشد. ممکن است که خواستار مصاحبه با شما از طریق تلفن یا Skype باشند. بنابراین، برای این احتمال نیز خودتان را آماده کنید.

کاریابی در بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند

تحصیل رشته مهندسی الکترونیک در ایسلند

مهندسی یک رشته کلی و همه جانبه ای است که زیرگرایشات مختلفی همانند مهندسی الکترونیک دارد. شما می توانید رشته مهندسی الکترونیک را  در دانشگاه Reykjavik ایسلند (رتبه 301 جهانی) در مقطع فوق لیسانس (M.Sc) ادامه تحصیل نمایید. طول این دوره تحصیلی 2 ساله است و شهریه سالانه آن در حدود €17,000 (یورو) می باشد. این مقطع تحصیلی در ایسلند شامل 120 ECTS یا معادل 4 ترم تحصیل تمام وقت است که به دنبال 180 ECTS تحصیل لیسانس می باشد. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در رشته مهندسی الترونیک در کشور ایسلند به قرار زیر می باشد:

 • کپی اسکن پاسپورت
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • CV یا رزومه متقاضی
 • دو عدد توصیه نامه
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (آزمون تافل با نمره 79 و آزمون آیلتس با حداقل نمره 6.5(

درآمد بازار کار مهندسی الکترونیک در ایسلند

میانگین درآمد ماهیانه یک مهندس الکترونیک در کشور ایسلند در حدود 627,725 ISK (کرونا) می باشد که با احتساب هر دلار معادل 126.04 کرونای ایسلند، این رقم برابر 4980.36$ (دلار آمریکا) است. دست یابی به این میانگین حقوقی برای 50% از مهندسین الکترونیک در ایسلند امکان پذیر است. دامنه کمترین و بیشترین درآمدهای مهندسین الکترونیک نیز در کشور ایسلند به ترتیب بین 257,367 ISK و 966,696 ISK (کرونای ایسلند) متغییر می باشد. این میانگین درآمدی شامل مسکن، حمل و نقل و مزایای دیگر است. البته این نکته نیز ناگفته نماند که سطح دستمزدهای مهندسان برق نیز مثل سایر مشاغل ارتباط مستقیمی با سابقه کار، مهارت، جنسیت، محل کار دارد. تفاوت درآمدی با توجه به فاکتورهای مختلف در جدول زیر کاملا مشهود است:

فاکتور سابقه کار مهندسین الکترونیک در ایسلند
سابقه کار درصد افزایش حقوق میزان درآمد به کرونای ایسلند (ISK)
0 تا 2 سال = 296,380
2 تا 5 سال +37% 406,326
5 تا 10 سال +26% 512,725
10 تا 15 سال +21% 619,125
15 تا 20 سال +17% 725,524
بالای 20 سال +24% 899,310
فاکتور تحصیلات مهندسین الکترونیک در ایسلند
مدرک تحصیلی درصد افزایش حقوق میزان درآمد به کرونای ایسلند (ISK)
دیپلم = 374,406
لیسانس +40% 523,365
فوق لیسانس +41% 736,164
فاکتور جنسیت مهندسین الکترونیک در ایسلند
زن = 568,091
مرد +21% 687,358

شرایط مهاجرت مهندسین الکترونیک به ایسلند

ایسلند کشوری در حوزه اسکاندیناوی و عضو کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) محسوب می شود و به همین دلیل کار و اقامت در این کشور اروپایی می تواند به دست یابی به اقامت دایم اروپایی منجر گردد. از همین روی، مهاجرت کاری به ایسلند برای مهندسین الکترونیک اهمیت فوق العاده ای می یابد. بر اساس قوانین مهاجرتی ایسلند، شهروندان خارجی برای کار در ایسلند نیازمند ویزای اقامت می باشید. پس اگر شما شهروندی غیر اروپایی باشید و قصد اقامت در ایسلند برای مدت بیش از 3 ماه را داشته باشید، شما نیازمند اخذ اقامت ایسلند هستید.

اما اخذ ویزای کار ایسلند ایسلند برای مهندسین الکترونیک نیازمند پیشنهاد کار یا Job Offer می باشد.  به این صورت که کارفرمای شما زمانی اقدام به درخواست ویزای اقامت برایتان خواهد کرد که شما پیشنهاد کاری را قبول کرده اید. هزینه درخواست ویزای اقامت کاری ایسلند در حدود ISK 15,000 کرونا (معادل £108 پوند) بوده و زمان رسیدگی به درخواست معمولا 90 روز است. لازم به ذکر است که ویزاهای اقامت کاری ایسلند خود به 3 دسته اقامت برای کارگران ماهر، ورزشکاران و کارگران با کمبود نیروی کار موقتی دسته بندی می شود. اگر چنانچه شما نیز مهندس الکترونیک بوده و به دنبال کار در کشورهای اروپایی هستید، شاید شما نیز شانس زیادی برای کار در ایسلند داشته باشید. کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی دارند تا با ارزیابی شرایطتان بهترین مسیر مهاجرتی را به شما ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *