مهاجرت به کشور نروژ

بهترین راه مهاجرت به نروژ

بهترین راه مهاجرت به کشور نروژ
بهترین راه مهاجرت به نروژ
میانگین امتیاز 5 تعداد 1

در میان برنامه های مهاجرتی و هم چنین میل و هدف متقاضیان مهاجرت، بهترین راه مهاجرت به نروژ را می توان اخذ کدامیک از انواع ویزا دانست؟ شاید برای جواب این سوال بهتر است ابتدا نیت هر شخص از مهاجرت مشخص گردد. شاید دانشجویی که نیت ادامه تحصیل دارد بهترین راه مهاجرت به کشور نروژ را ویزای تحصیلی بداند، یا کسی که قصد ازدواج با یک تبعه نروژی را دارد برای ویزای خانواده اقدام کند، در ادامه شرایط را بررسی می کنیم. همچنین شما عزیزان می توانید بعد از مطالعه این نوشتار سوالات خود را با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان بگذارید.

آیا شما نسبت به راه های مهاجرتی کشور نروژ اشراف دارید؟

آیا اتباع ایرانی می توانند در دانشگاه های این کشور بصورت رایگان تحصیل نمایند؟

امکان کار در چه مشاغلی در این کشور برای یک خارجی وجود دارد؟

نروژ كشوری در شمال اسكاندیناوی است كه از سوی سازمان ملل، عنوان بهترین و بالاترین استانداردهای زندگی در دنیا را به خود اختصاص داده است. نروژ كشوری است كه در آن میزان تحصیلات، درآمد ماهانه، امید به زندگی، بهداشت و تغذیه منطبق بر استانداردهای سازمان ملل می‌باشد و این استانداردها كاملا رعایت شده است. امید به زندگی در بین مردم این كشور تا 79 سال هم افزایش یافته است و موجب شده مردم آینده روشنی را برای خود تصور كنند. پایتخت این كشور اسلو می‌باشد و طبق استانداردهای متعارف زندگی در رده اول می‌باشد.

تاریخچه مهاجرت به کشور نروژ

اقتصاد نروژ از سال 1960 به بعد بهبود یافت. به این ترتیب، نیاز به نیروی کار افزایش یافت و افراد زیادی از کشورهای دیگر در جستجوی کار به این کشور وارد شدند. اولین افرادی که وارد کشور شدند، اهل اروپا بودند. اما از حدود سال 1970 به بعد، افراد زیادی همچنین از آسیا، آفریقا، و آمریکای لاتین به نروژ آمدند. بسیاری از پاکستانی ها و ترک ها برای کار کردن به اینجا آمدند.

در آن زمان بهترین راه مهاجرت به نروژ کار در مشاغل مورد نیاز این کشور بود و عده زیادی از این مردم هنوز در اینجا زندگی می کنند. در سال 1975، مهاجرت به نروژ متوقف شد زیرا بیکاری رو به افزایش بود.

اخیراً افرادی که از نروژ کوچ می کنند مهاجرینی هستند که برای مدت های کوتاه یا طولانی به کشورهای گرم تر مسافرت می کنند. بسیاری از مستمری بگیران می خواهند از زمستان های سرد نروژ دور شوند. برخی از این افراد، به عنوان مثال، برای همیشه به اسپانیا مهاجرت می کنند، حال آنکه برخی دیگر در زمستان در اسپانیا و در تابستان در نروژ زندگی می کنند.

قانون کار برای مهاجران نروژ

در قانون قبلی بنام “شروع بکار” این امکان وجود داشت که خیلی سریع متقاضیان در نروژ شروع بکار کنند این امکان برای کارگران خارجی وجود داشت که قبل از اینکه پرونده اجازه اقامت آنها بررسی شود و به آنان اجازه اقامت داده شود، شروع بکار کنند. این قانون دستخوش تغییراتی اساس شده است.

طبق مطالبی که در پاراگراف بالایی مطالعه فرمودید، در حال حاضر یکی از طرق پیدا کردن کار در نروژ پیدا کردن یک کارفرما می باشد. به این صورت که کارفرمایی که قصد استخدام نیروی کار را دارد، ابتدا باید شغل را به مدت 3 ماه در کشور نروژ و سپس 3 ماه در کشورهای اطراف نروژ آگهی کند، اگر هیچ کس پیدا نشد که این شغل را بپذیرد می تواند این شغل را به فرد متقاضی که در کشور دیگری برای مثال ایران است پیشنهاد دهد که چنین چیزی تقریبا غیرممکن خواهد بود.

مجوز کار در نروژ

برای اینکه بتوانید در کشور نروژ (به عنوان یک فرد خارجی) کار کنید نیاز به مجوز کار خواهید داشت و این مجوز تنها با داشتن یک دعوت نامه کاری از سوی یک کارفرما صورت می گیرد. این کار ساده نیست به این دلیل که آن شغل را هیچ شهروند نروژی،هیچ شهروند خارجی_نروژی که پاس نروژی دارد، هیچ عضو اتحادیه اروپا، هیچ پناهنده ای که مجوز کار دارد، هیچ دانشجویی که درسش تمام شده و مجوز پیدا کردن کار دارد نباشد که این شغل را بپذیرد کار فرما مجاز است این دعوت نامه را برای متقاضی بفرستد. لذا در این صورت فقط با قرار گرفتن در این کشور می توان از این موقعیت بهره مند شد.

می توان مراحل اخذ ویزای کار نروژ از ایران را در این چند بخش خلاصه نمود: 

  • اخذ پیشنهاد کاری از کارفرمای نروژی ( این سخت ترین قسمت انجام این پروسه می باشد)
  • تکمیل مدارک جهت اخذ ویزای کاری نروژ از کشور مبدا ( با همکاری یک وکیل مدارک را تهیه نمائید)
  • پس از دریافت ویزا و ورود به کشور نروژ، ثبت اقامت و دریافت مجوز کار

تحصیل، بهترین راه مهاجرت به نروژ

در میان طرق مهاجرتی نروژ، بهترین راه منطقی و قانونی ورود به کشور نروژ، اخذ ویزای تحصیلی می باشد که با توجه به شرایط داوطلب می تواند این ویزا را اخذ نماید. به این صورت که دولت نروژ حین تحصیل به دانشجو اجازه کار کردن پاره وقت می دهد و اگر در این مدت دانشجو شرایطی را که دولت در نظر گرفته رعایت کند پس از اتمام تحصیل به دانشجو اجازه می دهند ویزای تحصیلی اش را به ویزای کاری تبدیل کند و پس از گذشت 3 تا 5 سال اگر قوانین و شرایط نروژ را زیر پا نگذاشته و از لحاظ قانونی مشکلی وجود نداشته باشد به شخص اقامت دائم می دهند.

سیستم آموزشی تحصیل در نروژ را در مقاطع دانشگاهی همانند سایر کشورها به سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می شود که بیش از 200 دوره در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شود و هم چنین تعداد زیادی از دانشگاه های نروژ مقطع لیسانس را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

بهترین راه مهاجرت به نروژ

تمامی دوره های تحصیلی در کشور نروژ برای مهاجران بین المللی رایگان است. شروع دوره ها از اواسط آگوست و پایان آن در اواسط ژوئن است. در نروژ طول دوره های تحصیلات تکمیلی به این صورت می باشد که در آن دوره لیسانس 3 سال و دوره فوق لیسانس 2 سال و دکترا 3 سال است.

هزینه تحصیل در نروژ

جهت تحصیل در نروژ شهریه هر ترم بین 300 تا 600 کرون می باشد. در تکمیل توضیحات بهترین راه مهاجرت به نروژ که تحصیل در نروژ می باشد، تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی به استثناء دوره های خاص و حرفه ای، به صورت رایگان انجام می پذیرد. تحصیلات در مقطع فوق لیسانس می بایست حداقل 1.5 سال در ارتباط با رشته مرتبط باشد. (یعنی در ارتباط با رشته لیسانس) و برای تحصیل در این مقطع معمولا دوره لیسانس باید به اتمام رسیده باشد.

معمولا در مقطع لیسانس رشته هایی نظیر:

  • هنر،
  • زیست شناسی،
  • مدیریت،
  • بازیگری،
  • MBA،
  • مدیریت کشتی

و…ارائه می شود. در تعدادی از دانشگاه ها، امکان پذیرش در رشته های دیگر مثل مهندسی پزشکی، داروسازی و روان شناسی و ده ها رشته دیگر… برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور نروژ برای ایرانیان وجود دارد.

در این بخش به بررسی هزینه های تحصیل در کشورهای اسکاندیناوی در سال 2019 پرداخته ایم:

کشور  نروژ سوئد دانمارک فنلاند 
هزینه تحصیل سالیانه 300 تا 600 کرون نروژی 80.000 تا 130.000 کرون سوئدئ 9 تا 15 هزار یورو 8000 تا 18000 هزار یورو

همانگونه که ملاحظه می فرمائید تحصیل در کشور نروژ همچنان ارزانترین گزینه بین کشورهای اسکاندیناوی برای اتباع ایرانی محسوب می گردد، ناگفته نماند که تحصیل تا سال 2011 در سوئد و همچنین تا سال 2017 در فنلاند رایگان بود.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به نروژ

به طور کلی با شانس بسیار زیادی قادر خواهید بود در هر مقطعی و در رشته دلخواه خودتان تحصیل کنید. برای ارزیابی مدارک تحصیلی و معادل سازی و انتقال مدارک برای تحصیل در نروژ، مدارک می بایست به (Norwegian Agency for quality assurance in education) NOKUT ارسال یا با دانشگاه های مربوطه مکاتبه شود. زمان ارسال مدارک برای ترم های پائیزه از 15 ژانویه تا 15 مارچ است ولی مدارک باید زودتر از این تاریخ ارسال شود.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی پذیرفته شده در  دانشگاه های نروژ با اخذ ویزای تحصیلی نروژ تنها 20 ساعت در هفته اجازه قانونی دارید تا به صورت پاره وقت کار کنید. تنها زمان هایی که امکان کار کردن بصورت تمام وقت را دارید، روزهای تابستان،عید کریسمس و عید پاکEaster می باشند. امکان یافتن کارهای دانشجویی نیمه وقت زیاد می باشد. با بیان مطالبی و به صورت مختصر بهترین راه مهاجرت به نروژ را در این مقاله بررسی نمودیم، شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و از قوانین و شرایط مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا مطلع گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 6 =